Rosjanie strzelają do Ukraińców dzięki niemieckiemu chromowi

Ku niebywałemu szczęściu Niemców akurat chrom nie znajdował się w tym okresie na żadnej liście sankcyjnej, więc dostawy do Rosji były legalne.
Z drugiej strony Rosja jest sama jednym z największych na świecie producentów chromitu (chromowo-żelazowego), ze znacznymi złożami w regionie Uralu. Firmy takie jak Czelabiński Zakład Elektrometalurgiczny i Kazchrome, spółka joint venture z międzynarodowymi partnerami, wydobywają i przetwarzają chromit na żelazochrom, który jest wykorzystywany następnie w przemyśle stalowym i obronnym.
Import o kolosalnym znaczeniu
Rosja eksportuje produkty chromowe, ale jest uzależniona od importu niektórych związków chromu o wysokiej czystości lub produktów specjalistycznych. I tu w tym specjalistycznym zakresie ważną rolę odgrywa firma EKC z siedzibą w Würzburgu i zatrudnia około 21 osób. Otrzymała kilka nagród jako innowacyjne przedsiębiorstwo średniej wielkości. Firma EKC. Firma AG (EK-Company AG) została założona w 2006 roku w Würzburgu jako Europakontakt e.K. przez obywateli rosyjskich Jewgienija Porochnię i Władimira Płatunowa. Władimir Płatunow jest obecnie dyrektorem generalnym EKC. AG. Właściciele są obywatelami Rosji, co sami potwierdzili, obaj mieszkają w Niemczech od 28 lat. Płatynov jest udziałowcem w wielu innych spółkach. Szczególnie zainteresowany jest on nieruchomościami w Niemczech.
Niemiecka gazeta Handelsblatt tłumaczy znaczenie importu chromu w kontekście wysokich strat, które idą w tysiące pojazdów opancerzonych. Większość państw nie chce sprzedawać Rosjanom broni, więc Rosjanie czerpią głównie ze swoich własnych zapasów i magazynów. Sprzęt ten wcześniej stał niekiedy nieużywany przez dekady i jest w złym stanie. Olbrzymia większość tych urządzeń bojowych wymaga naprawy i w tym właśnie celu niemieckie wojsko potrzebuje chromu. Handelsblatt zwraca szczególną uwagę jednego w głównych klientów, którym była rosyjska firma Uralwagonzawod. Jest to spółka zależna firmy zbrojeniowej Rostech, która produkuje pojazdy opancerzone i działa. - Ona ma zasadnicze znaczenie dla wyposażenia rosyjskich sił zbrojnych - jak akcentuje Handelsblatt.
Szemrany eksport
Niemcy nie są znaczącym producentem chromu, bo na świecie dominuje RPA z 18,4 mln ton produkcji w 2021 r., ale importują rudę chromu lub żelazochromu i przetwarzają ją specjalistyczne. Następnie eksportują te towary jako część wyrobów stalowych lub chemikaliów.
O ile w 2023 i 2024 najważniejszym kierunkiem eksportu chromu z Niemiec była Rosja, tak drugie miejsce zajęły USA. Chrom jako część wyrobów stalowych lub maszyn (np. części samochodowych, inżynierii mechanicznej) był i jest eksportowany do USA na dużą skalę. Ważnymi kierunkami niemieckiego eksportu chromu są także Francja i Holandia.
[Aleksandra Fedorska jest dziennikarką polskich i niemieckich mediów]