ORLEN stawia na rozwój i zyski

Dobre wyniki polskiego koncernu multienergetycznego pozwoliły na decyzję o wypłacie dywidendy akcjonariuszom spółki. To niemal 7 mld złotych, które trafią do właścicieli i inwestorów na początku września. To nie jedyna strategiczna decyzja ostatniego Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia ORLENU. Spółka przeznaczy ponad 35 mld złotych na inwestycje rozwojowe.
Morska farma wiatrowa ORLEN stawia na rozwój i zyski
Morska farma wiatrowa / Adobe Stock

Artykuł powstał we współpracy z ORLEN SA.

Zgodnie z ogłoszonymi właśnie decyzjami właścicielskimi Grupy ORLEN, polskiego giganta paliwowego i narodowej perły rynku energii, dywidenda za 2024 rok tej jednej z najważniejszych spółek na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i jednocześnie jednej z najdynamiczniej rozwijających się spółek energetycznych w Europie, wyniesie niemal 7 mld złotych. To oznacza dywidendę w wysokości 6 złotych za każdą akcję spółki. Warto zauważyć, że to najwyższa wypłata w historii spółki, będąca bezspornie efektem bardzo dobrego 2024 roku. W minionych 12 miesiącach spółka wypracowała bowiem wysokie wyniki w kluczowych obszarach swojej działalności.

Rosnące znaczenie ORLENU

ORLEN i jego spółki zależne to multienergetyczny koncern, największy w Polsce dostawca gazu, paliw płynnych i energii. Grupa posiada rafinerie w Polsce, Czechach i na Litwie oraz sieć stacji paliw w siedmiu krajach Europy Środkowej. Jest największym producentem ropy naftowej i gazu ziemnego w kraju i rozwija segment petrochemiczny oraz energetyczny, w tym w oparciu o odnawialne źródła energii. Planuje też rozwój energetyki jądrowej opartej na małych modułowych reaktorach SMR.

Największy wpływ na osiągnięte w 2024 roku wyniki miały segmenty wydobycie i gaz, które łącznie odpowiadały za 70 proc. zysku operacyjnego EBITDA LIFO całej Grupy ORLEN. Zyski wzrosły również w segmentach: energetycznym, rafineryjnym i detalicznym.

Bezspornie spółka zawdzięcza swoją silną pozycję – zgodnie z deklaracjami analityków rynku paliw – konsekwentnie realizowanej strategii obecnego zarządu spółki. Zarządu, który w całości otrzymał absolutorium.

ORLEN w ubiegłym roku stawiał na inwestycje rozwojowe. Kosztowały one ok. 32 miliardy złotych, jednak dzięki nim koncern zaczyna się liczyć nie tylko na rynku paliw – ma również coraz większe znaczenie na europejskim rynku energii odnawialnej. To właśnie tu bije serce najważniejszych bałtyckich inwestycji, m.in. morskich farm wiatrowych, które stają się dumą polskiej energetyki.

Warto zauważyć, że z morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku pierwsze megawatogodziny energii popłyną już w przyszłym roku. Obecnie trwają zaawansowane prace związane z przygotowaniem do instalacji turbin i kabli morskich. Ponadto otwarta została kompleksowa i nowoczesna baza serwisowa w Łebie, która wspiera realizację inwestycji i umożliwi jej efektywne serwisowanie w całym około 30-letnim cyklu życia.

Projekty odważne i potrzebne

ORLEN rozwija także drugi projekt Baltic East o mocy 1 GW, sąsiadujący z koncesją Baltic Power. Procedura wydania decyzji środowiskowej dla tej inwestycji jest już na zaawansowanym etapie. Koncern prowadzi także dialog z potencjalnymi dostawcami, co pozwoli maksymalnie wykorzystać local content przy tej inwestycji.

Spółka koncentruje się ponadto na zwiększaniu wydobycia gazu, rozwoju nisko- i zeroemisyjnej energetyki oraz na rozwoju paliw alternatywnych.

To przede wszystkim projekty CCGT w Ostrołęce i Grudziądzu, które zostały wykonane w 90 proc., a ich zakończenie jest planowane w 2026 roku. W przygotowaniu są kolejne inwestycje – CCGT Grudziądz II i CCGT Gdańsk – do uzupełniającej aukcji rynku mocy, która odbędzie się już w sierpniu, oraz CCGT Siekierki do aukcji głównej, która zostanie zorganizowana w grudniu.

Spółka prowadzi też na dużą skalę modernizację sieci energetycznych w północnej i środkowej Polsce. Na ten cel pozyskano preferencyjne finansowanie 7,5 mld zł z KPO. Od początku roku przyłączone zostało 300 MW OZE, zrealizowano i zmodernizowano 400 km sieci energetycznych, a tylko w pierwszym kwartale br. na obszarze objętym przez Energa Operator przyłączonych zostało ponad 12 tys. nowych odbiorców.

Koncern planuje również rozwinąć swoją ofertę detaliczną.

Tylko w tym roku na inwestycje rozwojowe gigant multienergetyczny przeznaczy ponad 35 mld złotych.

Zarząd z mniejszym wynagrodzeniem

Pomimo świetnych wyników i bezprecedensowej dywidendy w spółce są także zmiany w obszarze wynagrodzeń zarządu spółki. Tu zaskoczenie – pomimo świetnych wyników władze ORLENU będą zarabiały mniej.

Wynagrodzenia prezesa i pozostałych członków zarządu ORLEN zostaną obniżone o ok. 13 proc. względem dotychczas obowiązujących zasad.

Uchwały dotyczące wysokości wynagrodzenia członków rady nadzorczej oraz zasady kształtowania wynagradzania członków zarządu były rozpatrywane na końcu posiedzenia, które odbyło się w czwartek, 5 czerwca.

Artykuł powstał we współpracy z ORLEN SA.


 

POLECANE
Bardzo cierpiał. Lech Wałęsa przeszedł pilną operację Wiadomości
"Bardzo cierpiał". Lech Wałęsa przeszedł pilną operację

Lech Wałęsa przeszedł kilka dni temu operację barku. Zabieg odbył się w jednej z klinik pod Warszawą. W sobotę były prezydent opuścił szpital i wrócił do domu - poinformował jego współpracownik Marek Kaczmar.

Krwawa bójka w kujawsko-pomorskim. Kolumbijczyk podejrzany o zabójstwo Wiadomości
Krwawa bójka w kujawsko-pomorskim. Kolumbijczyk podejrzany o zabójstwo

29-letni Kolumbijczyk podejrzewany o śmiertelne ugodzenie nożem 41-latka w Nowem (Kujawsko-Pomorskie) został w nocy z soboty na niedzielę zatrzymany przez policję. Zatrzymanych zostało łącznie siedem osób – w tym pięciu obcokrajowców.

Szef NATO: Chiny mogą namówić Rosję do ataku Wiadomości
Szef NATO: Chiny mogą namówić Rosję do ataku

Sekretarz generalny NATO Mark Rutte ostrzega, że Chiny mogą próbować przekonać Rosję do zaatakowania krajów Sojuszu. Jak podkreślił w rozmowie z New York Times, taki scenariusz może spełnić się wówczas, gdy Pekin zdecyduje się na militarną agresję wobec Tajwanu.

Kinga Duda wyszła za mąż. Kim jest wybranek córki prezydenta? Wiadomości
Kinga Duda wyszła za mąż. Kim jest wybranek córki prezydenta?

Córka pary prezydenckiej wyszła za mąż. Jak doniósł serwis Shownews.pl wybranek Kingi Dudy, która chroni swoje życie prywatne przed rozgłosem, ma na imię Marek. Uroczystość weselna, według serwisu,  odbyła się w Pałacu Prezydenckim. 

Tragiczny wypadek w kopalni Polkowice-Sieroszowice. Nie żyje górnik z ostatniej chwili
Tragiczny wypadek w kopalni Polkowice-Sieroszowice. Nie żyje górnik

Zginął 37-letni górnik po wypadku, do którego doszło w kopalni miedzi Polkowice-Sieroszowice, a dwaj inni są lekko ranni. Do oberwania mas skalnych doszło w sobotę wieczorem. Ogłoszono trzydniową żałobę – przekazał w niedzielę rzecznik KGHM Artur Newecki.

Mężczyzna zginął po ciosie nożem: Policja zatrzymała 7 osób. Trwa pościg za kolejnymi z ostatniej chwili
Mężczyzna zginął po ciosie nożem: Policja zatrzymała 7 osób. Trwa pościg za kolejnymi

W miejscowości Nowe (woj. kujawsko-pomorskie) 41-letnimężczyzna został pchnięty nożem i zginął na miejscu. Policja zatrzymała siedem osób, a za kolejną czwórką trwa pościg.

Rośnie liczba ofiar tragedii w USA. Wiele zaginionych dzieci Wiadomości
Rośnie liczba ofiar tragedii w USA. Wiele zaginionych dzieci

Zwiększa się liczba ofiar powodzi w Teksasie. Według lokalnych władza w powodzi zginęło ponad 50 osób, w tym 15 dzieci. Jest też wiele osób, których los nie jest znany.  Zgłoszono m.in. zaginięcie co najmniej 27 dzieci z Camp Mystic, prywatnego chrześcijańskiego obozu letniego dla dziewcząt położonego w pobliżu rzeki Guadalupe.

Nowy sondaż. Bardzo niepokojące wieści dla rządu Tuska z ostatniej chwili
Nowy sondaż. Bardzo niepokojące wieści dla rządu Tuska

Prawo i Sprawiedliwość przejmie władzę po wyborach parlamentarnych w 2027 r. - według sondażu SW Research dla Onetu uważa tak blisko połowa badanych. Przeciwną opinię wyraziła tylko jedna czwarta wyborców biorących udział w sondażu. 

Pilny komunikat RCB. Zakaz dla mieszkańców i turystów w woj. opolskim z ostatniej chwili
Pilny komunikat RCB. Zakaz dla mieszkańców i turystów w woj. opolskim

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ogłosiło alert dotyczący rzeki Kłodnica. RCB zakazuje korzystania w jakikolwiek sposób z wód rzeki do końca lipca. Chodzi o potencjalne zagrożenie biologiczne lub chemiczne.

Przełom w relacjach USA-Ukraina? Zełenski: To była najlepsza rozmowa z prezydentem Trumpem z ostatniej chwili
Przełom w relacjach USA-Ukraina? Zełenski: To była najlepsza rozmowa z prezydentem Trumpem

To była najlepsza i maksymalnie produktywna rozmowa z prezydentem USA Donaldem Trumpem; omówiliśmy obronę powietrzną i jesteśmy wdzięczni za gotowość wsparcia – oświadczył w sobotę późnym wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, mówiąc o ich rozmowie, do której doszło w piątek.

REKLAMA

ORLEN stawia na rozwój i zyski

Dobre wyniki polskiego koncernu multienergetycznego pozwoliły na decyzję o wypłacie dywidendy akcjonariuszom spółki. To niemal 7 mld złotych, które trafią do właścicieli i inwestorów na początku września. To nie jedyna strategiczna decyzja ostatniego Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia ORLENU. Spółka przeznaczy ponad 35 mld złotych na inwestycje rozwojowe.
Morska farma wiatrowa ORLEN stawia na rozwój i zyski
Morska farma wiatrowa / Adobe Stock

Artykuł powstał we współpracy z ORLEN SA.

Zgodnie z ogłoszonymi właśnie decyzjami właścicielskimi Grupy ORLEN, polskiego giganta paliwowego i narodowej perły rynku energii, dywidenda za 2024 rok tej jednej z najważniejszych spółek na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i jednocześnie jednej z najdynamiczniej rozwijających się spółek energetycznych w Europie, wyniesie niemal 7 mld złotych. To oznacza dywidendę w wysokości 6 złotych za każdą akcję spółki. Warto zauważyć, że to najwyższa wypłata w historii spółki, będąca bezspornie efektem bardzo dobrego 2024 roku. W minionych 12 miesiącach spółka wypracowała bowiem wysokie wyniki w kluczowych obszarach swojej działalności.

Rosnące znaczenie ORLENU

ORLEN i jego spółki zależne to multienergetyczny koncern, największy w Polsce dostawca gazu, paliw płynnych i energii. Grupa posiada rafinerie w Polsce, Czechach i na Litwie oraz sieć stacji paliw w siedmiu krajach Europy Środkowej. Jest największym producentem ropy naftowej i gazu ziemnego w kraju i rozwija segment petrochemiczny oraz energetyczny, w tym w oparciu o odnawialne źródła energii. Planuje też rozwój energetyki jądrowej opartej na małych modułowych reaktorach SMR.

Największy wpływ na osiągnięte w 2024 roku wyniki miały segmenty wydobycie i gaz, które łącznie odpowiadały za 70 proc. zysku operacyjnego EBITDA LIFO całej Grupy ORLEN. Zyski wzrosły również w segmentach: energetycznym, rafineryjnym i detalicznym.

Bezspornie spółka zawdzięcza swoją silną pozycję – zgodnie z deklaracjami analityków rynku paliw – konsekwentnie realizowanej strategii obecnego zarządu spółki. Zarządu, który w całości otrzymał absolutorium.

ORLEN w ubiegłym roku stawiał na inwestycje rozwojowe. Kosztowały one ok. 32 miliardy złotych, jednak dzięki nim koncern zaczyna się liczyć nie tylko na rynku paliw – ma również coraz większe znaczenie na europejskim rynku energii odnawialnej. To właśnie tu bije serce najważniejszych bałtyckich inwestycji, m.in. morskich farm wiatrowych, które stają się dumą polskiej energetyki.

Warto zauważyć, że z morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku pierwsze megawatogodziny energii popłyną już w przyszłym roku. Obecnie trwają zaawansowane prace związane z przygotowaniem do instalacji turbin i kabli morskich. Ponadto otwarta została kompleksowa i nowoczesna baza serwisowa w Łebie, która wspiera realizację inwestycji i umożliwi jej efektywne serwisowanie w całym około 30-letnim cyklu życia.

Projekty odważne i potrzebne

ORLEN rozwija także drugi projekt Baltic East o mocy 1 GW, sąsiadujący z koncesją Baltic Power. Procedura wydania decyzji środowiskowej dla tej inwestycji jest już na zaawansowanym etapie. Koncern prowadzi także dialog z potencjalnymi dostawcami, co pozwoli maksymalnie wykorzystać local content przy tej inwestycji.

Spółka koncentruje się ponadto na zwiększaniu wydobycia gazu, rozwoju nisko- i zeroemisyjnej energetyki oraz na rozwoju paliw alternatywnych.

To przede wszystkim projekty CCGT w Ostrołęce i Grudziądzu, które zostały wykonane w 90 proc., a ich zakończenie jest planowane w 2026 roku. W przygotowaniu są kolejne inwestycje – CCGT Grudziądz II i CCGT Gdańsk – do uzupełniającej aukcji rynku mocy, która odbędzie się już w sierpniu, oraz CCGT Siekierki do aukcji głównej, która zostanie zorganizowana w grudniu.

Spółka prowadzi też na dużą skalę modernizację sieci energetycznych w północnej i środkowej Polsce. Na ten cel pozyskano preferencyjne finansowanie 7,5 mld zł z KPO. Od początku roku przyłączone zostało 300 MW OZE, zrealizowano i zmodernizowano 400 km sieci energetycznych, a tylko w pierwszym kwartale br. na obszarze objętym przez Energa Operator przyłączonych zostało ponad 12 tys. nowych odbiorców.

Koncern planuje również rozwinąć swoją ofertę detaliczną.

Tylko w tym roku na inwestycje rozwojowe gigant multienergetyczny przeznaczy ponad 35 mld złotych.

Zarząd z mniejszym wynagrodzeniem

Pomimo świetnych wyników i bezprecedensowej dywidendy w spółce są także zmiany w obszarze wynagrodzeń zarządu spółki. Tu zaskoczenie – pomimo świetnych wyników władze ORLENU będą zarabiały mniej.

Wynagrodzenia prezesa i pozostałych członków zarządu ORLEN zostaną obniżone o ok. 13 proc. względem dotychczas obowiązujących zasad.

Uchwały dotyczące wysokości wynagrodzenia członków rady nadzorczej oraz zasady kształtowania wynagradzania członków zarządu były rozpatrywane na końcu posiedzenia, które odbyło się w czwartek, 5 czerwca.

Artykuł powstał we współpracy z ORLEN SA.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe