Bezpieczna praca to zasługa „Solidarności”
Zanim stu kilkudziesięciu delegatów wybrało nowe władze organizacji związkowej odbyło się 31 zebrań na poszczególnych wydziałach Stoczni i spółkach, które organizowane były już od września ub.r.
– W ubiegłej kadencji udało się nam pozyskać 384 nowych członków. To głównie zasługa związkowców na szczeblu poszczególnych oddziałów i wydziałów, bo to oni mają kontakt z pracownikami na co dzień – mówi Mirosław Piórek przewodniczący stoczniowej „Solidarności”, który podkreśla zespołowe funkcjonowanie władz związku.
Gośćmi zebrania sprawozdawczo-wyborczego byli Piotr Soyka, prezes Remontowa Holding SA, Michał Habina, prezes Gdańskiej Stoczni „Remontowa”, Krzysztof Dośla, przewodniczący Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” oraz Krzysztof Żmuda, przewodniczący MK NSZZ „S” Remontowa Shipbulding i Benedykt Kerlin, przewodniczący NSZZ „S” w Fabryce Mebli Okrętowych FAMOS SA. Modlitwę na początku związkowego zebrania poprowadził ks. Jan Kucharski, proboszcz parafii NMP Matki Kościoła i św. Katarzyny Szwedzkiej, na terenie której znajduje się Gdańska Stocznia „Remontowa”.
O roli NSZZ „Solidarność” w funkcjonowaniu stoczni mówił Piotr Soyka.
– Często rozmawiamy z przewodniczącym stoczniowej „Solidarności” na temat pracy w stoczni i warunków jej wykonywania. To, że praca w naszej stoczni jest bezpieczna to zasługa związków zawodowych. Dziękuję za cztery lata waszej pracy jako związkowców, ale także pracowników. Już tak jest, że nie można być dobrym związkowcem, jeśli się nie jest dobrym pracownikiem – mówił Piotr Soyka.
Do stoczniowych związkowców ze słowami podziękowania zwrócił się także Krzysztof Dośla przewodniczący Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność”, który podkreślił udział związkowców z Gdańskiej Stoczni „Remontowa” w akcjach organizowanych przez regionalne i krajowe struktury związku. Szczególnie w te działania angażują się związkowi seniorzy, którzy na przykład często pełnią służbę w poczcie sztandarowym NSZZ „Solidarność”.
Przedstawiając sprawozdanie z działalności w minionej kadencji przewodniczący Mirosław Piórek wymienił nazwiska związkowców zaangażowanych w poszczególne struktury i działania stoczniowej „Solidarności”. W sprawozdaniu znalazły się również informacje o wynegocjowanych w ciągu minionych czterech lat podwyżkach płac i innych świadczeniach dla pracowników. Do osiągnięć należy wynegocjowanie porozumień płacowych dla spółek wchodzących w skład Holdingu Remontowa, której pracownicy należą do Międzyzakładowej Organizacji. Związkowcy z zakładowej „S” udzielali pomocy prawnej i podejmowali interwencję w przypadkach konfliktów pomiędzy pracodawcami a pracownikami. Sprawowali również kontrole przestrzegania prawa pracy oraz przepisów bhp na terenie stoczni.
Stoczniowa „Solidarność” prowadziła także szeroką działalność socjalną na rzecz swoich członków, organizując m.in. wypoczynek sobotnio-niedzielny, wycieczki krajowe i zagraniczne, imprezy sportowe, pielgrzymki. To, co zwraca uwagę, to aktywna działalność Koła Emerytów i Rencistów.
Po części sprawozdawczej przystąpiono do wyborów władz Związku na nową kadencję, w wyniku których na przewodniczącego stoczniowej „Solidarności” wybrano ponownie Mirosława Piórka. W pracy związkowej wpierać go będzie 52-osobowa komisja, z czego 28 osób to przewodniczący Związku na poszczególnych wydziałach i oddziałach. Wybrano również trzyosobową Komisję Rewizyjną oraz ośmiu delegatów na WZD Regionu Gdańskiego i 30 delegatów na WZD Sekcji Krajowej Przemysłu Okrętowego.
Spotkanie wyborcze zakończyło zaprzysiężenie nowo wybranych władz.
www.solidarnosc.gda.pl / Małgorzata Kuźma