Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Łodzi
1 marca w Łodzi odbyła się uroczystość związana z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Zorganizowana została przez Zarząd Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność”, Zarząd Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego oraz Dyrekcję XII Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Łodzi. Dzień 1 marca jest to polskie święto państwowe poświęcone żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Ustanowione zostało na mocy ustawy 3 lutego 2011 roku, a inicjatywę ustawodawczą w tym zakresie podjął jeszcze w 2010 roku śp. prezydent Lech Kaczyński. „Ponad 20 lat III RP przygotowywała się do tego, by uczcić pamięć żołnierzy niezłomnych” - podkreślił to w swoim wystąpieniu przewodniczący Zarządu Regionu łódzkiej „Solidarności” Waldemar Krenc. – „Ci bohaterowie stali się dziś idolami polskiej młodzieży, a to znaczy, że znowu wychowujemy młodzież tak, jak to było w II Rzeczypospolitej – kontynuował przewodniczący.
/ Wystąpienie przewodniczącego W. Krenca
Uroczystość odbyła się przed Pomnikiem Ofiar Komunizmu, który znajduje się naprzeciwko budynku, w którym dziś mieści się siedziba XII LO im. S. Wyspiańskiego, a po wojnie mieściła się tam siedziba Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. W budynku tym więziono, torturowano i mordowano żołnierzy podziemia antykomunistycznego, żołnierzy niezłomnych, którzy zostali wyklęci. Jednym z tych, którzy byli więzieni w tym budynku jest Kazimierz Skibicki, dziś wiceprezes łódzkiego Oddziału Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego. „W tym budynku więziony byłem przez trzy miesiące” - mówił w swoim wystąpieniu K. Skibicki „byliśmy przez tych oprawców w polskich mundurach w orle bez korony traktowani jak pospolici przestępcy” – kontynuował wiceprezes ZWPOS. W uroczystościach wzięli również udział inni uczestnicy tamtych wydarzeń, kombatanci, osoby represjonowane, ci którzy zostali skrzywdzeni przez reżim komunistyczny. Obecny był m.in. przewodniczący Wojewódzkiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych Mirosław Pejka, a także członkowie Związku Młodocianych Więźniów Politycznych Lat 1944-1956 „Jaworzniacy” oraz Świętokrzyskiego Środowiska AK „Ponury – NUR”.
W obchodach uczestniczyli także przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, instytucji państwowych, służb mundurowych, partii politycznych, stowarzyszeń oraz młodzież szkolna. W uroczystości wzięły udział również poczty sztandarowe. Zebrani wysłuchali okolicznościowych wystąpień, w tym, oprócz wcześniej wymienionych Waldemara Krenca i Kazimierza Skibickiego, wicewojewody łódzkiego Karola Młynarczyka oraz wiceprezydenta Łodzi Krzysztofa Piątkowskiego. Wszyscy w swoich wystąpieniach podkreślali, iż należy oddać cześć i honor tym wszystkim, którzy po II wojnie światowej nie złożyli broni oraz tym, którzy chwycili za broń, aby dalej walczyć o wolną Polskę, a naszym obowiązkiem jest zachowanie pamięci o tych bohaterach i przekazywanie jej następnym pokoleniom.
Na koniec uczestnicy uroczystości złożyli przed pomnikiem wiązanki i kwiaty oraz zapalili znicze.
Ireneusz Wach
#REKLAMA_POZIOMA#
- Źródło: tysol.pl
- Data: 05.03.2018 12:14
- Tagi: , żołnierze wyklęci,