Bydgoski Marzec stał się jednym z symboli walki o wolną Polskę
Po złożeniu kwiatów przed tablicami upamiętniającymi protest rolników indywidualnych i robotniczej „Solidarności”, odprawiona została uroczysta msza święta w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła, której przewodniczył bp Jan Tyrawa. Główna uroczystość, połączona z wręczeniem odznaczeń, odbyła się w sali konferencyjnej urzędu wojewódzkiego, której nadano imię „Bydgoskiego Marca 1981 roku”.
Obecny na wczorajszych uroczystościach Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ „Solidarność”, w swoim wystąpieniu mówił o znaczeniu Bydgoskiego Marca dla wolnościowych dążeń Polaków i o tym, że NSZZ „Solidarność” jest ich spadkobiercą. Podkreślił, że 19 marca 1981 roku był krokiem milowym, kropką nad „i”, że władza się ugięła i w maju 1981 zarejestrowała Związek Zawodowy „Solidarność” Rolników Indywidualnych.
List do uczestników obchodów 37. rocznicy Bydgoskiego Marca skierował Prezydent RP Andrzej Duda.
„Obchodzimy dzisiaj rocznicę wydarzeń, które doprowadziły do zarejestrowania Niezależnego Samorządnego Związku Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Trzydzieści siedem lat temu Polscy chłopi, rozczarowani pozorną demokratyzacją życia publicznego i rzekomymi reformami, zmęczeni bezskuteczną walką o zalegalizowanie rolniczej „Solidarności”, zwodzeni przez komunistyczną władzę obietnicami bez pokrycia, postanowili domagać się swoich praw i realizacji zawartych porozumień. Odpowiedziano im szykanami, groźbą, wreszcie ciężkim pobiciem członków delegacji „Solidarności”, zaproszonych wcześniej do gmachu bydgoskiego Urzędu Wojewódzkiego na sesję Wojewódzkiej Rady Narodowej. Dopiero pod wpływem strajku ostrzegawczego, który objął cały kraj i był wyrazem jedności wszystkich Polaków, władze zmuszone były powrócić do rozmów, uwzględnić postulaty protestujących oraz przyznać, że 19 marca 1981 roku, podczas interwencji w gmachu Urzędu Wojewódzkiego, złamano prawo. Rolnicza „Solidarność” została zarejestrowana, a Bydgoski Marzec stał się jednym z symboli walki o wolną Polskę.
(…) W roku narodowych obchodów stulecia odzyskania niepodległości myślimy o tym, że wolna i niepodległa Polska to nasze wspólne dzieło, dzieło pokoleń Polaków, którzy z zaangażowaniem i w poczuciu odpowiedzialności budowali jej pomyślność. O to walczyli również bohaterowie Bydgoskiego Marca. Niech ich postawa będzie dla nas przykładem i inspiracją do wspólnej pracy dla dobra naszej Ojczyzny.”
O wydarzeniach Bydgoskiego Marca 1981 w swoim liście, który odczytał podczas uroczystości poseł Tomasz Latos, napisał prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński: „Tegoroczne obchody wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981 roku mają szczególny, niepowtarzalny charakter. Zazwyczaj te wypadki sprzed 37 lat rozpatrujemy w kontekście rozwoju niezależnego ruchu chłopskiego, analizujemy je pod kątem i znaczeniem dla dalszych dzieł pierwszej „Solidarności”, próbujemy je osadzić w całym ciągu poczynań komunistycznej władzy zmierzającej do zdławienia tego wyjątkowego ruchu społecznego. W tym roku jednak nasze myślenie o tym wolnościowym zrywie, określa perspektywa 100 rocznicy odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości, zerwania zaborczego jarzma i przywrócenia państwa Polskiego na polityczną mapę Europy. Uczestników wydarzeń marcowych zobaczmy u boku żołnierzy, powstańców, konspiratorów, wykładowców tajnego nauczania, krzewicieli oświaty i narodowej tożsamości, wśród warstw ludowych, u boku niepodległościowych rewolucjonistów oraz tych, co pomyślności Ojczyzny szukali w programach modernizacyjnych i gospodarczych, a także obok tych, niby zwykłych zjadaczy chleba, którzy w sposób niezwykły zamieniali swe domy rodzinne na twierdze polskości, a jak trzeba było wychodzili masowo na ulice, by swoim uczestnictwem i głosem wspierać walkę o wolność. „Solidarność” była właśnie takim ruchem, zwykłych a jednocześnie niezwykłych ludzi”.
Odznaczenia państwowe
Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za wybitne zasługi dla transformacji ustrojowej w Polsce, za osiągnięcia w działalności publicznej i pracy zawodowej Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczony został Stefan Pastuszewski – uczestnik wydarzeń marcowych. Krzyże Wolności i Solidarności otrzymali: Maciej Dzierżykraj-Lipowicz, Teresa Pastuszewska, Teresa Piecyk, Henryk Tokarz, Lech Tomaszewski oraz Ryszard Helak (pośmiertnie).
- Nie spodziewaliśmy się takiego wyróżnienia i nie zabiegaliśmy o nie. Nasz czyn 19 marca 1981 r. był przede wszystkim odruchem serca, miłości do Ojczyzny, ale także miłości do współbraci. Powiedzieliśmy „nie” reżimowi, który był błędny i zły. Był to także gest godności, ponieważ my, delegaci „Solidarności” zostaliśmy znieważeni. To właśnie godność jest podstawą niepodległości – powiedział w imieniu odznaczonych Stefan Pastuszewski.
Aktu dekoracji w imieniu Prezydenta dokonała Halina Szymańska, szef Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Lista odznaczonych na stronie www.prezydent.pl
Relacja z uroczystości na stronie www.bydgoszcz.uw.gov.pl
Region Bydgoski