Bydgoski Marzec stał się jednym z symboli walki o wolną Polskę

Wczoraj odbyły się obchody 37. rocznicy Wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981 roku. Tegoroczne obchody odbyły się pod Narodowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania niepodległości. Zorganizowane zostały wspólnie przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Przewodniczącego Kujawsko-Pomorskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”, Przewodniczących NSZZ „Solidarność” Regionu Bydgoskiego i Toruńsko-Włocławskiego oraz Delegaturę IPN w Bydgoszczy.
 Bydgoski Marzec stał się jednym z symboli walki o wolną Polskę
/ Region Bydgoski

Po złożeniu kwiatów przed tablicami upamiętniającymi protest rolników indywidualnych i robotniczej „Solidarności”, odprawiona została uroczysta msza święta w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła, której przewodniczył bp Jan Tyrawa. Główna uroczystość, połączona z wręczeniem odznaczeń, odbyła się w sali konferencyjnej urzędu wojewódzkiego, której nadano imię „Bydgoskiego Marca 1981 roku”.
 

Obecny na  wczorajszych uroczystościach Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ „Solidarność”, w swoim wystąpieniu mówił o znaczeniu Bydgoskiego Marca dla wolnościowych dążeń Polaków i o tym, że NSZZ „Solidarność” jest ich spadkobiercą. Podkreślił, że 19 marca 1981 roku był krokiem milowym, kropką nad „i”, że władza się ugięła i w maju 1981 zarejestrowała Związek Zawodowy „Solidarność” Rolników Indywidualnych.
 

List do uczestników obchodów 37. rocznicy Bydgoskiego Marca skierował Prezydent RP Andrzej Duda.
 

„Obchodzimy dzisiaj rocznicę wydarzeń, które doprowadziły do zarejestrowania Niezależnego Samorządnego Związku Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Trzydzieści siedem lat temu Polscy chłopi, rozczarowani pozorną demokratyzacją życia publicznego i rzekomymi reformami, zmęczeni bezskuteczną walką o zalegalizowanie rolniczej „Solidarności”, zwodzeni przez komunistyczną władzę obietnicami bez pokrycia, postanowili domagać się swoich praw i realizacji zawartych porozumień. Odpowiedziano im szykanami, groźbą, wreszcie ciężkim pobiciem członków delegacji „Solidarności”, zaproszonych wcześniej do gmachu bydgoskiego Urzędu Wojewódzkiego na sesję Wojewódzkiej Rady Narodowej. Dopiero pod wpływem strajku ostrzegawczego, który objął cały kraj i był wyrazem jedności wszystkich Polaków, władze zmuszone były powrócić do rozmów, uwzględnić postulaty protestujących oraz przyznać, że 19 marca 1981 roku, podczas interwencji w gmachu Urzędu Wojewódzkiego, złamano prawo. Rolnicza „Solidarność” została zarejestrowana, a Bydgoski Marzec stał się jednym z symboli walki o wolną Polskę.


(…) W roku narodowych obchodów stulecia odzyskania niepodległości myślimy o tym, że wolna i niepodległa Polska to nasze wspólne dzieło, dzieło pokoleń Polaków, którzy z zaangażowaniem i w poczuciu odpowiedzialności budowali jej pomyślność. O to walczyli również bohaterowie Bydgoskiego Marca. Niech ich postawa będzie dla nas przykładem i inspiracją do wspólnej pracy dla dobra naszej Ojczyzny.”
 

O wydarzeniach Bydgoskiego Marca 1981 w swoim liście, który odczytał podczas uroczystości poseł Tomasz Latos, napisał prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński: „Tegoroczne obchody wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981 roku mają szczególny, niepowtarzalny charakter. Zazwyczaj te wypadki sprzed 37 lat rozpatrujemy w kontekście rozwoju niezależnego ruchu chłopskiego, analizujemy je pod kątem i znaczeniem dla dalszych dzieł pierwszej „Solidarności”, próbujemy je osadzić w całym ciągu poczynań komunistycznej władzy zmierzającej do zdławienia tego wyjątkowego ruchu społecznego. W tym roku jednak nasze myślenie o tym wolnościowym zrywie, określa perspektywa 100 rocznicy odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości, zerwania zaborczego jarzma i przywrócenia państwa Polskiego na polityczną mapę Europy. Uczestników wydarzeń marcowych zobaczmy u boku żołnierzy, powstańców, konspiratorów, wykładowców tajnego nauczania, krzewicieli oświaty i narodowej tożsamości, wśród warstw ludowych, u boku niepodległościowych rewolucjonistów oraz tych, co pomyślności Ojczyzny szukali w programach modernizacyjnych i gospodarczych, a także obok tych, niby zwykłych zjadaczy chleba, którzy w sposób niezwykły zamieniali swe domy rodzinne na twierdze polskości, a jak trzeba było wychodzili masowo na ulice, by swoim uczestnictwem i głosem wspierać walkę o wolność. „Solidarność” była właśnie takim ruchem, zwykłych a jednocześnie niezwykłych ludzi”.


Odznaczenia państwowe
Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za wybitne zasługi dla transformacji ustrojowej w Polsce, za osiągnięcia w działalności publicznej i pracy zawodowej Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczony został Stefan Pastuszewski – uczestnik wydarzeń marcowych. Krzyże Wolności i Solidarności otrzymali: Maciej Dzierżykraj-Lipowicz, Teresa Pastuszewska, Teresa Piecyk, Henryk Tokarz, Lech Tomaszewski oraz Ryszard Helak (pośmiertnie).
 

- Nie spodziewaliśmy się takiego wyróżnienia i nie zabiegaliśmy o nie. Nasz czyn 19 marca 1981 r. był przede wszystkim odruchem serca, miłości do Ojczyzny, ale także miłości do współbraci. Powiedzieliśmy „nie” reżimowi, który był błędny i zły. Był to także gest godności, ponieważ my, delegaci „Solidarności” zostaliśmy znieważeni. To właśnie godność jest podstawą niepodległości – powiedział w imieniu odznaczonych Stefan Pastuszewski.
 

Aktu dekoracji w imieniu Prezydenta dokonała Halina Szymańska, szef Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
 

Lista odznaczonych na stronie www.prezydent.pl
Relacja z uroczystości na stronie www.bydgoszcz.uw.gov.pl 


Region Bydgoski
 

 

POLECANE
Instytut Myśli Schumana poparł kandydaturę Karola Nawrockiego na Prezydenta RP gorące
Instytut Myśli Schumana poparł kandydaturę Karola Nawrockiego na Prezydenta RP

Na adres Redakcji otrzymaliśmy list prof. Zbigniewa Krysiaka, który w imieniu Instytutu Myśli Schumana wyraża poparcie dla kandydatury prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Karola Nawrockiego na Prezydenta RP. List publikujemy w całości.

Pożary w Los Angeles. Nie żyje znany aktor Wiadomości
Pożary w Los Angeles. Nie żyje znany aktor

32-letni Rory Callum Sykes, dawny australijski aktor dziecięcy i motywacyjny mówca, jest jedną z ofiar niszczycielskich pożarów, które od 7 stycznia trawią Los Angeles. Informację o jego śmierci podała jego matka, Shelley Sykes, we wzruszającym wpisie zamieszczonym 9 stycznia na platformie X.

IMGW wydał ostrzeżenie. Oto co nas czeka Wiadomości
IMGW wydał ostrzeżenie. Oto co nas czeka

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia przed oblodzeniem na nadchodzącą noc na północy kraju. IMGW nadal ostrzega przed niebezpiecznymi warunkami atmosferycznymi w całym kraju: intensywnymi opadami śniegu, zamieciami i wezbraniem wody na Bałtyku.

Nie chciałby tego. Mentzen komentuje doniesienia ws. Brauna polityka
"Nie chciałby tego". Mentzen komentuje doniesienia ws. Brauna

To ludzie nieżyczliwi Grzegorzowi Braunowi rozpuszczają takie plotki - powiedział PAP kandydat Konfederacji na prezydenta Sławomir Mentzen komentując informacje o możliwym starcie w wyborach Brauna, również polityka tej formacji.

Burza w Pałacu Buckingham. To już właściwie przesądzone Wiadomości
Burza w Pałacu Buckingham. "To już właściwie przesądzone"

Rodzina księżnej Kate Middleton i księcia Williama przeżywa znaczący moment. Najstarszy syn pary, książę George, przygotowuje się właśnie do nowego etapu w swoim życiu - zmiany szkoły. Decyzja o jego edukacji zaskoczyła wielu, ale eksperci twierdzą, że wybór jest już niemal pewny.

Potwierdził to. Sensacyjne doniesienia ws. znanego piłkarza Wiadomości
"Potwierdził to". Sensacyjne doniesienia ws. znanego piłkarza

Gruziński piłkarz Napoli Chwicza Kwaracchelia chce jak najszybciej opuścić klub - poinformował na konferencji prasowej trener lidera włoskiej ekstraklasy Antonio Conte. Według doniesień medialnych 23-letni napastnik może przenieść się do Liverpoolu lub Paris Saint-Germain.

O zwrocie zagrabionych przez Niemców dzieł sztuki zdecydują Niemcy i Centralna Rada Żydów. Udziału Polski nie przewidziano gorące
O zwrocie zagrabionych przez Niemców dzieł sztuki zdecydują Niemcy i Centralna Rada Żydów. "Udziału Polski nie przewidziano"

Ja donosi Deutsche Welle w Niemczech ma zostać utworzony specjalny specjalny trybunał arbitrażowy, który ma decydować o zwrocie zagrabionych przez Niemców podczas II Wojny Światowej dzieł sztuki. Zostanie również zreformowana procedura zwrotu.

Ostrzegam wszystkich. Znany aktor trafił do szpitala Wiadomości
"Ostrzegam wszystkich". Znany aktor trafił do szpitala

Znany aktor Jacek Borkowski, który od lat wciela się w postać Piotra Rafalskiego w serialu "Klan", przeszedł niedawno poważną operację biodra. Problemy zdrowotne zmusiły go do przerwania dotychczasowego trybu życia. W mediach społecznościowych opowiedział o swoich doświadczeniach, apelując jednocześnie do fanów.

Portugalia odrzuca liberalizację aborcji gorące
Portugalia odrzuca liberalizację aborcji

W piątek portugalski parlament odrzucił propozycje ustaw mających na celu złagodzenie przepisów dotyczących aborcji. Jednym z nich był projekt skrajnie lewicowej partii Livre, zakładający wydłużenie dopuszczalnego terminu przerwania ciąży z 10 do 14 tygodni. Inne odrzucone inicjatywy pochodziły m.in. od Partii Socjalistycznej (PS), Bloku Lewicy (BE) oraz Inicjatywy Liberalnej (IL).

Wypadek autokaru przy granicy z Polską. Są ofiary śmiertelne Wiadomości
Wypadek autokaru przy granicy z Polską. Są ofiary śmiertelne

Media obiegła informacja o groźnym wypadku autokaru. Są ofiary śmiertelne.

REKLAMA

Bydgoski Marzec stał się jednym z symboli walki o wolną Polskę

Wczoraj odbyły się obchody 37. rocznicy Wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981 roku. Tegoroczne obchody odbyły się pod Narodowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania niepodległości. Zorganizowane zostały wspólnie przez Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Przewodniczącego Kujawsko-Pomorskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”, Przewodniczących NSZZ „Solidarność” Regionu Bydgoskiego i Toruńsko-Włocławskiego oraz Delegaturę IPN w Bydgoszczy.
 Bydgoski Marzec stał się jednym z symboli walki o wolną Polskę
/ Region Bydgoski

Po złożeniu kwiatów przed tablicami upamiętniającymi protest rolników indywidualnych i robotniczej „Solidarności”, odprawiona została uroczysta msza święta w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła, której przewodniczył bp Jan Tyrawa. Główna uroczystość, połączona z wręczeniem odznaczeń, odbyła się w sali konferencyjnej urzędu wojewódzkiego, której nadano imię „Bydgoskiego Marca 1981 roku”.
 

Obecny na  wczorajszych uroczystościach Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ „Solidarność”, w swoim wystąpieniu mówił o znaczeniu Bydgoskiego Marca dla wolnościowych dążeń Polaków i o tym, że NSZZ „Solidarność” jest ich spadkobiercą. Podkreślił, że 19 marca 1981 roku był krokiem milowym, kropką nad „i”, że władza się ugięła i w maju 1981 zarejestrowała Związek Zawodowy „Solidarność” Rolników Indywidualnych.
 

List do uczestników obchodów 37. rocznicy Bydgoskiego Marca skierował Prezydent RP Andrzej Duda.
 

„Obchodzimy dzisiaj rocznicę wydarzeń, które doprowadziły do zarejestrowania Niezależnego Samorządnego Związku Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Trzydzieści siedem lat temu Polscy chłopi, rozczarowani pozorną demokratyzacją życia publicznego i rzekomymi reformami, zmęczeni bezskuteczną walką o zalegalizowanie rolniczej „Solidarności”, zwodzeni przez komunistyczną władzę obietnicami bez pokrycia, postanowili domagać się swoich praw i realizacji zawartych porozumień. Odpowiedziano im szykanami, groźbą, wreszcie ciężkim pobiciem członków delegacji „Solidarności”, zaproszonych wcześniej do gmachu bydgoskiego Urzędu Wojewódzkiego na sesję Wojewódzkiej Rady Narodowej. Dopiero pod wpływem strajku ostrzegawczego, który objął cały kraj i był wyrazem jedności wszystkich Polaków, władze zmuszone były powrócić do rozmów, uwzględnić postulaty protestujących oraz przyznać, że 19 marca 1981 roku, podczas interwencji w gmachu Urzędu Wojewódzkiego, złamano prawo. Rolnicza „Solidarność” została zarejestrowana, a Bydgoski Marzec stał się jednym z symboli walki o wolną Polskę.


(…) W roku narodowych obchodów stulecia odzyskania niepodległości myślimy o tym, że wolna i niepodległa Polska to nasze wspólne dzieło, dzieło pokoleń Polaków, którzy z zaangażowaniem i w poczuciu odpowiedzialności budowali jej pomyślność. O to walczyli również bohaterowie Bydgoskiego Marca. Niech ich postawa będzie dla nas przykładem i inspiracją do wspólnej pracy dla dobra naszej Ojczyzny.”
 

O wydarzeniach Bydgoskiego Marca 1981 w swoim liście, który odczytał podczas uroczystości poseł Tomasz Latos, napisał prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński: „Tegoroczne obchody wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981 roku mają szczególny, niepowtarzalny charakter. Zazwyczaj te wypadki sprzed 37 lat rozpatrujemy w kontekście rozwoju niezależnego ruchu chłopskiego, analizujemy je pod kątem i znaczeniem dla dalszych dzieł pierwszej „Solidarności”, próbujemy je osadzić w całym ciągu poczynań komunistycznej władzy zmierzającej do zdławienia tego wyjątkowego ruchu społecznego. W tym roku jednak nasze myślenie o tym wolnościowym zrywie, określa perspektywa 100 rocznicy odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości, zerwania zaborczego jarzma i przywrócenia państwa Polskiego na polityczną mapę Europy. Uczestników wydarzeń marcowych zobaczmy u boku żołnierzy, powstańców, konspiratorów, wykładowców tajnego nauczania, krzewicieli oświaty i narodowej tożsamości, wśród warstw ludowych, u boku niepodległościowych rewolucjonistów oraz tych, co pomyślności Ojczyzny szukali w programach modernizacyjnych i gospodarczych, a także obok tych, niby zwykłych zjadaczy chleba, którzy w sposób niezwykły zamieniali swe domy rodzinne na twierdze polskości, a jak trzeba było wychodzili masowo na ulice, by swoim uczestnictwem i głosem wspierać walkę o wolność. „Solidarność” była właśnie takim ruchem, zwykłych a jednocześnie niezwykłych ludzi”.


Odznaczenia państwowe
Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za wybitne zasługi dla transformacji ustrojowej w Polsce, za osiągnięcia w działalności publicznej i pracy zawodowej Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczony został Stefan Pastuszewski – uczestnik wydarzeń marcowych. Krzyże Wolności i Solidarności otrzymali: Maciej Dzierżykraj-Lipowicz, Teresa Pastuszewska, Teresa Piecyk, Henryk Tokarz, Lech Tomaszewski oraz Ryszard Helak (pośmiertnie).
 

- Nie spodziewaliśmy się takiego wyróżnienia i nie zabiegaliśmy o nie. Nasz czyn 19 marca 1981 r. był przede wszystkim odruchem serca, miłości do Ojczyzny, ale także miłości do współbraci. Powiedzieliśmy „nie” reżimowi, który był błędny i zły. Był to także gest godności, ponieważ my, delegaci „Solidarności” zostaliśmy znieważeni. To właśnie godność jest podstawą niepodległości – powiedział w imieniu odznaczonych Stefan Pastuszewski.
 

Aktu dekoracji w imieniu Prezydenta dokonała Halina Szymańska, szef Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
 

Lista odznaczonych na stronie www.prezydent.pl
Relacja z uroczystości na stronie www.bydgoszcz.uw.gov.pl 


Region Bydgoski
 


 

Polecane
Emerytury
Stażowe