18. Ogólnopolska Droga Krzyżowa Ludzi Pracy „Chrystus solidarny z ludźmi pracy”
Każda stacja Męki Pańskiej to nie tylko modlitwa, ale i rozważania przygotowane przez przedstawicieli świata pracy, z przesłaniami dotyczącymi m.in. roli rodziny, pracy, kobiet we współczesnym świecie:
Musimy walczyć o godność naszych rodzin codziennie, w tym świecie, który stawia sobie za cel obniżyć rangę i świętość instytucji rodziny.
– czytamy w jednym z nich.
Praca to nie pogoń za zyskiem. To uczciwe podejście do swoich obowiązków, to godna umowa o pracę, zapewniającą wszystkie należne prawa. To wzajemny szacunek pracodawców do podwładnych, życzliwość, zrozumienie.
Jak jest dziś wypaczana rola kobiet w małżeństwie, opisują Barbara i Stanisław:
Zapracowane kobiety nie mają czasu i siły pełnić roli, która znika z domowego ogniska – strażnika miłości rodzinnej. Lewicowa utopia równości rzuca kobiety w wir walki o dochody, o stanowiska, o władzę – co czyni je niewolnikami. Zamiast uzupełniania się kobiety i mężczyzny w rodzinie, stwarza pole walki i konfliktów.(…) Trudno jest o pracę w niepełnym wymiarze, aby łączyć obowiązki i powołanie. Niepewne jest zabezpieczenie na starość kobiet, które poświęciły się domowi i dzieciom przez uszczuplenie prawa do emerytury po mężu. (…) Nauka społeczna Kościoła postuluje zwiększenie podmiotowości pracowników. Zaproponowała płacę rodzinną uwzględniającą potrzeby rodziny. Nie tylko pracownika ale żony i matki.
Droga Krzyżowa, podczas której modlono się również o szybką kanonizację błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, patrona „Solidarności”, zakończyła się przy Jego grobie. Była również modlitwą o Boże błogosławieństwo dla ludzi pracy.
Ks. Marcin Brzeziński nazwał pracę darem, który:
...pozwala nasze życie kształtować w imię godności człowieka, w imię bezpieczeństwa rodzin i dla dobra innych. Jeśli dostrzegamy ten wymiar pracy jako daru (...) to wtedy nasza praca zyskuje sens dodatkowy, nie tylko materialny
Będziemy się modlić o to, żeby było jak najmniej bezrobocia, o uczciwość pracowników i pracodawców. O to, żeby w pracy realizowała się godność człowieka, żeby praca zmieniała Polskę i uświęcała ludzi
Dziś na #Żoliborz.u Ogólnopolska Droga Krzyżowa Ludzi Pracyhttps://t.co/JhEx8Gguui pic.twitter.com/D25OSGAUsR
— Archidiecezja Warszawska (@archwwa) 23 marca 2018
Wojciech Oniszek
źródło: TT, archwa.pl, radiomaryja.pl
#REKLAMA_POZIOMA#