Otwarcie wystawy poświęconej strajkom z 1988 roku. "Ludzie przeżywali traumę. Wszystko było odgrodzone"
25 kwietnia w holu siedziby „Solidarności” w Gdańsku odbyło się uroczyste otwarcie wystawy z okazji 30-lecia strajków z 1988 roku. – Strajki roku '88 w dziwny sposób były przemilczane. Nawet dziś możemy zaobserwować, że opis roku '80 tego jest bardzo daleko idący, a '88 zepchnięto na margines debaty publicznej. Pragniemy przełamać to milczenie – mówił Wojciech Książek.
/ fot. Robert Wąsik, Tygodnik Solidarność
– Pamiętam jak w maju 88 roku jechałem kolejką na Gdańsk Stocznie. Ludzie przeżywali traumę. Bo wszystko było tutaj ogrodzone. ZOMO odgrodziło teren Stoczni dokumentnie. Strajkujący byli strasznie osamotnieni. Na 14 tysięcy stoczniowców w maju strajkowało niewielu ponad stu. Osiem bram do osłony nocą. Ludzie siedzieli nocami i pilnowali. A ZOMO cały czas podjazd, odjazd... – opowiadał Przewodniczący „S” oświatowej w Regionie Gdańskim. – Zrobiliśmy dwie rzeczy: wydaliśmy publikację: „W przededniu wolnej Polski – Młodzież pyta o strajki 1988 roku”. To było 28 wywiadów z uczestnikami tych strajków, i to nie tylko z pierwszych stron gazet, które przeprowadzili uczniowie pod kierunkiem nauczycieli. Chodziło nam o to, by dotrzeć do tzw. żołnierzy strajków, ludzi skromnych, którzy wykazywali się często niezwykłym poświęceniem i heroizmem. Wtedy tak niewielu zrobiło tak wiele dla tak wielu... – powiedział Wojciech Książek. – W dwa lata później, czyli w 2008 r., swoistym uzupełnieniem tej publikacji było powstanie Listy: „Ludzie 1988 roku na Wybrzeżu”. Początkowo było to niecałe 2000 nazwisk. W ciągu dziesięciu lat Lista ta została uzupełniona o kilkaset następnych. I jest dalej uaktualniana – podsumował.
– Cieszę się, że do tej wystawy doszło. Możemy zobaczyć tutaj kawałek tak istotnej historii – powiedział Przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego Krzysztof Dośla. – Jeszcze raz dziękuję tym wszystkim, którzy w roku 1988 odważyli się i strajkowali. To wtedy był niezwykły akt odwagi. W tamtym roku groziła jeszcze za to najstraszniejsza kara, nawet śmierć. A jednak odważyli się. Dziękuję Wam koledzy, dziękuję wszystkim, którzy wtedy z taką determinacją tę działania podjęli, dzięki którym dzisiaj możemy tu stać i o tym mówić. Tu pokazujemy bez cenzury, bez skrótów i streszczeń to, co było. I dlatego ma to olbrzymią wartość – podsumował przewodniczący.
raw
#REKLAMA_POZIOMA#
- Źródło: tysol.pl
- Data: 26.04.2018 15:39
- Tagi: , wystawa,