Piotr Duda: "Duch liberalny jest obecny w rządzie". Solidarność wydała opinię w sprawie "Europa2020"
„Takie podejście jest o tyle zaskakujące, że w listopadzie 2017 r. podpisany został Europejski filar praw socjalnych i zyskał poparcie polskiego rządu. Procedury, działania w ramach Europejskiego Semestru nie mogą toczyć się w oderwaniu od jego postanowień”
– pisze Henryk Nakonieczny w opinii złożonej na ręce Jadwigi Emilewicz. Nakonieczny zauważa, że po raz pierwszy w sprawozdaniach krajowych znalazły swoje miejsce priorytety Europejskiego filaru praw socjalnych. Narzędziem pomocniczym do ich realizacji jest tabela wskaźników społecznych.
„Niestety w uzupełnieniu do KPR brak jest solidnego odniesienia się do wskaźników społecznych, szczególnie tych, które w wypadku Polski zostały wskazane jako krytyczne (wynagrodzenie pracowników za godzinę pracy, niezaspokojone potrzeby w zakresie opieki medycznej według badań opartych na deklaracjach pacjentów)”
– pisze członek prezydium KK. Odnosząc się do szczegółowych zapisów Krajowego Programu Reform, zauważa m.in., że UE postuluje umożliwienie w Polsce zawierania układów zbiorowych. Tymczasem w KPR nie ma przedstawionych propozycji, które wzmacniałyby rolę rokowań zbiorowych zarówno na poziomie zakładowym, jak i ponadzakładowym. Krajowy Program Reform jest instrumentem realizacji strategii „Europa 2020”. Strategia ta narodziła się w 2010 roku w UE i była odpowiedzią na kryzys gospodarczy. Miała lub ma doprowadzić do wyjścia z kryzysu, wzrostu liczby miejsc pracy, polepszenia warunków socjalnych oraz zrównoważonego rozwoju gospodarek państw członkowskich.
Europejski Semestr
Państwa członkowskie na szczytach UE ustalają cele m.in. z zakresu polityki zatrudnienia i rynku pracy, finansów publicznych i równowagi makroekonomicznej. Po ich zatwierdzeniu poszczególne państwa realizują działania, które, przynajmniej w założeniach, prowadzą do osiągnięcia tych celów. Wiadomo jednak, że państwa są powiązane ze sobą i działanie w jednym kraju może wpłynąć na sytuację innego kraju. Aby zapobiec niekontrolowanemu oddziaływaniu jednego państwa na drugie, Rada Europejska składająca się z szefów państw i rządów krajów UE i przewodniczącego Komisji Europejskiej w 2010 r. postanowiła poszczególne działania koordynować w ramach procedury Europejskiego Semestru. Nazwa wzięła się stąd, że najważniejsza część procedury przypada na pierwszych 6 miesięcy roku. Europejski Semestr ma ściśle określoną procedurę...
#REKLAMA_POZIOMA#