KSZNOŚiL NSZZ „Solidarność” ostrzega przed planami powołania Polskiej Agencji Geologicznej

Komentarz Krajowego Sekretariatu Zasobów Naturalnych Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ Solidarność na zamieszczony w „Tygodniku Solidarność” wywiad pana Cezarego Krysztopy z Głównym Geologiem Kraju (GGK), prof. Mariuszem Orionem Jędryskiem.
 KSZNOŚiL NSZZ „Solidarność” ostrzega przed planami powołania Polskiej Agencji Geologicznej
/ morguefile.com

Ze zdziwieniem przeczytaliśmy w Tygodniku Solidarność kolejny wywiad Głównego Geologa Kraju (GGK), prof. Mariusza Oriona Jedryska, konsekwentnie forsującego pogląd, jakoby koniecznym sposobem na uzdrowienie polskiej geologii było powołanie Polskiej Agencji Geologicznej. Co do „uzdrawiania” sytuacji w polskiej geologii warto zauważyć, że od prawie 3 lat prof. Jędrysek sprawuje funkcje GGK i pełnomocnika rządu ds. polityki surowcowej państwa, a sytuacja polskiej geologii uległa w tym czasie gwałtownemu pogorszeniu. To przede wszystkim błędy zaniechania lub celowe działania GGK doprowadziły do pogłębienia się problemów związanych z polityką koncesyjną państwa i narastającymi od 3 lat problemami finansowymi Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego (PIG-PIB), ustawowo sprawującego państwową służbę geologiczną i państwową służbę hydrogeologiczną. To GGK odpowiada za karuzelę stanowisk w PIG-PIB, jak również pośrednio za wyprowadzanie środków własnych PIG-PIB np. na opłaty związane z koncesją na Atlantyku (ponad 2,2 mln złotych) oraz koszty związane z konferencjami dotyczącymi polityki surowcowej państwa, mającymi głównie charakter autopromocyjny GGK (vide opinia Komitetu Zrównoważonej Gospodarki Surowcami Mineralnymi PAN). Powyższe wydatki PIG-PIB finansuje posiłkując się kredytem komercyjnym (aktualnie otwarta jest linia kredytowa na około 10 mln zł). Prowadzi to w prostej drodze do zapaści finansowej nadzorowanej i faktycznie kierowanej przez GGK jednostki. Warto też przywołać konflikty z samorządami i przedsiębiorcami mającymi plany inwestycyjno-rozwojowe (np. w Województwie Lubelskim), opóźnienia w wydawaniu koncesji dla kopalń na Śląsku i inne zaniedbania.

Pragniemy przypomnieć, że krajowe struktury branżowe NSZZ „Solidarność” (Krajowa Sekcja Geologiczno-Wiertnicza (KSGW), Krajowa Sekcja Pracowników Administracji Rządowej i Samorządowej (PARiS), Krajowy Sekretariat Zasobów Naturalnych, Ochrony Środowiska i Leśnictwa (KSZNOSiL)) wielokrotnie wnioskowały o odrzucenie w całości projektu ustawy o PAG. Podobne negatywne stanowisko zajęło Prezydium Komisji Krajowej NSZZ Solidarność i osobiście przewodniczący Piotr Duda w/s poprzedniej, w istocie tożsamej wersji ustawy wówczas o Polskiej Służbie Geologicznej – PSG (Decyzja Prezydium KK nr 143/16 z dn. 10.10.2016). Stanowisko to należy uważać za aktualne, gdyż GGK zmieniając nazwę projektowanej agencji wykonawczej z PSG na PAG, nie poddał jej ponownemu ustawowemu opiniowaniu uznając kontinuum istoty obu projektów. To właśnie sposób procedowania ustawy, prowadzenia tzw. "konsultacji”, stosowana socjotechnika i fałszywa argumentacja, systematyczne dyskredytowanie wizerunku podległego mu PIG-PIB, oraz anty-pracownicze zapisy zawarte w projekcie ustawy legły u podstaw podjęcia stanowiska wyrażającego votum nieufności dla GGK, prof. Jędryska, przez Kongres Krajowego Sekretariatu Zasobów Naturalnych Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ Solidarność.

GGK mija się z prawdą mówiąc, że to tylko „część pracowników” Państwowego Instytutu Geologicznego (PIG-PIB) opiera się planom powołania Polskiej Agencji Geologicznej (nota bene obecna, całkowicie podporządkowana GGK dyrekcja PIG-PIB wręcz te plany popiera). Czyżby zapomniał o stanowisku Krajowej Sekcji PARiS i innych podmiotów? W tym miejscu warto powołać się ponownie na Komitet Zrównoważonej Gospodarki Surowcami Mineralnymi PAN, grupującego wybitnych przedstawicieli całego środowiska naukowego, który w swoim stanowisku z dnia 17.05.2018 r., dostrzegając zagrożenia płynące z łączenia zadań służby państwowej i wchodzenia w spółki kapitałowe, stwierdza: „tak radykalne zmiany organizacyjne i merytoryczne w sposobie działalności polskiej służby geologicznej mogą przynieść, wbrew intencjom pomysłodawców, znaczne, długotrwałe i nieodwracalne szkody”.

W wypowiedziach GGK mamy do czynienia z tezami propagandowymi, mającymi niewielki związek z rzeczywistością. Można mnożyć pytania, skąd wiedza GGK o perspektywach surowcowych kupionej koncesji na dnie Atlantyku? Nota bene, koordynaty działki zostały zakupione (za pieniądze PIG-PIB) od Rosjan, którzy sami przyznali, że o tych hipotetycznych zasobach można jedynie spekulować. Wstrzemięźliwość w tym zakresie – na łamach „Polityki Surowcowej” wydawanej przez Ministerstwo Środowiska i samego GGK - zaleca nawet p. Michael W. Lodge, sekretarz generalny Międzynarodowej Organizacji Dna Morskiego. Śmiechu warte jest stwierdzenie prof. M.O. Jędryska jakoby "jakość rud z dna Atlantyku wielokrotnie przewyższała tę, którą ma dzisiaj KGHM". Od profesora oczekujemy przedstawienia rzetelnego studium wykonalności dla wartego 530 mln zł projektu atlantyckiego, ocenę ryzyka inwestycyjnego, przedstawienia zastosowanej metodologii obliczeń, zestawienia danych analitycznych – a przede wszystkim przedstawienia solidnych danych, że rudy na tej działce rzeczywiście w ogóle występują! Bez takiego raportu mówienie o wartych bilion złotych zasobach wydobywalnych rud siarczkowych z koncesji na Atlantyku jest po prostu pustosłowiem. Doprawdy karkołomnym jest też twierdzenie iż wydobycie z dna morskiego jest tańsze i łatwiejsze niż eksploatacja w warunkach lądowych. Ciekawe jakich analiz dokonał prof. M.O. Jędrysek celem uwiarygodnienia powyższego twierdzenia?

Co do innych „analiz” p. prof. M.O Jędryska jest podobnie - nie ma żadnego sporu między PIG-PIB a GGK dotyczącego zasobów gazu łupkowego, bo PIG-PIB nie ma z czym się spierać. PIG-PIB przedstawił w 2012 roku weryfikowalny, naukowy raport (pozytywnie oceniony przez ekspertów zewnętrznych) na ten temat, natomiast GGK podał w mediach jedynie swoje prywatne „wyliczenia”, nie wiadomo na czym oparte – bo nie przedstawił ani metody, ani danych, z których wynikało by owe mityczne 1,9 bln m3 gazu. W swoich wypowiedziach twierdził ponadto, że przechowywanie rdzeni przez kilkadziesiąt lat wpływa na szacunki zasobów, choć powinien jako geolog wiedzieć, że w stosowanych powszechnie (również przez PIG-PIB) metodach badawczych nie ma to znaczenia. Co więcej, GGK ukrył w szufladzie nowszy raport PIG-PIB z 2015 roku. Czy kwestionowanie i ukrywanie drugiego raportu PIG-PIB nie wynikało „przypadkiem” z faktu, że był on dla GGK (ponoć „ojca polskiego gazu łupkowego”) niewygodny jako zagrożenie wizerunkowe? Tymczasem GGK, ukrywając raport PIG-PIB, pozbawił rząd i społeczeństwo informacji, której sporządzenie kosztowało kilkaset tysięcy złotych.

Zastrzeżenia co do kompetencji i (niestety) prawdomówności oraz intencji GGK można mnożyć. Jego wypowiedzi nie są w naszym przekonaniu adresowane do specjalistów, u których od dawna spotykają się z krytyką lub niedowierzaniem, a raczej do laików w dziedzinie geologii i zasobów naturalnych.

O co więc chodzi? Jak nie wiadomo o co chodzi – chodzi o pieniądze. W wywiadzie jak mantra przewija się PAG jako uniwersalne panaceum na wszystko, co dotyczy zasobów naturalnych, polityki surowcowej itd. W cywilizowanym świecie podstawowym zadaniem każdej służby geologicznej jest dostarczanie państwu, społeczeństwu i przedsiębiorcom niezależnej, kompetentnej, wolnej od lobbingu informacji. Dlatego jest ona, niezależnie od formy organizacyjnej czy nazwy (agencja rządowa, instytut badawczy) zwykle skojarzona z nauką, a nigdy z biznesem i działalnością rynkowo-kapitałową. Tymczasem lansowany uporczywie od lat przez GGK model PAG to hybryda służby państwowej i działalności biznesowo-kapitałowej, ściśle z tą służbą powiązanej organizacyjnie i finansowo w ramach jednej instytucji. W takim modelu konflikt interesów jest nieunikniony. Zwraca uwagę kontrast kompetencyjny - niebywale silna pozycja i rola prezesa PAG, a nadzór ministra rządu bardzo słaby, żeby nie powiedzieć – iluzoryczny, bo prezes w trakcie kadencji jest praktycznie nieusuwalny. Żeby łatwiej było zgadnąć, pod kogo pisana jest ta ustawa, w strukturze PAG prezes może być równolegle wykładowcą uczelnianym, a do tego posłem lub senatorem.

Aktualnie państwową służbę geologiczną sprawuje (wcale nie prowizorycznie, bo historycznie od 1919 roku, a z mocy obecnej ustawy od 2011 roku) Państwowy Instytut Geologiczny - PIB. Rząd Rzeczpospolitej Polskiej, poprzez ministra właściwego do spraw środowiska i przy pomocy GGK, ma pełną kontrolę nad tą służbą i pieniędzmi publicznymi przeznaczonymi na jej funkcjonowanie. Z chwilą wyprowadzenia środków publicznych w obieg kapitałowo-biznesowy ta efektywna kontrola za pośrednictwem NFOŚiGW się skończy, a sama służba ulegnie komercjalizacji, niewykluczone, że w wielu obszarach także praktycznej prywatyzacji. Co ciekawe, przed takim modelem wyraźnie przestrzegało kierowane przez obecnego premiera Ministerstwo Rozwoju i Finansów w październiku 2016 roku, w swojej opinii do projektu ustawy - wskazując, że grozi to rozproszeniem środków publicznych.

Zwraca również uwagę fascynacja GGK PRL-owskim Centralnym Urzędem Geologii, powołanym dekretem Bieruta w 1951 roku. Pytanie tylko, czy osobiste plany GGK pokrywają się z interesem państwa? Mityczne projekty, podobne do tych oceanicznych, to znana furtka na uzasadnienie finansowania inwestycji wcale nie mających na celu interesów państwa, a raczej wspieranie przedsięwzięć w które inwestowane są łatwe pieniądze publiczne – bez rzetelnej kontroli merytorycznej i biznesowej. Tak przecież było z inwestycją KGHM w Kongo za rządów SLD w drugiej połowie lat 90-tych – miliony zniknęły, zapewne wirtualnie, a wszystko wytłumaczono… ryzykiem biznesowym (z góry przecież wiadomym) i nieprzewidywalnością przyrody oraz geopolityki. Dlatego uważamy, że koncepcja PAG jest w istocie antypaństwowa.
 






 

POLECANE
Blackout w Czechach. Premier przekazał nowe ustalenia Wiadomości
Blackout w Czechach. Premier przekazał nowe ustalenia

Premier Czech Petr Fiala powiedział dziennikarzom po posiedzeniu Centralnego Sztabu Kryzysowego, że przyczyną awarii prądu w piątek była usterka techniczna. Wykluczył cyberatak jako powód. Według Fiali awaria objęła 500 tys. odbiorców prądu. Po południu bez energii elektrycznej było 2000 odbiorców.

Rząd Tuska zrezygnował z uporczywego łamania prawa w tej jednej kwestii Wiadomości
"Rząd Tuska zrezygnował z uporczywego łamania prawa w tej jednej kwestii"

Rząd Donalda Tuska opublikował w Dzienniku Ustaw uchwałę Sądu Najwyższego, która potwierdza ważność wyboru Karola Tadeusza Nawrockiego na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Uchwała dotyczy wyborów prezydenckich, które odbyły się 18 maja i 1 czerwca 2025 roku.

Tȟašúŋke Witkó: król jest nagi tylko u nas
Tȟašúŋke Witkó: król jest nagi

„W polityce, jak nie idzie, to nie idzie!”. Państwo, naturalnie, doskonale wiecie, że autorem przytoczonej frazy jest Włodzimierz Czarzasty, a wygłosił on ją po serii ciosów wyborczych, jakie spadły na Sojusz Lewicy Demokratycznej niemal dekadę temu. Osobiście, jakiegoś większego nabożeństwa do słów wypowiadanych przez tego byłego członka Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej nie mam, ale to jedno zdanie – jakże prawdziwe i słuszne – zapadło mi w pamięci na długo. Zresztą, jeśli przyjrzeć się bliżej obecnym losom premiera Donalda Tuska, wtedy widać jak na dłoni, że tyczy ono wszystkich graczy sceny politycznej, od prawicy do lewicy

Nowy komunikat GIS. Na ten produkt trzeba uważać Wiadomości
Nowy komunikat GIS. Na ten produkt trzeba uważać

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wycofaniu jednej z partii popularnych chipsów Lay's. Wykryto w niej niebezpieczne substancje, które nie powinny znajdować się w żywności. Jeśli masz ten produkt w domu – nie jedz go i jak najszybciej zwróć do sklepu.

Powyborcza zabawa zapałkami tylko u nas
Powyborcza zabawa zapałkami

Polityczna szarża Romana Giertycha nie zmieniła i raczej nie ma szans zmienić wyniku wyborów, ani doprowadzić do ich powtórzenia, jednak społeczne szkody przez nią uczynione odczuwać będziemy jeszcze długo.

Niemcy: 20-latek zaatakował podróżnych młotkiem Wiadomości
Niemcy: 20-latek zaatakował podróżnych młotkiem

Cztery osoby zostało lekko ranne w czwartek w wyniku ataku mężczyzny z młotkiem w dalekobieżnym pociągu w Bawarii w Niemczech - poinformowała miejscowa policja. Napastnik został aresztowany.

Nowy selekcjoner reprezentacji Polski. Znane nazwisko wraca do gry Wiadomości
Nowy selekcjoner reprezentacji Polski. Znane nazwisko wraca do gry

Powrót Adama Nawałki na stanowisko selekcjonera reprezentacji Polski jeszcze niedawno wydawał się mało realny. Dziś jednak ten scenariusz staje się coraz bardziej prawdopodobny. Jak ujawnił Roman Kołtoń w swoim programie „Prawda Futbolu”, były trener kadry jest gotów ponownie objąć stanowisko – choćby tymczasowo.

 Straż Graniczna wydała komunikat. Ważne informacje dla mieszkańców pogranicza Wiadomości
Straż Graniczna wydała komunikat. Ważne informacje dla mieszkańców pogranicza

Mieszkańcy pracujący po niemieckiej stronie granicy mogą być spokojni, kontrole na granicy będą wyrywkowe, nie będzie to kontrola 100 procent osób – powiedział PAP por. Paweł Biskupik, rzecznik prasowy Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Mam problem. Artur Barciś zwrócił się do fanów Wiadomości
"Mam problem". Artur Barciś zwrócił się do fanów

Znany polski aktor Artur Barciś, niespodziewanie zwrócił się do fanów za pośrednictwem swojego profilu na Facebooku. W krótkim, ale szczerym wpisie wyjaśnił, dlaczego nie jest w stanie odpowiedzieć każdemu, kto zaprasza go do znajomych.

Wypadek Flixbusa w Niemczech. Wśród pasażerów Polacy z ostatniej chwili
Wypadek Flixbusa w Niemczech. Wśród pasażerów Polacy

23 osoby zostały ranne w nocnym wypadku autokaru na autostradzie około 100 km na północ od Berlina - poinformowała w komunikacie policja z Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Wśród pasażerów byli Polacy; jeden z nich odniósł lekkie obrażenia i trafił do szpitala.

REKLAMA

KSZNOŚiL NSZZ „Solidarność” ostrzega przed planami powołania Polskiej Agencji Geologicznej

Komentarz Krajowego Sekretariatu Zasobów Naturalnych Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ Solidarność na zamieszczony w „Tygodniku Solidarność” wywiad pana Cezarego Krysztopy z Głównym Geologiem Kraju (GGK), prof. Mariuszem Orionem Jędryskiem.
 KSZNOŚiL NSZZ „Solidarność” ostrzega przed planami powołania Polskiej Agencji Geologicznej
/ morguefile.com

Ze zdziwieniem przeczytaliśmy w Tygodniku Solidarność kolejny wywiad Głównego Geologa Kraju (GGK), prof. Mariusza Oriona Jedryska, konsekwentnie forsującego pogląd, jakoby koniecznym sposobem na uzdrowienie polskiej geologii było powołanie Polskiej Agencji Geologicznej. Co do „uzdrawiania” sytuacji w polskiej geologii warto zauważyć, że od prawie 3 lat prof. Jędrysek sprawuje funkcje GGK i pełnomocnika rządu ds. polityki surowcowej państwa, a sytuacja polskiej geologii uległa w tym czasie gwałtownemu pogorszeniu. To przede wszystkim błędy zaniechania lub celowe działania GGK doprowadziły do pogłębienia się problemów związanych z polityką koncesyjną państwa i narastającymi od 3 lat problemami finansowymi Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego (PIG-PIB), ustawowo sprawującego państwową służbę geologiczną i państwową służbę hydrogeologiczną. To GGK odpowiada za karuzelę stanowisk w PIG-PIB, jak również pośrednio za wyprowadzanie środków własnych PIG-PIB np. na opłaty związane z koncesją na Atlantyku (ponad 2,2 mln złotych) oraz koszty związane z konferencjami dotyczącymi polityki surowcowej państwa, mającymi głównie charakter autopromocyjny GGK (vide opinia Komitetu Zrównoważonej Gospodarki Surowcami Mineralnymi PAN). Powyższe wydatki PIG-PIB finansuje posiłkując się kredytem komercyjnym (aktualnie otwarta jest linia kredytowa na około 10 mln zł). Prowadzi to w prostej drodze do zapaści finansowej nadzorowanej i faktycznie kierowanej przez GGK jednostki. Warto też przywołać konflikty z samorządami i przedsiębiorcami mającymi plany inwestycyjno-rozwojowe (np. w Województwie Lubelskim), opóźnienia w wydawaniu koncesji dla kopalń na Śląsku i inne zaniedbania.

Pragniemy przypomnieć, że krajowe struktury branżowe NSZZ „Solidarność” (Krajowa Sekcja Geologiczno-Wiertnicza (KSGW), Krajowa Sekcja Pracowników Administracji Rządowej i Samorządowej (PARiS), Krajowy Sekretariat Zasobów Naturalnych, Ochrony Środowiska i Leśnictwa (KSZNOSiL)) wielokrotnie wnioskowały o odrzucenie w całości projektu ustawy o PAG. Podobne negatywne stanowisko zajęło Prezydium Komisji Krajowej NSZZ Solidarność i osobiście przewodniczący Piotr Duda w/s poprzedniej, w istocie tożsamej wersji ustawy wówczas o Polskiej Służbie Geologicznej – PSG (Decyzja Prezydium KK nr 143/16 z dn. 10.10.2016). Stanowisko to należy uważać za aktualne, gdyż GGK zmieniając nazwę projektowanej agencji wykonawczej z PSG na PAG, nie poddał jej ponownemu ustawowemu opiniowaniu uznając kontinuum istoty obu projektów. To właśnie sposób procedowania ustawy, prowadzenia tzw. "konsultacji”, stosowana socjotechnika i fałszywa argumentacja, systematyczne dyskredytowanie wizerunku podległego mu PIG-PIB, oraz anty-pracownicze zapisy zawarte w projekcie ustawy legły u podstaw podjęcia stanowiska wyrażającego votum nieufności dla GGK, prof. Jędryska, przez Kongres Krajowego Sekretariatu Zasobów Naturalnych Ochrony Środowiska i Leśnictwa NSZZ Solidarność.

GGK mija się z prawdą mówiąc, że to tylko „część pracowników” Państwowego Instytutu Geologicznego (PIG-PIB) opiera się planom powołania Polskiej Agencji Geologicznej (nota bene obecna, całkowicie podporządkowana GGK dyrekcja PIG-PIB wręcz te plany popiera). Czyżby zapomniał o stanowisku Krajowej Sekcji PARiS i innych podmiotów? W tym miejscu warto powołać się ponownie na Komitet Zrównoważonej Gospodarki Surowcami Mineralnymi PAN, grupującego wybitnych przedstawicieli całego środowiska naukowego, który w swoim stanowisku z dnia 17.05.2018 r., dostrzegając zagrożenia płynące z łączenia zadań służby państwowej i wchodzenia w spółki kapitałowe, stwierdza: „tak radykalne zmiany organizacyjne i merytoryczne w sposobie działalności polskiej służby geologicznej mogą przynieść, wbrew intencjom pomysłodawców, znaczne, długotrwałe i nieodwracalne szkody”.

W wypowiedziach GGK mamy do czynienia z tezami propagandowymi, mającymi niewielki związek z rzeczywistością. Można mnożyć pytania, skąd wiedza GGK o perspektywach surowcowych kupionej koncesji na dnie Atlantyku? Nota bene, koordynaty działki zostały zakupione (za pieniądze PIG-PIB) od Rosjan, którzy sami przyznali, że o tych hipotetycznych zasobach można jedynie spekulować. Wstrzemięźliwość w tym zakresie – na łamach „Polityki Surowcowej” wydawanej przez Ministerstwo Środowiska i samego GGK - zaleca nawet p. Michael W. Lodge, sekretarz generalny Międzynarodowej Organizacji Dna Morskiego. Śmiechu warte jest stwierdzenie prof. M.O. Jędryska jakoby "jakość rud z dna Atlantyku wielokrotnie przewyższała tę, którą ma dzisiaj KGHM". Od profesora oczekujemy przedstawienia rzetelnego studium wykonalności dla wartego 530 mln zł projektu atlantyckiego, ocenę ryzyka inwestycyjnego, przedstawienia zastosowanej metodologii obliczeń, zestawienia danych analitycznych – a przede wszystkim przedstawienia solidnych danych, że rudy na tej działce rzeczywiście w ogóle występują! Bez takiego raportu mówienie o wartych bilion złotych zasobach wydobywalnych rud siarczkowych z koncesji na Atlantyku jest po prostu pustosłowiem. Doprawdy karkołomnym jest też twierdzenie iż wydobycie z dna morskiego jest tańsze i łatwiejsze niż eksploatacja w warunkach lądowych. Ciekawe jakich analiz dokonał prof. M.O. Jędrysek celem uwiarygodnienia powyższego twierdzenia?

Co do innych „analiz” p. prof. M.O Jędryska jest podobnie - nie ma żadnego sporu między PIG-PIB a GGK dotyczącego zasobów gazu łupkowego, bo PIG-PIB nie ma z czym się spierać. PIG-PIB przedstawił w 2012 roku weryfikowalny, naukowy raport (pozytywnie oceniony przez ekspertów zewnętrznych) na ten temat, natomiast GGK podał w mediach jedynie swoje prywatne „wyliczenia”, nie wiadomo na czym oparte – bo nie przedstawił ani metody, ani danych, z których wynikało by owe mityczne 1,9 bln m3 gazu. W swoich wypowiedziach twierdził ponadto, że przechowywanie rdzeni przez kilkadziesiąt lat wpływa na szacunki zasobów, choć powinien jako geolog wiedzieć, że w stosowanych powszechnie (również przez PIG-PIB) metodach badawczych nie ma to znaczenia. Co więcej, GGK ukrył w szufladzie nowszy raport PIG-PIB z 2015 roku. Czy kwestionowanie i ukrywanie drugiego raportu PIG-PIB nie wynikało „przypadkiem” z faktu, że był on dla GGK (ponoć „ojca polskiego gazu łupkowego”) niewygodny jako zagrożenie wizerunkowe? Tymczasem GGK, ukrywając raport PIG-PIB, pozbawił rząd i społeczeństwo informacji, której sporządzenie kosztowało kilkaset tysięcy złotych.

Zastrzeżenia co do kompetencji i (niestety) prawdomówności oraz intencji GGK można mnożyć. Jego wypowiedzi nie są w naszym przekonaniu adresowane do specjalistów, u których od dawna spotykają się z krytyką lub niedowierzaniem, a raczej do laików w dziedzinie geologii i zasobów naturalnych.

O co więc chodzi? Jak nie wiadomo o co chodzi – chodzi o pieniądze. W wywiadzie jak mantra przewija się PAG jako uniwersalne panaceum na wszystko, co dotyczy zasobów naturalnych, polityki surowcowej itd. W cywilizowanym świecie podstawowym zadaniem każdej służby geologicznej jest dostarczanie państwu, społeczeństwu i przedsiębiorcom niezależnej, kompetentnej, wolnej od lobbingu informacji. Dlatego jest ona, niezależnie od formy organizacyjnej czy nazwy (agencja rządowa, instytut badawczy) zwykle skojarzona z nauką, a nigdy z biznesem i działalnością rynkowo-kapitałową. Tymczasem lansowany uporczywie od lat przez GGK model PAG to hybryda służby państwowej i działalności biznesowo-kapitałowej, ściśle z tą służbą powiązanej organizacyjnie i finansowo w ramach jednej instytucji. W takim modelu konflikt interesów jest nieunikniony. Zwraca uwagę kontrast kompetencyjny - niebywale silna pozycja i rola prezesa PAG, a nadzór ministra rządu bardzo słaby, żeby nie powiedzieć – iluzoryczny, bo prezes w trakcie kadencji jest praktycznie nieusuwalny. Żeby łatwiej było zgadnąć, pod kogo pisana jest ta ustawa, w strukturze PAG prezes może być równolegle wykładowcą uczelnianym, a do tego posłem lub senatorem.

Aktualnie państwową służbę geologiczną sprawuje (wcale nie prowizorycznie, bo historycznie od 1919 roku, a z mocy obecnej ustawy od 2011 roku) Państwowy Instytut Geologiczny - PIB. Rząd Rzeczpospolitej Polskiej, poprzez ministra właściwego do spraw środowiska i przy pomocy GGK, ma pełną kontrolę nad tą służbą i pieniędzmi publicznymi przeznaczonymi na jej funkcjonowanie. Z chwilą wyprowadzenia środków publicznych w obieg kapitałowo-biznesowy ta efektywna kontrola za pośrednictwem NFOŚiGW się skończy, a sama służba ulegnie komercjalizacji, niewykluczone, że w wielu obszarach także praktycznej prywatyzacji. Co ciekawe, przed takim modelem wyraźnie przestrzegało kierowane przez obecnego premiera Ministerstwo Rozwoju i Finansów w październiku 2016 roku, w swojej opinii do projektu ustawy - wskazując, że grozi to rozproszeniem środków publicznych.

Zwraca również uwagę fascynacja GGK PRL-owskim Centralnym Urzędem Geologii, powołanym dekretem Bieruta w 1951 roku. Pytanie tylko, czy osobiste plany GGK pokrywają się z interesem państwa? Mityczne projekty, podobne do tych oceanicznych, to znana furtka na uzasadnienie finansowania inwestycji wcale nie mających na celu interesów państwa, a raczej wspieranie przedsięwzięć w które inwestowane są łatwe pieniądze publiczne – bez rzetelnej kontroli merytorycznej i biznesowej. Tak przecież było z inwestycją KGHM w Kongo za rządów SLD w drugiej połowie lat 90-tych – miliony zniknęły, zapewne wirtualnie, a wszystko wytłumaczono… ryzykiem biznesowym (z góry przecież wiadomym) i nieprzewidywalnością przyrody oraz geopolityki. Dlatego uważamy, że koncepcja PAG jest w istocie antypaństwowa.
 







 

Polecane
Emerytury
Stażowe