Prof. Marek Jan Chodakiewicz dla "TS": Raport od Kościuszki

Raz do roku piszemy raport o dokonaniach Katedry Studiów Polskich im. Tadeusza Kościuszki przy Instytucie Polityki Światowej (The Institute of World Politics – IWP) w Waszyngtonie. Tym razem zwracamy się do Państwa świątecznie, z prośbą o wsparcie. Nie przyjmujemy bowiem z zasady pieniędzy podatników, a żyjemy z datków sympatyków, osób i prywatnych instytucji, które są zainteresowane historią i kulturą Polski, chociaż – przyznajmy – rozszerzamy swoje zainteresowanie na Europę Środkowo-Wschodnią i Bałkany.
T. Gutry Prof. Marek Jan Chodakiewicz dla "TS": Raport od Kościuszki
T. Gutry / Tygodnik Solidarność
Katedra jest de facto jedynym centrum studiów polskich w USA. Nauczamy, wykładamy, prowadzimy badania i piszemy o polskiej kulturze, historii, tradycji, religii, ustroju, gospodarce, sukcesach w sztuce, nauce i literaturze, ze mocnym naciskiem na cywilizację polską i jej stosunki z innymi narodami, ze szczególnym uwzględnieniem Stanów Zjednoczonych. Misja Katedry jest oparta, po części, na wierze, że w ciągu ostatnich kilku wieków dzieje Polski spisywane były przez siły polityczne wrogie jej niepodległości i kulturze. A ponadto mamy do czynienia z dużą liczbą współczesnych komentatorów i akademików, którzy potęgując błędy przeszłości, wypaczają dziś dzieje Polski. Katedra im. Kościuszki jest więc „korektorką” narracji historycznej.

Katedra powstała pod koniec zeszłego stulecia. Jej pomysłodawczynią i fundatorką jest lady Blanka Rosenstiel, która szefuje Amerykańskiemu Instytutowi Kultury Polskiej (AIPC) w Miami na Florydzie. Lady Blanka przeznaczyła na projekt 1 milion dolarów oraz zbierała kolejne fundusze od innych darczyńców, głównie ze środowiska polonijnego. Początkowo katedra funkcjonowała przy Miller Center for the Study of Presidency w University of Virginia w Charlottesville. Niestety po odejściu na emeryturę szefa Miller Center profesora Kennetha W. Thompsona władze uniwersyteckie nie potrafiły kontynuować jego pracy. Przez krótki okres trendowi regresywnemu przeciwstawiał się dzielnie importowany z Polski profesor Wojciech Roszkowski, któremu asystowałem. Po jego wyjeździe Katedra funkcjonowała jeszcze trochę, ale wnet – po próbach skierowania jej na tory niezgodne z intencjami fundatorki, została uśpiona. Po kilku latach AIPC ogłosił konkurs na znalezienie nowego domu dla katedry. Stanęło do niego czternaście uczelni wyższych, a w tym Columbia, Harvard i Yale. Wygrał Instytut Polityki Światowej dlatego, że tylko my możemy być rękojmią uszanowania woli polonijnych darczyńców i tylko my nie pogwałcimy ducha misji Katedry.

Instytut Polityki Światowej jest szkołą podyplomową. Kształcimy studentów na trzech głównych kierunkach: Stosunki Międzynarodowe, Bezpieczeństwo Narodowe, Wywiad/Kontrwywiad. Kształcimy więc przyszłych dyplomatów, specjalistów od spraw militarnych (cywili i wojskowych) oraz oficerów wywiadu i kontrwywiadu. Uczelnia jest prywatna, założył ją John Lenczowski, syn przedwojennego dyplomaty i weterana Tobruka, główny doradca do spraw sowieckich prezydenta Ronalda Reagana.

Jednym z powodów, dla których nie przyjmujemy pieniędzy podatnika (tzw. państwowych), jest to, że chcemy pozostać niezależni. Politycy nie mogą mieć wpływu na nasz program nauczania. Polityczna poprawność nie może mieć miejsca w uczelni, która przygotowuje ludzi do widzenia świata takim jaki jest, a nie takim, jaki byśmy chcieli, by był. Niemal wszyscy nasi profesorowie to tzw. scholars-practitioners, to jest naukowcy praktycy, którzy wiedzę teoretyczną sprawdzają w praktyce, w służbie dla kraju, a czasami w pracy w sektorze prywatnym. Pochodną takich uwarunkowań i atmosfery jest wolność akademicka, a więc możliwość badań i pisania bez skrępowania na tzw. tematy kontrowersyjne.

Przejmując Katedrę im. Kościuszki, zobowiązaliśmy się zebrać jeszcze 2 miliony dolarów, aby odsetki z kapitału przeznaczać na pensje dla pracowników katedry (profesor i asystent) i stypendia dla studentów. Powoli, po trochu czynimy to głównie dzięki naszej rodzinie i przyjaciołom, a w tym naturalnie: lady Blance, Avie i Adamowi Bąkom (z Jaremką „Adamba junior”), Ronowi Trzcińskiemu, Janowi i Krystynie Małkom, śp. dr. Januszowi Subczyńskiemu, śp. Zdzichowi i Zofii Zakrzewskim z Ungar Foundation oraz rozmaitym instytucjom, a przede wszystkim organizacji weteranów PAVA i Polish and Slavic Federal Credit Union z Nowego Jorku. Naturalnie pomagają nam też i Amerykanie bez polskich korzeni, oraz stworzone przez nich instytucje, w tym i Earhart Foundation czy Smith Richardson Foundation. Ta ostatnia na przykład sfinansowała nasze badania i publikacje o Międzymorzu (Intermarium).

Na ostatniej demonstracji Fundacji Ofiar Komunizmu (Victims of Communism Foundation) znajoma mówi: – Czyś ty zwariował? Ty przecież 80 proc. czasu na żebraninę przeznaczasz. Rząd Węgier dał 15 milionów dolarów na stworzenie w USA fundacji, która się tymi samymi rzeczami zajmuje. To ci z Warszawy nie mogą?”

A ja na to: – To wszystko zależy od Polaków, w tym rodaków w kraju. Jak będą chcieli pomóc, to na pewno to zrobią, szczególnie na Boże Narodzenie.

Wesołych Świąt dla Redakcji i Czytelników Tysola!

Kwesta: http://www.iwp.edu/support/page/donating-to-the-kosciuszko-chair-of-polish-studies-matching-grant-fund-internship-scholarship-and-more

https://www.iwp.edu/support/donate_step1.asp

 


 

POLECANE
Burza po słowach Brauna. Kaczyński zabrał głos z ostatniej chwili
Burza po słowach Brauna. Kaczyński zabrał głos

Wypowiedzi Grzegorza Brauna w sprawie Holokaustu tylko potwierdzają, że działa on z obcej inspiracji na szkodę - bardzo poważną szkodę - naszego kraju – stwierdził w piątek prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Z mostu granicznego w Słubicach zdjęto banery Ruchu Obrony Granic z ostatniej chwili
Z mostu granicznego w Słubicach zdjęto banery Ruchu Obrony Granic

Z mostu granicznego Słubice / Frankfurt nad Odrą zdjęto banery Ruchu Obrony Granic. Robert Bąkiewicz oskarża wiceburmistrza Tomasza Stefańskiego o realizowanie niemieckich poleceń.

Media: Rosjanie ostrzelali pasażerski samolot. To był lot z Mińska do Moskwy Wiadomości
Media: Rosjanie ostrzelali pasażerski samolot. To był lot z Mińska do Moskwy

Według nieoficjalnych doniesień pasażerowie i załoga Boeinga 737-800 lecącego z Mińska do Moskwy zostali namierzeni i ostrzelani przez rosyjski system obrony powietrznej. Wojsko miało wziąć rejsową maszynę za ukraiński dron.   

Rzecznik rządu wzywa do zatrzymania Bąkiewicza. Mocna odpowiedź z ostatniej chwili
Rzecznik rządu wzywa do zatrzymania Bąkiewicza. Mocna odpowiedź

Adam Szłapka wzywa do zatrzymania Roberta Bąkiewicza. Narodowiec odpowiada ostro, nazywając atak rzecznika rządu oznaką słabości władzy.

Kierowca wjechał w grupę ludzi. Dramat w Chełmnie z ostatniej chwili
Kierowca wjechał w grupę ludzi. Dramat w Chełmnie

W piątek w Chełmnie w woj. kujawsko-pomorskim kierowca auta osobowego wjechał w grupę ludzi. Są ranni.

Robert Bąkiewicz:  Planujemy podjąć działania również na granicy polsko-słowackiej tylko u nas
Robert Bąkiewicz: Planujemy podjąć działania również na granicy polsko-słowackiej

Nie występujemy przeciwko polskiej Straży Granicznej czy policji. Wiemy o tym, że o sytuacji decyduje wola polityczne, a wygląda ona następująco: trzeba dobrze robić Niemcom, trzeba robić grę pozorów i trzeba medialnie ograć tę sytuację - mówił Robert Bąkiewicz w rozmowie z Cezarym Krysztopą. Lider Ruchu Obrony Granic poinformował, że obywatelskie patrole będą się równiez organizować na granicy ze Słowacją, gdzie przebiega bałkański szlak przemytniczy migrantów.

PKO BP wydał pilny komunikat dla klientów z ostatniej chwili
PKO BP wydał pilny komunikat dla klientów

Już w najbliższy poniedziałek 14 lipca 2025 r. w godz. 23:00–00:00 aplikacja IKO banku PKO BP może działać wolniej. Zaplanuj operacje wcześniej.

Pierwszy raz zapytano o partię Brauna. Jest nowy sondaż z ostatniej chwili
Pierwszy raz zapytano o partię Brauna. Jest nowy sondaż

Pracownia CBOS po raz pierwszy zamieściła w swoim badaniu poparcia dla partii politycznych Konfederację Korony Polskiej – ugrupowanie prowadzone przez Grzegorza Brauna.

Rosja zamyka polski konsulat w Królewcu. Jest komunikat z ostatniej chwili
Rosja zamyka polski konsulat w Królewcu. Jest komunikat

W piątek po południu MSZ Rosji poinformowało o zamknięciu polskiego konsulatu w Królewcu od 29 sierpnia 2025 roku.

Bodnar złożył wniosek ws. Zbigniewa Ziobry z ostatniej chwili
Bodnar złożył wniosek ws. Zbigniewa Ziobry

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar złożył wniosek do marszałka Sejmu o wyrażenie przez Sejm zgody na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie Zbigniewa Ziobry na posiedzenie tzw. komisji ds. Pegasusa. Zbigniew Ziobro konsekwentnie odmawia stawienia się przed komisją, z powodu tego, że komisja działa nielegalnie – wyłączył ją z obiegu prawnego Trybunał Konstytucyjny wyrokiem z września 2024 r. 

REKLAMA

Prof. Marek Jan Chodakiewicz dla "TS": Raport od Kościuszki

Raz do roku piszemy raport o dokonaniach Katedry Studiów Polskich im. Tadeusza Kościuszki przy Instytucie Polityki Światowej (The Institute of World Politics – IWP) w Waszyngtonie. Tym razem zwracamy się do Państwa świątecznie, z prośbą o wsparcie. Nie przyjmujemy bowiem z zasady pieniędzy podatników, a żyjemy z datków sympatyków, osób i prywatnych instytucji, które są zainteresowane historią i kulturą Polski, chociaż – przyznajmy – rozszerzamy swoje zainteresowanie na Europę Środkowo-Wschodnią i Bałkany.
T. Gutry Prof. Marek Jan Chodakiewicz dla "TS": Raport od Kościuszki
T. Gutry / Tygodnik Solidarność
Katedra jest de facto jedynym centrum studiów polskich w USA. Nauczamy, wykładamy, prowadzimy badania i piszemy o polskiej kulturze, historii, tradycji, religii, ustroju, gospodarce, sukcesach w sztuce, nauce i literaturze, ze mocnym naciskiem na cywilizację polską i jej stosunki z innymi narodami, ze szczególnym uwzględnieniem Stanów Zjednoczonych. Misja Katedry jest oparta, po części, na wierze, że w ciągu ostatnich kilku wieków dzieje Polski spisywane były przez siły polityczne wrogie jej niepodległości i kulturze. A ponadto mamy do czynienia z dużą liczbą współczesnych komentatorów i akademików, którzy potęgując błędy przeszłości, wypaczają dziś dzieje Polski. Katedra im. Kościuszki jest więc „korektorką” narracji historycznej.

Katedra powstała pod koniec zeszłego stulecia. Jej pomysłodawczynią i fundatorką jest lady Blanka Rosenstiel, która szefuje Amerykańskiemu Instytutowi Kultury Polskiej (AIPC) w Miami na Florydzie. Lady Blanka przeznaczyła na projekt 1 milion dolarów oraz zbierała kolejne fundusze od innych darczyńców, głównie ze środowiska polonijnego. Początkowo katedra funkcjonowała przy Miller Center for the Study of Presidency w University of Virginia w Charlottesville. Niestety po odejściu na emeryturę szefa Miller Center profesora Kennetha W. Thompsona władze uniwersyteckie nie potrafiły kontynuować jego pracy. Przez krótki okres trendowi regresywnemu przeciwstawiał się dzielnie importowany z Polski profesor Wojciech Roszkowski, któremu asystowałem. Po jego wyjeździe Katedra funkcjonowała jeszcze trochę, ale wnet – po próbach skierowania jej na tory niezgodne z intencjami fundatorki, została uśpiona. Po kilku latach AIPC ogłosił konkurs na znalezienie nowego domu dla katedry. Stanęło do niego czternaście uczelni wyższych, a w tym Columbia, Harvard i Yale. Wygrał Instytut Polityki Światowej dlatego, że tylko my możemy być rękojmią uszanowania woli polonijnych darczyńców i tylko my nie pogwałcimy ducha misji Katedry.

Instytut Polityki Światowej jest szkołą podyplomową. Kształcimy studentów na trzech głównych kierunkach: Stosunki Międzynarodowe, Bezpieczeństwo Narodowe, Wywiad/Kontrwywiad. Kształcimy więc przyszłych dyplomatów, specjalistów od spraw militarnych (cywili i wojskowych) oraz oficerów wywiadu i kontrwywiadu. Uczelnia jest prywatna, założył ją John Lenczowski, syn przedwojennego dyplomaty i weterana Tobruka, główny doradca do spraw sowieckich prezydenta Ronalda Reagana.

Jednym z powodów, dla których nie przyjmujemy pieniędzy podatnika (tzw. państwowych), jest to, że chcemy pozostać niezależni. Politycy nie mogą mieć wpływu na nasz program nauczania. Polityczna poprawność nie może mieć miejsca w uczelni, która przygotowuje ludzi do widzenia świata takim jaki jest, a nie takim, jaki byśmy chcieli, by był. Niemal wszyscy nasi profesorowie to tzw. scholars-practitioners, to jest naukowcy praktycy, którzy wiedzę teoretyczną sprawdzają w praktyce, w służbie dla kraju, a czasami w pracy w sektorze prywatnym. Pochodną takich uwarunkowań i atmosfery jest wolność akademicka, a więc możliwość badań i pisania bez skrępowania na tzw. tematy kontrowersyjne.

Przejmując Katedrę im. Kościuszki, zobowiązaliśmy się zebrać jeszcze 2 miliony dolarów, aby odsetki z kapitału przeznaczać na pensje dla pracowników katedry (profesor i asystent) i stypendia dla studentów. Powoli, po trochu czynimy to głównie dzięki naszej rodzinie i przyjaciołom, a w tym naturalnie: lady Blance, Avie i Adamowi Bąkom (z Jaremką „Adamba junior”), Ronowi Trzcińskiemu, Janowi i Krystynie Małkom, śp. dr. Januszowi Subczyńskiemu, śp. Zdzichowi i Zofii Zakrzewskim z Ungar Foundation oraz rozmaitym instytucjom, a przede wszystkim organizacji weteranów PAVA i Polish and Slavic Federal Credit Union z Nowego Jorku. Naturalnie pomagają nam też i Amerykanie bez polskich korzeni, oraz stworzone przez nich instytucje, w tym i Earhart Foundation czy Smith Richardson Foundation. Ta ostatnia na przykład sfinansowała nasze badania i publikacje o Międzymorzu (Intermarium).

Na ostatniej demonstracji Fundacji Ofiar Komunizmu (Victims of Communism Foundation) znajoma mówi: – Czyś ty zwariował? Ty przecież 80 proc. czasu na żebraninę przeznaczasz. Rząd Węgier dał 15 milionów dolarów na stworzenie w USA fundacji, która się tymi samymi rzeczami zajmuje. To ci z Warszawy nie mogą?”

A ja na to: – To wszystko zależy od Polaków, w tym rodaków w kraju. Jak będą chcieli pomóc, to na pewno to zrobią, szczególnie na Boże Narodzenie.

Wesołych Świąt dla Redakcji i Czytelników Tysola!

Kwesta: http://www.iwp.edu/support/page/donating-to-the-kosciuszko-chair-of-polish-studies-matching-grant-fund-internship-scholarship-and-more

https://www.iwp.edu/support/donate_step1.asp

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe