NBP: Przedsiębiorstwa przewidują kontynuację spadku syt. ekonomicznej do poziomu z 2009 r.

Przedsiębiorstwa przewidują kontynuację spadku, i tak już bardzo słabej sytuacji ekonomicznej także w III kw. br. – do poziomu zbliżonego do notowań z 2009 r. - wynika z Szybkiego Monitoringu Narodowego Banku Polskiego, dotyczącego sytuacji przedsiębiorstw, opublikowanego w piątek.
 NBP: Przedsiębiorstwa przewidują kontynuację spadku syt. ekonomicznej do poziomu z 2009 r.
/ pixabay.com
NBP poinformował, że prognozy przedsiębiorców wskazują na oczekiwanie relatywnie szybkiej odbudowy koniunktury.

"Według syntetycznego wskaźnika przyszłej sytuacji oraz prognoz syntetycznego wskaźnika sytuacji bieżącej pozycja cykliczna koniunktury osiągnie swoje minimum na przełomie II i III kw. 2020 r. i przyjmie wówczas najniższą wartość od 2009 r." - ocenił bank

Wedle banku w świetle tych prognoz odbicie gospodarcze będzie miało kształt litery V, a neutralna pozycja koniunktury zostanie osiągnięta na przełomie II i III kw. 2021 r.

"Podobny obraz ścieżki powrotu wynika z opinii respondentów – ok. dwie trzecie przedsiębiorstw deklaruje odzyskanie kondycji przedkryzysowej w przeciągu co najwyżej dwóch, trzech kwartałów, a w sumie niemal 80 proc. w czasie nie dłuższym niż rok."

Wskaźnik przewidywań w okresie 12 miesięcy pogorszył się względem swojej wartości sprzed kwartału i osiągnął poziom najniższy w ciągu ostatnich dwóch lat, pozostając jednak wyraźnie dodatni, ponieważ przeważają prognozy wzrostu – 31 proc. nad przewidywaniami spadku – 24 proc.

"Monitorowane przedsiębiorstwa przewidują kontynuację spadku, i tak już bardzo słabej sytuacji ekonomicznej także w III kw. br. – do poziomu zbliżonego do notowań z 2009 r." - napisano.

"Mimo poprawy ocen własnej sytuacji ekonomicznej w horyzoncie 12 miesięcy część przedsiębiorstw wskazuje jednak na możliwość dalszego obniżenia się ich rentowności w tej perspektywie" - dodano.

W I kw. 2020 r., wraz ze słabnącą koniunkturą w kraju i za granicą, w tym materializującymi się wczesnym skutkami pandemii COVID-19, pogorszyła się sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw.

NBP poinformował, że mimo wzrostu dynamiki przychodów ze sprzedaży wyraźnie spadły wynik finansowy i rentowność, przy korzystnie jednak kształtującej się płynności firm.

"Sytuacja (finansowa - PAP) nadal też była pozytywnie oceniana przez ankietowane na przełomie lutego i marca br., w ramach Szybkiego Monitoringu NBP, przedsiębiorstwa. W szczególności wciąż wysokie były: stopnień wykorzystania zdolności produkcyjnych, temperatura na rynku pracy (odsetek firm planujących podwyżki płac i odczuwających presję płacową), udział przedsiębiorstw informujących o braku problemów z płynnością, w tym z obsługą zadłużenia kredytowego" - napisał bank.

"Słabsze oceny aktywności inwestycyjnej wpisywały się natomiast we wcześniejsze tendencje, obserwowane od kilku kwartałów. Wyraźnie pogorszyły się prognozy: popytu, inwestycji, eksportu oraz sytuacji ekonomicznej. Istotnie wzrosły też miary niepewności" - dodał.

Dalszych problemów z wygenerowaniem oczekiwanego poziomu zysków spodziewają się przede wszystkim niektóre branże z sektora usługowego, w tym edukacja, obsługa nieruchomości i usługi administrowania (gdzie prognozy spadku rentowności były częstsze niż wzrostu).

Na poprawę zyskowności liczą zaś głównie firmy z sektora energetycznego, górnictwo, ale też pozostała działalność usługowa. Na niewielką poprawę rentowności wskazują również prognozy branży hotelarskiej i restauracyjnej, a także kultury, transportu i ochrony zdrowia, jednak skala trudności, którą można oceniać udziałem firm generujących straty w obrębie tych branż, wydaje się znacznie większa niż optymizm prognoz, nie można zatem oczekiwać szybkiego pokonania problemów.

Wedle banku relatywnie najlepsze prognozy popytu formułują przedsiębiorstwa oferujące dobra nietrwałe pierwszej potrzeby, w przypadku których trudno o substytuty (dobra energetyczne oraz nierynkowe), najgorsze zaś – przedsiębiorstwa świadczące usługi, które relatywnie łatwo zastąpić, z których relatywnie łatwo zrezygnować lub odłożyć ich zakup w czasie (usługi biznesowe i konsumenckie oraz budownictwo).

"W przypadku prognoz eksportu zdecydowanie najbardziej korzystne prognozy formułują przedsiębiorstwa oferujące dobra konsumpcyjne, a w drugiej kolejności – dobra zaopatrzeniowe oraz inwestycyjne" - czytamy.

"Ponownie najsłabsze prognozy tworzą przedsiębiorstwa świadczące usługi biznesowe i konsumenckie oraz budownictwo" - napisano.

W odniesieniu do eksportu, kształtowanie się wskaźników prognoz sugeruje, że w III kw. dynamika spadków sprzedaży zagranicznej wyhamuje, a w horyzoncie rocznym większość przedsiębiorstw spodziewa się ponownych wzrostów eksportu.

Ankietę przeprowadzono w dwóch turach: pierwsza sonda została skierowana do 514 przedsiębiorców w dniach 23-24 marca br., a drugą przeprowadzono w dniach 15-19 maja br. na próbie 704 przedsiębiorstw.

/PAP
 

 

POLECANE
ZUS wydał pilny komunikat z ostatniej chwili
ZUS wydał pilny komunikat

ZUS wypłacił ponad 1 mld zł świadczeń w formie renty wdowiej dla 320 tys. osób. Sredni wzrost świadczeń to 358,27 zł. Wniosek do 31 lipca 2025 r. gwarantuje wyrównanie – przypomina ZUS.

Czerwone flagi nad Bałtykiem. Komunikat dla mieszkańców i turystów z ostatniej chwili
Czerwone flagi nad Bałtykiem. Komunikat dla mieszkańców i turystów

W czwartek na wielu nadmorskich kąpieliskach w województwach pomorskim i zachodniopomorskim powiewają czerwone flagi. Powodem są m.in. wysokie fale na Bałtyku. Nieczynne jest też jedno kąpielisko na Kaszubach ze względu na zakwit sinic.

MEN chce poluzować wymogi wobec nauczycieli przedszkoli. Oburzenie wśród pedagogów z ostatniej chwili
MEN chce poluzować wymogi wobec nauczycieli przedszkoli. Oburzenie wśród pedagogów

Środowisko nauczycieli wychowania przedszkolnego nie kryje frustracji wobec najnowszych planów Ministerstwa Edukacji Narodowej. Chodzi o propozycję otwarcia dostępu do zawodu nauczyciela przedszkolnego dla osób bez dyplomu magistra pedagogiki. Takie rozwiązanie ma – według resortu – pomóc w walce z niedoborami kadrowymi. Dla wielu nauczycieli to jednak cios w prestiż zawodu.

Kuriozalna decyzja w Komisji Finansów Publicznych. KO zarządza przerwę w trakcie głosowania Wiadomości
Kuriozalna decyzja w Komisji Finansów Publicznych. KO zarządza przerwę w trakcie głosowania

Do wyjątkowej sytuacji doszło podczas posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych. W trakcie ważnego głosowania nad sprawozdaniem z wykonania budżetu państwa przewodniczący posiedzenia, Janusz Cichoń, nagle przerwał obrady i zarządził przerwę. Według posłów PiS, politykom koalicji chodziło o ściągnięcie posłów KO, których zabrakło na sali.   

Znamy nazwisko potencjalnego szefa Kancelarii Prezydenta Karola Nawrockiego z ostatniej chwili
Znamy nazwisko potencjalnego szefa Kancelarii Prezydenta Karola Nawrockiego

''Poseł Zbigniew Bogucki ma zostać szefem Kancelarii Prezydenta Karola Nawrockiego. Znamy też inne nazwiska'' – pisze ''Rzeczpospolita''. Źródła Tysol.pl potwierdzają, że jest to nazwisko rozpatrywane.

WOŁYŃ BEZ MITÓW - 11 lipca w Warszawie konferencja w 82. rocznicę „krwawej niedzieli”  Wiadomości
"WOŁYŃ BEZ MITÓW" - 11 lipca w Warszawie konferencja w 82. rocznicę „krwawej niedzieli” 

W 82. rocznicę „krwawej niedzieli” na Wołyniu Stowarzyszenie „Wspólnota i Pamięć” organizuje konferencję upamiętniającą ofiary ukraińskiego ludobójstwa pod hasłem „WOŁYŃ BEZ MITÓW 3”. Wydarzenie jest połączone z premierą książki o tym samym tytule. Partnerem wydarzenia jest portal Tysol.pl.

Niepokojąca sytuacja przed Kancelarią Premiera. Interweniowały służby z ostatniej chwili
Niepokojąca sytuacja przed Kancelarią Premiera. Interweniowały służby

W czwartek przed południem służby bezpieczeństwa interweniowały przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów w Warszawie. Kobieta, która – jak ustalili dziennikarze – chciała spotkać się z premierem Donaldem Tuskiem, miała przy sobie kanister z benzyną i zapalniczkę.

Nie żyje aktorka znanych polskich seriali z ostatniej chwili
Nie żyje aktorka znanych polskich seriali

2 lipca 2025 roku w wieku 88 lat zmarła Joanna Jarzębska – znana i ceniona aktorka teatralna oraz telewizyjna. Informację o jej śmierci przekazała pogrążona w żałobie rodzina, publikując oficjalny nekrolog.

Morderstwo polskiego naukowca w Grecji. Uniwersytet w Berkeley zareagował Wiadomości
Morderstwo polskiego naukowca w Grecji. Uniwersytet w Berkeley zareagował

Przemysław Jeziorski, pracujący na co dzień na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, został zastrzelony w Grecji. Według greckich mediów było to morderstwo na zlecenie. Amerykański uniwersytet odniósł się do śmierci polskiego naukowca. 

Komunikat dla mieszkańców Lubelszczyzny z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Lubelszczyzny

IMGW przewiduje w czwartek gwałtowne wzrosty poziomu wód w południowo wschodniej części województwa lubelskiego. Stany wody w pięciu punktach znajdują się w strefach wysokich.

REKLAMA

NBP: Przedsiębiorstwa przewidują kontynuację spadku syt. ekonomicznej do poziomu z 2009 r.

Przedsiębiorstwa przewidują kontynuację spadku, i tak już bardzo słabej sytuacji ekonomicznej także w III kw. br. – do poziomu zbliżonego do notowań z 2009 r. - wynika z Szybkiego Monitoringu Narodowego Banku Polskiego, dotyczącego sytuacji przedsiębiorstw, opublikowanego w piątek.
 NBP: Przedsiębiorstwa przewidują kontynuację spadku syt. ekonomicznej do poziomu z 2009 r.
/ pixabay.com
NBP poinformował, że prognozy przedsiębiorców wskazują na oczekiwanie relatywnie szybkiej odbudowy koniunktury.

"Według syntetycznego wskaźnika przyszłej sytuacji oraz prognoz syntetycznego wskaźnika sytuacji bieżącej pozycja cykliczna koniunktury osiągnie swoje minimum na przełomie II i III kw. 2020 r. i przyjmie wówczas najniższą wartość od 2009 r." - ocenił bank

Wedle banku w świetle tych prognoz odbicie gospodarcze będzie miało kształt litery V, a neutralna pozycja koniunktury zostanie osiągnięta na przełomie II i III kw. 2021 r.

"Podobny obraz ścieżki powrotu wynika z opinii respondentów – ok. dwie trzecie przedsiębiorstw deklaruje odzyskanie kondycji przedkryzysowej w przeciągu co najwyżej dwóch, trzech kwartałów, a w sumie niemal 80 proc. w czasie nie dłuższym niż rok."

Wskaźnik przewidywań w okresie 12 miesięcy pogorszył się względem swojej wartości sprzed kwartału i osiągnął poziom najniższy w ciągu ostatnich dwóch lat, pozostając jednak wyraźnie dodatni, ponieważ przeważają prognozy wzrostu – 31 proc. nad przewidywaniami spadku – 24 proc.

"Monitorowane przedsiębiorstwa przewidują kontynuację spadku, i tak już bardzo słabej sytuacji ekonomicznej także w III kw. br. – do poziomu zbliżonego do notowań z 2009 r." - napisano.

"Mimo poprawy ocen własnej sytuacji ekonomicznej w horyzoncie 12 miesięcy część przedsiębiorstw wskazuje jednak na możliwość dalszego obniżenia się ich rentowności w tej perspektywie" - dodano.

W I kw. 2020 r., wraz ze słabnącą koniunkturą w kraju i za granicą, w tym materializującymi się wczesnym skutkami pandemii COVID-19, pogorszyła się sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw.

NBP poinformował, że mimo wzrostu dynamiki przychodów ze sprzedaży wyraźnie spadły wynik finansowy i rentowność, przy korzystnie jednak kształtującej się płynności firm.

"Sytuacja (finansowa - PAP) nadal też była pozytywnie oceniana przez ankietowane na przełomie lutego i marca br., w ramach Szybkiego Monitoringu NBP, przedsiębiorstwa. W szczególności wciąż wysokie były: stopnień wykorzystania zdolności produkcyjnych, temperatura na rynku pracy (odsetek firm planujących podwyżki płac i odczuwających presję płacową), udział przedsiębiorstw informujących o braku problemów z płynnością, w tym z obsługą zadłużenia kredytowego" - napisał bank.

"Słabsze oceny aktywności inwestycyjnej wpisywały się natomiast we wcześniejsze tendencje, obserwowane od kilku kwartałów. Wyraźnie pogorszyły się prognozy: popytu, inwestycji, eksportu oraz sytuacji ekonomicznej. Istotnie wzrosły też miary niepewności" - dodał.

Dalszych problemów z wygenerowaniem oczekiwanego poziomu zysków spodziewają się przede wszystkim niektóre branże z sektora usługowego, w tym edukacja, obsługa nieruchomości i usługi administrowania (gdzie prognozy spadku rentowności były częstsze niż wzrostu).

Na poprawę zyskowności liczą zaś głównie firmy z sektora energetycznego, górnictwo, ale też pozostała działalność usługowa. Na niewielką poprawę rentowności wskazują również prognozy branży hotelarskiej i restauracyjnej, a także kultury, transportu i ochrony zdrowia, jednak skala trudności, którą można oceniać udziałem firm generujących straty w obrębie tych branż, wydaje się znacznie większa niż optymizm prognoz, nie można zatem oczekiwać szybkiego pokonania problemów.

Wedle banku relatywnie najlepsze prognozy popytu formułują przedsiębiorstwa oferujące dobra nietrwałe pierwszej potrzeby, w przypadku których trudno o substytuty (dobra energetyczne oraz nierynkowe), najgorsze zaś – przedsiębiorstwa świadczące usługi, które relatywnie łatwo zastąpić, z których relatywnie łatwo zrezygnować lub odłożyć ich zakup w czasie (usługi biznesowe i konsumenckie oraz budownictwo).

"W przypadku prognoz eksportu zdecydowanie najbardziej korzystne prognozy formułują przedsiębiorstwa oferujące dobra konsumpcyjne, a w drugiej kolejności – dobra zaopatrzeniowe oraz inwestycyjne" - czytamy.

"Ponownie najsłabsze prognozy tworzą przedsiębiorstwa świadczące usługi biznesowe i konsumenckie oraz budownictwo" - napisano.

W odniesieniu do eksportu, kształtowanie się wskaźników prognoz sugeruje, że w III kw. dynamika spadków sprzedaży zagranicznej wyhamuje, a w horyzoncie rocznym większość przedsiębiorstw spodziewa się ponownych wzrostów eksportu.

Ankietę przeprowadzono w dwóch turach: pierwsza sonda została skierowana do 514 przedsiębiorców w dniach 23-24 marca br., a drugą przeprowadzono w dniach 15-19 maja br. na próbie 704 przedsiębiorstw.

/PAP
 


 

Polecane
Emerytury
Stażowe