Składki przy outsourcingu pracowniczym
Takie propozycje znalazły się w propozycjach zmian przepisów omawianych podczas ostatniego posiedzenia zespołu ds. ubezpieczeń społecznych RDS.
Jedna z nowości dotyczy opłacania składek na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych. W jej efekcie, ZUS wygeneruje dla każdego z 2 milionów przedsiębiorców opłacających obecnie składki, oddzielny numer konta do przelewów. Zamiast czterech, firma wyśle jeden. Umożliwi to też szybszą identyfikację składek płaconych przez poszczególne firmy oraz da lepszy dostęp do informacji o stanie konta firmy w związku ze składkami, jakie powinna odprowadzać za wszystkich pracowników i zleceniobiorców.
I tu pojawia się kwestia, która na posiedzeniu zespołu stanowiła kluczowy punkt dyskusji. Chodzi o kilkaset firm z całej Polski oszukanych przez nieuczciwych pośredników, którzy obiecali płacić składki za pracowników przejętych od nich w ramach wspomnianego outsourcingu ale tego nie robili. W ten sposób pracownicy tracili na wysokości przyszłych emerytur.
Proponowane teraz przez ministerstwo zmiany prowadzą do tego, by najpierw wyjaśniać, kto jest faktycznym pracodawcą. Potem organ rentowy wyda decyzję, a jeśli strona nie będzie zadowolona, pozostanie jej odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Gdy wątpliwości nie będzie, proponowany mechanizm w ogóle nie będzie stosowany.
Rozwiązanie to poparły związki zawodowe. Pracodawcy stwierdzili, że należałoby je doprecyzować oraz, że nie powinno ono dotyczyć sytuacji z przeszłości, bo prawo nie może działać wstecz.
Jak zauważyła Barbara Surdykowska z NSZZ „Solidarność”, proponowana zmiana jest uzasadniona. Bywa przecież, że następuje likwidacja stanowisk pracy, a potem te same obowiązki są wykonywane w tym samym miejscu, na tych samych urządzeniach, przez tych samych pracowników, ale już w ramach outsourcingu. I trzeba wtedy pilnować, żeby były za nich odprowadzane składki.
Mówiąc o tematach, którymi zespół powinien zająć się w 2017 r. wskazano na takie kwestie jak: dalszy los OFE oraz Pracowniczych Programów Emerytalnych, pracownicze plany kapitałowe, staż składkowy, jednolite zasady opłacania składek bez względu na rodzaj umowy, waloryzacja najniższych świadczeń, składki od wynagrodzeń kierowców.
Anna Grabowska