Solidarność wzywa do ratyfikacji Zrewidowanej Europejskiej Karty Społecznej
Choć polski rząd podpisał ZEKS w 2005 r. to wciąż jej nie ratyfikował, podobnie jak wiele istotnych dla pracowników zapisów poprzedzającej ją Europejskiej Karty Społecznej. NSZZ „Solidarność” od 20 lat lat w swoich dokumentach programowych wzywał do dopełnienia tego obowiązku. W obecnie przyjętym stanowisku Prezydium KK, wskazując na zagrożenia wynikające z coraz mniej stabilnej sytuacji społecznej na naszym kontynencie, zwraca się do rządu aby ten podjął dyskusję na temat ratyfikacji ZEKS w ramach Rady Dialogu Społecznego.
- W ocenie NSZZ Solidarność ratyfikacja ZEKS nie może być sztuką dla sztuki, lecz ma służyć podniesieniu poziomu ochrony praw socjalnych, w tym praw pracowniczych – wskazuje Bogdan Kubiak, zastępca przewodniczącego KK NSZZ Solidarność i jednocześnie szef Zespołu problemowego RDS ds. międzynarodowych. - Dlatego w przyjętym stanowisku wskazujemy także na konieczność modyfikacji obecnego stanu prawnego by był on zgodny z już ratyfikowanymi postanowieniami Europejskiej Karty Społecznej - dodaje Kubiak.
Dla Solidarności niezmiernie istotna jest ratyfikacja Protokołu o Skardze Zbiorowej pozwalającego związkom zawodowym składać skargi w razie nieprzestrzegania przyjętych przez państwo zobowiązań.
- Kwestią kluczową jest wyrażenie przez rząd politycznej woli ratyfikacji ZEKS tak aby standardy wypracowane przez Radę Europy mogły być brane pod uwagę w trakcie prac nad konstruowaniem nowego kształtu indywidualnego i zbiorowego prawa pracy przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Pracy -zwraca uwagę Barbara Surdykowska, ekspert KK. - W 2016 r. minęło ćwierć wieku naszego członkostwa w Radzie Europy. Jest to moment w którym polskie państwo winno zintensyfikować prace nad nadrobieniem zaległości w odniesieniu do praw społeczno-ekonomicznych naszych obywateli - podsumowuje ekspertka.
Stanowisko "Solidarności" dostępne TUTAJ.
bs
#REKLAMA_POZIOMA#