Instalacja termicznego przetwarzania z odzyskiem energii powstanie w Bełchatowie

Grupa PGE zaprezentowała plany budowy Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii w sąsiedztwie elektrowni Bełchatów. Koncern w ramach transformacji energetycznej regionu zbuduje także w Bełchatowie Centrum Rozwoju Kompetencji. W tej sprawie został właśnie podpisany list intencyjny z władzami samorządowymi.
 Instalacja termicznego przetwarzania z odzyskiem energii powstanie w Bełchatowie
/ fot. materiały prasowe PGE / instalacja ITPOE w Rzeszowie

[Artykuł sponsorowany]

W zeszłym roku Grupa PGE zaprezentowała strategię, z której wynika, że obiera zielony kierunek. Jednocześnie zarząd Spółki zapewnił, że po zakończeniu produkcji energii ze źródeł konwencjonalnych w Bełchatowie, nie pozostawi regionu bez wsparcia. ITPOE w Bełchatowie.

W marcu tego roku PGE Energia Ciepła zaprezentowała plany budowy Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii (ITPOE).Podczas webinarium dla mieszkańców regionu spółka przedstawiła założenia tej inwestycji. Obecny na spotkaniu profesor Grzegorz Wielgosiński z Politechniki Łódzkiej zaprezentował podstawy i założenia działania tego typu instalacji w systemie gospodarki obiegu zamkniętego. Podkreślił, że jej podstawą jest segregacja śmieci przez każdego obywatela. Dzięki temu odpady nadające się do recyklingu, jak szkło czy metal, mogą być rzeczywiście ponownie wykorzystane. Wielgosiński przedstawił też prezentację, w której omówił, co dzieje się z odpadami komunalnymi nienadającymi się do recyklingu. Trafiają one do instalacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów (MBP), czyli wielkiego bębna wyposażonego w system otworów [który wygląda jak wielka pralka – przyp. aut.]. Tam są dzielone na kilka frakcji.

Frakcja – balast – trafia na składowisko. Frakcja średnia – podsitowa – po odsianiu jest poddawana procesowi kompostowania lub fermentowania, a frakcja największa – nadsitowa – stanowi paliwo alternatywne (RDF), które może być wykorzystane do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Instalację termicznego przetwarzania paliwa alternatywnego z odzyskiem energii zamierza zbudować właśnie PGE. Przemysław Kołodziejak, prezes zarządu PGE Energia Ciepła zaznaczył na spotkaniu, że instalacja nie tylko będzie dostarczać energię lokalnym gminom, ale również pomoże im rozwiązać problem zarządzania odpadami.

PGE Energia Ciepła współpracuje blisko z gminami, dostarczając ich mieszkańcom ciepło i energię elektryczną. Inwestycja w Bełchatowie, której zadaniem będzie odzysk energii zawartej w odpadach, pomoże także uporać się z nowym wyzwaniem gmin - dostosowaniem się do nowych regulacji w obszarze gospodarki odpadami.

Prof. Wielgosiński podkreślił, że w Polsce jest coraz większe zapotrzebowanie na  tego typu instalacje, ponieważ od 1 do 1,5 mil RDFu jest obecnie spalane nielegalnie w domowych piecach, powodując emisję toksycznych gazów, lub gromadzonych na składowiskach. Obecny na spotkaniu dyrektor budowy ITPOE w Bełchatowie Grzegorz Pelczar podkreślił, że instalacja będzie wykorzystywała najnowsze rozwiązania dostępne na rynku oraz będzie spełniać wszystkie surowe unijne wymogi w zakresie norm ochrony środowiska. W czasie spotkania padło pytanie, czy instalacja nie będzie stanowiła konkurencji dla innych sposobów wytwarzania energii, których budowa planowana jest w regionie. Prezes Kołodziejak w odpowiedzi podkreślił, że ITPOE będzie zapewniać stabilność systemu produkcji energii w rejonie Bełchatowa, który w coraz większej mierze będzie opierać się na produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Planowana nominalna moc elektryczna brutto instalacji wynosić będzie minimum 23 MWe (przy produkcji wyłącznie energii elektrycznej) i minimum 17 MWe oraz ok. 40 MWt (przy produkcji energii elektrycznej i ciepła).

List Intencyjny Centrum Rozwoju Kompetencji w energetyce W marcu tego roku przedstawiciele PGE i samorządu lokalnego podpisali list intencyjny w sprawie powstania Centrum Rozwoju Kompetencji. Centrum ma pomóc pracownikom kompleksu energetycznego w Bełchatowie i mieszkańcom regionu zdobyć nowe kwalifikacje, w tym przede wszystkim w zakresie odnawialnych źródeł energii.

– Zachęcam do spojrzenia w przyszłość, żebyśmy mogli zobaczyć region bełchatowski jako nowoczesny region, w którym są szkoły i uczelnie. Region nowoczesnych technologii, który przygotowuje najlepszych specjalistów w nowoczesnych branżach. Nie tylko dla województwa łódzkiego, ale dla całej Polski – zaznaczył.

W trakcie podpisania listu marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber i przypomniał, że Dolina Krzemowa rozpoczęła swoją historię od lokalnego Uniwersytetu Stanforda. Schreiber powiedział, że marzy o tym, aby centrum stało się początkiem polskiej Doliny Krzemowej. – Ale marzenia nigdy nie spełnią się tym, którzy tylko marzą. Spełnią się tym, którzy marzenia realizują poprzez ciężką pracę – dodał.

W odpowiedzi na słowa marszałka prezes zarządu PGE Wojciech Dąbrowski wskazał, że jest przekonany, że region Bełchatowa będzie wyznaczał kierunki innym regionom, przed którymi jest transformacja energetyczna. Obecny na wydarzeniu poseł Antoni Macierewicz powiedział z kolei, że kształcenie specjalistów potrafiących obsługiwać nowoczesne technologie energetyczne to jedna z cegiełek budujących niezależność energetyczną Polski. – Transformacja energetyczna to największe wyzwanie, jakie stoi obecnie przed Polską – zaznaczył.


 

POLECANE
Witold Waszczykowski: Lewicowych dietetyków atak na rolnictwo tylko u nas
Witold Waszczykowski: Lewicowych "dietetyków" atak na rolnictwo

W wielu państwach trwają protesty rolników przeciwko umowie handlowej Unii Europejskiej z państwami Ameryki Południowej z ugrupowania Mercosur. Rolnicy obawiają się napływu taniej żywności z regionu gdzie nie obowiązują europejskie normy i standardy. W tym duchu redaktor Monika Rutke zadała niedawno zasadne pytanie ministrowi Radosławowi Sikorskiemu, czy Polska przyłączy się do francuskiego sprzeciwu wobec umowie z Mercosur.

Kim wszedł do wojny. To alarm także dla Azji tylko u nas
Kim wszedł do wojny. To alarm także dla Azji

Udział kilkunastu tysięcy żołnierzy Korei Północnej nie zmieni biegu wojny Rosji z Ukrainą. Wszyscy skupiamy się na tym, co zyskuje Putin. A moim zdaniem więcej może zyskać Kim Dzong Un. I to nie jest dobra wiadomość dla azjatyckiego Dalekiego Wschodu. Rosja postrzega agresywną Koreę Północną jako użyteczny sposób na zajęcie, odwrócenie uwagi i zagrożenie siłom USA w regionie Azji i Pacyfiku, podczas gdy Rosja realizuje ważniejsze priorytety w Europie.

Koniec transrewolucji? Koncerny wracają do wyklętej J.K. Rowling z ostatniej chwili
Koniec transrewolucji? Koncerny wracają do "wyklętej" J.K. Rowling

Autorka takich powieści jak "Harry Potter" i "Fantastyczne zwierzęta" J.K. Rowling publicznie sprzeciwia się ideologii gender. Jednakże kilka lat wystarczyło, aby branża filmowa porzuciła walkę z Rowling. Obecnie jest zaangażowana w nową produkcję HBO.

Ambasador USA Mark Brzeziński rezygnuje ze stanowiska pilne
Ambasador USA Mark Brzeziński rezygnuje ze stanowiska

Jak przekazał portal Interia ambasador USA w Polsce Mark Brzeziński poinformował o swojej rezygnacji ze stanowiska. 

Francja namawia Warszawę. Chodzi o ograniczenie dzieciom dostępu do mediów społecznościowych z ostatniej chwili
Francja namawia Warszawę. Chodzi o ograniczenie dzieciom dostępu do mediów społecznościowych

Francuski rząd ponawia próbę przeforsowania w UE przepisów ograniczających dostęp dzieciom poniżej 15. roku życia do mediów społecznościowych.

Krzysztof Stanowski atakowany za zapowiedź wywiadu z Januszem Walusiem. Jest oświadczenie dziennikarza pilne
Krzysztof Stanowski atakowany za zapowiedź wywiadu z Januszem Walusiem. Jest oświadczenie dziennikarza

Założyciel Kanału Zero Krzysztof Stanowski wystosował oświadczenie ws. zapowiedzi wywiadu z Januszem Walusiem.

Problemy Polski 2050. PKW zgłasza liczne zastrzeżenia polityka
Problemy Polski 2050. PKW zgłasza liczne zastrzeżenia

Jak informuje Rzeczpospolita, PKW ma zastrzeżenia co do Polski 2050 Szymona Hołowni. Pomimo, że jej sprawozdanie finansowe zostało przyjęte, to organ wskazał na liczne uchybienia.

Zabójca południowoafrykańskiego komunisty Janusz Waluś będzie gościem Kanału Zero z ostatniej chwili
Zabójca południowoafrykańskiego komunisty Janusz Waluś będzie gościem Kanału Zero

Kanał Zero poinformował, że po powrocie do Polski Janusz Waluś, zabójca Chrisa Chaniego, przywódcy południowoafrykańskich komunistycznych bojówek, będzie gościem Krzysztofa Stanowskiego.

Kobieta wygrała sprawę z farmaceutycznym gigantem. To pierwszy taki wyrok w Polsce z ostatniej chwili
Kobieta wygrała sprawę z farmaceutycznym gigantem. To pierwszy taki wyrok w Polsce

W 2007 r. Waleria rzuciła się pod pociąg metra i straciła obie nogi. Zażywała ona leki na Parkinsona firmy GSK. Po zapoznaniu się z amerykańską i brytyjską treścią ulotki pozwała do sądu koncern farmaceutyczny, a w tym roku wygrała z nimi w sądzie w sprawie o odszkodowanie.

Trzaskowski ma wrócić do pomysłu ulicy Lecha Kaczyńskiego w Warszawie gorące
Trzaskowski ma wrócić do pomysłu ulicy Lecha Kaczyńskiego w Warszawie

Zdaniem Gazety Wyborczej, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zamierza sięgnąć po prawicowy elektorat. W tym celu planuje pojawić się na ingresie nowego metropolity warszawskiego abp. Adriana Galbasa oraz wrócić do pomysłu nadania imieniem ś.p. Lecha Kaczyńskiego jednej z warszawskich ulic.

REKLAMA

Instalacja termicznego przetwarzania z odzyskiem energii powstanie w Bełchatowie

Grupa PGE zaprezentowała plany budowy Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii w sąsiedztwie elektrowni Bełchatów. Koncern w ramach transformacji energetycznej regionu zbuduje także w Bełchatowie Centrum Rozwoju Kompetencji. W tej sprawie został właśnie podpisany list intencyjny z władzami samorządowymi.
 Instalacja termicznego przetwarzania z odzyskiem energii powstanie w Bełchatowie
/ fot. materiały prasowe PGE / instalacja ITPOE w Rzeszowie

[Artykuł sponsorowany]

W zeszłym roku Grupa PGE zaprezentowała strategię, z której wynika, że obiera zielony kierunek. Jednocześnie zarząd Spółki zapewnił, że po zakończeniu produkcji energii ze źródeł konwencjonalnych w Bełchatowie, nie pozostawi regionu bez wsparcia. ITPOE w Bełchatowie.

W marcu tego roku PGE Energia Ciepła zaprezentowała plany budowy Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii (ITPOE).Podczas webinarium dla mieszkańców regionu spółka przedstawiła założenia tej inwestycji. Obecny na spotkaniu profesor Grzegorz Wielgosiński z Politechniki Łódzkiej zaprezentował podstawy i założenia działania tego typu instalacji w systemie gospodarki obiegu zamkniętego. Podkreślił, że jej podstawą jest segregacja śmieci przez każdego obywatela. Dzięki temu odpady nadające się do recyklingu, jak szkło czy metal, mogą być rzeczywiście ponownie wykorzystane. Wielgosiński przedstawił też prezentację, w której omówił, co dzieje się z odpadami komunalnymi nienadającymi się do recyklingu. Trafiają one do instalacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów (MBP), czyli wielkiego bębna wyposażonego w system otworów [który wygląda jak wielka pralka – przyp. aut.]. Tam są dzielone na kilka frakcji.

Frakcja – balast – trafia na składowisko. Frakcja średnia – podsitowa – po odsianiu jest poddawana procesowi kompostowania lub fermentowania, a frakcja największa – nadsitowa – stanowi paliwo alternatywne (RDF), które może być wykorzystane do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Instalację termicznego przetwarzania paliwa alternatywnego z odzyskiem energii zamierza zbudować właśnie PGE. Przemysław Kołodziejak, prezes zarządu PGE Energia Ciepła zaznaczył na spotkaniu, że instalacja nie tylko będzie dostarczać energię lokalnym gminom, ale również pomoże im rozwiązać problem zarządzania odpadami.

PGE Energia Ciepła współpracuje blisko z gminami, dostarczając ich mieszkańcom ciepło i energię elektryczną. Inwestycja w Bełchatowie, której zadaniem będzie odzysk energii zawartej w odpadach, pomoże także uporać się z nowym wyzwaniem gmin - dostosowaniem się do nowych regulacji w obszarze gospodarki odpadami.

Prof. Wielgosiński podkreślił, że w Polsce jest coraz większe zapotrzebowanie na  tego typu instalacje, ponieważ od 1 do 1,5 mil RDFu jest obecnie spalane nielegalnie w domowych piecach, powodując emisję toksycznych gazów, lub gromadzonych na składowiskach. Obecny na spotkaniu dyrektor budowy ITPOE w Bełchatowie Grzegorz Pelczar podkreślił, że instalacja będzie wykorzystywała najnowsze rozwiązania dostępne na rynku oraz będzie spełniać wszystkie surowe unijne wymogi w zakresie norm ochrony środowiska. W czasie spotkania padło pytanie, czy instalacja nie będzie stanowiła konkurencji dla innych sposobów wytwarzania energii, których budowa planowana jest w regionie. Prezes Kołodziejak w odpowiedzi podkreślił, że ITPOE będzie zapewniać stabilność systemu produkcji energii w rejonie Bełchatowa, który w coraz większej mierze będzie opierać się na produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Planowana nominalna moc elektryczna brutto instalacji wynosić będzie minimum 23 MWe (przy produkcji wyłącznie energii elektrycznej) i minimum 17 MWe oraz ok. 40 MWt (przy produkcji energii elektrycznej i ciepła).

List Intencyjny Centrum Rozwoju Kompetencji w energetyce W marcu tego roku przedstawiciele PGE i samorządu lokalnego podpisali list intencyjny w sprawie powstania Centrum Rozwoju Kompetencji. Centrum ma pomóc pracownikom kompleksu energetycznego w Bełchatowie i mieszkańcom regionu zdobyć nowe kwalifikacje, w tym przede wszystkim w zakresie odnawialnych źródeł energii.

– Zachęcam do spojrzenia w przyszłość, żebyśmy mogli zobaczyć region bełchatowski jako nowoczesny region, w którym są szkoły i uczelnie. Region nowoczesnych technologii, który przygotowuje najlepszych specjalistów w nowoczesnych branżach. Nie tylko dla województwa łódzkiego, ale dla całej Polski – zaznaczył.

W trakcie podpisania listu marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber i przypomniał, że Dolina Krzemowa rozpoczęła swoją historię od lokalnego Uniwersytetu Stanforda. Schreiber powiedział, że marzy o tym, aby centrum stało się początkiem polskiej Doliny Krzemowej. – Ale marzenia nigdy nie spełnią się tym, którzy tylko marzą. Spełnią się tym, którzy marzenia realizują poprzez ciężką pracę – dodał.

W odpowiedzi na słowa marszałka prezes zarządu PGE Wojciech Dąbrowski wskazał, że jest przekonany, że region Bełchatowa będzie wyznaczał kierunki innym regionom, przed którymi jest transformacja energetyczna. Obecny na wydarzeniu poseł Antoni Macierewicz powiedział z kolei, że kształcenie specjalistów potrafiących obsługiwać nowoczesne technologie energetyczne to jedna z cegiełek budujących niezależność energetyczną Polski. – Transformacja energetyczna to największe wyzwanie, jakie stoi obecnie przed Polską – zaznaczył.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe