Jaki jest związek między rynkiem walutowym a obligacjami?
Artykuł Sponsorowany
Co łączy różne rynki?
Zarówno rynek dłużnych papierów wartościowych, jak i rynek walutowy wykazują naturalne tendencje do wspólnych powiązań. Łączą je oczekiwania co do kształtowania się stóp procentowych, określanych przez banki centralne. To właśnie koszt kapitału wpływa na krótkoterminową dynamikę popytu i podaży zarówno w przypadku obligacji, jak i głównych światowych walut. Najczęściej zdarza się, że to rynek walutowy reaguje żywiołowo na ważne wydarzenia w świecie finansów. Czasem bywa sytuacja odwrotna, gdy duża część inwestorów pod wpływem paniki rzuca się w stronę skarbowych papierów wartościowych, uznawanych za “bezpieczną przystań”.
W jaki sposób można spożytkować wiedzę na temat rynków finansowych?
Inwestor, który posiada spore doświadczenie i wiedzę na temat zależności pomiędzy stopą procentową a cenami aktywów może w łatwy sposób zamienić ją na realne dobra. Wystarczy jedynie dobry dostęp do rynków finansowych. Najlepszy wybór instrumentów, obligacji czy akcji posiadają profesjonalne platformy brokerskie. Dostarczają inwestorom najlepszych możliwych narzędzi analitycznych i pozwalają na realizowanie najbardziej złożonych strategii. Dzięki nim można skorzystać z dużej płynności i możliwości inwestowania na oddalonych od siebie geograficznie rynkach. Pośrednicy pozwalają też skorzystać z wersji demonstracyjnej, aby lepiej poznać realia gry giełdowej i interfejsu użytkownika. Czy chcesz zarabiać pieniądze na rynku forex, kupując obligacje chroniące przed inflacją czy wolisz dynamiczną grę na giełdzie? Wybór należy do Ciebie!
Zadziwiająca korelacja pomiędzy niektórymi aktywami
Gracz obecny na rynku walutowym musi śledzić na bieżąco informacje pochodzące z rynku obligacji. Zazwyczaj przygląda się oprocentowaniu obligacji rządowych dla najważniejszych walut, aby lepiej rozszyfrować nastroje panujące wśród inwestorów. Nie bez znaczenia jest wartość spreadu rentowności, czyli różnicy między oprocentowaniem obligacji denominowanych w dwóch różnych walutach. W niektórych przypadkach istnieje bardzo silna korelacja pomiędzy daną parą walutową oraz konkretnym typem papierów dłużnych. Dzieje się tak dla pary USD/JPY oraz amerykańskich papierów skarbowych. Powodem tego zachowania jest silna akumulacja obligacji przez japońskich menedżerów, którzy zabezpieczają w ten sposób ryzyko walutowe.