Uchodźcy ewakuowani z Afganistanu do Polski wspomagani przez Caritas
Dyrektor białostockiego Caritasu ks. Jerzy Sęczek powiedział we wtorek PAP, że grupa ta jest w regionie od niedzieli.
"23 sierpnia Caritas Archidiecezji Białostockiej we współpracy ze Strażą Graniczną udzielił pomocy afgańskim rodzinom. Grupa około 50 osób została ewakuowana przez rząd RP i przebywa na kwarantannie w związku z COVID-19. Wśród uchodźców znalazły się rodziny z dziećmi w wieku od 6 miesięcy do 10 lat" – podał we wtorek Caritas w informacji na swojej stronie internetowej.
Ks. Sęczek poinformował, że był u tych osób w poniedziałek. Nie podał, gdzie przebywają ewakuowani. Dodał, że we współpracy ze Strażą Graniczną Caritas dostarczył im m.in. żywność, odzież, środki higieniczne, artykuły pierwszej potrzeby, także dla dzieci. W informacji Caritasu jest mowa o hotelu. Ks. Sęczek dodaje, że jest tam tymczasowy ośrodek dla uchodźców.
"Ze względów bezpieczeństwa tożsamość i miejsce pobytu rodzin nie mogą zostać ujawnione" – podkreślił Caritas.
"Nie możemy przejść obojętnie wobec ludzi, którzy nas potrzebują. Otwieramy drzwi i otwieramy serca, tak jak nas nauczył tego Jezus Chrystus" – zaznacza cytowany w informacji ks. Jerzy Sęczek.
Dyrektor Caritasu Archidiecezji Białostockiej zaznaczył, że ewakuowani z Afganistanu są pod opieką służb państwowych. Caritas udzielił pomocy jednorazowej i będzie ona kontynuowana, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Kpt. Krystyna Jakimik-Jarosz z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w Białymstoku powiedziała PAP, że Straż Graniczna pośredniczy jedynie w odbieraniu od ewakuowanych składanych przez nich wniosków. Są oni pod opieką Urzędu ds. Cudzoziemców.
Urząd ds. Cudzoziemców informował w komunikacie prasowym 20 sierpnia, że od 18 do 20 sierpnia w ramach akcji ewakuacji Afgańczyków współpracujących ze stroną polską do ośrodków dla cudzoziemców trafiło 127 obywateli Afganistanu, w tym 41 dzieci, a następne ewakuowane osoby mają trafiać w kolejnych dniach do placówek, którymi zarządza urząd, a potem będzie ruszał proces obejmowania tych osób ochroną międzynarodową.
"Podejmowane będą również działania ułatwiające ich integrację. Decyzje dotyczące późniejszego miejsca pobytu cudzoziemców będą podejmowane przy uwzględnieniu ich życzeń i potrzeb. Wszystkie osoby będą miały możliwość nauki języka polskiego, a dzieci rozpoczęcia edukacji" – podaje urząd w komunikacie.
Izabela Próchnicka