Archidiecezja gnieźnieńska ma nowego biskupa

Dotychczasowy proboszcz parafii pw. św. Józefa w Inowrocławiu, został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej. O nominacji poinformowała 26 stycznia w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. W tym samym czasie decyzję papieża Franciszka ogłosił w Gnieźnie Prymas Polski abp Wojciech Polak.
 Archidiecezja gnieźnieńska ma nowego biskupa
/ pixabay.com/WenPhotos

Nowy biskup

Ogłoszenie nominacji odbyło się po modlitwie Anioł Pański, na której każdego dnia spotykają się z Prymasem wszyscy pracownicy Kurii gnieźnieńskiej. Tego dnia, zgodnie z prośbą papieża Franciszka, modlono się w szczególności o oddalenie groźby wojny i pokój na Ukrainie. 

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej w obecności Prymasa Polski, abp. seniora Henryka Muszyńskiego oraz pracowników Kurii odczytał kanclerz Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie ks. kan. Zbigniew Przybylski. 

Witając nowego biskupa pomocniczego, ks. Radosława Orchowicza, abp Wojciech Polak wskazał na wspominanych dziś w liturgii świętych biskupów Tymoteusza i Tytusa, współpracowników św. Pawła, z których posługiwania i życia - jak podkreślił - płyną dwa wnioski. Pierwszy to ten, że Paweł nigdy nie pracował sam, że dobierał sobie współpracowników, którzy dzielili jego trudy i odpowiedzialność, a także byli gotowi podejmować różne zadania i reprezentować Pawła w sytuacjach trudnych. 

„Jestem wdzięczny każdej i każdemu z was za dzielenie tych trudów i odpowiedzialności. Teraz Ojciec Święty stawia u mego boku biskupa pomocniczego, aby te trudny i odpowiedzialność w pierwszej linii ze mną dzielił” - mówił abp Polak. 

Przypomniał też za papieżem Franciszkiem o czterech rodzajach bliskości, jakie realizować i pogłębiać powinien każdy biskup: bliskość z Panem Bogiem na modlitwie, bliskość z braćmi w posługiwaniu pasterskim, bliskość z kapłanami i bliskość z ludem Bożym. 

Metropolita gnieźnieński nałożył też nowemu biskupowi pomocniczemu piuskę oraz wręczył krzyż pektoralny pobłogosławiony przez papieża Franciszka - taki sam, jaki nosi Ojciec Święty - podkreślając, że wyraża on doskonale misję pasterską biskupa. 

Dziękując za nominację biskup nominat Radosław Orchowicz przyznał, że czuje się tak, jak celnik Mateusz z obrazu Caravaggia, który wskazany przez Jezusa z niedowierzaniem pyta: „ja?” Z niedowierzaniem „On?” pytają też ci, którzy są wokół Mateusza zgromadzeni.

„Tak dokładnie się teraz czuję, ale jeśli taka jest wola Boża to wierzę, że Pan Bóg tego chce i doda łaski” - mówił ks. Orchowicz dziękując raz jeszcze wszystkim, przepraszając tych, którym nie dał wystarczającego świadectwa i prosząc o modlitwę, „by to kruche naczynie jakim jest, dało się Panu Bogu poprowadzić”.

Biogram

Ks. Radosław Orchowicz urodził się 21 stycznia 1970 r. w Wysokiej (obecnie diecezja bydgoska). W miejscowym kościele pw. NMP Różańcowej otrzymał 8 lutego 1970 r. sakrament chrztu świętego. W Wysokiej skończył szkołę podstawową, a następnie kontynuował naukę w Liceum Ogólnokształcącym w Łobżenicy. W latach 1988-1994 odbywał formację w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 21 maja 1994 r. z rąk abp. Henryka Muszyńskiego. W latach 1994-1999 był wikariuszem w parafii pw. Świętej Trójcy w Strzelnie, a w latach 1999-2003 wikariuszem w parafii pw. św. Wawrzyńca w Gnieźnie. 

W latach 1998-2002 odbył studia specjalistyczne na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w zakresie teologii patrystycznej. W 2009 r. uzyskał tytuł doktora teologii na podstawie pracy przygotowanej pod kierunkiem ks. prof. dr. hab. Bogdana Częsza pt. Opatrzność Boża wobec człowieka w ujęciu św. Bazylego Wielkiego. W latach 2003-2011 pełnił funkcję diecezjalnego duszpasterza młodzieży i pracował w Wydziale Katechetycznym Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie. 

W 2011 r. został mianowany proboszczem parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Inowrocławiu. W chwili powołania na biskupa pomocniczego pełnił funkcję wicedziekana dekanatu inowrocławskiego II, członka Rady Programowej Archidiecezjalnego Studium Pastoralnego dla Kapłanów, rady ekonomicznej Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie, wizytatora katechetycznego oraz  kapelana zakładu karnego w Inowrocławiu. 

Nowy biskup pomocniczy zna język niemiecki. Nie obca jest mu rzeczywistość wirtualna współprowadzi bowiem stronę i fanpage swojej dotychczasowej inowrocławskiej parafii. Ma liczną rodzinę - siostrę, brata (dwie siostry nie żyją), wielu bratanków i siostrzeńców. Jeździ na motorze, wędkuje, lubi muzykę klasyczną i religijną, a także historię, szczególnie okres II wojny światowej. Pytany, co w posłudze biskupa uważa za najważniejsze, odpowiada, że głoszenie Ewangelii i obecność. 

„Biskup musi być obecny pośród ludzi i dla ludzi. Na gorąco przychodzą mi do głowy słowa św. Augustyna: dla was jestem biskupem, ale z wami jestem chrześcijaninem . I jeszcze, by nie zapomnieć o swoim zbawieniu, mieć bliską więź z Bogiem, by jeszcze bardziej być wśród ludzi i dla ludzi” - mówi nowi biskup pomocniczy gnieźnieński.

 


 

POLECANE
Rozmowy pokojowe w Stamule. Trump zabiera głos ws. obecności Putina z ostatniej chwili
Rozmowy pokojowe w Stamule. Trump zabiera głos ws. obecności Putina

Prezydent USA Donald Trump powiedział w środę, że nie wie, czy przywódca Rosji Władimir Putin pojawi się na ukraińsko-rosyjskich negocjacjach pokojowych, które mają odbyć się w czwartek w Stambule – podała agencja Reutera.

On będzie realizował politykę Brukseli. Paweł Kukiz uderza w Rafała Trzaskowskiego Wiadomości
"On będzie realizował politykę Brukseli". Paweł Kukiz uderza w Rafała Trzaskowskiego

Poseł Paweł Kukiz na antenie Radia Wnet skrytykował kandydata na prezydenta Rafała Trzaskowskiego m.in. w kwestii LGBT.

Nawrocki w Zabrzu, po odwołaniu przez mieszkańców prezydent z rekomendacji KO: To grozi całej Polsce tylko u nas
Nawrocki w Zabrzu, po odwołaniu przez mieszkańców prezydent z rekomendacji KO: To grozi całej Polsce

- To jest ten model, który grozi Polsce, gdyby prezydentem został Rafał Trzaskowski - mówi o odwołanej przez mieszkańców w referendum prezydent Zabrza z rekomendacji Koalicji Obywatelskiej Agnieszce Rupniewskiej Karol Nawrocki w wywiadzie dla Tysol.pl i Głosu Zabrza.

Ważny komunikat dla mieszkańców Wrocławia z ostatniej chwili
Ważny komunikat dla mieszkańców Wrocławia

Dobra wiadomość dla pieszych we Wrocławiu. Jeszcze w tym roku ulica Piotra Skargi stanie się bardziej przyjazna dla mieszkańców. Powstaną tam dwa nowe przejścia naziemne, które poprawią bezpieczeństwo i komfort przemieszczania się – zwłaszcza dla osób z ograniczeniami ruchowymi, seniorów i rodziców z dziećmi.

Nie tym razem. Daniel Nawrocki odpowiada na atak Czuchnowskiego z ostatniej chwili
"Nie tym razem". Daniel Nawrocki odpowiada na atak Czuchnowskiego

"Pytania Pana Czuchnowskiego to nie dziennikarstwo to zwykłe hejterstwo, które ma być użyte jako paliwo w politycznym sporze" – pisze na platformie X syn Karola Nawrockiego, Daniel Nawrocki, odnosząc się do publikacji redaktora "Gazety Wyborczej" Wojciecha Czuchnowskiego.

Światowej sławy znalezisko Polaków. Ekspert zdradził, jak smakuje skarb gorące
Światowej sławy znalezisko Polaków. Ekspert zdradził, jak smakuje skarb

Polscy nurkowie dokonali niesamowitego odkrycia. Odnaleźli wrak zatopionego statku. Do odkrycia doszło w lipcu zeszłego roku, ale dopiero teraz doszło do analizy drogocennej zawartości znaleziska – 170-letniego szampana, specjalnie wyprodukowanego na dwór rosyjskiego cara Aleksandra II.

George Simion mocno o Donaldzie Tusku: Być może chce, aby jego kandydat przegrał Wiadomości
George Simion mocno o Donaldzie Tusku: Być może chce, aby jego kandydat przegrał

– Być może chce, by jego kandydat przegrał – powiedział George Simion na antenie TV Republika, komentując wpis premiera Donalda Tuska o "prorosyjskości" rumuńskiego polityka.

Nie żyje polski mistrz świata Wiadomości
Nie żyje polski mistrz świata

Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje wybitny pilot szybowcowy, wielokrotny mistrz świata w tej dziedzinie.

Polska z kontraktem na satelity. Kosiniak-Kamysz: Uzyskamy niezależność z ostatniej chwili
Polska z kontraktem na satelity. Kosiniak-Kamysz: Uzyskamy niezależność

Agencja Uzbrojenia podpisała w środę umowę na dostawę dla Wojska Polskiego systemu 3 satelitów rozpoznawczych na kwotę 860 mln zł. Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że dzięki Satelitarnemu Systemowi Obserwacji Ziemi Polska uzyskuje niezależność w zakresie obrazowania satelitarnego.

Nie udało się. Smutny komunikat warszawskiego zoo z ostatniej chwili
"Nie udało się". Smutny komunikat warszawskiego zoo

Warszawskie zoo chętnie dzieli się informacjami o swoich podopiecznych, licząc, że zainteresuje ich losem jak największą rzeszę ludzi, którym na sercu leży ich dobro. Ostatnio opublikowało bardzo smutną wiadomość.

REKLAMA

Archidiecezja gnieźnieńska ma nowego biskupa

Dotychczasowy proboszcz parafii pw. św. Józefa w Inowrocławiu, został mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej. O nominacji poinformowała 26 stycznia w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. W tym samym czasie decyzję papieża Franciszka ogłosił w Gnieźnie Prymas Polski abp Wojciech Polak.
 Archidiecezja gnieźnieńska ma nowego biskupa
/ pixabay.com/WenPhotos

Nowy biskup

Ogłoszenie nominacji odbyło się po modlitwie Anioł Pański, na której każdego dnia spotykają się z Prymasem wszyscy pracownicy Kurii gnieźnieńskiej. Tego dnia, zgodnie z prośbą papieża Franciszka, modlono się w szczególności o oddalenie groźby wojny i pokój na Ukrainie. 

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej w obecności Prymasa Polski, abp. seniora Henryka Muszyńskiego oraz pracowników Kurii odczytał kanclerz Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie ks. kan. Zbigniew Przybylski. 

Witając nowego biskupa pomocniczego, ks. Radosława Orchowicza, abp Wojciech Polak wskazał na wspominanych dziś w liturgii świętych biskupów Tymoteusza i Tytusa, współpracowników św. Pawła, z których posługiwania i życia - jak podkreślił - płyną dwa wnioski. Pierwszy to ten, że Paweł nigdy nie pracował sam, że dobierał sobie współpracowników, którzy dzielili jego trudy i odpowiedzialność, a także byli gotowi podejmować różne zadania i reprezentować Pawła w sytuacjach trudnych. 

„Jestem wdzięczny każdej i każdemu z was za dzielenie tych trudów i odpowiedzialności. Teraz Ojciec Święty stawia u mego boku biskupa pomocniczego, aby te trudny i odpowiedzialność w pierwszej linii ze mną dzielił” - mówił abp Polak. 

Przypomniał też za papieżem Franciszkiem o czterech rodzajach bliskości, jakie realizować i pogłębiać powinien każdy biskup: bliskość z Panem Bogiem na modlitwie, bliskość z braćmi w posługiwaniu pasterskim, bliskość z kapłanami i bliskość z ludem Bożym. 

Metropolita gnieźnieński nałożył też nowemu biskupowi pomocniczemu piuskę oraz wręczył krzyż pektoralny pobłogosławiony przez papieża Franciszka - taki sam, jaki nosi Ojciec Święty - podkreślając, że wyraża on doskonale misję pasterską biskupa. 

Dziękując za nominację biskup nominat Radosław Orchowicz przyznał, że czuje się tak, jak celnik Mateusz z obrazu Caravaggia, który wskazany przez Jezusa z niedowierzaniem pyta: „ja?” Z niedowierzaniem „On?” pytają też ci, którzy są wokół Mateusza zgromadzeni.

„Tak dokładnie się teraz czuję, ale jeśli taka jest wola Boża to wierzę, że Pan Bóg tego chce i doda łaski” - mówił ks. Orchowicz dziękując raz jeszcze wszystkim, przepraszając tych, którym nie dał wystarczającego świadectwa i prosząc o modlitwę, „by to kruche naczynie jakim jest, dało się Panu Bogu poprowadzić”.

Biogram

Ks. Radosław Orchowicz urodził się 21 stycznia 1970 r. w Wysokiej (obecnie diecezja bydgoska). W miejscowym kościele pw. NMP Różańcowej otrzymał 8 lutego 1970 r. sakrament chrztu świętego. W Wysokiej skończył szkołę podstawową, a następnie kontynuował naukę w Liceum Ogólnokształcącym w Łobżenicy. W latach 1988-1994 odbywał formację w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie. Święcenia kapłańskie przyjął 21 maja 1994 r. z rąk abp. Henryka Muszyńskiego. W latach 1994-1999 był wikariuszem w parafii pw. Świętej Trójcy w Strzelnie, a w latach 1999-2003 wikariuszem w parafii pw. św. Wawrzyńca w Gnieźnie. 

W latach 1998-2002 odbył studia specjalistyczne na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w zakresie teologii patrystycznej. W 2009 r. uzyskał tytuł doktora teologii na podstawie pracy przygotowanej pod kierunkiem ks. prof. dr. hab. Bogdana Częsza pt. Opatrzność Boża wobec człowieka w ujęciu św. Bazylego Wielkiego. W latach 2003-2011 pełnił funkcję diecezjalnego duszpasterza młodzieży i pracował w Wydziale Katechetycznym Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie. 

W 2011 r. został mianowany proboszczem parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Inowrocławiu. W chwili powołania na biskupa pomocniczego pełnił funkcję wicedziekana dekanatu inowrocławskiego II, członka Rady Programowej Archidiecezjalnego Studium Pastoralnego dla Kapłanów, rady ekonomicznej Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie, wizytatora katechetycznego oraz  kapelana zakładu karnego w Inowrocławiu. 

Nowy biskup pomocniczy zna język niemiecki. Nie obca jest mu rzeczywistość wirtualna współprowadzi bowiem stronę i fanpage swojej dotychczasowej inowrocławskiej parafii. Ma liczną rodzinę - siostrę, brata (dwie siostry nie żyją), wielu bratanków i siostrzeńców. Jeździ na motorze, wędkuje, lubi muzykę klasyczną i religijną, a także historię, szczególnie okres II wojny światowej. Pytany, co w posłudze biskupa uważa za najważniejsze, odpowiada, że głoszenie Ewangelii i obecność. 

„Biskup musi być obecny pośród ludzi i dla ludzi. Na gorąco przychodzą mi do głowy słowa św. Augustyna: dla was jestem biskupem, ale z wami jestem chrześcijaninem . I jeszcze, by nie zapomnieć o swoim zbawieniu, mieć bliską więź z Bogiem, by jeszcze bardziej być wśród ludzi i dla ludzi” - mówi nowi biskup pomocniczy gnieźnieński.

 



 

Polecane
Emerytury
Stażowe