Obchody 35-lecia Solidarności Walczącej. Wręczenie Krzyży SW
Trwają obchody 35-lecia powstania Solidarności Walczącej, które odbywają się pod honorowym patronatem Prezydenta RP, Andrzeja Dudy. Dziś uroczystości obejmowały mszę w Kościele pw. św. Elżbiety Węgierskiej we Wrocławiu, koncerty muzyczne i wręczenie Krzyży Solidarności Walczącej oraz prezentację okolicznościowej monety.
Dziś możemy cieszyć się wolną Polską, ale musimy wrócić do solidarności międzyludzkiej.
Początek działalności Solidarności Walczącej związany jest w pierwszym wydaniem jej biuletynu w czerwcu 1982 roku, w którym do obywateli kierowano wezwanie do manifestacji, które odbywały się 13 i 26 czerwca. Powstanie jej było związane z delegalizacją Solidarności i wprowadzeniem stanu wojennego. Organizacja ta prowadziła szeroką działaność podziemną, szczególnie wydawniczą. Zwalczała komunistyczną propagandę, nawiązywała do etosu Armii Krajowej, walczyła o przywrócenie prawdy historycznej.
U początków transformacji ustrojowej Solidarność Walcząca zdecydowania przeciwstawiała się rozmowom i ugodom w władzami PRL, uznając je za niemoralne. Założyciel organizacji, Kornel Morawiecki, po aresztowaniu i deportacji potajemnie wrócił do Polski.
SW była organizacją wyjątkową i niezwykłą
Kornel Morawiecki w towarzystwie Hanny Łukowskiej-Korniej i Andrzeja Kołodzieja wręczył 86 osobom Krzyże Solidarności Walczącej. Uroczystość odbyła się 17 czerwca w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.
Obchody 35-lecia Solidarności Walczącej uczcili honorowi goście: wicepremier Mateusz Morawiecki, wojewoda Paweł Hreniak, marszałek województwa Jerzy Michalak i prezydent Rafał Dutkiewicz.
Marszałek senior rozpoczynając galę w krótkich słowach skonstatował, że dalej w Polsce nie została zbudowana Rzeczpospolita Solidarna.
Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak podkreślił, że SW była organizacją wyjątkową i niezwykłą. Ludzie SW mówili - Chcemy Polski wolnej i niepodległej i chcemy walczyć bez kompromisów i układania się z komunistyczną władzą do końca. Dopiero po latach usłyszeliście słowa podziękowania – mówił wojewoda. I po roku 1989 r. środowisku SW nie było łatwo. Musimy ocalić od zapomnienia waszą postawę i bezkompromisowe podejście do najważniejszych kwestii Rzeczypospolitej. Pomniejszanie zasług SW to była wielka niesprawiedliwość. Dziś jeśli mówimy, że jesteśmy dumnymi mieszkańcami Wrocławia, to dlatego że jesteśmy dumni, że właśnie tu w tym mieście powstała ta wyjątkowa organizacja jaka jest SW. Marszałek senior Kornel Morawiecki to człowiek, który przeszedł do historii, to bohater wolnej Polski.
-Konformizm jest wpisany w naturę ludzką. Są jednak ludzie, którzy idą wbrew tej naturze. W chwilach trudnych potrafią działać odważnie, niekonwencjonalnie i niekompromisowo. Tacy są ludzie SW. To ogromny skarb naszej wolności. Zagraliście razem z Kornelem Morawickim piękną uwerturę dla Polski – mówił w swoim wystąpieniu marszałek Jerzy Michalak.
-Solidarność przemieniła Europę. Świat zawdzięcza Solidarności upadek komunizmu, samowyzwolenie krajów Europy Środkowej, upadek Muru berlińskiego. Niezwykle ważna częścią Solidarności była utworzona we Wrocławiu w czasie stanu wojennego Solidarność Walcząca. Jej członkom, współpracownikom i jej twórcy składam wyrazy głębokiego szacunku
– mówił prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, kończąc swoją wypowiedź słowami
– Niech żyje wolna Polska!
-To srebrny krzyż, którego projektantką była Ludwika Ogorzelec. Ten krzyż dajemy naszym bliskim współpracownikom i jestem zaszczycony, że będę mógł wręczyć go tym, którzy poświęcali czas i siły dla budowania tej Polski jaką mamy, jaką wymarzyliśmy sobie i jaką dalej będziemy chcieli budować
– mówił Kornel Morawicki przed wręczeniem odznaczeń.
Po uroczystości długo jeszcze trwały rozmowy i spotkania po latach. Wiele osób ustawiło się w kolejce po autograf Kornela Morawieckiego, który podpisywał nowe wydanie swojej autobografii.
W foyer pojawił się też wicepremier Mateusz Morawiecki, dla wielu osób to przyjaciel z podziemnej konspiracji.
Kolejne uroczystości SW odbywać się będą w niedzielę 18 czerwca w Centrum Historii Zajezdnia.
JW, tvp