Politycy - muzułmanin i protestant - przystąpili do Eucharystii podczas katolickiego wydarzenia w Niemczech?
Na odbywającym się w dniach 25-29 maja br. Katholikentagu do komunii przystąpić miał Muhterem Aras "urodzony w Turcji muzułmanin i prominentny parlamentarzysta landowy niemieckich Zielonych". Według CNA Deutsch, mężczyzna, "przyjął komunię podczas inauguracyjnej Mszy Świętej w Stuttgarcie, w południowych Niemczech, celebrowanej przez miejscowego biskupa Gebharda Fürsta" - czytamy. Agencja chciała skontaktować się z diecezją Rottenburg-Stuttgart w celu uzyskania komentarza do tej sprawy, ale według CNA próba ta nie powiodła się.
Kolejnym politykiem, który przyjąć miał Eucharystię podczas Katholikentagu jest - według CNA Deutsch - były minister spraw wewnętrznych i obrony narodowej, Thomas de Maizière. Prominentny działacz CDU, który przez 12 lat był członkiem rządu kanclerz Angeli Merkel, otrzymać miał komunię z rąk przewodniczącego Konferencji Episkopatu Niemiec, bp. Georga Bätzinga.
Zdjęcie Thomasa de Maizière przystępującego do komunii pojawiało się w mediach społecznościowych opublikowane przez dziennikarza Deutsche Welle, Christopha Stracka.
"Oznaki ekumenizmu… Przewodniczący Kongresu Niemieckiego Kościoła Ewangelickiego 2023 w Norymberdze, Thomas de Maizière, również przyjął komunię na nabożeństwie kończącym Katholikentag z rąk biskupa Bätzinga" - napisał Strack.
"Rzecznik biskupów dodał, że „nie ma jeszcze pełnej komunii kościelnej między Kościołem protestanckim i katolickim, a zatem nie ma ogólnej wspólnej komunii. Protestancki chrześcijanin, który sam siebie przebadał, podziela wiarę w relaną obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszej Eucharystii i przychodzi do Stołu Pańskiego, może przyjmować Komunię Świętą w zależności od przypadku”" - pisze CNA.
Bp Bätzing wielokrotnie orędować miał za interkomunią z protestantami, co w 2020 roku wywołało reakcję Kongregacji Nauki Wiary, która w wydanym na tę okoliczność dokumencie ostrzegała przed interkomunią, bowiem według niej "różnice doktrynalne są nadal tak ważne, że obecnie wykluczają wzajemny udział w Wieczerzy Pańskiej i Eucharystii”. Po tej watykańskiej interwencji przewodniczący KEN nadal miał twierdzić, że interkomunia powinna być możliwa.
Zeichen der Ökumene…
— Christoph Strack (@Strack_C) May 29, 2022
Auch der Präsident des Deutschen Evangelischen Kirchentages 2023 in Nürnberg, Thomas de #Maizière, empfing beim #Katholikentag-Abschlussgottesdienst von Bischof Bätzing die Kommunion.
„Einfach machen“, heißt es ja gelegentlich. #kt22 pic.twitter.com/EjH8Hz3VkD
CNA Deutsch podaje dodatkowo, że na tym samym wydarzeniu odmówiono udostępnienia informacyjnego stoiska Federalnemu Stowarzyszeniu na Rzecz Życia, organizatorowi Marszu Życia w Berlinie. Według Alexandry Marii Linder, pełniącej funkcję prezesa ww. stowarzyszenia, organizatorzy Katholikentagu udzielając odmownej odpowiedzi za powód podali to, że „nie byli w stanie określić, czy jej organizacja jest wyraźnie chrześcijańska”.