Prof. Kmieciak: dziecko, jako pacjent, posiada wszelkie prawa [video]

Dziecko posiada każde prawo jako pacjent – mówił prof. Błażej Kmieciak, pedagog specjalny, socjolog prawa i bioetyk w czasie wykładu w ramach cyklu Bioethics Lab organizowanego przez Interdyscyplinarną Akademię Bioetyki.
zdjęcie poglądowe Prof. Kmieciak: dziecko, jako pacjent, posiada wszelkie prawa [video]
zdjęcie poglądowe / pixabay.com/Mylene2401

Kiedy dziecko zaczyna być pacjentem?

Prof. Błażej Kmieciak rozpoczął wykład od postawienia pytania, kiedy dziecko zaczyna być pacjentem. Zwrócił uwagę, że Kodeks Etyki Lekarskiej wskazuje, że gdy personel medyczny ma do czynienia z kobietą w ciąży, to de facto obejmuje opieką dwóch pacjentów. Prof. Kmieciak przywołał też przykłady operacji chirurgicznych dokonywanych na dzieciach w łonach matek.

Od 2018 r. prawa pacjenta w Polsce ulokowane są w Ustawie o prawach pacjenta. – Dziecko posiada każde prawo jako pacjent – podkreślił prof. Kmieciak, ale dziecko nie może korzystać w pełni z każdego uprawnienia zawartego w tej ustawie.

Do 16 roku życia dziecko, jako pacjent, posiada wszelkie prawa o charakterze godnościowym, ma także prawo do informacji, która jest niezbędna do celów diagnostycznych i terapeutycznych, ale nie jest uczestnikiem pewnych decyzji medycznych poza trzema wyjątkami. Lekarze mają obowiązek poinformowania o planowanych działaniach i poproszenia o zgodę w przypadku przerwania ciąży (w tym przypadku dziewczynka od 13. roku życia może wyrazić lub nie wyrazić zgody na przerwanie ciąży; jeśli dziewczynka się nie zgadza, a jej rodzice się zgadzają, to decyzję podejmuje sąd), udziału dziecka w eksperymencie o charakterze badawczym oraz w przypadku transplantacji szpiku dla osoby bliskiej.

Między 16. a 18. rokiem życia mamy do czynienia ze zgodą kumulatywną – dziecko, razem ze swoimi prawnymi opiekunami, jest współdecydentem w sprawach o charakterze medycznym. Od 18. roku życia każdy pacjent ma prawo do pełnej poufności, co dzieje się między nim a lekarzem w relacji terapeutycznej.

Bioetyk zwrócił uwagę także na problem eutanazji dzieci. – Pacjent jest kimś, kogo lekarz czy pielęgniarka ma objąć profesjonalną troską – mówił prof. Kmieciak. – Uśmiercenie dziecka nie jest działaniem medycznym. Jest działaniem kontra medycznym – podkreślił. Zakończył zachętą, aby w tym kontekście każdy dorosły przypomniał sobie, że kiedyś też był dzieckiem i zastanowił się, co czuł, gdy był poddawany jakimś procedurom medycznym.

Wykład

Wykład „O prawach dziecka jako pacjenta” jest dostępny na kanale YouTube Interdyscyplinarnej Akademii Bioetyki: 

W środę 31 maja o godz. 19.00 zaplanowana jest sesja Q&A, w czasie której ekspert odpowie na nadesłane pytania. Szczegóły na stronie www.akademiabioetyki.pl, na której również można bezpłatnie subskrybować newsletter, aby otrzymać linki do spotkania i przypomnienie o wydarzeniu.

O wykładowcy

Dr hab. n. praw. Błażej Kmieciak, prof. UM w Łodzi, pedagog specjalny, socjolog prawa i bioetyk, jest absolwentem resocjalizacji, socjologii i podyplomowych studiów w zakresie prawa medycznego i bioetyki. Ukończył Szkołę Praw Człowieka organizowaną przez Helsińską Fundację Praw Człowieka oraz Szkołę Profilaktyki Uzależnień w Warszawie. Posiada uprawnienia mediatora. Odbywał kurs z zakresu bioetyki organizowany przez Kennedy Institute of Ethics, Uniwersytetu Georgetown oraz półroczne szkolenie dotyczące praktyki w przestrzeganiu praw dziecka oraz przeciwdziałaniu przemocy wobec dzieci organizowane przez Center for Health and Human Rights Uniwersytetu Harvard i Organizację Narodów Zjednoczonych. Przez osiem lat pełnił funkcję Rzecznika Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego. W tym czasie kierował również działem „bioetyka” portalu biotechnologia.pl.

Był przewodniczącym zespołu przy Rzeczniku Praw Pacjenta ds. opracowania standardów postępowania w terapiach medycznych stosowanych w okresie kończącego się życia. Był członkiem Zespołu ds. Ochrony Autonomii Rodziny i Życia Rodzinnego przy Ministerstwie Sprawiedliwości. Pracuje w Zakładzie Prawa Medycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 2020 r. jest członkiem Państwowej Komisji ds. Pedofilii. Jest także przewodniczącym rady naukowej Interdyscyplinarnej Akademii Bioetyki.

Bioethics Lab

Bioethics Lab to nowatorski dwuletni cykl spotkań kierowany głównie do międzynarodowej społeczności bioetyków i naukowców z różnych dziedzin oparty o interdyscyplinarne wykłady wybitnych ekspertów. Dostęp do dyskusji i wykładów jest bezpłatny, otwarty dla wszystkich zainteresowanych, w tym studentów.

Bioethics Lab to jeden z projektów w ramach powstałej w Krakowie Interdyscyplinarnej Akademii Bioetyki, której celem jest popularyzacja nauki, rozwój bioetyki i edukacji bioetycznej w Polsce, a także promocja wiedzy i badań naukowych w zakresie nauk przyrodniczych i medycznych, które są nieodłącznie związane z licznymi, wciąż nowymi dylematami natury etycznej.

Interdyscyplinarna Akademia Bioetyki została objęta honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki. Projekt jest dofinansowany ze środków budżetu państwa w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki.

Szczegóły na www.akademiabioetyki.pl.

pra / Kraków


 

POLECANE
Gigantyczny pożar w Sosnowcu. W akcji 30 zastępów straży pożarnej pilne
Gigantyczny pożar w Sosnowcu. W akcji 30 zastępów straży pożarnej

Jak podała Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, do godziny 7.00 w niedzielę w działania przy pożarze hali przy ul. Baczyńskiego w Sosnowcu zaangażowanych było ponad 170 strażaków. Dogaszanie budynku potrwa jeszcze wiele godzin.

Giertych zaatakował Stanowskiego za wpis o Nawrockim. Dostał szybką ripostę Wiadomości
Giertych zaatakował Stanowskiego za wpis o Nawrockim. Dostał szybką ripostę

Na wczorajszy wpis Krzysztofa Stanowskiego, w którym relacjonował on swoją rozmowę po debacie prezydenckiej z Karolem Nawrockim, zareagował w drwiącym tonie Roman Giertych. „Uważam, że każdy człowiek, którego pan atakuje, musi być na swój sposób przyzwoity” - odpowiedział mu szef Kanału Zero.

Tusk w Kijowie odstawiony na boczny tor Wiadomości
Tusk w Kijowie odstawiony na boczny tor

Donald Tusk wziął udział sobotę w spotkaniu przywódców „koalicji chętnych” z Wołodymyrem Zełenskim w Kijowie. Internauci zwracają uwagę, że Tusk jechał innym pociągiem niż pozostali uczestnicy spotkania, czyli Emmanuel Macron, Friedrich Merz i Keir Starmer . „Pokazać komuś jego miejsce...” - komentują.

Rozmowy pokojowe Rosja-Ukraina bez pośredników. Putin wydał w nocy oświadczenie pilne
Rozmowy pokojowe Rosja-Ukraina bez pośredników. Putin wydał w nocy oświadczenie

Prezydent Rosji Władimir Putin w niedzielę zaproponował Ukrainie wznowienie 15 maja w Stambule bez warunków wstępnych bezpośrednich rozmów pokojowych - poinformowały światowe agencje.

Cała Polska śpiewa z nami, wpie.dalać z płodziakami. Koszmar przed aborcyjną przychodnią w Warszawie [VIDEO] gorące
"Cała Polska śpiewa z nami, wpie.dalać z płodziakami". Koszmar przed aborcyjną "przychodnią" w Warszawie [VIDEO]

8 marca, przy ul. Wiejskiej 9 w Warszawie otwarto pierwszą w Polsce "przychodnię" aborcyjną "Abotak". Od tamtej pory przed placówką trwają protesty prolajferów i kontrprotesty aborcjonistów. W sieci pojawiły się nagrania z jednego z protestów.

„Naród się wkurzy”. Wałęsa apeluje do Trzaskowskiego przed wyborami polityka
„Naród się wkurzy”. Wałęsa apeluje do Trzaskowskiego przed wyborami

Były prezydent Lech Wałęsa w rozmowie z „Rzeczpospolitą” ostrzegł, że Polska stoi na granicy wewnętrznego konfliktu. Jego zdaniem, jeśli wybory prezydenckie wygrają prawicowi kandydaci, kraj może pogrążyć się w chaosie.

Nowy projekt księżnej Kate poruszył Brytyjczyków Wiadomości
Nowy projekt księżnej Kate poruszył Brytyjczyków

Księżna Kate, która sama zmagała się z nowotworem, teraz wspiera innych pacjentów onkologicznych w wyjątkowy sposób. Pałac Kensington oraz Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze ogłosiły niezwykłą inicjatywę - powstała specjalna odmiana róży, nazwana imieniem księżnej.

Dramat na Mazowszu. Helikopter runął na ziemię z ostatniej chwili
Dramat na Mazowszu. Helikopter runął na ziemię

W sobotnie popołudnie we wsi Stopin, w województwie mazowieckim, doszło do groźnie wyglądającego wypadku z udziałem śmigłowca. Mała maszyna runęła na pole podczas próby awaryjnego lądowania. Na pokładzie znajdowało się dwóch mężczyzn.

Alarmujące dane o przemocy domowej w Niemczech. Rząd szuka rozwiązań z ostatniej chwili
Alarmujące dane o przemocy domowej w Niemczech. Rząd szuka rozwiązań

W Niemczech rośnie liczba przypadków przemocy domowej. Według najnowszych danych zebranych przez gazetę „Welt am Sonntag” od urzędów kryminalnych w poszczególnych landach, tylko w ubiegłym roku zgłoszono ponad 266 tysięcy ofiar. To wzrost o 4 procent w porównaniu z rokiem 2023. Eksperci zaznaczają jednak, że skala zjawiska jest znacznie większa – wiele osób nie decyduje się na zgłoszenie przemocy z obawy przed sprawcą, wstydem lub brakiem wiary w skuteczność pomocy.

Walczyło o nią wielu. Na licytacji w Oslo padł prawdziwy rekord Wiadomości
"Walczyło o nią wielu". Na licytacji w Oslo padł prawdziwy rekord

Wybita w Bydgoszczy XVII-wieczna złota "moneta chocimska" Zygmunta III Wazy została sprzedana na sobotniej aukcji w Oslo za 19,2 mln koron, czyli ok. 7 mln zł. To najwyższa cena osiągnięta za podobny obiekt w historii Skandynawii.

REKLAMA

Prof. Kmieciak: dziecko, jako pacjent, posiada wszelkie prawa [video]

Dziecko posiada każde prawo jako pacjent – mówił prof. Błażej Kmieciak, pedagog specjalny, socjolog prawa i bioetyk w czasie wykładu w ramach cyklu Bioethics Lab organizowanego przez Interdyscyplinarną Akademię Bioetyki.
zdjęcie poglądowe Prof. Kmieciak: dziecko, jako pacjent, posiada wszelkie prawa [video]
zdjęcie poglądowe / pixabay.com/Mylene2401

Kiedy dziecko zaczyna być pacjentem?

Prof. Błażej Kmieciak rozpoczął wykład od postawienia pytania, kiedy dziecko zaczyna być pacjentem. Zwrócił uwagę, że Kodeks Etyki Lekarskiej wskazuje, że gdy personel medyczny ma do czynienia z kobietą w ciąży, to de facto obejmuje opieką dwóch pacjentów. Prof. Kmieciak przywołał też przykłady operacji chirurgicznych dokonywanych na dzieciach w łonach matek.

Od 2018 r. prawa pacjenta w Polsce ulokowane są w Ustawie o prawach pacjenta. – Dziecko posiada każde prawo jako pacjent – podkreślił prof. Kmieciak, ale dziecko nie może korzystać w pełni z każdego uprawnienia zawartego w tej ustawie.

Do 16 roku życia dziecko, jako pacjent, posiada wszelkie prawa o charakterze godnościowym, ma także prawo do informacji, która jest niezbędna do celów diagnostycznych i terapeutycznych, ale nie jest uczestnikiem pewnych decyzji medycznych poza trzema wyjątkami. Lekarze mają obowiązek poinformowania o planowanych działaniach i poproszenia o zgodę w przypadku przerwania ciąży (w tym przypadku dziewczynka od 13. roku życia może wyrazić lub nie wyrazić zgody na przerwanie ciąży; jeśli dziewczynka się nie zgadza, a jej rodzice się zgadzają, to decyzję podejmuje sąd), udziału dziecka w eksperymencie o charakterze badawczym oraz w przypadku transplantacji szpiku dla osoby bliskiej.

Między 16. a 18. rokiem życia mamy do czynienia ze zgodą kumulatywną – dziecko, razem ze swoimi prawnymi opiekunami, jest współdecydentem w sprawach o charakterze medycznym. Od 18. roku życia każdy pacjent ma prawo do pełnej poufności, co dzieje się między nim a lekarzem w relacji terapeutycznej.

Bioetyk zwrócił uwagę także na problem eutanazji dzieci. – Pacjent jest kimś, kogo lekarz czy pielęgniarka ma objąć profesjonalną troską – mówił prof. Kmieciak. – Uśmiercenie dziecka nie jest działaniem medycznym. Jest działaniem kontra medycznym – podkreślił. Zakończył zachętą, aby w tym kontekście każdy dorosły przypomniał sobie, że kiedyś też był dzieckiem i zastanowił się, co czuł, gdy był poddawany jakimś procedurom medycznym.

Wykład

Wykład „O prawach dziecka jako pacjenta” jest dostępny na kanale YouTube Interdyscyplinarnej Akademii Bioetyki: 

W środę 31 maja o godz. 19.00 zaplanowana jest sesja Q&A, w czasie której ekspert odpowie na nadesłane pytania. Szczegóły na stronie www.akademiabioetyki.pl, na której również można bezpłatnie subskrybować newsletter, aby otrzymać linki do spotkania i przypomnienie o wydarzeniu.

O wykładowcy

Dr hab. n. praw. Błażej Kmieciak, prof. UM w Łodzi, pedagog specjalny, socjolog prawa i bioetyk, jest absolwentem resocjalizacji, socjologii i podyplomowych studiów w zakresie prawa medycznego i bioetyki. Ukończył Szkołę Praw Człowieka organizowaną przez Helsińską Fundację Praw Człowieka oraz Szkołę Profilaktyki Uzależnień w Warszawie. Posiada uprawnienia mediatora. Odbywał kurs z zakresu bioetyki organizowany przez Kennedy Institute of Ethics, Uniwersytetu Georgetown oraz półroczne szkolenie dotyczące praktyki w przestrzeganiu praw dziecka oraz przeciwdziałaniu przemocy wobec dzieci organizowane przez Center for Health and Human Rights Uniwersytetu Harvard i Organizację Narodów Zjednoczonych. Przez osiem lat pełnił funkcję Rzecznika Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego. W tym czasie kierował również działem „bioetyka” portalu biotechnologia.pl.

Był przewodniczącym zespołu przy Rzeczniku Praw Pacjenta ds. opracowania standardów postępowania w terapiach medycznych stosowanych w okresie kończącego się życia. Był członkiem Zespołu ds. Ochrony Autonomii Rodziny i Życia Rodzinnego przy Ministerstwie Sprawiedliwości. Pracuje w Zakładzie Prawa Medycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 2020 r. jest członkiem Państwowej Komisji ds. Pedofilii. Jest także przewodniczącym rady naukowej Interdyscyplinarnej Akademii Bioetyki.

Bioethics Lab

Bioethics Lab to nowatorski dwuletni cykl spotkań kierowany głównie do międzynarodowej społeczności bioetyków i naukowców z różnych dziedzin oparty o interdyscyplinarne wykłady wybitnych ekspertów. Dostęp do dyskusji i wykładów jest bezpłatny, otwarty dla wszystkich zainteresowanych, w tym studentów.

Bioethics Lab to jeden z projektów w ramach powstałej w Krakowie Interdyscyplinarnej Akademii Bioetyki, której celem jest popularyzacja nauki, rozwój bioetyki i edukacji bioetycznej w Polsce, a także promocja wiedzy i badań naukowych w zakresie nauk przyrodniczych i medycznych, które są nieodłącznie związane z licznymi, wciąż nowymi dylematami natury etycznej.

Interdyscyplinarna Akademia Bioetyki została objęta honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki. Projekt jest dofinansowany ze środków budżetu państwa w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki.

Szczegóły na www.akademiabioetyki.pl.

pra / Kraków



 

Polecane
Emerytury
Stażowe