Prof. Kmieciak: dziecko, jako pacjent, posiada wszelkie prawa [video]

Dziecko posiada każde prawo jako pacjent – mówił prof. Błażej Kmieciak, pedagog specjalny, socjolog prawa i bioetyk w czasie wykładu w ramach cyklu Bioethics Lab organizowanego przez Interdyscyplinarną Akademię Bioetyki.
zdjęcie poglądowe Prof. Kmieciak: dziecko, jako pacjent, posiada wszelkie prawa [video]
zdjęcie poglądowe / pixabay.com/Mylene2401

Kiedy dziecko zaczyna być pacjentem?

Prof. Błażej Kmieciak rozpoczął wykład od postawienia pytania, kiedy dziecko zaczyna być pacjentem. Zwrócił uwagę, że Kodeks Etyki Lekarskiej wskazuje, że gdy personel medyczny ma do czynienia z kobietą w ciąży, to de facto obejmuje opieką dwóch pacjentów. Prof. Kmieciak przywołał też przykłady operacji chirurgicznych dokonywanych na dzieciach w łonach matek.

Od 2018 r. prawa pacjenta w Polsce ulokowane są w Ustawie o prawach pacjenta. – Dziecko posiada każde prawo jako pacjent – podkreślił prof. Kmieciak, ale dziecko nie może korzystać w pełni z każdego uprawnienia zawartego w tej ustawie.

Do 16 roku życia dziecko, jako pacjent, posiada wszelkie prawa o charakterze godnościowym, ma także prawo do informacji, która jest niezbędna do celów diagnostycznych i terapeutycznych, ale nie jest uczestnikiem pewnych decyzji medycznych poza trzema wyjątkami. Lekarze mają obowiązek poinformowania o planowanych działaniach i poproszenia o zgodę w przypadku przerwania ciąży (w tym przypadku dziewczynka od 13. roku życia może wyrazić lub nie wyrazić zgody na przerwanie ciąży; jeśli dziewczynka się nie zgadza, a jej rodzice się zgadzają, to decyzję podejmuje sąd), udziału dziecka w eksperymencie o charakterze badawczym oraz w przypadku transplantacji szpiku dla osoby bliskiej.

Między 16. a 18. rokiem życia mamy do czynienia ze zgodą kumulatywną – dziecko, razem ze swoimi prawnymi opiekunami, jest współdecydentem w sprawach o charakterze medycznym. Od 18. roku życia każdy pacjent ma prawo do pełnej poufności, co dzieje się między nim a lekarzem w relacji terapeutycznej.

Bioetyk zwrócił uwagę także na problem eutanazji dzieci. – Pacjent jest kimś, kogo lekarz czy pielęgniarka ma objąć profesjonalną troską – mówił prof. Kmieciak. – Uśmiercenie dziecka nie jest działaniem medycznym. Jest działaniem kontra medycznym – podkreślił. Zakończył zachętą, aby w tym kontekście każdy dorosły przypomniał sobie, że kiedyś też był dzieckiem i zastanowił się, co czuł, gdy był poddawany jakimś procedurom medycznym.

Wykład

Wykład „O prawach dziecka jako pacjenta” jest dostępny na kanale YouTube Interdyscyplinarnej Akademii Bioetyki: 

W środę 31 maja o godz. 19.00 zaplanowana jest sesja Q&A, w czasie której ekspert odpowie na nadesłane pytania. Szczegóły na stronie www.akademiabioetyki.pl, na której również można bezpłatnie subskrybować newsletter, aby otrzymać linki do spotkania i przypomnienie o wydarzeniu.

O wykładowcy

Dr hab. n. praw. Błażej Kmieciak, prof. UM w Łodzi, pedagog specjalny, socjolog prawa i bioetyk, jest absolwentem resocjalizacji, socjologii i podyplomowych studiów w zakresie prawa medycznego i bioetyki. Ukończył Szkołę Praw Człowieka organizowaną przez Helsińską Fundację Praw Człowieka oraz Szkołę Profilaktyki Uzależnień w Warszawie. Posiada uprawnienia mediatora. Odbywał kurs z zakresu bioetyki organizowany przez Kennedy Institute of Ethics, Uniwersytetu Georgetown oraz półroczne szkolenie dotyczące praktyki w przestrzeganiu praw dziecka oraz przeciwdziałaniu przemocy wobec dzieci organizowane przez Center for Health and Human Rights Uniwersytetu Harvard i Organizację Narodów Zjednoczonych. Przez osiem lat pełnił funkcję Rzecznika Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego. W tym czasie kierował również działem „bioetyka” portalu biotechnologia.pl.

Był przewodniczącym zespołu przy Rzeczniku Praw Pacjenta ds. opracowania standardów postępowania w terapiach medycznych stosowanych w okresie kończącego się życia. Był członkiem Zespołu ds. Ochrony Autonomii Rodziny i Życia Rodzinnego przy Ministerstwie Sprawiedliwości. Pracuje w Zakładzie Prawa Medycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 2020 r. jest członkiem Państwowej Komisji ds. Pedofilii. Jest także przewodniczącym rady naukowej Interdyscyplinarnej Akademii Bioetyki.

Bioethics Lab

Bioethics Lab to nowatorski dwuletni cykl spotkań kierowany głównie do międzynarodowej społeczności bioetyków i naukowców z różnych dziedzin oparty o interdyscyplinarne wykłady wybitnych ekspertów. Dostęp do dyskusji i wykładów jest bezpłatny, otwarty dla wszystkich zainteresowanych, w tym studentów.

Bioethics Lab to jeden z projektów w ramach powstałej w Krakowie Interdyscyplinarnej Akademii Bioetyki, której celem jest popularyzacja nauki, rozwój bioetyki i edukacji bioetycznej w Polsce, a także promocja wiedzy i badań naukowych w zakresie nauk przyrodniczych i medycznych, które są nieodłącznie związane z licznymi, wciąż nowymi dylematami natury etycznej.

Interdyscyplinarna Akademia Bioetyki została objęta honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki. Projekt jest dofinansowany ze środków budżetu państwa w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki.

Szczegóły na www.akademiabioetyki.pl.

pra / Kraków


Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

POLECANE
Stanowski ostro o Miszczaku: On nie szanuje telewizji, w której pracuje z ostatniej chwili
Stanowski ostro o Miszczaku: "On nie szanuje telewizji, w której pracuje"

"Miała być manifestacja siły, wyszła bezwartościowa bufonada i kompromitacja. Okazuje się, że on nie szanuje telewizji, w której pracuje" - powiedział w rozmowie z "Party" Krzysztof Stanowski, odnosząc się do Edwarda Miszczaka.

Waszczykowski: Zełenski chce żeby to Tusk został premierem z ostatniej chwili
Waszczykowski: Zełenski chce żeby to Tusk został premierem

Były minister spraw zagranicznych, europoseł PiS Witold Waszczykowski w rozmowie z "Wirtualną Polską" został zapytany o to, czy Zełenski chce, żeby to Tusk został premierem? Polityk odpowiedział krótko: "Tak".

Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Król Karol III nie wpuścił Harry'ego z ostatniej chwili
Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Król Karol III nie wpuścił Harry'ego

Wokół Pałacu Buckingham po raz kolejny wrze. Wszystko za sprawą trwającego konfliktu między Sussexami, a rodziną królewską. "Daily Mail" informuje o zaskakującej decyzji króla Karola III.

Telus: Przygotowaliśmy program odtworzenia polskiego przetwórstwa z ostatniej chwili
Telus: Przygotowaliśmy program odtworzenia polskiego przetwórstwa

Przygotowaliśmy program odtworzenia przetwórstwa. Ważne jest stworzenie rolniczego handlu detalicznego. Nadal pomagamy Ukrainie w tranzycie zboża. Tranzyt wzrósł dwukrotnie. Niech ono płynie tam, gdzie jest potrzebne” - powiedział podczas dożynek prezydenckich w Warszawie minister rolnictwa Robert Telus.

Kanclerz Niemiec wykorzystuje sprawę wiz do nacisków politycznych na nasz rząd z ostatniej chwili
"Kanclerz Niemiec wykorzystuje sprawę wiz do nacisków politycznych na nasz rząd"

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wykorzystuje sprawę wiz do nacisków politycznych na nasz rząd, żądając wyjaśnień od Polski - napisał w niedzielę na Twitterze pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

Zełenski oklaskiwał weterana Dywizji SS Galizien z ostatniej chwili
Zełenski oklaskiwał weterana Dywizji SS Galizien

W piątek w kanadyjskim parlamencie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Kanady Justin Trudeau oklaskiwali weterana SS Galizien.

Niemcy chcą zamknąć granice, ale jednocześnie finansują sprowadzanie imigrantów do innych krajów z ostatniej chwili
Niemcy chcą zamknąć granice, ale jednocześnie finansują sprowadzanie imigrantów do innych krajów

Niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych miało dofinansowywać organizację pozarządową, której statki ratownicze przywożą migrantów na terytorium Włoch. Do sprawy odniósł się między innymi włoski minister spraw wewnętrznych Matteo Piantedosi, który nie krył swojego zdumienia i nazwał tę sytuację poważną anomalią.

Seria antypolskich artykułów w zachodnich mediach. Internauci sprawdzili: polsko brzmiące nazwiska autorów z ostatniej chwili
Seria antypolskich artykułów w zachodnich mediach. Internauci sprawdzili: polsko brzmiące nazwiska autorów

W ostatnim czasie premier Mateusz Morawiecki wypowiedział się na temat tego, czy Polska wciąż będzie wspierać Ukrainę militarnie. Słowa szefa rządu zostały wyrwane z kontekstu i są wykorzystywane m.in. przez zachodnie media. Internauci wskazują na polsko brzmiące nazwiska autorów tekstów.

To ogromna strata. Burza wokół Dzień Dobry TVN z ostatniej chwili
"To ogromna strata". Burza wokół Dzień Dobry TVN

Po ostatnim wydaniu programu „Dzień dobry TVN” w mediach społecznościowych wrze. Wygląda na to, że wielu widzów jest zawiedzionych.

Tak żołnierze opatrywali dziecko-imigranta na granicy. Gen. Kukuła opublikował poruszające nagranie z ostatniej chwili
Tak żołnierze opatrywali dziecko-imigranta na granicy. Gen. Kukuła opublikował poruszające nagranie

W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie z granicy polsko-białoruskiej z października 2021 roku. Opublikował je generał Wiesław Kukułka.

REKLAMA

Prof. Kmieciak: dziecko, jako pacjent, posiada wszelkie prawa [video]

Dziecko posiada każde prawo jako pacjent – mówił prof. Błażej Kmieciak, pedagog specjalny, socjolog prawa i bioetyk w czasie wykładu w ramach cyklu Bioethics Lab organizowanego przez Interdyscyplinarną Akademię Bioetyki.
zdjęcie poglądowe Prof. Kmieciak: dziecko, jako pacjent, posiada wszelkie prawa [video]
zdjęcie poglądowe / pixabay.com/Mylene2401

Kiedy dziecko zaczyna być pacjentem?

Prof. Błażej Kmieciak rozpoczął wykład od postawienia pytania, kiedy dziecko zaczyna być pacjentem. Zwrócił uwagę, że Kodeks Etyki Lekarskiej wskazuje, że gdy personel medyczny ma do czynienia z kobietą w ciąży, to de facto obejmuje opieką dwóch pacjentów. Prof. Kmieciak przywołał też przykłady operacji chirurgicznych dokonywanych na dzieciach w łonach matek.

Od 2018 r. prawa pacjenta w Polsce ulokowane są w Ustawie o prawach pacjenta. – Dziecko posiada każde prawo jako pacjent – podkreślił prof. Kmieciak, ale dziecko nie może korzystać w pełni z każdego uprawnienia zawartego w tej ustawie.

Do 16 roku życia dziecko, jako pacjent, posiada wszelkie prawa o charakterze godnościowym, ma także prawo do informacji, która jest niezbędna do celów diagnostycznych i terapeutycznych, ale nie jest uczestnikiem pewnych decyzji medycznych poza trzema wyjątkami. Lekarze mają obowiązek poinformowania o planowanych działaniach i poproszenia o zgodę w przypadku przerwania ciąży (w tym przypadku dziewczynka od 13. roku życia może wyrazić lub nie wyrazić zgody na przerwanie ciąży; jeśli dziewczynka się nie zgadza, a jej rodzice się zgadzają, to decyzję podejmuje sąd), udziału dziecka w eksperymencie o charakterze badawczym oraz w przypadku transplantacji szpiku dla osoby bliskiej.

Między 16. a 18. rokiem życia mamy do czynienia ze zgodą kumulatywną – dziecko, razem ze swoimi prawnymi opiekunami, jest współdecydentem w sprawach o charakterze medycznym. Od 18. roku życia każdy pacjent ma prawo do pełnej poufności, co dzieje się między nim a lekarzem w relacji terapeutycznej.

Bioetyk zwrócił uwagę także na problem eutanazji dzieci. – Pacjent jest kimś, kogo lekarz czy pielęgniarka ma objąć profesjonalną troską – mówił prof. Kmieciak. – Uśmiercenie dziecka nie jest działaniem medycznym. Jest działaniem kontra medycznym – podkreślił. Zakończył zachętą, aby w tym kontekście każdy dorosły przypomniał sobie, że kiedyś też był dzieckiem i zastanowił się, co czuł, gdy był poddawany jakimś procedurom medycznym.

Wykład

Wykład „O prawach dziecka jako pacjenta” jest dostępny na kanale YouTube Interdyscyplinarnej Akademii Bioetyki: 

W środę 31 maja o godz. 19.00 zaplanowana jest sesja Q&A, w czasie której ekspert odpowie na nadesłane pytania. Szczegóły na stronie www.akademiabioetyki.pl, na której również można bezpłatnie subskrybować newsletter, aby otrzymać linki do spotkania i przypomnienie o wydarzeniu.

O wykładowcy

Dr hab. n. praw. Błażej Kmieciak, prof. UM w Łodzi, pedagog specjalny, socjolog prawa i bioetyk, jest absolwentem resocjalizacji, socjologii i podyplomowych studiów w zakresie prawa medycznego i bioetyki. Ukończył Szkołę Praw Człowieka organizowaną przez Helsińską Fundację Praw Człowieka oraz Szkołę Profilaktyki Uzależnień w Warszawie. Posiada uprawnienia mediatora. Odbywał kurs z zakresu bioetyki organizowany przez Kennedy Institute of Ethics, Uniwersytetu Georgetown oraz półroczne szkolenie dotyczące praktyki w przestrzeganiu praw dziecka oraz przeciwdziałaniu przemocy wobec dzieci organizowane przez Center for Health and Human Rights Uniwersytetu Harvard i Organizację Narodów Zjednoczonych. Przez osiem lat pełnił funkcję Rzecznika Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego. W tym czasie kierował również działem „bioetyka” portalu biotechnologia.pl.

Był przewodniczącym zespołu przy Rzeczniku Praw Pacjenta ds. opracowania standardów postępowania w terapiach medycznych stosowanych w okresie kończącego się życia. Był członkiem Zespołu ds. Ochrony Autonomii Rodziny i Życia Rodzinnego przy Ministerstwie Sprawiedliwości. Pracuje w Zakładzie Prawa Medycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 2020 r. jest członkiem Państwowej Komisji ds. Pedofilii. Jest także przewodniczącym rady naukowej Interdyscyplinarnej Akademii Bioetyki.

Bioethics Lab

Bioethics Lab to nowatorski dwuletni cykl spotkań kierowany głównie do międzynarodowej społeczności bioetyków i naukowców z różnych dziedzin oparty o interdyscyplinarne wykłady wybitnych ekspertów. Dostęp do dyskusji i wykładów jest bezpłatny, otwarty dla wszystkich zainteresowanych, w tym studentów.

Bioethics Lab to jeden z projektów w ramach powstałej w Krakowie Interdyscyplinarnej Akademii Bioetyki, której celem jest popularyzacja nauki, rozwój bioetyki i edukacji bioetycznej w Polsce, a także promocja wiedzy i badań naukowych w zakresie nauk przyrodniczych i medycznych, które są nieodłącznie związane z licznymi, wciąż nowymi dylematami natury etycznej.

Interdyscyplinarna Akademia Bioetyki została objęta honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki. Projekt jest dofinansowany ze środków budżetu państwa w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki.

Szczegóły na www.akademiabioetyki.pl.

pra / Kraków



Oceń artykuł
Wczytuję ocenę...

 

Polecane
Emerytury
Stażowe