Pierwsze pozytywne decyzje ws. świadczenia 400 + w Regionie Wielkopolska Południowa

Jan Marciniak otrzymał Decyzję Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych potwierdzającą status działacza opozycji oraz osoby represjonowanej z powodów politycznych.
 Pierwsze pozytywne decyzje ws. świadczenia 400 + w Regionie Wielkopolska Południowa
/ NSZZ "Solidarność" Wielkopolska Południowa
Nowelizacja ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych weszła w życie 31 sierpnia br., a już pojawiły się pierwsze decyzje w tej sprawie. Pierwszą osobą, która poinformowała Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Wielkopolska Południowa  o otrzymaniu Decyzji Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych potwierdzającej status działacza opozycji oraz osoby represjonowanej z powodów politycznych jest Jan Marciniak, mieszkaniec Kalisza. Pan Marciniak otrzymał odznakę honorową za Zasługi  dla Niepodległości oraz legitymację  „ Działacza opozycji oraz osoby represjonowanej z powodów politycznych”. Dokumenty te uprawniają do korzystania z  kilku przywilejów m.in.  do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach. Osoby represjonowane otrzymują także dożywotnie świadczenie w wysokości 400 zł.




Jan Marciniak, ur. 28 X 1939 w Szczytnikach k. Kalisza. Ukończył ZSZ w Łodzi (1954). 1960-1989 pracownik Fabryki Wyrobów Runowych Runotex w Kaliszu. 9-14 IX 1980 współinicjator strajku w Runoteksie, przewodniczący KS; od IX 1980 w „S”, współorganizator „S” w Runoteksie; w 1981 członek Zarządu Okręgu „S” w Kaliszu, w VI i VI/VII 1981 delegat na I WZD (Województwa Kaliskiego) Regionu Wielkopolska Południowa. 

13 XII 1981 internowany w Ośr. Odosobnienia w Ostrowie Wlkp. i Głogowie, zwolniony 22 II 1982. Po wyjściu przeniesiony na gorsze stanowisko pracy (z tkalni do farbiarni); kolporter podziemnych wydawnictw w siatce (z żoną Henryką Marciniak i synem Radosławem Marciniakiem) Tymczasowego Komitetu Koordynacyjnego „S” Wielkopolska Płd., uczestnik manifestacji; kilkakrotnie przesłuchiwany, zatrzymywany na 48 godz., m.in. 11 XII 1982 podczas rozprawy o. Stefana Dzierżka w Łodzi, rewizje w mieszkaniu. Współpracownik Komitetu Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom: m.in. roznosił żywność i odzież, zbierał informacje o represjonowanych. 1982-1983 współorganizator przemarszów z kościoła oo. Jezuitów do kościoła św. Józefa (jego 18-letni syn Radosław po mszy 13 III 1983 pobity, następnie skazany przez kolegium ds. wykroczeń na karę grzywny za intonowanie pieśni patriotycznych). 13 IV 1983, po mszy św. u oo. Jezuitów, zatrzymany na 48 godz., przesłuchiwany, rewizja w mieszkaniu. Współorganizator układania krzyży kwietnych przy kościele św. Józefa w Kaliszu i w ogrójcu klasztoru oo. Jezuitów w Kaliszu. W nocy 31 X 1982 (ze Stanisławem Kordelasem i Markiem Aleksandrzakiem) na Cmentarzu Miejskim w Kaliszu rozkleił kilkadziesiąt plakatów z napisem „Solidarność”. 1983-1990 współorganizator wyjazdów autokarowych z Runoteksu do Częstochowy na Ogólnopolskie Pielgrzymki Ludzi Pracy; w 1984 uczestnik pogrzebu ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie; uczestnik spotkań opozycji kaliskiej w klasztorze oo. Jezuitów. 1988-1989 działacz Duszpasterstwa Ludzi Pracy „S” Kaliska im. ks. Jerzego Popiełuszki przy klasztorze oo. Jezuitów, organizator pielgrzymek do Biechowa w ramach DLP „S” Kaliska. W 1988 lider i organizator struktur „S” w Kaliszu. 4 X 1988 spotkał się w swoim mieszkaniu z Bogdanem Narożnym ws. reaktywowania zakładowych i regionalnych struktur „S”, 14 I 1989 na spotkaniu opłatkowym DLP „S” Kaliska w klasztorze oo. Jezuitów z 6 działaczami „S” podjął decyzję o rozpoczęciu jawnej działalności. 

Od 1989 na rencie. Od 14 I 1989 członek Komitetu Organizacyjnego TZR „S”, II-VIII 1989 członek Prezydium TZR Wielkopolska Płd., VIII 1989 – I 1990 wiceprzewodniczący. 17 V 1989 upoważniony (z 3 in. działaczami) przez Lecha Wałęsę do organizowania „S” w regionie. W 1990 delegat na II WZD Regionu Wielkopolska Płd. 1990-1991 pracownik Działu Kolportażu ZR w Kaliszu; członek „S” do 1997. W 1993 reprezentował „S” regionalną na spotkaniu z Janem Pawłem II w Rzymie. W 1997 w AWS. 1996-1998 członek Stowarzyszenia Polskich Byłych Więźniów Politycznych we Wrocławiu. Od 1999 na emeryturze. 

Odznaczony Krzyżem Więźnia Politycznego (1996). 

4 VIII – 10 IX 1980 rozpracowywany przez Wydz. III-A KW MO w Kaliszu w ramach SOS krypt. Runo; 23 X – 4 XI 1980 w ramach SOS krypt. Solidarność; do 5 V 1989 przez Wydz. V WUSW w Kaliszu w ramach SOR krypt. Organizacja; do 9 I 1989 objęty KE krypt. Marcin.  
(notka biograficzna - źródło: Encyklopedia Solidarności; http://www.encysol.pl/wiki/Jan_Marciniak)

 

POLECANE
[Nasz Patronat] VI Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju gorące
[Nasz Patronat] VI Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju

Głównym celem BIEGU PAMIECI ZE ŚWIATŁEM POKOJU, jest upamiętnienie 80 – ej rocznicy wyprowadzenia z Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz – Birkenau marszu śmierci na trasie Auschwitz – Gliwice

Nie chcieli, by oglądały nagich transseksualistów. Ich dzieci wyrzucono z przedszkola tylko u nas
Nie chcieli, by oglądały nagich transseksualistów. Ich dzieci wyrzucono z przedszkola

Absurd z Austrii: wiedeńskie przedszkole pozbawiło miejsc dwójkę dzieci, ponieważ ich rodzice protestowali przeciwko wczesnej seksualizacji potomstwa. Przedszkole pokazywało maluchom nagich transseksualistów i rozebranych mężczyzn pod jednym prysznicem z dziećmi.

Prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z Cichanouską: Pozostanę przyjacielem wolnej Białorusi polityka
Prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z Cichanouską: Pozostanę przyjacielem wolnej Białorusi

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w czwartek z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską i przedstawicielami społeczności białoruskiej. Zadeklarował, że po zakończeniu prezydentury pozostanie przyjacielem wolnej, suwerennej i niepodległej Białorusi.

Elon Musk przeprowadził rozmowę z liderką AfD. Mówiła o Hitlerze: Był komunistą gorące
Elon Musk przeprowadził rozmowę z liderką AfD. Mówiła o Hitlerze: Był komunistą

- Hitler był komunistą. Uważał się za socjalistę - powiedziała liderka AfD Alice Weidel podczas rozmowy z Elonem Muskiem na platformie X. Niemiecka polityk skrytykowała również rządy Angeli Merkel i politykę imigracyjną.

Rozłam w koalicji. PSL głosował wraz z PiS i Konfederacją polityka
Rozłam w koalicji. PSL głosował wraz z PiS i Konfederacją

Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu projekt nowelizacji ustawy o broni i amunicji, który wspierały KO, Polska 2050 i Lewica. Klub PSL wyłamał się z koalicji i głosował przeciw wraz z PiS oraz Konfederacją.

Inauguracja Donalda Trumpa. Prezydent Andrzej Duda nie pojawi się na zaprzysiężeniu Wiadomości
Inauguracja Donalda Trumpa. Prezydent Andrzej Duda nie pojawi się na zaprzysiężeniu

Prezydent Andrzej Duda od 20 do 24 stycznia b.r. będzie przebywał w Szwajcarii, gdzie weźmie udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Z tego powodu nie weźmie on udziału w inauguracji Donalda Trumpa, która odbędzie się 20 stycznia. Polityk PiS Adam Bielan na antenie Polsatu News przekazał, że prezydenta Dudę ma zastąpić Mateusz Morawiecki.

Wielki pożar w Los Angeles. Książę Harry i Meghan Markle wydali pilny komunikat Wiadomości
Wielki pożar w Los Angeles. Książę Harry i Meghan Markle wydali pilny komunikat

Książę Harry i Meghan Markle wydali pinle oświadczenie w sprawie pożarów w Los Angeles.

Google wesprze Donalda Trumpa. Chodzi o prezydencką inaugurację Wiadomości
Google wesprze Donalda Trumpa. Chodzi o prezydencką inaugurację

Według Washington Post firma Google zamierza wesprzeć prezydenta elekta USA Donalda Trumpa przekazując na komitet inauguracyjny 1 mln dolarów. Ponadto gigant z Doliny Krzemowej zamierza transmitować na żywo ceremonię zaprzysiężenia na Youtube.

Piotr Duda w rozmowie z Moniką Rutke: Zielony Ład do szuflady Wiadomości
Piotr Duda w rozmowie z Moniką Rutke: Zielony Ład do szuflady

– Zielony Ład i jego skutki promieniują na całą polską gospodarkę (...) Musimy wszyscy razem zawalczyć o to, żeby Zielony Ład odrzucić – powiedział w rozmowie z Moniką Rutke przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda.

Pismo ministra finansów do PKW ws. pieniędzy dla PiS. Donald Tusk zabrał głos pilne
Pismo ministra finansów do PKW ws. pieniędzy dla PiS. Donald Tusk zabrał głos

- Jeśli coś zawiera w sobie wątpliwość prawną, to nie może być podstawą do wypłacenia publicznych pieniędzy - powiedział premier Donald Tusk po posiedzeniu rządu. W ten sposób premier skomentował decyzję ministra finansów Andrzeja Domańskiego o skierowaniu pisma do PKW ws. wypłaty pieniędzy dla PiS.

REKLAMA

Pierwsze pozytywne decyzje ws. świadczenia 400 + w Regionie Wielkopolska Południowa

Jan Marciniak otrzymał Decyzję Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych potwierdzającą status działacza opozycji oraz osoby represjonowanej z powodów politycznych.
 Pierwsze pozytywne decyzje ws. świadczenia 400 + w Regionie Wielkopolska Południowa
/ NSZZ "Solidarność" Wielkopolska Południowa
Nowelizacja ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych weszła w życie 31 sierpnia br., a już pojawiły się pierwsze decyzje w tej sprawie. Pierwszą osobą, która poinformowała Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Wielkopolska Południowa  o otrzymaniu Decyzji Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych potwierdzającej status działacza opozycji oraz osoby represjonowanej z powodów politycznych jest Jan Marciniak, mieszkaniec Kalisza. Pan Marciniak otrzymał odznakę honorową za Zasługi  dla Niepodległości oraz legitymację  „ Działacza opozycji oraz osoby represjonowanej z powodów politycznych”. Dokumenty te uprawniają do korzystania z  kilku przywilejów m.in.  do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach. Osoby represjonowane otrzymują także dożywotnie świadczenie w wysokości 400 zł.




Jan Marciniak, ur. 28 X 1939 w Szczytnikach k. Kalisza. Ukończył ZSZ w Łodzi (1954). 1960-1989 pracownik Fabryki Wyrobów Runowych Runotex w Kaliszu. 9-14 IX 1980 współinicjator strajku w Runoteksie, przewodniczący KS; od IX 1980 w „S”, współorganizator „S” w Runoteksie; w 1981 członek Zarządu Okręgu „S” w Kaliszu, w VI i VI/VII 1981 delegat na I WZD (Województwa Kaliskiego) Regionu Wielkopolska Południowa. 

13 XII 1981 internowany w Ośr. Odosobnienia w Ostrowie Wlkp. i Głogowie, zwolniony 22 II 1982. Po wyjściu przeniesiony na gorsze stanowisko pracy (z tkalni do farbiarni); kolporter podziemnych wydawnictw w siatce (z żoną Henryką Marciniak i synem Radosławem Marciniakiem) Tymczasowego Komitetu Koordynacyjnego „S” Wielkopolska Płd., uczestnik manifestacji; kilkakrotnie przesłuchiwany, zatrzymywany na 48 godz., m.in. 11 XII 1982 podczas rozprawy o. Stefana Dzierżka w Łodzi, rewizje w mieszkaniu. Współpracownik Komitetu Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom: m.in. roznosił żywność i odzież, zbierał informacje o represjonowanych. 1982-1983 współorganizator przemarszów z kościoła oo. Jezuitów do kościoła św. Józefa (jego 18-letni syn Radosław po mszy 13 III 1983 pobity, następnie skazany przez kolegium ds. wykroczeń na karę grzywny za intonowanie pieśni patriotycznych). 13 IV 1983, po mszy św. u oo. Jezuitów, zatrzymany na 48 godz., przesłuchiwany, rewizja w mieszkaniu. Współorganizator układania krzyży kwietnych przy kościele św. Józefa w Kaliszu i w ogrójcu klasztoru oo. Jezuitów w Kaliszu. W nocy 31 X 1982 (ze Stanisławem Kordelasem i Markiem Aleksandrzakiem) na Cmentarzu Miejskim w Kaliszu rozkleił kilkadziesiąt plakatów z napisem „Solidarność”. 1983-1990 współorganizator wyjazdów autokarowych z Runoteksu do Częstochowy na Ogólnopolskie Pielgrzymki Ludzi Pracy; w 1984 uczestnik pogrzebu ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie; uczestnik spotkań opozycji kaliskiej w klasztorze oo. Jezuitów. 1988-1989 działacz Duszpasterstwa Ludzi Pracy „S” Kaliska im. ks. Jerzego Popiełuszki przy klasztorze oo. Jezuitów, organizator pielgrzymek do Biechowa w ramach DLP „S” Kaliska. W 1988 lider i organizator struktur „S” w Kaliszu. 4 X 1988 spotkał się w swoim mieszkaniu z Bogdanem Narożnym ws. reaktywowania zakładowych i regionalnych struktur „S”, 14 I 1989 na spotkaniu opłatkowym DLP „S” Kaliska w klasztorze oo. Jezuitów z 6 działaczami „S” podjął decyzję o rozpoczęciu jawnej działalności. 

Od 1989 na rencie. Od 14 I 1989 członek Komitetu Organizacyjnego TZR „S”, II-VIII 1989 członek Prezydium TZR Wielkopolska Płd., VIII 1989 – I 1990 wiceprzewodniczący. 17 V 1989 upoważniony (z 3 in. działaczami) przez Lecha Wałęsę do organizowania „S” w regionie. W 1990 delegat na II WZD Regionu Wielkopolska Płd. 1990-1991 pracownik Działu Kolportażu ZR w Kaliszu; członek „S” do 1997. W 1993 reprezentował „S” regionalną na spotkaniu z Janem Pawłem II w Rzymie. W 1997 w AWS. 1996-1998 członek Stowarzyszenia Polskich Byłych Więźniów Politycznych we Wrocławiu. Od 1999 na emeryturze. 

Odznaczony Krzyżem Więźnia Politycznego (1996). 

4 VIII – 10 IX 1980 rozpracowywany przez Wydz. III-A KW MO w Kaliszu w ramach SOS krypt. Runo; 23 X – 4 XI 1980 w ramach SOS krypt. Solidarność; do 5 V 1989 przez Wydz. V WUSW w Kaliszu w ramach SOR krypt. Organizacja; do 9 I 1989 objęty KE krypt. Marcin.  
(notka biograficzna - źródło: Encyklopedia Solidarności; http://www.encysol.pl/wiki/Jan_Marciniak)


 

Polecane
Emerytury
Stażowe