Senat oddał hołd Patronowi Solidarności
W tej części obrad udział wzięli: brat błogosławionego Józef Popiełuszko wraz z małżonką panią Alfredą, zastępca sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski ksiądz prałat Jarosław Mrówczyński, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej – Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Jarosław Szarek i przewodniczący Piotr Duda, wraz z członkami Prezydium i Komisji Krajowej.
Po przyjęciu uchwały Marszałek Stanisław Karczewski wraz z przewodniczącym Piotrem Dudą dokonali otwarcia wystawy „Błogosławiony Jerzy Popiełuszko. Kapłan i Męczennik” zorganizowaną przez NSZZ „Solidarność”.
Piotr Duda wręczył Marszałkowi kopię dekretu o ustanowieniu Kapelana "Solidarności" patronem Związku i miniaturę pomnika Błogosławionego oraz przypomniał, że ks. Jerzy Popiełuszko od 2014 r. jest patronem NSZZ „Solidarności”.
- To wyróżnienie, ale i ogromne zobowiązanie. Staramy się wykonywać testament księdza w codziennej naszej pracy na rzecz podmiotowości pracownika” – zapewnił przewodniczący Piotr Duda.
- Ksiądz Jerzy Popiełuszko zginął za wartości, które legły u podstaw «Solidarności»” – mówił prezes IPN Jarosław Szarek.
- Wasi rodzice tworzyli «Solidarność». Pytajcie o to w swoich domach. Także i wy musicie być strażnikami tej pamięci – apelował do młodzieży.
Wystawa autorstwa Teresy Sowińskiej prezentuje fotografie przypominające działalność ks. Jerzego Popiełuszki, który od sierpnia 1980 r. był związany ze środowiskiem robotniczym, najpierw w Hucie Warszawa, a później z całym Związkiem. Po wprowadzeniu stanu wojennego dla rodzin internowanych był opiekunem, a dla wszystkich ‒ wsparciem w trudnych chwilach.
ml