Solidarność wraz z IPN upamiętnili Kasy Wzajemnej Pomocy i Bractwo Oblatów św. Brygidy

W poniedziałek 15 stycznia br. na terenie Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku odbyła się uroczystość, na której upamiętniono Kasy Wzajemnej Pomocy i Bractwo Oblatów św. Brygidy – organizacje niosące pomoc rodzinom aresztowanym i internowanym w stanie wojennym. – To dzięki ludziom Bractwa setki, a nawet tysiące osób wraz ze swoimi rodzinami mogło przetrwać nieludzki czas. Zwyczajnie pomagali, tak po ludzku – mówił w czasie uroczystości przewodniczący gdańskiej "S" Krzysztof Dośla.
 Solidarność wraz z IPN upamiętnili Kasy Wzajemnej Pomocy i Bractwo Oblatów św. Brygidy
/ Fot. Paweł Glanert

"Pochylali się nad obrońcami praw obywatelskich, pozostawionymi bez środków do życia"

Kasa, jak i Bractwo to organizacje wyjątkowe, założone przez stoczniowców dla niesienia pomocy rodzinom internowanych i aresztowanych w stanie wojennym. Uroczystość poprzedziła msza św. w bazylice św. Brygidy w Gdańsku koncelebrowana pod przewodnictwem ks. abp. Tadeusza Wojdy, metropolity gdańskiego. Następnie złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą Bractwo Oblatów św. Brygidy, wmurowaną w bazylice.

W historię pomocy solidarnej i w dzieje Kasy oraz Bractwa Oblatów wprowadził zgromadzonych ks. kanonik Ludwik Kowalski, proboszcz parafii pw. Św. Brygidy, która była swoistą przystanią dla tych dwóch samopomocowych organizacji, rysując rolę człowieka w historii.

– Oblaci Bractwa św. Brygidy, organizacji katolików świeckich, w trudnych czasach zniewolenia pochylali się, pokonując strach, nad szykanowanymi obrońcami praw pracowniczych i obywatelskich, pozostawionymi bez środków do życia – przypomniał ks. Ludwik Kowalski, wskazując na związki Kościoła z narodem i przedstawiając dzieje organizacji.

Kasa Wzajemnej Pomocy – zrazu w Stoczni Północnej, powstała w styczniu 1982 r. Po wprowadzeniu stanu wojennego grupa pracowników Stoczni Północnej im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku, z Romanem Wyżlicem, Adamem Drągiem i Andrzejem Adamczykiem na czele założyli kasę samopomocy.

Stoczniowcy, po zebraniu informacji o aresztowanych, internowanych i zwolnionych z pracy kolegach oraz o sytuacji materialnej ich rodzin, ustalali wysokość i rodzaj zapomóg. Z funduszu Kasy finansowano pomoc dla rodzin aresztowanych, opłacano adwokatów. Składki płaciło większość załogi, z kierownikami brygad włącznie. Kasa działała do czerwca 1983 r. W 1984 r., na gruncie społecznej nauki Kościoła, powstało Bractwo.

"To dzięki ludziom Bractwa tysiące osób mogło przetrwać nieludzki czas"

– Na polskiej, gdańskiej ziemi w roku 1987 dzisiaj święty papież Polak mówił do ludzi, którzy mieli wolność, „Solidarność” i niepodległość w swoich sercach, ale wciąż żyli w zniewolonej ojczyźnie o Bogu, człowieku z Nazaretu, którego życie, męczeńska śmierć i zmartwychwstanie były przez wieki nauką dobra dla całego świata. Mówił o tych, którzy w sierpniu 1980 w Stoczni Północnej gotowi byli do walki o dobro innych. Mówił o tych, którzy po 13 grudnia 1981 roku, kiedy komuniści więzili i internowali ludzi „Solidarności”, gotowi byli stanąć po stronie dobra, wspomagać ich rodziny i założyć Kasę Wzajemnej Pomocy, która następnie przeistoczyła się w Bractwo Oblatów św. Brygidy – podkreślił przed obeliskiem dr Karol Nawrocki.

– To właśnie wokół tej idei, najpierw w Kasie Wzajemnej Pomocy, a później w Bractwie Oblatów św. Brygidy gromadzili się ludzie, którym zawdzięczamy tak wiele. Tak niewielu, a zawdzięczamy tak wiele. To dzięki takim postaciom i takim postawom udało się przechować to wielkie marzenie milionów Polaków o wolnej i suwerennej ojczyźnie. To dzięki ludziom Bractwa setki, a nawet tysiące osób wraz ze swoimi rodzinami mogło przetrwać nieludzki czas. Zwyczajnie pomagali, tak po ludzku – powiedział Krzysztof Dośla.

Prezes IPN dr Karol Nawrocki, wiceprezes Zarządu Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku Bartłomiej Pomierski, przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” Krzysztof Dośla oraz przewodniczący KM NSZZ „Solidarność” w Remontowa Shipbuilding Krzysztof Żmuda odsłonili obelisk ku czci członków Kasy Wzajemnej Pomocy. Pomnik poświęcił abp Tadeusz Wojda.

Na obelisku na terenie Remontowa Shipbuilding w Gdańsku umieszczono napis: „W istniejącej na tym terenie Stoczni Północnej im. Bohaterów Westerplatte działała od stycznia 1982 r. Kasa Wzajemnej Pomocy poprzedniczka Bractwa Oblatów św. Brygidy”.

Jest też informacja, że celem organizacji było niesienie pomocy rodzinom internowanych, aresztowanych oraz zwolnionych z pracy związkowców z NSZZ „Solidarność”, a tablica jest wyrazem wdzięczności za odważną i pełną poświęcenia działalność w czasach komunizmu, która była inspiracją do tworzenia Bractwa Oblatów św. Brygidy w Gdańsku, Bydgoszczy, Brzegu, Bytomiu, Głogowie, Kędzierzynie-Koźlu, Piekarach Śląskich, Słupsku, Tarnowskich Górach, Elblągu i Legnicy.

Organizatorami wydarzenia byli: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku, Stocznia Remontowa Shipbuilding S.A., Komisja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność”.

Wśród uczestników styczniowej uroczystości byli też członkowie Bractwa, związkowcy z NSZZ „S” z Krzysztofem Doślą, przewodniczącym Regionu Gdańskiego naszego Związku i liderami Związku w Grupie „Remontowa” Mirosławem Piórkiem i Krzysztofem Żmudą, poczty sztandarowe oraz poseł Jarosław Sellin.

Uroczystość została zorganizowana przez Instytut Pamięci Narodowej, KM NSZZ „S” w Remontowa Shipbuilding S.A. i Zarząd stoczni.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ NA STRONIE REGIONU GDAŃSKIEGO NSZZ "S".

RELACJA Z WYDARZENIA DOSTĘPNA JEST RÓWNIEŻ NA STRONIE IPN.


 

POLECANE
Parafianie stanęli w obronie proboszcza. Przyjechało pięć radiowozów z ostatniej chwili
Parafianie stanęli w obronie proboszcza. Przyjechało pięć radiowozów

Jak donosi lokalny gorzowski serwis gorzowianin.com, na cmentarzu komunalnym przy ul. Żwirowej w Gorzowie doszło do awantury pomiędzy policją, która zatrzymała księdza do kontroli, a żałobnikami, którzy po pogrzebie zmierzali na stypę. 

Powrót do tej polityki będzie dla Polski katastrofą tylko u nas
Powrót do tej polityki będzie dla Polski katastrofą

Co łączy spotkanie liderów czterech zachodnich państw w 2024 roku z rozmowami w Mińsku ws. Ukrainy w 2015 roku? To pokaz politycznej abdykacji Ameryki w Europie. Która zawsze prowadzi do nieszczęść dla naszej części kontynentu zwłaszcza. Ekskluzywne spotkanie Bidena z liderami Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii właśnie w Berlinie, bez udziału np. Polski, Włoch czy Ukrainy, to zapowiedź polityki, jaką prowadzić będzie w Europie Kamala Harris. Oczywiście jeśli wygra wybory prezydenckie.

Hennig-Kloska o spadku sprzedaży detalicznej. To dobrze dla klimatu z ostatniej chwili
Hennig-Kloska o spadku sprzedaży detalicznej. "To dobrze dla klimatu"

Katastrofalne dane ze sklepów o wynikach sprzedaży detalicznej we wrześniu zaskoczyły dzisiaj ekspertów w całej Polsce. Optymistycznie w sprawie wypowiedziała się jednak minister klimatu Paulina Hennig-Kloska, która stwierdziła, że spada sprzedaż produktów "takich, bez których czasami możemy się obyć", a poza tym, to "dobrze dla klimatu". 

Zbigniew Kuźmiuk: Trwają przygotowania do likwidacji „800 plus” z ostatniej chwili
Zbigniew Kuźmiuk: Trwają przygotowania do likwidacji „800 plus”

Rząd Tuska przesłał do Sejmu coroczne sprawozdanie z wykonywania ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci za rok 2023, w którym znalazły się między innymi tezy, że program 800 plus „miał ograniczony wpływ na dzietność”, oraz że „program prawdopodobnie przyczynił się do niewielkiego wzrostu urodzeń w pierwszych latach po wprowadzeniu świadczenia”. 

Karambol na S7. Adwokat oskarżonego kierowcy zabiera głos z ostatniej chwili
Karambol na S7. Adwokat oskarżonego kierowcy zabiera głos

W rozmowie z Onetem obrońca kierowcy oskarżonego o spowodowanie katastrofy lądowej na S7 mecenas Marek Wasilewski zabrał głos ws. okoliczności wypadku i stanu swojego klienta.

RPO do premiera: To założenie jest pozbawione podstaw z ostatniej chwili
RPO do premiera: To założenie jest pozbawione podstaw

Pozbawione podstaw jest przyjmowanie założenia, iż osoby powołane na stanowiska sędziowskie od 2018 r. nie są sędziami, a wydawane przez nich orzeczenia są orzeczeniami nieistniejącymi - napisał Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek w stanowisku przesłanym do premiera Donalda Tuska.

Pan bredzi!. Reporter Telewizji Republika doprowadził Agnieszkę Holland do wściekłości z ostatniej chwili
"Pan bredzi!". Reporter Telewizji Republika doprowadził Agnieszkę Holland do wściekłości

We wtorek przed Kancelarią Premiera odbyła się manifestacja przeciwko polityce migracyjnej rządu. Obecna na niej była kontrowersyjna reżyser, Agnieszka Holland, twórca filmu "Zielona Granica", który szkalował polską Straż Graniczną i jej działania w obronie granic państwowych.

Polska zamyka rosyjski konsulat w Poznaniu. Jest komentarz Rosji z ostatniej chwili
Polska zamyka rosyjski konsulat w Poznaniu. Jest komentarz Rosji

Rzecznik rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa skomentowała podczas wtorkowej konferencji prasowej decyzję Polski o zamknięciu rosyjskiego konsulatu w Poznaniu.

Rodzice ks. Olszewskiego pod Prokuraturą Krajową. To nagranie łamie serce z ostatniej chwili
Rodzice ks. Olszewskiego pod Prokuraturą Krajową. To nagranie łamie serce

We wtorek pod Prokuraturą Krajową zjawili się rodzice przetrzymywanego od miesięcy w areszcie ks. Michała Olszewskiego.

Sikorski: Polska zamyka rosyjski konsulat w Poznaniu z ostatniej chwili
Sikorski: Polska zamyka rosyjski konsulat w Poznaniu

Szef MSZ Radosław Sikorski poinformował, że za ostatnimi próbami dywersji w Polsce i krajach sojuszniczych stoi Rosja, dlatego zdecydował o wycofaniu zgody na funkcjonowanie konsulatu Rosji w Poznaniu. Jego personel zostanie uznany za osoby niepożądane w Polsce.

REKLAMA

Solidarność wraz z IPN upamiętnili Kasy Wzajemnej Pomocy i Bractwo Oblatów św. Brygidy

W poniedziałek 15 stycznia br. na terenie Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku odbyła się uroczystość, na której upamiętniono Kasy Wzajemnej Pomocy i Bractwo Oblatów św. Brygidy – organizacje niosące pomoc rodzinom aresztowanym i internowanym w stanie wojennym. – To dzięki ludziom Bractwa setki, a nawet tysiące osób wraz ze swoimi rodzinami mogło przetrwać nieludzki czas. Zwyczajnie pomagali, tak po ludzku – mówił w czasie uroczystości przewodniczący gdańskiej "S" Krzysztof Dośla.
 Solidarność wraz z IPN upamiętnili Kasy Wzajemnej Pomocy i Bractwo Oblatów św. Brygidy
/ Fot. Paweł Glanert

"Pochylali się nad obrońcami praw obywatelskich, pozostawionymi bez środków do życia"

Kasa, jak i Bractwo to organizacje wyjątkowe, założone przez stoczniowców dla niesienia pomocy rodzinom internowanych i aresztowanych w stanie wojennym. Uroczystość poprzedziła msza św. w bazylice św. Brygidy w Gdańsku koncelebrowana pod przewodnictwem ks. abp. Tadeusza Wojdy, metropolity gdańskiego. Następnie złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą Bractwo Oblatów św. Brygidy, wmurowaną w bazylice.

W historię pomocy solidarnej i w dzieje Kasy oraz Bractwa Oblatów wprowadził zgromadzonych ks. kanonik Ludwik Kowalski, proboszcz parafii pw. Św. Brygidy, która była swoistą przystanią dla tych dwóch samopomocowych organizacji, rysując rolę człowieka w historii.

– Oblaci Bractwa św. Brygidy, organizacji katolików świeckich, w trudnych czasach zniewolenia pochylali się, pokonując strach, nad szykanowanymi obrońcami praw pracowniczych i obywatelskich, pozostawionymi bez środków do życia – przypomniał ks. Ludwik Kowalski, wskazując na związki Kościoła z narodem i przedstawiając dzieje organizacji.

Kasa Wzajemnej Pomocy – zrazu w Stoczni Północnej, powstała w styczniu 1982 r. Po wprowadzeniu stanu wojennego grupa pracowników Stoczni Północnej im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku, z Romanem Wyżlicem, Adamem Drągiem i Andrzejem Adamczykiem na czele założyli kasę samopomocy.

Stoczniowcy, po zebraniu informacji o aresztowanych, internowanych i zwolnionych z pracy kolegach oraz o sytuacji materialnej ich rodzin, ustalali wysokość i rodzaj zapomóg. Z funduszu Kasy finansowano pomoc dla rodzin aresztowanych, opłacano adwokatów. Składki płaciło większość załogi, z kierownikami brygad włącznie. Kasa działała do czerwca 1983 r. W 1984 r., na gruncie społecznej nauki Kościoła, powstało Bractwo.

"To dzięki ludziom Bractwa tysiące osób mogło przetrwać nieludzki czas"

– Na polskiej, gdańskiej ziemi w roku 1987 dzisiaj święty papież Polak mówił do ludzi, którzy mieli wolność, „Solidarność” i niepodległość w swoich sercach, ale wciąż żyli w zniewolonej ojczyźnie o Bogu, człowieku z Nazaretu, którego życie, męczeńska śmierć i zmartwychwstanie były przez wieki nauką dobra dla całego świata. Mówił o tych, którzy w sierpniu 1980 w Stoczni Północnej gotowi byli do walki o dobro innych. Mówił o tych, którzy po 13 grudnia 1981 roku, kiedy komuniści więzili i internowali ludzi „Solidarności”, gotowi byli stanąć po stronie dobra, wspomagać ich rodziny i założyć Kasę Wzajemnej Pomocy, która następnie przeistoczyła się w Bractwo Oblatów św. Brygidy – podkreślił przed obeliskiem dr Karol Nawrocki.

– To właśnie wokół tej idei, najpierw w Kasie Wzajemnej Pomocy, a później w Bractwie Oblatów św. Brygidy gromadzili się ludzie, którym zawdzięczamy tak wiele. Tak niewielu, a zawdzięczamy tak wiele. To dzięki takim postaciom i takim postawom udało się przechować to wielkie marzenie milionów Polaków o wolnej i suwerennej ojczyźnie. To dzięki ludziom Bractwa setki, a nawet tysiące osób wraz ze swoimi rodzinami mogło przetrwać nieludzki czas. Zwyczajnie pomagali, tak po ludzku – powiedział Krzysztof Dośla.

Prezes IPN dr Karol Nawrocki, wiceprezes Zarządu Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku Bartłomiej Pomierski, przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” Krzysztof Dośla oraz przewodniczący KM NSZZ „Solidarność” w Remontowa Shipbuilding Krzysztof Żmuda odsłonili obelisk ku czci członków Kasy Wzajemnej Pomocy. Pomnik poświęcił abp Tadeusz Wojda.

Na obelisku na terenie Remontowa Shipbuilding w Gdańsku umieszczono napis: „W istniejącej na tym terenie Stoczni Północnej im. Bohaterów Westerplatte działała od stycznia 1982 r. Kasa Wzajemnej Pomocy poprzedniczka Bractwa Oblatów św. Brygidy”.

Jest też informacja, że celem organizacji było niesienie pomocy rodzinom internowanych, aresztowanych oraz zwolnionych z pracy związkowców z NSZZ „Solidarność”, a tablica jest wyrazem wdzięczności za odważną i pełną poświęcenia działalność w czasach komunizmu, która była inspiracją do tworzenia Bractwa Oblatów św. Brygidy w Gdańsku, Bydgoszczy, Brzegu, Bytomiu, Głogowie, Kędzierzynie-Koźlu, Piekarach Śląskich, Słupsku, Tarnowskich Górach, Elblągu i Legnicy.

Organizatorami wydarzenia byli: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku, Stocznia Remontowa Shipbuilding S.A., Komisja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność”.

Wśród uczestników styczniowej uroczystości byli też członkowie Bractwa, związkowcy z NSZZ „S” z Krzysztofem Doślą, przewodniczącym Regionu Gdańskiego naszego Związku i liderami Związku w Grupie „Remontowa” Mirosławem Piórkiem i Krzysztofem Żmudą, poczty sztandarowe oraz poseł Jarosław Sellin.

Uroczystość została zorganizowana przez Instytut Pamięci Narodowej, KM NSZZ „S” w Remontowa Shipbuilding S.A. i Zarząd stoczni.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ NA STRONIE REGIONU GDAŃSKIEGO NSZZ "S".

RELACJA Z WYDARZENIA DOSTĘPNA JEST RÓWNIEŻ NA STRONIE IPN.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe