Kultury krzyżują się w Warszawie - 13 edycja festiwalu "Skrzyżowanie kultur"

W sobotę 23 września rozpoczęła się 13 już edycja festiwalu „Skrzyżowanie kultur”, który co roku prezentuje zjawiska muzyczne i kulturalne z najróżniejszych części świata. Międzykulturowe wydarzenie trwa cały tydzień, zatem aż do kolejnej soboty, 30 września, pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie czeka nas ogrom muzycznej różnorodności.
 Kultury krzyżują się w Warszawie - 13 edycja festiwalu "Skrzyżowanie kultur"
/ mat. prasowe
Według prestiżowego magazynu muzycznego „Songlines” festiwal „Skrzyżowanie Kultur” jest jednym z 25 najlepszych festiwali z muzyką world music na świecie. Od lat bywają na nim fascynaci odkryć muzycznych z całego globu, kierując się głównie renomą festiwalu, a nie znajomością występujących na nim artystów. I jak widać po kilkunastotysięcznej frekwencji każdego roku – nie są zawiedzeni.
– Jesteśmy dumni z tego, że wydarzenie muzyczne, które zainicjowaliśmy 13 lat temu, jest rozpoznawane i cenione przez szerokie grono fanów world music oraz ludzi poszukujących nowych ścieżek muzycznych i interesujących się kulturami świata. Muzyka, którą co roku prezentujemy podczas festiwalu, jest jak daleka podróż, z której wraca się z wieloma wrażeniami i przeżyciami. Artyści przenoszą słuchaczy w odległe kraje i pozostawiają piękne wspomnienia – mówi Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady, która jest pomysłodawcą i organizatorem FSK.

Pieśni i kawa
Na program festiwalu poza koncertami składają się warsztaty muzyczne, debaty, a także program dla dzieci oraz projekcje filmowe. Każda edycja festiwalu koncentruje się na bogactwie kulturowym wybranej części globu – w tym roku są to Indie i Kolumbia. Będzie można posłuchać koncertów takich gwiazd muzyki świata, jak obdarzona ciepłym melancholijnym głosem Marta Gomez, w której repertuarze usłyszeć można rytmy z Karaibów i melodie z Andów, z elementami jazzowymi i folkowymi. Ta kolumbijska artystka jest również laureatką nagrody Latin Grammy za najlepszy album z muzyką dla dzieci. – Artystka wprowadzi słuchaczy w magię kolumbijskiej cumbi i bambuco, kubańskiego son
i bolero, argentyńskiej zamby i peruwiańskiego lando – przekonuje Maria Pomianowska, dyrektor artystyczna festiwalu. Ale Kolumbia to również kawa, której jest jednym z trzech głównych światowych producentów. O rynku kawy, skutkach społecznych i politycznych handlu kawą, a także o tym, jak konsumenci z Europy wpływają na życie ludzi na drugim końcu świata, będzie można posłuchać podczas debaty „Cena kawy”.

Północ kontra Południe
Z Indii przyjedzie do Warszawy Purbayan Chatterjee – jeden z najlepszych na świecie muzyków grających na sitarze, tradycyjnym indyjskim instrumencie muzycznym, nieco przypominającym gitarę. Chatterjee zadebiutował na scenie już w wieku 5 lat, a jako 15-latek został wyróżniony przez prezydenta Indii tytułem Najlepszego Instrumentalisty Kraju. Artysta występował w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata, regularnie koncertuje na największych festiwalach nie tylko poświęconych klasycznej muzyce Indii czy world music, ale również jazzowych i z muzyką filmową, które łączy z klasyczną ragą. Na „Skrzyżowaniu Kultur” wystąpią również niezwykle utalentowane siostry Ranjani i Gayatri – mistrzynie karnatyckiej sztuki wokalnej i gry na skrzypcach. Uważane są za jeden z najlepszych żeńskich duetów wykonujących muzykę południowych Indii. Słuchacze cenią je za perfekcyjne zespolenie głosów, bogatą paletę technik ornamentacyjnych i wyobraźnię muzyczną. Śpiewają w wielu językach, m.in. w sanskrycie, hindi, marathi, tamilskim i gudżarati. Poprowadzą również warsztat z muzyki i śpiewu karnatyckiego, w którym, w odróżnieniu od tradycji muzycznej Indii Północnych, podstawowym instrumentem stosowanym w muzyce jest ludzki głos.
#REKLAMA_POZIOMA#
#NOWA_STRONA#
Transglobalne fuzje
Festiwal to światowy tygiel muzyczny. Pojawią się artyści z Algierii, Mali, Francji, USA, Sierra Leone, Turcji, a także Albanii i Węgier. Muzycy łączyć będą w swoich projektach elementy techno z USA z tradycyjną muzyką ze Sierra Leone, lokalną tradycję i instrumentarium tureckie z psychodelią, elektroniką i reggae, a także brzmienia albańskiej orkiestry dętej z regge czy techno. W ramach części festiwalu Artyści Kolektyw Europa odbędzie się sceniczny pojedynek smyczkowych wirtuozów z Polski i Węgier. Félix Lajkó, charyzmatyczny skrzypek i mistrz cytry, oraz Vołosi, zespół łączący klasyczne muzykowanie z tradycją górali Beskidu Śląskiego, pierwszy raz spotkają się na jednej scenie. Duże zainteresowanie wzbudza koncert Azizy Brahim
z Sachary Zachodniej, kraju wciąż nieuznawanego przez większość państw świata. Urodzona w algierskim obozie dla uchodźców dziedziczka saharyjskiego ludu Sahrawi popularyzuje jego tradycyjne pieśni, które muzycznie łączy z elementami jazzu, popu, a nawet rocka już od ponad 20 lat. Na warszawskiej scenie zagrają również Ballaké Sissoko i Vincent Ségal – duet pochodzących z Mali i z Francji muzyków, którzy subtelnie łączą brzmienia wiolonczeli i zachodnioafrykańskiej harfy kora.

Polski element
Jak co roku w ramach tematycznego bloku Sounds Like Poland jeden dzień poświęcony jest wyłącznie polskim zespołom. W tym roku wystąpią: Warszawska Orkiestra Sentymentalna, Adam Strug oraz Kapela ze Wsi Warszawa. Założyciel tej ostatniej formacji, która jest jednym z najbardziej znanych polskich zespołów na świecie, Maciej Szajkowski, jest członkiem rady programowej „Skrzyżowania Kultur”.
Jak mówią organizatorzy, celem festiwalu jest zwiększenie wrażliwości Polaków na kulturową i artystyczną różnorodność. Również rodzimi dziennikarze muzyczni uważają „Skrzyżowanie Kultur” za wyjątkowe wydarzenie, które pełni ważną rolę w nawiązywaniu międzykulturowego dialogu w Polsce, tak wrażliwej w dzisiejszych czasach kwestii.

Artykuł pochodzi z najnowszego numeru "TS" (39/2017) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.

#REKLAMA_POZIOMA#

 

POLECANE
Kibice Widzewa zwrócili się do Trzaskowskiego. Wymowny transparent gorące
Kibice Widzewa zwrócili się do Trzaskowskiego. Wymowny transparent

W sobotę Widzew Łódź uległ na własnym stadionie Motorowi Lublin 1:2. Największe emocje wzbudził jednak wymowny transparent kibiców: "Każdy głos na Rafała od normalnej Polski nas oddala".

Nawet Wielkiej Soboty TVP w likwidacji nie przepuści. Kurski nie przebierał w słowach gorące
"Nawet Wielkiej Soboty TVP w likwidacji nie przepuści". Kurski nie przebierał w słowach

Jacek Kurski oskarża neo-TVP Info o manipulację i przypisywanie mu nieprawdziwych cytatów. To odpowiedź na słowa dziennikarza RMF24 Krzysztofa Berendy.

Komunikat dla mieszkańców Lublina z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Lublina

Z powodu awarii urządzeń sterowania ruchem kolejowym nieprzejezdna jest stacja Lublin – poinformowały w sobotę po południu PKP PLK. Niektóre pociągi mają około dwóch godzin opóźnienia.

Tragedia w Warszawie. Motocyklista wjechał w ludzi z ostatniej chwili
Tragedia w Warszawie. Motocyklista wjechał w ludzi

W sobotę w Marysinie Wawerskim na ul. Korkowej motocyklista potrącił dwie osoby przechodzące przez jezdnię. W wyniku zdarzenia zmarł pieszy. Motocyklista i piesza trafili do szpitala. Ulica jest zablokowana. Autobusy linii 115 i 173 jeżdżą objazdami.

Gratka dla miłośników seriali. Hit lat 90. powraca Wiadomości
Gratka dla miłośników seriali. Hit lat 90. powraca

Ta wiadomość to prawdziwa gratka dla fanów seriali. Już niedługo hit lat 90. wróci na ekrany.

Czekaliście? Paluszki Beskidzkie wróciły gorące
Czekaliście? Paluszki Beskidzkie wróciły

Serowo-cebulowe Paluszki Beskidzkie wróciły po pożarze zakładu Aksam. Kultowa przekąska znów jest dostępna.

GIS wydał nowy komunikat. Na ten produkt trzeba uważać Wiadomości
GIS wydał nowy komunikat. Na ten produkt trzeba uważać

Nowy komunikat GIS. Na ten produkt konsumenci powinni uważać.

Wiceprezydent USA  w Watykanie. Symboliczna wizyta w trudnym czasie polityka
Wiceprezydent USA w Watykanie. Symboliczna wizyta w trudnym czasie

Wojny i napięcia na świecie oraz kwestie dotyczące migracji - to niektóre tematy rozmowy wiceprezydenta USA J.D. Vance'a z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kardynałem Pietro Parolinem w sobotę w Watykanie. O spotkaniu poinformowało watykańskie biuro prasowe.

Putin ogłosił wielkanocny rozejm w wojnie z Ukrainą z ostatniej chwili
Putin ogłosił wielkanocny rozejm w wojnie z Ukrainą

Władimir Putin ogłosił rozejm wielkanocny — poinformowała rosyjska agencja informacyjna TASS. Ma obowiązywać od godz. 19 czasu polskiego.

Tatry przeżywają oblężenie. Korki do Morskiego Oka gorące
Tatry przeżywają oblężenie. Korki do Morskiego Oka

Jak poinformował Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej, frekwencja turystyczna w Zakopanem zaskakuje – mimo że święta wielkanocne tradycyjnie nie cieszyły się tu dużym zainteresowaniem.

REKLAMA

Kultury krzyżują się w Warszawie - 13 edycja festiwalu "Skrzyżowanie kultur"

W sobotę 23 września rozpoczęła się 13 już edycja festiwalu „Skrzyżowanie kultur”, który co roku prezentuje zjawiska muzyczne i kulturalne z najróżniejszych części świata. Międzykulturowe wydarzenie trwa cały tydzień, zatem aż do kolejnej soboty, 30 września, pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie czeka nas ogrom muzycznej różnorodności.
 Kultury krzyżują się w Warszawie - 13 edycja festiwalu "Skrzyżowanie kultur"
/ mat. prasowe
Według prestiżowego magazynu muzycznego „Songlines” festiwal „Skrzyżowanie Kultur” jest jednym z 25 najlepszych festiwali z muzyką world music na świecie. Od lat bywają na nim fascynaci odkryć muzycznych z całego globu, kierując się głównie renomą festiwalu, a nie znajomością występujących na nim artystów. I jak widać po kilkunastotysięcznej frekwencji każdego roku – nie są zawiedzeni.
– Jesteśmy dumni z tego, że wydarzenie muzyczne, które zainicjowaliśmy 13 lat temu, jest rozpoznawane i cenione przez szerokie grono fanów world music oraz ludzi poszukujących nowych ścieżek muzycznych i interesujących się kulturami świata. Muzyka, którą co roku prezentujemy podczas festiwalu, jest jak daleka podróż, z której wraca się z wieloma wrażeniami i przeżyciami. Artyści przenoszą słuchaczy w odległe kraje i pozostawiają piękne wspomnienia – mówi Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady, która jest pomysłodawcą i organizatorem FSK.

Pieśni i kawa
Na program festiwalu poza koncertami składają się warsztaty muzyczne, debaty, a także program dla dzieci oraz projekcje filmowe. Każda edycja festiwalu koncentruje się na bogactwie kulturowym wybranej części globu – w tym roku są to Indie i Kolumbia. Będzie można posłuchać koncertów takich gwiazd muzyki świata, jak obdarzona ciepłym melancholijnym głosem Marta Gomez, w której repertuarze usłyszeć można rytmy z Karaibów i melodie z Andów, z elementami jazzowymi i folkowymi. Ta kolumbijska artystka jest również laureatką nagrody Latin Grammy za najlepszy album z muzyką dla dzieci. – Artystka wprowadzi słuchaczy w magię kolumbijskiej cumbi i bambuco, kubańskiego son
i bolero, argentyńskiej zamby i peruwiańskiego lando – przekonuje Maria Pomianowska, dyrektor artystyczna festiwalu. Ale Kolumbia to również kawa, której jest jednym z trzech głównych światowych producentów. O rynku kawy, skutkach społecznych i politycznych handlu kawą, a także o tym, jak konsumenci z Europy wpływają na życie ludzi na drugim końcu świata, będzie można posłuchać podczas debaty „Cena kawy”.

Północ kontra Południe
Z Indii przyjedzie do Warszawy Purbayan Chatterjee – jeden z najlepszych na świecie muzyków grających na sitarze, tradycyjnym indyjskim instrumencie muzycznym, nieco przypominającym gitarę. Chatterjee zadebiutował na scenie już w wieku 5 lat, a jako 15-latek został wyróżniony przez prezydenta Indii tytułem Najlepszego Instrumentalisty Kraju. Artysta występował w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata, regularnie koncertuje na największych festiwalach nie tylko poświęconych klasycznej muzyce Indii czy world music, ale również jazzowych i z muzyką filmową, które łączy z klasyczną ragą. Na „Skrzyżowaniu Kultur” wystąpią również niezwykle utalentowane siostry Ranjani i Gayatri – mistrzynie karnatyckiej sztuki wokalnej i gry na skrzypcach. Uważane są za jeden z najlepszych żeńskich duetów wykonujących muzykę południowych Indii. Słuchacze cenią je za perfekcyjne zespolenie głosów, bogatą paletę technik ornamentacyjnych i wyobraźnię muzyczną. Śpiewają w wielu językach, m.in. w sanskrycie, hindi, marathi, tamilskim i gudżarati. Poprowadzą również warsztat z muzyki i śpiewu karnatyckiego, w którym, w odróżnieniu od tradycji muzycznej Indii Północnych, podstawowym instrumentem stosowanym w muzyce jest ludzki głos.
#REKLAMA_POZIOMA#
#NOWA_STRONA#
Transglobalne fuzje
Festiwal to światowy tygiel muzyczny. Pojawią się artyści z Algierii, Mali, Francji, USA, Sierra Leone, Turcji, a także Albanii i Węgier. Muzycy łączyć będą w swoich projektach elementy techno z USA z tradycyjną muzyką ze Sierra Leone, lokalną tradycję i instrumentarium tureckie z psychodelią, elektroniką i reggae, a także brzmienia albańskiej orkiestry dętej z regge czy techno. W ramach części festiwalu Artyści Kolektyw Europa odbędzie się sceniczny pojedynek smyczkowych wirtuozów z Polski i Węgier. Félix Lajkó, charyzmatyczny skrzypek i mistrz cytry, oraz Vołosi, zespół łączący klasyczne muzykowanie z tradycją górali Beskidu Śląskiego, pierwszy raz spotkają się na jednej scenie. Duże zainteresowanie wzbudza koncert Azizy Brahim
z Sachary Zachodniej, kraju wciąż nieuznawanego przez większość państw świata. Urodzona w algierskim obozie dla uchodźców dziedziczka saharyjskiego ludu Sahrawi popularyzuje jego tradycyjne pieśni, które muzycznie łączy z elementami jazzu, popu, a nawet rocka już od ponad 20 lat. Na warszawskiej scenie zagrają również Ballaké Sissoko i Vincent Ségal – duet pochodzących z Mali i z Francji muzyków, którzy subtelnie łączą brzmienia wiolonczeli i zachodnioafrykańskiej harfy kora.

Polski element
Jak co roku w ramach tematycznego bloku Sounds Like Poland jeden dzień poświęcony jest wyłącznie polskim zespołom. W tym roku wystąpią: Warszawska Orkiestra Sentymentalna, Adam Strug oraz Kapela ze Wsi Warszawa. Założyciel tej ostatniej formacji, która jest jednym z najbardziej znanych polskich zespołów na świecie, Maciej Szajkowski, jest członkiem rady programowej „Skrzyżowania Kultur”.
Jak mówią organizatorzy, celem festiwalu jest zwiększenie wrażliwości Polaków na kulturową i artystyczną różnorodność. Również rodzimi dziennikarze muzyczni uważają „Skrzyżowanie Kultur” za wyjątkowe wydarzenie, które pełni ważną rolę w nawiązywaniu międzykulturowego dialogu w Polsce, tak wrażliwej w dzisiejszych czasach kwestii.

Artykuł pochodzi z najnowszego numeru "TS" (39/2017) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.

#REKLAMA_POZIOMA#


 

Polecane
Emerytury
Stażowe