EKZZ o związkowych oczekiwaniach wobec europejskiego filaru praw socjalnych
Luca Visentini podkreślił, że w procesie integracji europejskiej została zachwiana relacja pomiędzy swobodami traktatowymi a prawami pracowniczymi. Związki zawodowe oczekują, że filar przywróci tę równowagę. Powinien też przyczynić się do szukania odpowiedzi na problem niepokojącej luki płacowej między Wschodem i Zachodem, a co za tym idzie - potrzeby wyrównywania standardów płacowych w filiach korporacji ponadnarodowych. Pewien niepokój może budzić brak jasności co do charakteru prawnego filaru, zasad jego finansowania oraz konkretnego, długookresowego planu implementacji.
Ann Branch z Komisji Europejskiej (DG Employment) poinformowała, że wdrożenie filaru ma się opierać na wspólnej odpowiedzialności Komisji Europejskiej, rządów państw członkowskich oraz partnerów społecznych (związków zawodowych i organizacji pracodawców). Z kolei, eurodeputowana Maria Joao Rodrigues wskazała, że filar stanowi odpowiedź na narastający sceptycyzm obywateli w stosunku do projektu integracji europejskiej.
– Obawy NSZZ Solidarność, a także całego ruchu związkowego budzi to, że filar adresowany jest w pierwszej kolejności do państw strefy Euro, a w pozostałych zależeć to będzie od dobrej woli rządzących -komentuje Barbara Surdykowska, która z ramienia NSZZ Solidarność uczestniczyła w spotkaniu. – Ale oczywiście popieramy tę inicjatywę i liczymy że tak samo postąpi polski rząd na spotkaniu ministrów pracy państw członkowskich, które odbędzie się 23 października i może przesądzić o dalszych losach filaru – dodaje ekspertka.
Europejski filar praw socjalnych, którego propozycja została oficjalnie przedstawiona przez Komisję Europejską 26 kwietnia 2017 r. stanowi „mapę drogową” – plan zasad którym mają przyświecać działania UE w sferze socjalnej. Stanowi odpowiedź na odczuwalny deficyt społecznego wymiaru integracji europejskiej a także nowe wyzwania na rynku pracy związane między innymi ze zmiana technologiczną (zatrudnianie poprzez platformy) czy wzrastającą skalą samozatrudnienia. Składa się z 20 zasad. Więcej na ten temat tutaj. Z opinią NSZZ Solidarność na temat filaru można zapoznać się tutaj. Formalna proklamacja filaru spodziewana jest 17 listopada 2017 r. na Trójstronnym Szczycie Społecznym ds. Wzrostu i Zatrudnienia, który odbędzie się w Goeteborgu.