Niemcy jako zagrożenie łacińskiej cywilizacji Europy. Spotkanie autorskie z prof. Grzegorzem Kucharczykiem

Klub Polonia Christiana w Gorzowie Wielkopolskim i Wydawnictwo Biały Kruk zapraszają na spotkanie z prof. Grzegorzem Kucharczykiem, które odbędzie się 4 marca 2024 r. (poniedziałek) o godzinie 17:00 w hotelu Gracja na ul. Dąbrowskiego 20 B w Gorzowie Wielkopolskim.
Spotkanie autorskie z prof. Grzegorzem Kucharczykiem Niemcy jako zagrożenie łacińskiej cywilizacji Europy. Spotkanie autorskie z prof. Grzegorzem Kucharczykiem
Spotkanie autorskie z prof. Grzegorzem Kucharczykiem / grafika: Wydawnictwo Biały Kruk

Grzegorz Kucharczyk, ur. w Gorzowie Wielkopolskim – polski historyk, profesor nauk humanistycznych, specjalizujący się w historii myśli politycznej XIX i XX wieku oraz historii Niemiec i Prus. W swojej książce pt. „III Rzesza Niemiecka. Nowoczesność i nienawiść” przedstawia mocny i do bólu prawdziwy obraz państwa niemieckiego pierwszej połowy ubiegłego stulecia. Niemcy, jak konkluduje prof. Kucharczyk, powołując się na słowa bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, są narodem, który potrzebuje dobrej spowiedzi. A ta nie może się dokonać bez uznania własnych win, szczerego żalu za nie, mocnego postanowienia poprawy i zadośćuczynienia.

Historia Rzeszy Niemieckiej

Historia Rzeszy Niemieckiej, zwłaszcza okresu nazistowskiego panowania, pozostaje niechlubnym rozdziałem w historii ludzkości. Jednakże aby zrozumieć genezę tych tragicznych wydarzeń, należy sięgnąć głębiej niż tylko do lat 1933–1945. Jak wyjaśnia prof. Grzegorz Kucharczyk, korzenie rasizmu i nazizmu tkwią dalej w historii, sięgając okresu Cesarstwa Niemieckiego (1871–1918). W okresie międzywojennym warunki społeczne, polityczne i ekonomiczne sprzyjały wzrostowi popularności NSDAP i Adolfa Hitlera. Szukano rozwiązań wobec kryzysu ekonomicznego i frustracji po traktacie wersalskim. Ludzie poszukiwali silnego przywódcy, który obiecał im odbudowę i zrehabilitowanie niemieckiej dumy narodowej.

Nowoczesność stała się kluczowym elementem propagandy nazistowskiej. Postęp technologiczny, budowa infrastruktury czy nawet badania medyczne służyły jako usprawiedliwienie dla drastycznych działań reżimu, takich jak eksperymenty na ludziach czy eksterminacja milionów. Idea nowoczesności splatała się z nienawiścią w złowieszczy konglomerat, gdzie rozwój technologiczny służył celom destrukcyjnym. W III Rzeszy praworządność była wyłącznie narzędziem w rękach władzy. Prawo nie miało moralnego czy etycznego znaczenia; istniało jedynie jako narzędzie służące do realizacji celów reżimu. Władza była skupiona w rękach Wodza (Führera) i jego ekipy, ignorując wszelkie zasady sprawiedliwości.

Ideologia narodowosocjalistyczna próbowała wyzwolić się z tradycyjnych norm, włączając w to chrześcijaństwo. Wprowadzano alternatywne wersje religii, pozbawione żydowskich wpływów, lub nawet wskrzeszano pogańskie kulty, jako opozycję do chrześcijaństwa. Dziedzictwo III Rzeszy pozostaje przestrogą przed skrzywieniem i destrukcją, które mogą wynikać z wykorzystania nowoczesności w służbie nienawiści i ekstremizmu. Poznanie tych wydarzeń i ich kontekstu historycznego jest kluczowe dla uniknięcia podobnych tragedii w przyszłości.

Katedra i Uniwersytet

W obliczu zmieniającego się krajobrazu intelektualnego XXI wieku prof. Grzegorz Kucharczyk staje się nie tylko autorem, lecz także strażnikiem ducha i tradycji chrześcijańskiej cywilizacji. Jego najnowsza publikacja, „Katedra i uniwersytet”, nie tylko analizuje obecny stan nauki, kultury i religii, ale także stawia pytanie: dokąd zmierza zachodnia cywilizacja? W oparciu o fundamentalne pojęcia katedry i uniwersytetu – symbolizujące wiarę i rozum – prof. Kucharczyk ukazuje, jak symbioza tych dwóch instytucji przyczyniła się do największych osiągnięć zachodniej cywilizacji. Jednakże rozdarcie tej symbiozy, czyli separacja wiary od rozumu, doprowadziło do kryzysu zarówno w nauce, jak i w Kościele.

Autor odważnie krytykuje postmodernistyczne tendencje demolowania tradycji humanistycznej, wskazując na absurdalność niektórych działań współczesnych „naukowców”. W obliczu kryzysu wiary, który niesie za sobą kryzys rozumu, prof. Kucharczyk zadaje pytania o to, jak doszło do tego, że historyczne fakty stają się przedmiotem manipulacji, a prawda jest zastępowana relatywizmem. Jednakże, „Katedra i uniwersytet” nie pozostaje jedynie przy diagnozie. Prof. Kucharczyk rzuca wyzwanie czytelnikom, pytając: co dalej? Wskazuje na Polskę jako potencjalne źródło ruchu, który może przeciwdziałać postmodernistycznemu szaleństwu. Kraj ten, według autora, posiada narzędzia i kadry do ochrony wartości chrześcijańskiej cywilizacji.

Publikacja ta wpisuje się w nurt obrony zasad i dorobku zachodniej cywilizacji, podnosząc nie tylko problematykę kryzysu, ale także proponując konstruktywne rozwiązania. Jest to apel do refleksji nad miejscem tradycji i wartości chrześcijańskich w dzisiejszym świecie, a także zachęta do działania na rzecz ich zachowania i kontynuacji. „Katedra i uniwersytet” nie jest tylko kolejną książką, to manifest obrony intelektualnego dziedzictwa, który rzuca wyzwanie współczesnym trendom i ideologiom. Jest to głos nadziei w obliczu kryzysu, odblask tradycji w czasach zmienności i niepewności.

Możliwość nabycia książek z rabatem i autografem. Wstęp wolny!


 

POLECANE
Rząd powołał nową komisję. Zbada mechanizmy represji wobec społeczeństwa obywatelskiego polityka
Rząd powołał nową komisję. Zbada "mechanizmy represji wobec społeczeństwa obywatelskiego"

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar poinformował w poniedziałek, że ruszają prace komisji mającej na celu "wyjaśnienie mechanizmów represji wobec organizacji społeczeństwa obywatelskiego oraz działaczy społecznych w latach 2015–2023".

Antypolski ubecki pomiot. Mocny głos po emisji popularnego programu TVN gorące
"Antypolski ubecki pomiot". Mocny głos po emisji popularnego programu TVN

Po jednym z ostatnich wpisów w mediach społecznościowych popularnej telewizji śniadaniowej stacji TVN – "Dzień dobry TVN" – w sieci pojawiły się mocne komentarze.

Nowy blamaż komisji ds. Pegasusa. Przewodnicząca zmieniła zdanie ws. Zbigniewa Ziobry z ostatniej chwili
Nowy blamaż "komisji ds. Pegasusa". Przewodnicząca zmieniła zdanie ws. Zbigniewa Ziobry

– Ponowne wezwanie na przesłuchanie przed komisję śledczą ds. Pegasusa trafi do Zbigniewa Ziobry (PiS) na dzień 24 kwietnia – poinformowała w poniedziałek szefowa komisji Magdalena Sroka (PSL–TD). Przekazała również, że – wbrew poprzednim zapowiedziom – komisja nie odwoła się od decyzji sądu, który nie uwzględnił jej wniosku o areszt wobec byłego szefa resortu sprawiedliwości. Przypomnijmy, że komisja ds. Pegasusa działa nielegalnie – wyłączył ją z obiegu prawnego Trybunał Konstytucyjny wyrokiem z września 2024 r.

Natężenie bodźców się zmniejszy. IMGW wydał komunikat Wiadomości
"Natężenie bodźców się zmniejszy". IMGW wydał komunikat

"Pogoda w Polsce nadal na ogół niekorzystnie wpływać będzie na organizm człowieka" – przestrzega w komunikacie Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Najnowszy sondaż parlamentarny. Możliwa zmiana władzy z ostatniej chwili
Najnowszy sondaż parlamentarny. Możliwa zmiana władzy

Z najnowszego sondażu instytut Pollster dla Telewizji Republika wynika, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, mogłoby dojść do zmiany władzy. O tym, jaka siła polityczna uzyskałaby większość, decydowałaby Konfederacja.

Granica pod coraz większą presją. Komunikat Straży Granicznej pilne
Granica pod coraz większą presją. Komunikat Straży Granicznej

Straż Graniczna regularnie publikuje raporty dotyczące wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej.

Trump: Nie będę rozmawiał z Europą nt. ceł, jeśli nie będą nam płacić  Wiadomości
Trump: Nie będę rozmawiał z Europą nt. ceł, jeśli nie będą nam płacić 

Prezydent USA Donald Trump powiedział w niedzielę, że nie zasiądzie do rozmów handlowych z Europą, jeśli ta nie będzie mu płacić dużej ilości pieniędzy każdego roku. Zapowiedział też, że nie pójdzie na żaden układ w sprawie ceł z Chinami lub UE, jeśli nie "rozwiążą" one kwestii swojej nadwyżki handlowej z USA.

Sprzedaż TVN przez Warner Bros. Discovery. Jest lider wyścigu o stację gorące
Sprzedaż TVN przez Warner Bros. Discovery. Jest lider wyścigu o stację

Sprawa sprzedaży TVN budzi żywe emocje. Każda informacja czy spekulacja przyjmowana jest z dużym zainteresowaniem. Teraz pojawiła się wiadomość, kto zaoferował najwięcej.

Komunikat dla mieszkańców Krakowa z ostatniej chwili
Komunikat dla mieszkańców Krakowa

W poniedziałek 7 kwietnia rozpoczął się remont ulicy Ofiar Dąbia w Krakowie. Na co muszą uważać kierowcy i mieszkańcy?

DGP: Fatalna sytuacja szpitali powiatowych Wiadomości
"DGP": Fatalna sytuacja szpitali powiatowych

Szpitale powiatowe nie mają z czego płacić kontrahentom oraz pracownikom. Zgadzają się, by NFZ zapłacił im tylko za część nadwykonań. A w drugiej połowie roku może być im jeszcze trudniej - czytamy w poniedziałkowym "Dzienniku Gazecie Prawnej".

REKLAMA

Niemcy jako zagrożenie łacińskiej cywilizacji Europy. Spotkanie autorskie z prof. Grzegorzem Kucharczykiem

Klub Polonia Christiana w Gorzowie Wielkopolskim i Wydawnictwo Biały Kruk zapraszają na spotkanie z prof. Grzegorzem Kucharczykiem, które odbędzie się 4 marca 2024 r. (poniedziałek) o godzinie 17:00 w hotelu Gracja na ul. Dąbrowskiego 20 B w Gorzowie Wielkopolskim.
Spotkanie autorskie z prof. Grzegorzem Kucharczykiem Niemcy jako zagrożenie łacińskiej cywilizacji Europy. Spotkanie autorskie z prof. Grzegorzem Kucharczykiem
Spotkanie autorskie z prof. Grzegorzem Kucharczykiem / grafika: Wydawnictwo Biały Kruk

Grzegorz Kucharczyk, ur. w Gorzowie Wielkopolskim – polski historyk, profesor nauk humanistycznych, specjalizujący się w historii myśli politycznej XIX i XX wieku oraz historii Niemiec i Prus. W swojej książce pt. „III Rzesza Niemiecka. Nowoczesność i nienawiść” przedstawia mocny i do bólu prawdziwy obraz państwa niemieckiego pierwszej połowy ubiegłego stulecia. Niemcy, jak konkluduje prof. Kucharczyk, powołując się na słowa bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, są narodem, który potrzebuje dobrej spowiedzi. A ta nie może się dokonać bez uznania własnych win, szczerego żalu za nie, mocnego postanowienia poprawy i zadośćuczynienia.

Historia Rzeszy Niemieckiej

Historia Rzeszy Niemieckiej, zwłaszcza okresu nazistowskiego panowania, pozostaje niechlubnym rozdziałem w historii ludzkości. Jednakże aby zrozumieć genezę tych tragicznych wydarzeń, należy sięgnąć głębiej niż tylko do lat 1933–1945. Jak wyjaśnia prof. Grzegorz Kucharczyk, korzenie rasizmu i nazizmu tkwią dalej w historii, sięgając okresu Cesarstwa Niemieckiego (1871–1918). W okresie międzywojennym warunki społeczne, polityczne i ekonomiczne sprzyjały wzrostowi popularności NSDAP i Adolfa Hitlera. Szukano rozwiązań wobec kryzysu ekonomicznego i frustracji po traktacie wersalskim. Ludzie poszukiwali silnego przywódcy, który obiecał im odbudowę i zrehabilitowanie niemieckiej dumy narodowej.

Nowoczesność stała się kluczowym elementem propagandy nazistowskiej. Postęp technologiczny, budowa infrastruktury czy nawet badania medyczne służyły jako usprawiedliwienie dla drastycznych działań reżimu, takich jak eksperymenty na ludziach czy eksterminacja milionów. Idea nowoczesności splatała się z nienawiścią w złowieszczy konglomerat, gdzie rozwój technologiczny służył celom destrukcyjnym. W III Rzeszy praworządność była wyłącznie narzędziem w rękach władzy. Prawo nie miało moralnego czy etycznego znaczenia; istniało jedynie jako narzędzie służące do realizacji celów reżimu. Władza była skupiona w rękach Wodza (Führera) i jego ekipy, ignorując wszelkie zasady sprawiedliwości.

Ideologia narodowosocjalistyczna próbowała wyzwolić się z tradycyjnych norm, włączając w to chrześcijaństwo. Wprowadzano alternatywne wersje religii, pozbawione żydowskich wpływów, lub nawet wskrzeszano pogańskie kulty, jako opozycję do chrześcijaństwa. Dziedzictwo III Rzeszy pozostaje przestrogą przed skrzywieniem i destrukcją, które mogą wynikać z wykorzystania nowoczesności w służbie nienawiści i ekstremizmu. Poznanie tych wydarzeń i ich kontekstu historycznego jest kluczowe dla uniknięcia podobnych tragedii w przyszłości.

Katedra i Uniwersytet

W obliczu zmieniającego się krajobrazu intelektualnego XXI wieku prof. Grzegorz Kucharczyk staje się nie tylko autorem, lecz także strażnikiem ducha i tradycji chrześcijańskiej cywilizacji. Jego najnowsza publikacja, „Katedra i uniwersytet”, nie tylko analizuje obecny stan nauki, kultury i religii, ale także stawia pytanie: dokąd zmierza zachodnia cywilizacja? W oparciu o fundamentalne pojęcia katedry i uniwersytetu – symbolizujące wiarę i rozum – prof. Kucharczyk ukazuje, jak symbioza tych dwóch instytucji przyczyniła się do największych osiągnięć zachodniej cywilizacji. Jednakże rozdarcie tej symbiozy, czyli separacja wiary od rozumu, doprowadziło do kryzysu zarówno w nauce, jak i w Kościele.

Autor odważnie krytykuje postmodernistyczne tendencje demolowania tradycji humanistycznej, wskazując na absurdalność niektórych działań współczesnych „naukowców”. W obliczu kryzysu wiary, który niesie za sobą kryzys rozumu, prof. Kucharczyk zadaje pytania o to, jak doszło do tego, że historyczne fakty stają się przedmiotem manipulacji, a prawda jest zastępowana relatywizmem. Jednakże, „Katedra i uniwersytet” nie pozostaje jedynie przy diagnozie. Prof. Kucharczyk rzuca wyzwanie czytelnikom, pytając: co dalej? Wskazuje na Polskę jako potencjalne źródło ruchu, który może przeciwdziałać postmodernistycznemu szaleństwu. Kraj ten, według autora, posiada narzędzia i kadry do ochrony wartości chrześcijańskiej cywilizacji.

Publikacja ta wpisuje się w nurt obrony zasad i dorobku zachodniej cywilizacji, podnosząc nie tylko problematykę kryzysu, ale także proponując konstruktywne rozwiązania. Jest to apel do refleksji nad miejscem tradycji i wartości chrześcijańskich w dzisiejszym świecie, a także zachęta do działania na rzecz ich zachowania i kontynuacji. „Katedra i uniwersytet” nie jest tylko kolejną książką, to manifest obrony intelektualnego dziedzictwa, który rzuca wyzwanie współczesnym trendom i ideologiom. Jest to głos nadziei w obliczu kryzysu, odblask tradycji w czasach zmienności i niepewności.

Możliwość nabycia książek z rabatem i autografem. Wstęp wolny!



 

Polecane
Emerytury
Stażowe