Proces beatyfikacyjny polskiego księdza osiągnął zaawansowany poziom rzymski

Przedstawiciele archidiecezji wrocławskiej złożyli w Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych dokument nazywany Positio dot. procesu beatyfikacyjnego ks. Aleksandra Zienkiewicza. Jak się okazało, odbyło się to w niecodzienny sposób – bezpośrednio na ręce prefekta dykasterii kard. Marcello Semeraro.
Kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych Proces beatyfikacyjny polskiego księdza osiągnął zaawansowany poziom rzymski
Kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych / wikimedia.commons CC-BY 4.0/Syrio - Own work

Dotychczasowe działania

Proces wyniesienia na ołtarze wrocławskiego duszpasterza akademickiego wkroczył w etap rzymski. Grupa zaangażowanych osób z relatorem i postulatorem na czele, przygotowała dokument procesowy Positio, korzystając z materiałów przygotowanych na etapie diecezjalnym.

Osobami zaangażowanymi w te przygotowania byli: karmelita o. Szczepan T. Praśkiewicz (relator), ks. bp Sławomir Oder (postulator), ks. Andrzej Dziełak (wicepostulator) oraz Jadwiga Wartalska i Joanna Lubieniecka (współpracownice).

Czytaj także: Niezwykłe świadectwo o św. Janie Pawle II

Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych

Trzy ostatnie osoby, jako przedstawiciele archidiecezji wrocławskiej, udały się z Wrocławia do Rzymu. Uczestniczyły we Mszy świętej przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice Świętego Piotra, a następnie w audiencji generalnej papieża Franciszka na placu św. Piotra. Później udały się do Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, by złożyć dokument. Zazwyczaj dzieje się to w sekretariacie dykasterii, jednak tym razem okoliczności okazały się wyjątkowe.

Wrocławian przyjął i ugościł sam prefekt dykasterii kard. Marcello Semeraro

- Był to ważny urzędowy akt w procesie beatyfikacyjnym Sługi Bożego, ale dla nas – jego wychowanków to również spełnienie pragnienia, by nauczanie i świadectwo życia naszego świątobliwego Wychowawcy dotarło do jak największej liczby osób, by nadal kształtowało nowe pokolenia – mówi Joanna Lubieniecka.

Etap rzymski

W czasie pobytu w Wiecznym Mieście przedstawiciele archidiecezji modlili się z wdzięcznością za rodzinę Sługi Bożego ks. Zienkiewicza, za kapłanów formowanych we wrocławskim seminarium w czasach rektorstwa ks. Zienkiewicza (1953-1958), za żyjących i zmarłych jego współpracowników w duszpasterstwie akademickim, za wspólnotę wychowanków tego duszpasterstwa”, za wszystkich zaangażowanych w proces beatyfikacyjny, w tym żyjących i nieżyjących pasterzy wrocławskiego Kościoła.

- Złożenie dokumentu na ręce kardynała było wielkim wyróżnieniem i nobilitacją. Na pewno mocno to przeżyliśmy. Wiemy, że w Rzymie naprawdę ta kolejka kandydatów na ołtarze jest długa. Niektóre procesy ciągną się dziesiątki lat. Ale ja powtarzam, że jeżeli to Panu Bogu się podoba, wszystko w sprawie naszego „Wujka” będzie toczyło się swoim dobrym trybem – uważa Jadwiga Wartalska.

Ks. Andrzej Dziełak, wicepostulator również nie przesądza, kiedy dojdzie do beatyfikacji ks. Zienkiewicza. Nikt nie wie, ile może potrwać proces. Na szczeblu rzymskim rozpoczyna się ważna analiza zebranych dokumentów.

– Dwa zespoły, najpierw cenzorów, potem biskupów i kardynałów orzekną, czy ks. Zienkiewicz cnoty opisane w dokumentach wypełniał w stopniu heroicznym. Jeśli tak, wówczas papież Franciszek wyda dekret o heroiczności cnót, a wtedy biskup miejsca rozpocznie proces uznania cudu za przyczyną Sługi Bożego. Warto modlić się już za wstawiennictwem Sługi Bożego ks. Zienkiewicza o cud, nadzwyczajne uzdrowienie, które zostanie udokumentowane – zachęca ksiądz wicepostulator.

Czytaj także: Franciszek: bierzmowanie nie może być „ostatnim namaszczeniem”

Sługa Boży

Współpracowniczki, a jednocześnie wychowankowie ks. Zienkiewicza zaznaczają, że bardzo ważne jest, aby postawa i życie Sługi Bożego inspirowało współczesnych kapłanów, szczególnie w archidiecezji wrocławskiej. 

Proces wyniesienia na ołtarze ks. Aleksandra Zienkiewicza rozpoczął się w 2010 roku pierwszą sesją publiczną na szczeblu diecezjalnym. W listopadzie 2019 – zgodnie z wymogami procedury procesowej – odbyła się ekshumacja ks. Aleksandra Zienkiewicza i przeniesienie doczesnych szczątków Sługi Bożego z cmentarza św. Wawrzyńca do kościoła św. Piotra i Pawła we Wrocławiu. Poświęcenie sarkofagu, w którym zostały złożone doczesne szczątki ks. A. Zienkiewicza, miało miejsce podczas uroczystej liturgii Mszy świętej 27 listopada 2019 r.

18 lutego 2021 Stolica Apostolska wydała „Dekret o ważności dochodzenia na szczeblu diecezjalnym”.

Ks. prał. Aleksander Zienkiewicz urodził się w 1910 roku na Wileńszczyźnie. W 1931 r. został przyjęty do Wyższego Seminarium Duchownego im. św. Tomasza z Akwinu w Pińsku. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk ówczesnego ordynariusza diecezji pińskiej, bpa Kazimierza Bukraby, 3 kwietnia 1938 r. w katedrze pińskiej. Pracował w Nowogródku, gdzie zasłynął jako utalentowany kaznodzieja młodzieżowy. W czasie II wojny światowej wykazywał się niezłomną postawą, cudem uszedł gestapowcom. Po ustaniu działań wojennych ks. Zienkiewicz, tak jak miejscowa ludność Kresów Wschodnich, przeniósł się ze względu na zmianę granic ojczyzny na Ziemie Zachodnie. Pracował na Dolnym Śląsku, głównie we Wrocławiu. Należy do najwybitniejszych kapłanów-społeczników, intelektualistów i wychowawców archidiecezji wrocławskiej na przestrzeni jej dotychczasowych dziejów. Po roku 1945 wpisał się w historię Kościoła wrocławskiego jako najbardziej ceniony duszpasterz młodzieży akademickiej i katolickiej inteligencji oraz organizator ośrodków duszpasterstwa młodzieży zarówno we Wrocławiu, gdzie za jego kadencji powstało ich kilkanaście, jak i na terenie archidiecezji wrocławskiej – w Legnicy, Jeleniej Górze, Wałbrzychu i Świdnicy. Urzędował przy ul. Katedralnej 4 we Wrocławiu, pod „Czwórką” na pierwszym piętrze do 1994 r., służąc młodzieży „na nieustannym dyżurze”. 

mraj


 

POLECANE
Niemiecka policja miała próbować zatrzymać polskich obrońców granicy na polskim terytorium: Halt Polen! gorące
Niemiecka policja miała próbować zatrzymać polskich obrońców granicy na polskim terytorium: "Halt Polen!"

Lider Ruchu Obrony Granic Robert Bąkiewicz przekazał szokujące informacje. Według jego słów niemiecka policja miała próbować zatrzymać Polaków... na terytorium Polski.

Elon Musk ogłosił powstanie nowej partii z ostatniej chwili
Elon Musk ogłosił powstanie nowej partii

- Dziś powstaje Partia Amerykańska, aby zwrócić wam wolność - pisze Elon Musk na platformie "X".

Potężna rozróba w serbskim parlamencie. Granaty dymne, jedna z posłów w stanie krytycznym z ostatniej chwili
Potężna rozróba w serbskim parlamencie. Granaty dymne, jedna z posłów w stanie krytycznym

W serbskim parlamencie doszło do dramatycznych scen. Posłowie opozycji rzucili granaty hukowe i gaz łzawiący w proteście przeciwko rządom Aleksandara Vučića. W wyniku zamieszek posłanka Jasmina Obradović doznała udaru i walczy o życie.

Niemieckie media: Ruch Obrony Granic torpeduje niemiecką politykę migracyjną z ostatniej chwili
Niemieckie media: Ruch Obrony Granic torpeduje niemiecką politykę migracyjną

Niemiecki tygodnik „Der Spiegel” opisał serię incydentów na granicy z Polską, które wg redakcji „komplikują niemiecką politykę migracyjną”. Główna krytyka kierowana jest w stronę polskiego Ruchu Obrony Granic (ROG), który utrudnia niemieckim służbom odsyłanie nielegalnych migrantów do Polski.

Wes Anderson – nostalgiczne fantazmaty czasów, których nigdy nie było tylko u nas
Wes Anderson – nostalgiczne fantazmaty czasów, których nigdy nie było

Wes Anderson powraca na ekrany z filmem, który równie łatwo rozpoznać, co sobie odpuścić albo się zakochać. "Układ fenicki", pokazany premierowo podczas 78. Festiwalu Filmowego w Cannes, na polskie ekrany trafił 6 czerwca.

Stopnie BRAVO i BRAVO-CRP przedłużone. Pilny komunikat rządu z ostatniej chwili
Stopnie BRAVO i BRAVO-CRP przedłużone. Pilny komunikat rządu

Premier przedłużył drugi stopień alarmowy BRAVO i BRAVO-CRP na terenie całej Polski do 31 sierpnia 2025. Wyjaśniamy, co to oznacza i dlaczego władze proszą obywateli o czujność.

Ukraińskie drony znowu w akcji. Ważna fabryka w Rosji trafiona z ostatniej chwili
Ukraińskie drony znowu w akcji. Ważna fabryka w Rosji trafiona

Drony Sił Systemów Bezzałogowych ukraińskich wojsk zaatakowały w Rosji fabrykę radarów, wykorzystywanych w dronach i rakietach, które ostrzeliwują Ukrainę – powiadomił w sobotę Sztab Generalny w Kijowie.

Cztery podgatunki elit gardzących polską hołotą tylko u nas
Cztery podgatunki elit gardzących polską hołotą

Ciągle się zastanawiam skąd bierze się głębokie przekonanie niektórych środowisk o ich wyższości, lepszym wykształceniu, europejskości nad „prostakami” z prawicy, którzy nic nie kumają z otaczającej ich rzeczywistości tkwiąc mentalnie w Średniowieczu (nie będę, jaśnie oświeconym, wyjaśniał co wniosły w legacie do naszego dzisiejszego życia wykpiwane wieki średnie bo zajęłoby to zbyt wiele czasu a oni i tak by tego nie pojęli – przy okazji tylko i na końcu przypomnijmy, że między innymi ich guru Bronisław Geremek był mediewistą, zajmującym się, o zgrozo, prostytucją…) i nie wychodząc od miejscowego proboszcza (alternatywnie ”z kruchty”).

Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins z ostatniej chwili
Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins

Iga Świątek awansowała do czwartej rundy wielkoszlemowego turnieju na trawiastych kortach Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym tenisistka pewnie pokonała Amerykankę Danielle Collins 6:2, 6:3. Jej kolejną rywalką w Londynie będzie Dunka Clara Tauson.

Komu służycie?. Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji z ostatniej chwili
"Komu służycie?". Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji

Robert Bąkiewicz ostro skrytykował decyzję policji o wprowadzeniu zakazu lotów dronów przy granicy z Niemcami. Jak twierdzi, ograniczenia uderzają w działania obywatelskie mające na celu kontrolę migracji; zakaz ogłoszono dwa dni po tym, jak Ruch Obrony Granic zakupił własne drony do patrolowania pasa przygranicznego.

REKLAMA

Proces beatyfikacyjny polskiego księdza osiągnął zaawansowany poziom rzymski

Przedstawiciele archidiecezji wrocławskiej złożyli w Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych dokument nazywany Positio dot. procesu beatyfikacyjnego ks. Aleksandra Zienkiewicza. Jak się okazało, odbyło się to w niecodzienny sposób – bezpośrednio na ręce prefekta dykasterii kard. Marcello Semeraro.
Kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych Proces beatyfikacyjny polskiego księdza osiągnął zaawansowany poziom rzymski
Kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych / wikimedia.commons CC-BY 4.0/Syrio - Own work

Dotychczasowe działania

Proces wyniesienia na ołtarze wrocławskiego duszpasterza akademickiego wkroczył w etap rzymski. Grupa zaangażowanych osób z relatorem i postulatorem na czele, przygotowała dokument procesowy Positio, korzystając z materiałów przygotowanych na etapie diecezjalnym.

Osobami zaangażowanymi w te przygotowania byli: karmelita o. Szczepan T. Praśkiewicz (relator), ks. bp Sławomir Oder (postulator), ks. Andrzej Dziełak (wicepostulator) oraz Jadwiga Wartalska i Joanna Lubieniecka (współpracownice).

Czytaj także: Niezwykłe świadectwo o św. Janie Pawle II

Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych

Trzy ostatnie osoby, jako przedstawiciele archidiecezji wrocławskiej, udały się z Wrocławia do Rzymu. Uczestniczyły we Mszy świętej przy grobie św. Jana Pawła II w Bazylice Świętego Piotra, a następnie w audiencji generalnej papieża Franciszka na placu św. Piotra. Później udały się do Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, by złożyć dokument. Zazwyczaj dzieje się to w sekretariacie dykasterii, jednak tym razem okoliczności okazały się wyjątkowe.

Wrocławian przyjął i ugościł sam prefekt dykasterii kard. Marcello Semeraro

- Był to ważny urzędowy akt w procesie beatyfikacyjnym Sługi Bożego, ale dla nas – jego wychowanków to również spełnienie pragnienia, by nauczanie i świadectwo życia naszego świątobliwego Wychowawcy dotarło do jak największej liczby osób, by nadal kształtowało nowe pokolenia – mówi Joanna Lubieniecka.

Etap rzymski

W czasie pobytu w Wiecznym Mieście przedstawiciele archidiecezji modlili się z wdzięcznością za rodzinę Sługi Bożego ks. Zienkiewicza, za kapłanów formowanych we wrocławskim seminarium w czasach rektorstwa ks. Zienkiewicza (1953-1958), za żyjących i zmarłych jego współpracowników w duszpasterstwie akademickim, za wspólnotę wychowanków tego duszpasterstwa”, za wszystkich zaangażowanych w proces beatyfikacyjny, w tym żyjących i nieżyjących pasterzy wrocławskiego Kościoła.

- Złożenie dokumentu na ręce kardynała było wielkim wyróżnieniem i nobilitacją. Na pewno mocno to przeżyliśmy. Wiemy, że w Rzymie naprawdę ta kolejka kandydatów na ołtarze jest długa. Niektóre procesy ciągną się dziesiątki lat. Ale ja powtarzam, że jeżeli to Panu Bogu się podoba, wszystko w sprawie naszego „Wujka” będzie toczyło się swoim dobrym trybem – uważa Jadwiga Wartalska.

Ks. Andrzej Dziełak, wicepostulator również nie przesądza, kiedy dojdzie do beatyfikacji ks. Zienkiewicza. Nikt nie wie, ile może potrwać proces. Na szczeblu rzymskim rozpoczyna się ważna analiza zebranych dokumentów.

– Dwa zespoły, najpierw cenzorów, potem biskupów i kardynałów orzekną, czy ks. Zienkiewicz cnoty opisane w dokumentach wypełniał w stopniu heroicznym. Jeśli tak, wówczas papież Franciszek wyda dekret o heroiczności cnót, a wtedy biskup miejsca rozpocznie proces uznania cudu za przyczyną Sługi Bożego. Warto modlić się już za wstawiennictwem Sługi Bożego ks. Zienkiewicza o cud, nadzwyczajne uzdrowienie, które zostanie udokumentowane – zachęca ksiądz wicepostulator.

Czytaj także: Franciszek: bierzmowanie nie może być „ostatnim namaszczeniem”

Sługa Boży

Współpracowniczki, a jednocześnie wychowankowie ks. Zienkiewicza zaznaczają, że bardzo ważne jest, aby postawa i życie Sługi Bożego inspirowało współczesnych kapłanów, szczególnie w archidiecezji wrocławskiej. 

Proces wyniesienia na ołtarze ks. Aleksandra Zienkiewicza rozpoczął się w 2010 roku pierwszą sesją publiczną na szczeblu diecezjalnym. W listopadzie 2019 – zgodnie z wymogami procedury procesowej – odbyła się ekshumacja ks. Aleksandra Zienkiewicza i przeniesienie doczesnych szczątków Sługi Bożego z cmentarza św. Wawrzyńca do kościoła św. Piotra i Pawła we Wrocławiu. Poświęcenie sarkofagu, w którym zostały złożone doczesne szczątki ks. A. Zienkiewicza, miało miejsce podczas uroczystej liturgii Mszy świętej 27 listopada 2019 r.

18 lutego 2021 Stolica Apostolska wydała „Dekret o ważności dochodzenia na szczeblu diecezjalnym”.

Ks. prał. Aleksander Zienkiewicz urodził się w 1910 roku na Wileńszczyźnie. W 1931 r. został przyjęty do Wyższego Seminarium Duchownego im. św. Tomasza z Akwinu w Pińsku. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk ówczesnego ordynariusza diecezji pińskiej, bpa Kazimierza Bukraby, 3 kwietnia 1938 r. w katedrze pińskiej. Pracował w Nowogródku, gdzie zasłynął jako utalentowany kaznodzieja młodzieżowy. W czasie II wojny światowej wykazywał się niezłomną postawą, cudem uszedł gestapowcom. Po ustaniu działań wojennych ks. Zienkiewicz, tak jak miejscowa ludność Kresów Wschodnich, przeniósł się ze względu na zmianę granic ojczyzny na Ziemie Zachodnie. Pracował na Dolnym Śląsku, głównie we Wrocławiu. Należy do najwybitniejszych kapłanów-społeczników, intelektualistów i wychowawców archidiecezji wrocławskiej na przestrzeni jej dotychczasowych dziejów. Po roku 1945 wpisał się w historię Kościoła wrocławskiego jako najbardziej ceniony duszpasterz młodzieży akademickiej i katolickiej inteligencji oraz organizator ośrodków duszpasterstwa młodzieży zarówno we Wrocławiu, gdzie za jego kadencji powstało ich kilkanaście, jak i na terenie archidiecezji wrocławskiej – w Legnicy, Jeleniej Górze, Wałbrzychu i Świdnicy. Urzędował przy ul. Katedralnej 4 we Wrocławiu, pod „Czwórką” na pierwszym piętrze do 1994 r., służąc młodzieży „na nieustannym dyżurze”. 

mraj



 

Polecane
Emerytury
Stażowe