Legendarna polska firma upada po 160 latach
Jak informuje Radio ZET, Zakłady Porcelany Stołowej "Karolina" w Jaworzynie Śląskiej ogłosiły upadłość w lutym 2024 roku, po ponad 160 latach działalności. Decyzja ta dotknęła 180 pracowników, którzy stracili zatrudnienie.
Legendarna polska firma upada po 160 latach
Jak informuje rozgłośnia, syndyk wystawił firmę na sprzedaż. 9 grudnia odbył się przetarg na sprzedaż majątku "Karoliny". Cena wywoławcza wynosiła ponad 45 mln zł, lecz nie znalazł się chętny na zakup.
Syndyk Ronald Kazimierz Olszewski poinformował, że próba sprzedaży zostanie ponowiona w 2025 roku.
"Liczymy na cud"
Przewodniczący NSZZ "Solidarność" w jaworzyńskich zakładach porcelany Ireneusz Besser wcześniej w rozmowie z PAP wyraził nadzieję, że znajdzie się kupiec i działalność zakładu zostanie odtworzona choćby w części. „Liczymy na ten cud. W zakładzie można rozpocząć od razu produkcję na przykład półfabrykatów. Może uda się na początek zrobić manufakturę, żeby zachować tożsamość kulturową, nie tylko Jaworzyny, ale też regionu” – mówił związkowiec.
- "Nie wiem, co się stało!? Strasznie schudła". Niepokojące wieści w sprawie polskiej gwiazdy
- "Populistyczna licytacja". Balcerowicz atakuje PO
- Jak Trzaskowski wygra, to załatwi masło po 5 zł. Szłapka w Radiu Zet
- Wody Polskie do likwidacji? Znamienne słowa Kierwińskiego
- Polskie cementownie na skraju upadku
Zakłady Porcelany Stołowej "Karolina"
Zakłady Porcelany Stołowej "Karolina", założone w 1860 roku w Jaworzynie Śląskiej (dawniej Königszelt) przez T. Silbera, od początku słynęły z wyrobów wysokiej jakości. Wielokrotnie zmieniały właścicieli (Rappsilber, Strupp Konzern, Hutschenreuther), a po II wojnie światowej zostały upaństwowione. W okresie międzywojennym produkowano tu figurki Myszki Miki na licencji Disneya. Od 1957 roku funkcjonowały pod nazwą "Karolina". Po prywatyzacji w 1993 udziałowcami zostali pracownicy. W 2022 zakład przejęła spółka HM Investment (marka Gerlach), zatrudniając 480 osób. W 2024 ogłoszono upadłość; w chwili likwidacji zakład zatrudniał już tylko 180 osób.