Witold Waszczykowski: Teraz rozpocznie się przepychanka o przywództwo w Europie

Ostatni tydzień zaowocował wieloma wydarzeniami. Wszystkie z nich zasługują na poważny komentarz. W Syrii zawalił się 50-letni reżim Asadów. Odszedł tyran, wpływy rosyjskie zmalały w regionie. Jednak przyszłość Syrii nie jest jasna. To składanka narodów, religii, skrajnych sił politycznych i poletko rozgrywki Rosji, Iranu, Turcji, Wielkiej Brytanii, USA i państw arabskich z regionu. Najpierw będzie chaos, a potem…
Flaga UE. Ilustracja poglądowa Witold Waszczykowski: Teraz rozpocznie się przepychanka o przywództwo w Europie
Flaga UE. Ilustracja poglądowa / Pixabay.com

W Europie zawalił się rząd francuski. Do nowych wyborów daleko. Zapewne powstanie jakiś rząd techniczny, aby administrować europejskim mocarstwem. Osłabiony Macron nie pełni już roli lidera politycznego ani we Francji, ani tym bardziej w Europie. Jeśli dodamy do tej sytuacji kryzys rządowy w Niemczech to rezultatem jest jałowy bieg francusko-niemieckiego motoru integracyjnego Unii Europejskiej. I przyroda i polityka nie znoszą próżni. Rozpocznie się przepychanka o liderowanie w Europie.

 

"Wiarygodność" KE

Tymczasem w Unii Europejskiej rozwija się afera korupcyjna Didiera Reyndersa. Trwają poszukiwania źródeł finansowania jego działań na loterii. Odkryto też, że kilka miesięcy temu loterie narodowe zostały wyłączone z kontroli antykorupcyjnej. Sprawa jest rozwojowa jeśli dodamy przemożny wpływ komisarza na procedurę sprawdzania praworządności w państwach członkowskich. Jednocześnie inne sądy w Europie zaczęły rozpatrywać umowę szczepionkową Ursuli von der Leyen z Pfeizerem. Wiarygodność polityczna Komisji Europejskiej jest zatem bardzo niska. 

Donald Trump ante portas! Jeszcze nie przejął w władzy w Waszyngtonie, a już pojawił się w Europie. I to jak i to gdzie? Lewicowo-liberalno-genderowa Europa musiała zobaczyć celebrację mszy świętej w katolickiej katedrze. Zobaczyła powitania i rozmowy lidera świata. Wysłuchała jego pomysłów na zakończenie wojny na wschodzie i przyszłych relacji w NATO. Ponownie usłyszała żądanie właściwej kontrybucji do wspólnej obrony. Czy rezultatem będzie chęć Europy do wypracowania modus vivendi z Trumpem, czy obrona europejskiej drogi życia?

 

Umowa z Mercosur

Zaistniałą sytuację wykorzystała Ursula von der Leyen do podpisania w Urugwaju kontrowersyjnej umowy UE z państwami Mercosur, Brazylią, Argentyną, Urugwajem i Paragwajem. Zgodnie z radą ekspertów od wielkiego biznesu, tam gdzie są kontrowersje „follow the money” idź za pieniędzmi. Umowa zakłada liberalizację handlu dla obszaru liczącego ok 780 milionów ludzi. Umowa została popularnie określona terminem „Mercedesy za wołowinę”. Ma ona doprowadzić z czasem do stworzenia wspólnego rynku broniącego się przed protekcjonistyczną gospodarką amerykańską i chińską ekspansją w Ameryce Płd. To ma być krok na drodze unijnych ambicji geopolitycznej Unii oraz krok na drodze dywersyfikacji łańcuchów dostaw.  Zwolennicy podkreślają korzyści dla przemysłu europejskiego, bezcłowy eksport i możliwość uczestniczenia w przetargach. Ważny ma być też dostęp do wrażliwych surowców energetycznych. Zwolennicy przypominają, że bezcłowy import żywności jest na bardzo małym poziomie, a rolnictwo europejskie miało zostać właściwie zabezpieczone. Przeciwnicy umowy wskazują, że ze względu na niższe koszty produkcji spowodowane niskimi standardami i małymi kosztami pracy, południowoamerykańska żywności, wołowina, drób, cukier, będzie wypierała europejskie produkty. Wskazuje się też, że produkcja południowoamerykańska nie musi przestrzegać europejskich norm klimatycznych, choć zwolennicy umowy przypominają zobowiązania Mercosur do powstrzymania wylesiania, do zachowania lasów deszczowych w Amazonii. 

Niestety jak w wielu takich sytuacjach nie ma jednoznacznej symulacji bilansu korzyści i strat. Zatem umowa jest mocna „okraszona” polityczną retoryką o potrzebie budowy strategicznej współpracy podobnie myślących państw. Do podpisania umowy Von der Leyen ewidentnie wykorzystała moment słabości we Francji oraz swój nowy mandat szefowej Komisji. W grudniu 2020 podobnie kanclerz Angela Merkel wykorzystała swoją pozycję w Europie oraz niemiecką prezydencję w Unii do „przepchnięcia” umowy inwestycyjnej CAI z Chinami.

Umowa z Mercosur jest oprotestowana we Francji, Polsce i ostatnio we Włoszech. Czy ta trójka stworzy mniejszość blokującą w Radzie Europejskiej? Media niemieckie donoszą, że Tusk wytrzyma jedynie do majowych wyborów prezydenckich, ewentualnie wygranych przez kandydata KO. A potem? Oczywiście interesy przemysłu niemieckiego wezmą górę nad polskim rolnictwem. Tusk z Trzaskowskim będą więc nam tłumaczyć, iż jeśli Niemiec się bogaci to i nam się opłaci tak jak lotnisko w Berlinie i bułka bez masła.

 

[Witold Waszczykowski -  polski historyk, dyplomata i polityk. W latach 2005–2008 podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, w latach 2008–2010 zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, w latach 2011–2019 poseł na Sejm VII i VIII kadencji, w latach 2015–2018 minister spraw zagranicznych w rządzie Beaty Szydło oraz rządzie Mateusza Morawieckiego, poseł do Parlamentu Europejskiego IX kadencji]


 

POLECANE
Niepokojące informacje z granicy. Komunikat Straży Granicznej pilne
Niepokojące informacje z granicy. Komunikat Straży Granicznej

Straż Graniczna publikuje raporty dotyczące wydarzeń na polskiej granicy, która znajduje się pod naciskiem ataku hybrydowego zarówno ze strony Białorusi, jak i Niemiec

Pogłębia się kryzys Polski 2050. Ważna postać w partii rezygnuje z ostatniej chwili
Pogłębia się kryzys Polski 2050. Ważna postać w partii rezygnuje

Pogłębia się kryzys ugrupowania Polska 2050 Szymona Hołowni. Po głośnym odejściu poseł Izabeli Bodnar, dziś poinformowano, że z pełnionej funkcji zrezygnowała sekretarz generalna partii Agnieszka Baranowska.

Nie podjęła opieki. Komunikat warszawskiego zoo gorące
"Nie podjęła opieki". Komunikat warszawskiego zoo

Warszawskie zoo chętnie dzieli się informacjami o swoich podopiecznych, licząc, że zainteresuje ich losem jak największą rzeszę ludzi, którym na sercu leży ich dobro.

Rekordowy atak Rosji tuż przy polskiej granicy. Ponad 700 dronów nad Ukrainą z ostatniej chwili
Rekordowy atak Rosji tuż przy polskiej granicy. Ponad 700 dronów nad Ukrainą

W nocy z wtorku na środę rosyjska armia przeprowadziła największy jak dotąd zmasowany atak na Ukrainę, wystrzeliwując aż 728 dronów i 13 rakiet. Głównym celem był Łuck w obwodzie wołyńskim, położony zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od granicy z Polską.

Pilny komunikat IMGW. Oto co nas czeka z ostatniej chwili
Pilny komunikat IMGW. Oto co nas czeka

Nad Polskę będzie napływała bardzo wilgotna masa powietrza polarnego morskiego. Na przeważającym obszarze kraju środowisko atmosferyczne zmieni się na chłodniejsze. Intensywne deszcze w centrum i na południu kraju stwarzają ryzyko powodzi, na niektórych obszarach obowiązuje III stopień zagrożenia.

Intensywne opady w Polsce. W ministerstwie sztab kryzysowy z udziałem premiera z ostatniej chwili
Intensywne opady w Polsce. W ministerstwie sztab kryzysowy z udziałem premiera

Na środę rano w siedzibie MSWiA zwołano sztab kryzysowy w związku z zapowiadaną kumulacją opadów deszczu. W posiedzeniu sztabu wziął udział premier Donald Tusk, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, szef MSWiA Tomasz Siemoniak, minister infrastruktury Dariusz Klimczak i minister Marcin Kierwiński.

Deklaracja Hołowni. Wymowny wpis Tuska z ostatniej chwili
"Deklaracja Hołowni". Wymowny wpis Tuska

We wtorek po godz. 21 premier Donald Tusk opublikował wpis, w którym odniósł się do marszałka Sejmu Szymona Hołowni. Pisze o "wyjaśnieniach i deklaracji".

Trump: Putin opowiada nam bzdury, nie jestem z niego zadowolony z ostatniej chwili
Trump: Putin opowiada nam bzdury, nie jestem z niego zadowolony

Prezydent USA Donald Trump oświadczył we wtorek, że Władimir Putin opowiada bzdury i nie szanuje ludzkiego życia. Powtórzył też, że nie jest z niego zadowolony, i potwierdził, że wyśle broń defensywną Ukrainie.

Seryjny samobójca grasuje w Rosji tylko u nas
Seryjny samobójca grasuje w Rosji

W każdy kraju – znamy to choćby z Polski – zdarzają się zagadkowe samobójstwa. Czy też tragiczne zgony w niewyjaśnionych okolicznościach. Dotyka to nieszczęście urzędników, oficerów, polityków, menedżerów. Ale w Rosji po wybuchu pełnoskalowej wojny z Ukrainą seryjny samobójca zbiera żniwo bogate jak nigdy.

Powstańcy chcą, aby koncert (Nie)zakazane piosenki poprowadził Tomasz Wolny. Jest odpowiedź TVP z ostatniej chwili
Powstańcy chcą, aby koncert "(Nie)zakazane piosenki" poprowadził Tomasz Wolny. Jest odpowiedź TVP

Powstańcy Warszawscy apelują do władz Telewizji Polskiej w likwidacji, aby tegoroczny koncert "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki" poprowadził Tomasz Wolny. TVP odpowiedziało w lakoniczny sposób.

REKLAMA

Witold Waszczykowski: Teraz rozpocznie się przepychanka o przywództwo w Europie

Ostatni tydzień zaowocował wieloma wydarzeniami. Wszystkie z nich zasługują na poważny komentarz. W Syrii zawalił się 50-letni reżim Asadów. Odszedł tyran, wpływy rosyjskie zmalały w regionie. Jednak przyszłość Syrii nie jest jasna. To składanka narodów, religii, skrajnych sił politycznych i poletko rozgrywki Rosji, Iranu, Turcji, Wielkiej Brytanii, USA i państw arabskich z regionu. Najpierw będzie chaos, a potem…
Flaga UE. Ilustracja poglądowa Witold Waszczykowski: Teraz rozpocznie się przepychanka o przywództwo w Europie
Flaga UE. Ilustracja poglądowa / Pixabay.com

W Europie zawalił się rząd francuski. Do nowych wyborów daleko. Zapewne powstanie jakiś rząd techniczny, aby administrować europejskim mocarstwem. Osłabiony Macron nie pełni już roli lidera politycznego ani we Francji, ani tym bardziej w Europie. Jeśli dodamy do tej sytuacji kryzys rządowy w Niemczech to rezultatem jest jałowy bieg francusko-niemieckiego motoru integracyjnego Unii Europejskiej. I przyroda i polityka nie znoszą próżni. Rozpocznie się przepychanka o liderowanie w Europie.

 

"Wiarygodność" KE

Tymczasem w Unii Europejskiej rozwija się afera korupcyjna Didiera Reyndersa. Trwają poszukiwania źródeł finansowania jego działań na loterii. Odkryto też, że kilka miesięcy temu loterie narodowe zostały wyłączone z kontroli antykorupcyjnej. Sprawa jest rozwojowa jeśli dodamy przemożny wpływ komisarza na procedurę sprawdzania praworządności w państwach członkowskich. Jednocześnie inne sądy w Europie zaczęły rozpatrywać umowę szczepionkową Ursuli von der Leyen z Pfeizerem. Wiarygodność polityczna Komisji Europejskiej jest zatem bardzo niska. 

Donald Trump ante portas! Jeszcze nie przejął w władzy w Waszyngtonie, a już pojawił się w Europie. I to jak i to gdzie? Lewicowo-liberalno-genderowa Europa musiała zobaczyć celebrację mszy świętej w katolickiej katedrze. Zobaczyła powitania i rozmowy lidera świata. Wysłuchała jego pomysłów na zakończenie wojny na wschodzie i przyszłych relacji w NATO. Ponownie usłyszała żądanie właściwej kontrybucji do wspólnej obrony. Czy rezultatem będzie chęć Europy do wypracowania modus vivendi z Trumpem, czy obrona europejskiej drogi życia?

 

Umowa z Mercosur

Zaistniałą sytuację wykorzystała Ursula von der Leyen do podpisania w Urugwaju kontrowersyjnej umowy UE z państwami Mercosur, Brazylią, Argentyną, Urugwajem i Paragwajem. Zgodnie z radą ekspertów od wielkiego biznesu, tam gdzie są kontrowersje „follow the money” idź za pieniędzmi. Umowa zakłada liberalizację handlu dla obszaru liczącego ok 780 milionów ludzi. Umowa została popularnie określona terminem „Mercedesy za wołowinę”. Ma ona doprowadzić z czasem do stworzenia wspólnego rynku broniącego się przed protekcjonistyczną gospodarką amerykańską i chińską ekspansją w Ameryce Płd. To ma być krok na drodze unijnych ambicji geopolitycznej Unii oraz krok na drodze dywersyfikacji łańcuchów dostaw.  Zwolennicy podkreślają korzyści dla przemysłu europejskiego, bezcłowy eksport i możliwość uczestniczenia w przetargach. Ważny ma być też dostęp do wrażliwych surowców energetycznych. Zwolennicy przypominają, że bezcłowy import żywności jest na bardzo małym poziomie, a rolnictwo europejskie miało zostać właściwie zabezpieczone. Przeciwnicy umowy wskazują, że ze względu na niższe koszty produkcji spowodowane niskimi standardami i małymi kosztami pracy, południowoamerykańska żywności, wołowina, drób, cukier, będzie wypierała europejskie produkty. Wskazuje się też, że produkcja południowoamerykańska nie musi przestrzegać europejskich norm klimatycznych, choć zwolennicy umowy przypominają zobowiązania Mercosur do powstrzymania wylesiania, do zachowania lasów deszczowych w Amazonii. 

Niestety jak w wielu takich sytuacjach nie ma jednoznacznej symulacji bilansu korzyści i strat. Zatem umowa jest mocna „okraszona” polityczną retoryką o potrzebie budowy strategicznej współpracy podobnie myślących państw. Do podpisania umowy Von der Leyen ewidentnie wykorzystała moment słabości we Francji oraz swój nowy mandat szefowej Komisji. W grudniu 2020 podobnie kanclerz Angela Merkel wykorzystała swoją pozycję w Europie oraz niemiecką prezydencję w Unii do „przepchnięcia” umowy inwestycyjnej CAI z Chinami.

Umowa z Mercosur jest oprotestowana we Francji, Polsce i ostatnio we Włoszech. Czy ta trójka stworzy mniejszość blokującą w Radzie Europejskiej? Media niemieckie donoszą, że Tusk wytrzyma jedynie do majowych wyborów prezydenckich, ewentualnie wygranych przez kandydata KO. A potem? Oczywiście interesy przemysłu niemieckiego wezmą górę nad polskim rolnictwem. Tusk z Trzaskowskim będą więc nam tłumaczyć, iż jeśli Niemiec się bogaci to i nam się opłaci tak jak lotnisko w Berlinie i bułka bez masła.

 

[Witold Waszczykowski -  polski historyk, dyplomata i polityk. W latach 2005–2008 podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, w latach 2008–2010 zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, w latach 2011–2019 poseł na Sejm VII i VIII kadencji, w latach 2015–2018 minister spraw zagranicznych w rządzie Beaty Szydło oraz rządzie Mateusza Morawieckiego, poseł do Parlamentu Europejskiego IX kadencji]



 

Polecane
Emerytury
Stażowe