Niemcy reaktywują wszystkie dostępne elektrownie węglowe
Niemcy: Niewydolne OZE, konieczne działania ratunkowe
Oparcie energetyki w dużej mierze na źródłach odnawialnych może mieć bardzo bolesne konsekwencje, o czym na własnej skórze w ostatnim czasie przekonują się Niemcy. Niesprzyjające warunki atmosferyczne panujące w ostatnich dniach doprowadziły do potężnych deficytów w produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Sytuacja stała się na tyle poważna, że operatorzy systemów musieli wdrożyć działania ratunkowe.
Niemiecka spółka energetyczna Lausitz Energie Mining AG (Leag) poinformowała, że "w celu zapewnienia bezpieczeństwa dostaw uruchomiliśmy wszystkie dostępne jednostki węglowe (…) wszystkie dostępne moce wytwórcze zostały aktywowane, aby zapewnić bezpieczeństwo energetyczne kraju"
– donosi money.pl, powołując się na doniesienia niemieckich mediów. Wszystkie elektrownie węglowe działają w pełnej wydajności operacyjnej.
Ten krok jest zdecydowanie sprzeczny z ogólną polityką energetyczną Niemiec, które stawiają na odnawialne źródła energii i odchodzą od węgla. Sęk jednak w tym, że pochmurna pogoda, gęsta mgła, krótkie dni czy brak wiatru powoduje poważne luki, gdyż instalacje wiatrowe i fotowoltaiczne nie są w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości energii.
- Tomasz Duklanowski poszukiwany listem gończym
- Stanowisko PiS: Polska prezydencja w Radzie UE będzie w istocie prezydencją KE
- Dariusz Wieczorek nadal pracuje w rządzie? Przemysław Czarnek: To robienie ludzi w balona
"Konieczne jest utrzymanie konwencjonalnych źródeł energii"
Obecna sytuacja wywołała dyskusję. Eksperci alarmują, że konieczne jest utrzymanie w rezerwie konwencjonalnych źródeł energii właśnie jako zabezpieczenie na tego typu sytuacje kryzysowe. Ponadto niemoc OZE wywołała potężne skutki ekonomiczne, gdyż ceny energii na giełdzie wzrosły nawet dziesięciokrotnie, osiągając rekordowy poziom tysiąca euro za megawatogodzinę.
Ponadto obecny kryzys nie jest zjawiskiem jednorazowym; okresy znaczących spadków produkcji prądu z paneli słonecznych i farm wiatrowych zdarzały się już wielokrotnie i – jak podkreślają analitycy – jest to "coraz częstszy problem dla niemieckiej sieci energetycznej". Zwłaszcza w takim okresie jak teraz, gdy dominują krótkie, pochmurne, zimowe dni.
Uruchomienie wszystkich dostępnych mocy węglowych było konieczne dla utrzymania stabilności sieci energetycznej
– podkreślił Thomas Lehmann, rzecznik spółki Leag. Zaznaczył, że "elektrownie pracują obecnie z maksymalną mocą, by pokryć zapotrzebowanie powstałe w wyniku przestoju źródeł odnawialnych".