Wirus pryszczycy tuż przy granicy z Polską. Będą kontrole na drogach
Władze Dolnego Śląska reagują
W związku z odnotowaniem ogniska pryszczycy w Niemczech na granicy z Polską, wojewoda dolnośląska Anna Żabska zwołała posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego. Choroba nie zagraża ludziom. Wymaga jednak szybkiej reakcji w celu ochrony zwierząt.
Rzecznik Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego Tomasz Jankowski poinformował, że podczas zebrania omówiono możliwe źródła zakażeń pryszczycą oraz sposoby transmisji wirusa. Dokonano również oceny stanu przygotowania województwa na wypadek ewentualnego ujawnienia się ognisk choroby w regionie.
Omówiono też działania, które mogą być podjęte w przypadku ujawnienia pierwszych przypadków choroby na terenie województwa
– przekazał rzecznik.
Lubuska policja: Będą kontrole
Lubuska policja przekazała, że będą dodatkowe kontrole na drogach.
Na trasach naszego regionu należy spodziewać się dodatkowych kontroli prowadzonych wspólnie z innymi służbami, podczas których funkcjonariusze sprawdzą dokumentację związaną z transportem przez teren Rzeczypospolitej Polskiej zwierząt oraz produktów pochodzenia odzwierzęcego
– przekazała w rozmowie Gazetą Lubuską policja.
Ognisko pryszczycy w Niemczech
Minister Rolnictwa Brandenburgii Hanka Mittelstaedt poinformowała w piątek, że po raz pierwszy od 1988 roku w Niemczech odnotowano ognisko silnie zakaźnej pryszczycy. W powiecie Maerkisch-Oderland, graniczącym z Polską, trzy woły zachorowały na chorobę.
Instytut Friedricha Loefflera ostrzegł przed możliwością dalszego rozprzestrzeniania się wirusa, co może prowadzić do poważnych problemów w hodowli zwierząt na terenie Europy. Niemieckie władze przekazały, że zależy im na szybkiej identyfikacji i izolacji zakażonych gospodarstw.
Pryszczyca - czym jest?
Pryszczyca jest wysoce zaraźliwą chorobą wirusową zwierząt parzystokopytnych, takich jak bydło, owce, kozy i świnie. Choroba naraża również zwierzęta dzikie oraz te żyjące w ogrodach zoologicznych. Chociaż pryszczyca nie jest śmiertelna dla większości dorosłych zwierząt, prowadzi do długotrwałego spadku wydajności.
Aktualnie nie są znane żadne metody leczenia pryszczycy. Nawet jeśli tylko jedno zwierzę w gospodarstwie zostanie zdiagnozowane jako zakażone, prewencyjnie zabijane jest całe stado, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się choroby.
Ta drastyczna metoda ma na celu zminimalizowanie ryzyka epidemii. Chociaż może to prowadzić do znacznych strat dla rolników, jest to konieczne dla ochrony zdrowia zwierząt na większą skalę.
Polecane artykuły
- To koniec. Porażka projektu właściciela TVN Warner Bros. Discovery
- Zakaz korzystania z telefonów. Nowe przepisy weszły w życie
- Najbardziej futurystyczna technologia na Ziemi
- "Ostrzegam wszystkich". Znany aktor trafił do szpitala
- "Jestem całkowicie uzależniony". Ten serial bije rekordy popularności
- Ważny komunikat dla mieszkańców Warszawy