Spotkanie kibiców z Karolem Nawrockim na Jasnej Górze. Przeor klasztoru zabrał głos

Ojciec Samuel Pacholski, przeor jasnogórskiego klasztoru, który niedawno gościł pielgrzymkę kibiców i kandydata na prezydenta Karola Nawrockiego, wydał oświadczenie. Przyznał, że wznoszenie "haseł niezgodnych z postawą chrześcijańską" nie powinno mieć miejsca w obrębie sanktuarium, ale podkreślił, że Jasna Góra nie zamknie drzwi przed nikim.
klasztor na Jasnej Górze Spotkanie kibiców z Karolem Nawrockim na Jasnej Górze. Przeor klasztoru zabrał głos
klasztor na Jasnej Górze / Wikipedia

Przeor nawiązał do spotkania prezesa IPN kandydującego na prezydenta z poparciem PiS Karola Nawrockiego, jakie odbyło się podczas sobotniej XVII Patriotycznej Pielgrzymki Kibiców na Jasną Górę. Spotkanie odbyło się po nabożeństwie, w jednej z sal klasztoru.

Spotkanie Karola Nawrockiego z kibicami

W pojawiających się w internecie nagraniach ze spotkania widać np., jak 11-letni chłopiec zadaje pytanie, czy gdy Nawrocki zostanie prezydentem, to "nie dopuści lewackiej ideologii do szkół", a ten odpowiada, że do tego "nie dopuści". Gdy Nawrocki wraz chłopcem wchodzą na mównicę, zebrani zaczynają skandować "raz sierpem, raz młotem, czerwoną hołotę". 

W oświadczeniu opublikowanym po tych wydarzeniach na stronach biura prasowego Jasnej Góry przeor Pacholski zaznaczył m.in., że ze zrozumieniem przyjmuje liczne słowa zaniepokojenia, które docierają na Jasną Górę w ostatnich dniach i wybrzmiewają w przestrzeni publicznej. "Czuję się zobowiązany wyjaśnić, jaki jest stosunek jasnogórskich paulinów do wydarzeń z ostatniej soboty" – zadeklarował.

Przeor o. Pacholski: "Jasna Góra jest dla wszystkich"

Naszym priorytetem jako gospodarzy tego miejsca jest prosta zasada: Jasna Góra jest dla wszystkich. Każdy może tu przybyć i każdy jest mile widziany, o ile przybywa jako pielgrzym i przyjmuje obowiązujące w sanktuarium zasady. Nie zamkniemy drzwi przed nikim, nawet jeżeli niektóre pielgrzymki wydają się kontrowersyjne

– napisał przeor o. Pacholski.

Podkreślił, że paulini liczą na to, że organizatorzy pielgrzymek uszanują napisany dla nich przejrzysty i ogólnodostępny regulamin, obowiązujący wszystkich, którzy decydują się przygotowywać wydarzenia na Jasnej Górze. Dodał, że "zakonnicy wstrzymują się przed recenzowaniem, a tym bardziej wpływaniem na programy oraz listę gości licznych wydarzeń organizowanych w sanktuarium".

Dodał jednak, że liczy na "wyczucie, wrażliwość i dobrą wolę organizatorów, których przy tej okazji po raz kolejny proszę: zadbajcie wraz z nami o to, by Jasna Góra nie stawała się nigdy miejscem politycznych sporów, miejscem, w którym wybrzmiewałby głos pogardy czy nienawiści, miejscem które nawet najmniejsze grupy Polaków uznałyby za nieswoje".

Zaapelował też do publicystów i dziennikarzy o "nienadużywanie imienia Jasnej Góry do bieżącego politycznego sporu". Przy okazji zauważył, że wśród głosów prawdziwej troski o Jasną Górę pojawiły się też fałszywe, których jedynym celem jest bieżąca walka polityczna 

Przy okazji kilku ostatnich polemik wokół sanktuarium obserwowałem, jak osoby na co dzień niezaangażowane w życie religijne wpadają na krótko w święte oburzenie i mówią o jego profanacji. Niestety tylko na użytek doraźny

– podkreślił paulin.

"Pielgrzymka łączy", a "prezes IPN jest jej gościem od lat"

Odnosząc się do corocznej pielgrzymki kibiców, o. Pacholski napisał, że łączy ona w wymiarze religijnym liczne, różnorodne, czasami niechętne wobec siebie środowiska, natomiast prezes IPN dr Karol Nawrocki jest jej gościem od lat. Jego zdaniem "ogromna większość pielgrzymów z grup kibicowskich" przybyła w sobotę na Jasną Górę, by poświęcić czas na modlitwę i formację – tej grupie podziękował "za piękną duchową i patriotyczna postawę".

"Zgadzam się jednak, że wznoszenie (przez pewną nieliczną grupę) haseł niezgodnych z postawą chrześcijańską nie powinno mieć miejsca w obrębie sanktuarium i proszę wszystkich pielgrzymów o większe wyczucie oraz o jednoznaczną postawę: na Jasną Górę przychodzimy, by się modlić i słuchać Słowa Bożego. Od wieków także – by modlić się za Ojczyznę" – przyznał.

Przeor Jasnej Góry napisał też, że do sanktuarium przybywają politycy z wszystkich opcji, a spośród aktualnych kandydatów na urząd Prezydenta RP wielu bywało tam wielokrotnie. "Zgodnie z naszą zasadą: Jasna Góra jest dla wszystkich" – zadeklarował.

W głęboko podzielonym Narodzie Jasna Góra ma szansę pozostać miejscem wspólnym, jednoczącym i otwartym dla każdego. Nie dokona się to jednak, gdy zarząd sanktuarium zacznie administrować poprzez zakazy. Wizerunek Jasnej Góry zależy w ogromnej mierze od dojrzałości i postawy duchowej tych, którzy tu przybywają, ale także od postawy osób komentujących życie sanktuarium w mediach

– zdiagnozował o. Pacholski.

Jasna Góra jest dla wszystkich! Zapraszamy tu wszystkich – także polityków – jako zwykłych pielgrzymów, gotowych przyjąć postawę modlitewną i obowiązujące zasady. Jako zarząd sanktuarium nie angażujemy się w polityczne spory i odmawiamy tym, którzy oczekują, że przed kimkolwiek zamkniemy drzwi

– powtórzył.

O. Samuel Pacholski przypomniał, że codziennie o godz. 15.30 na Jasnej Górze sprawowana jest msza św. w intencji ojczyzny. "Każdy jest na nią zaproszony i w tych dniach szczególnie prosimy, aby włączyć się w modlitwę w tej intencji" – zakończył przeor Jasnej Góry.


 

POLECANE
Kto stoi za pobiciem prof. Malickiego? Historyk przypomniał sobie ważny szczegół pilne
Kto stoi za pobiciem prof. Malickiego? Historyk przypomniał sobie ważny szczegół

– Czuję się znakomicie, w poniedziałek mam rezonans, ostatnie badania, po których, mam nadzieję, znikną już wszystkie osłony – mówił na antenie Polsat News prof. Jan Malicki, dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, który w grudniu 2024 roku został brutalnie pobity.

Prezes PiS alarmuje: Przenoszenie sędziów ma na celu procesy polityczne przeciwko PiS pilne
Prezes PiS alarmuje: Przenoszenie sędziów ma na celu procesy polityczne przeciwko PiS

Planowane przeniesienie 10 sędziów warszawskiego sądu okręgowego, powołanych po 2017 r., ma na celu przeprowadzenie procesów politycznych przeciwko naszej formacji politycznej - ocenił w środę prezes PiS Jarosław Kaczyński. Dodał, że kontekstem tego działania jest tegoroczna kapania wyborcza.

Zełenski w Polsce. Tusk: Polska prezydencja przełamie impas z ostatnich miesięcy z ostatniej chwili
Zełenski w Polsce. Tusk: Polska prezydencja przełamie impas z ostatnich miesięcy

– Ukraina może liczyć na polskie wsparcie i pomoc, podstawy naszej przyjaźni i współpracy są oczywiste, bezwarunkowe i one nie ulegną zmianie – powiedział w środę w Warszawie premier Donald Tusk na wspólnej konferencji z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Zbigniew Kuźmiuk: Rząd nie zauważył mijającego terminu wykupu obligacji PFR na 34 mld zł polityka
Zbigniew Kuźmiuk: Rząd nie zauważył mijającego terminu wykupu obligacji PFR na 34 mld zł

Rozpoczął się już drugi rok rządów Donalda Tuska, niestety rezultaty tego rządzenia są więcej niż skromne, bowiem większość koalicyjna pobudzana jest ciągle przez szefa rządu nie do pracy na rzecz rozwoju naszego kraju, ale do zemsty na Prawie i Sprawiedliwości. Widać to zarówno po braku reakcji rządu na najważniejsze problemy Polaków, narastającą drożyznę, a także gwałtowny wzrost kosztów użytkowania mieszkań i domów (duży wzrost kosztów prądu, gazu i ciepła), a także ze względu na coraz większe problemy w gospodarce i finansach publicznych.

To już koniec Milionerów? Bo nad TVN krąży widmo sprzedaży Wiadomości
To już koniec "Milionerów"? Bo "nad TVN krąży widmo sprzedaży"

Nad "Milionerami" gromadzą się czarne chmury. Jak ustalił portal Shownews.pl, popularny program TVN jest wygaszany. Jak przebąkuje się po kątach, wszystko przez krążące widmo sprzedaży. Niepewny jest też los prowadzącego teleturniej – Huberta Urbańskiego.

Tak tną podmorskie kable – chiński patent Wiadomości
Tak tną podmorskie kable – chiński patent

Inżynierowie z Chin opracowali urządzenia specjalnie zaprojektowane do szybkiego i taniego przecinania kabli podmorskich — informuje amerykański "Newsweek".

Domański napisał nowe pismo do PKW z ostatniej chwili
Domański napisał nowe pismo do PKW

Minister finansów Andrzej Domański poinformował w mediach społecznościowych, że wysłał do Państwowej Komisji Wyborczej kolejne pismo. Uzasadnia w nim swój wcześniejszy wniosek do tej instytucji, w którym domaga się wykładni uchwały dotyczącej wypłaty pieniędzy dla PiS.

Niemcy przejmą polskie złoża węgla? Polska firma na przegranej pozycji pilne
Niemcy przejmą polskie złoża węgla? Polska firma na przegranej pozycji

Jak donosi portal money.pl, Ministerstwo Klimatu i Środowiska rozpatruje wniosek niemieckiej spółki Silesian Coal International Group of Companies o przyznanie koncesji na złoża węgla koksującego w Dębieńsku.

Szef NATO: Czas przełączyć się na myślenie w kategoriach wojny z ostatniej chwili
Szef NATO: Czas przełączyć się na myślenie w kategoriach wojny

– Państwa NATO niewystarczająco pracują na to, aby poradzić sobie z niebezpieczeństwami, które czekają nas za 4–5 lat; aby ustrzec się przed wojną, musimy się na nią przygotować, czas przełączyć się na myślenie w kategoriach wojny – oświadczył w środę szef Sojuszu Mark Rutte.

To już pewne – oficjalnie podano datę wyborów prezydenckich w Polsce polityka
To już pewne – oficjalnie podano datę wyborów prezydenckich w Polsce

"Zgodnie z zapowiedzią — w pierwszym możliwym konstytucyjnie terminie. Postanowienie przesłałem właśnie przewodniczącemu PKW oraz Premierowi. Rząd jeszcze dziś ma opublikować je w Dzienniku Ustaw" — poinformował marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Tym samym nastąpił oficjalny start kampanii prezydenckiej.

REKLAMA

Spotkanie kibiców z Karolem Nawrockim na Jasnej Górze. Przeor klasztoru zabrał głos

Ojciec Samuel Pacholski, przeor jasnogórskiego klasztoru, który niedawno gościł pielgrzymkę kibiców i kandydata na prezydenta Karola Nawrockiego, wydał oświadczenie. Przyznał, że wznoszenie "haseł niezgodnych z postawą chrześcijańską" nie powinno mieć miejsca w obrębie sanktuarium, ale podkreślił, że Jasna Góra nie zamknie drzwi przed nikim.
klasztor na Jasnej Górze Spotkanie kibiców z Karolem Nawrockim na Jasnej Górze. Przeor klasztoru zabrał głos
klasztor na Jasnej Górze / Wikipedia

Przeor nawiązał do spotkania prezesa IPN kandydującego na prezydenta z poparciem PiS Karola Nawrockiego, jakie odbyło się podczas sobotniej XVII Patriotycznej Pielgrzymki Kibiców na Jasną Górę. Spotkanie odbyło się po nabożeństwie, w jednej z sal klasztoru.

Spotkanie Karola Nawrockiego z kibicami

W pojawiających się w internecie nagraniach ze spotkania widać np., jak 11-letni chłopiec zadaje pytanie, czy gdy Nawrocki zostanie prezydentem, to "nie dopuści lewackiej ideologii do szkół", a ten odpowiada, że do tego "nie dopuści". Gdy Nawrocki wraz chłopcem wchodzą na mównicę, zebrani zaczynają skandować "raz sierpem, raz młotem, czerwoną hołotę". 

W oświadczeniu opublikowanym po tych wydarzeniach na stronach biura prasowego Jasnej Góry przeor Pacholski zaznaczył m.in., że ze zrozumieniem przyjmuje liczne słowa zaniepokojenia, które docierają na Jasną Górę w ostatnich dniach i wybrzmiewają w przestrzeni publicznej. "Czuję się zobowiązany wyjaśnić, jaki jest stosunek jasnogórskich paulinów do wydarzeń z ostatniej soboty" – zadeklarował.

Przeor o. Pacholski: "Jasna Góra jest dla wszystkich"

Naszym priorytetem jako gospodarzy tego miejsca jest prosta zasada: Jasna Góra jest dla wszystkich. Każdy może tu przybyć i każdy jest mile widziany, o ile przybywa jako pielgrzym i przyjmuje obowiązujące w sanktuarium zasady. Nie zamkniemy drzwi przed nikim, nawet jeżeli niektóre pielgrzymki wydają się kontrowersyjne

– napisał przeor o. Pacholski.

Podkreślił, że paulini liczą na to, że organizatorzy pielgrzymek uszanują napisany dla nich przejrzysty i ogólnodostępny regulamin, obowiązujący wszystkich, którzy decydują się przygotowywać wydarzenia na Jasnej Górze. Dodał, że "zakonnicy wstrzymują się przed recenzowaniem, a tym bardziej wpływaniem na programy oraz listę gości licznych wydarzeń organizowanych w sanktuarium".

Dodał jednak, że liczy na "wyczucie, wrażliwość i dobrą wolę organizatorów, których przy tej okazji po raz kolejny proszę: zadbajcie wraz z nami o to, by Jasna Góra nie stawała się nigdy miejscem politycznych sporów, miejscem, w którym wybrzmiewałby głos pogardy czy nienawiści, miejscem które nawet najmniejsze grupy Polaków uznałyby za nieswoje".

Zaapelował też do publicystów i dziennikarzy o "nienadużywanie imienia Jasnej Góry do bieżącego politycznego sporu". Przy okazji zauważył, że wśród głosów prawdziwej troski o Jasną Górę pojawiły się też fałszywe, których jedynym celem jest bieżąca walka polityczna 

Przy okazji kilku ostatnich polemik wokół sanktuarium obserwowałem, jak osoby na co dzień niezaangażowane w życie religijne wpadają na krótko w święte oburzenie i mówią o jego profanacji. Niestety tylko na użytek doraźny

– podkreślił paulin.

"Pielgrzymka łączy", a "prezes IPN jest jej gościem od lat"

Odnosząc się do corocznej pielgrzymki kibiców, o. Pacholski napisał, że łączy ona w wymiarze religijnym liczne, różnorodne, czasami niechętne wobec siebie środowiska, natomiast prezes IPN dr Karol Nawrocki jest jej gościem od lat. Jego zdaniem "ogromna większość pielgrzymów z grup kibicowskich" przybyła w sobotę na Jasną Górę, by poświęcić czas na modlitwę i formację – tej grupie podziękował "za piękną duchową i patriotyczna postawę".

"Zgadzam się jednak, że wznoszenie (przez pewną nieliczną grupę) haseł niezgodnych z postawą chrześcijańską nie powinno mieć miejsca w obrębie sanktuarium i proszę wszystkich pielgrzymów o większe wyczucie oraz o jednoznaczną postawę: na Jasną Górę przychodzimy, by się modlić i słuchać Słowa Bożego. Od wieków także – by modlić się za Ojczyznę" – przyznał.

Przeor Jasnej Góry napisał też, że do sanktuarium przybywają politycy z wszystkich opcji, a spośród aktualnych kandydatów na urząd Prezydenta RP wielu bywało tam wielokrotnie. "Zgodnie z naszą zasadą: Jasna Góra jest dla wszystkich" – zadeklarował.

W głęboko podzielonym Narodzie Jasna Góra ma szansę pozostać miejscem wspólnym, jednoczącym i otwartym dla każdego. Nie dokona się to jednak, gdy zarząd sanktuarium zacznie administrować poprzez zakazy. Wizerunek Jasnej Góry zależy w ogromnej mierze od dojrzałości i postawy duchowej tych, którzy tu przybywają, ale także od postawy osób komentujących życie sanktuarium w mediach

– zdiagnozował o. Pacholski.

Jasna Góra jest dla wszystkich! Zapraszamy tu wszystkich – także polityków – jako zwykłych pielgrzymów, gotowych przyjąć postawę modlitewną i obowiązujące zasady. Jako zarząd sanktuarium nie angażujemy się w polityczne spory i odmawiamy tym, którzy oczekują, że przed kimkolwiek zamkniemy drzwi

– powtórzył.

O. Samuel Pacholski przypomniał, że codziennie o godz. 15.30 na Jasnej Górze sprawowana jest msza św. w intencji ojczyzny. "Każdy jest na nią zaproszony i w tych dniach szczególnie prosimy, aby włączyć się w modlitwę w tej intencji" – zakończył przeor Jasnej Góry.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe