Szwajcarska minister obrony na wylocie
W Polsce liczba ta wynosi poniżej 200 000, lecz ilość mieszkańców Szwajcarii jest ponad 3,5 niższa niż w Polsce. Innym bardzo zaskakującym faktem jest bardzo niski udział kobiet w szwajcarskim wojsku. Z danych na 1 marca 2024 r. wynika, że w polskiej armii służy zawodowo 17 334 kobiet. Natomiast w Szwajcarii jest ich zaledwie 2 046 w formacjach bojowych.
- Nowy ruch Warner Bros. Discovery ws. TVN
- Google odmawia wprowadzenia dodatkowej cenzury na YouTube wg nowego prawa UE
- To on chce kupić Nord Stream. Nikt nie wie co z nim zrobi
- Znany prezenter uderzył w TVN. Nie przebierał w słowach
- "Nie chcemy urazić uczuć religijnych, ale...". W sieci burza po komunikacie wrocławskiego zoo
- Czas służby niezgodny z Konstytucją. Strażacy z "S" tracą cierpliwość
- Komunikat dla mieszkańców Warszawy
- Polak stworzył pierwszego biomimetycznego robota na świecie
- Trzęsienie ziemi w Pałacu Buckingham. Książę Harry rezygnuje
Solidnie dofinansowanie
Szwajcarskie wojsko nie może narzekać na złe warunki finansowe. bo niedawno w czerwcu 2024 roku ramy płatności dla sił zbrojnych w latach 2025-2028 wzrosły o 4 mld CHF do 29,8 mld CHF w porównaniu z propozycją Rady Federalnej. Kwota ta odpowiada w przeliczeniu 136 261 543 000 zł. W ostatnim czasie szwajcarskie ministerstwo obrony zaliczyło na arenie krajowej dwa ważne zwycięstwa. Siły powietrzne otrzymały mandat na zakup nowych myśliwców oraz osiągnęły ogromny wzrost budżetu.
Problemy zamiatane pod dywan
Mimo dobry warunków kadrowych i finansowych szwajcarska minister obrony Viola Amherd musi w ostatnich tygodniach zmierzyć się z ostra krytyka oraz zadaniami jej rezygnacji. Jej krytycy wymieniają aż siedem głównych projektów zbrojeniowych i informatycznych, które budzą ogromne zastrzeżenia. Całkowite koszty tych projektów wynoszą aż 19 miliardów franków szwajcarskich. Coraz dłuższe opóźnienia oraz rosnące ryzyko całkowitego braku dostarczania niektórych części zaczęły budzić uwagę szwajcarskich mediów oraz opozycji. W obliczu zagrożeń związanych z wojną na Ukrainie coraz trudniej jest minister Amherd wytłumaczyć się na przykład z takich problemów i niedociągnięć, jak brak nowego systemu nadzoru przestrzeni powietrznej, który powinien już zostać wprowadzony w życie dobre parę lat temu. Podobnie sytuacja wygląda z zamówieniem nowego programowania dla logistyki wojskowej. Tu także doszło do wieloletnich opóźnień, które uniemożliwiają integrację logistyki wojsk szwajcarskich z innymi armiami w Europie i wolnym świecie.
Już w połowie lutego Amherd będzie musiała wykazać, w jaki sposób zamierza zapanować nad wszystkimi problemami w jej resorcie. Głównym jej przeciwnikiem jest wpływowy poseł Lars Guggisberg z prawicowej partii SVP, który jest prezydentem wpływowej w kwestiach finansowych komisji kontroli finansowej. Obawy związane z projektami zbrojeniowymi, które znalazły się w tarapatach, są zbyt duże. Komisja jasno stwierdza, że musi zapewnić skuteczne i oszczędne wykorzystanie funduszy.
[Aleksandra Fedorska jest dziennikarką polskich i niemieckich mediów]