Dr Konrad Wierzbicki: Utopijny projekt w wyścigu o fotel prezydenta RP

Rozpoczęty proces centralizacji państwa i sterowania życiem społecznym Polaków przez rząd Donalda Tuska, ukierunkowany jest na przeprowadzenie zasadniczych zmian, mających na celu zbudowanie masowego jednomyślnego społeczeństwa w doktrynie liberalno-lewicowej. „Koalicja 13 grudnia” ten cel chce osiągnąć przy wykorzystaniu środków masowego przekazu sprzyjających obecnej władzy i przy zaangażowaniu wielu podmiotów gotowych na realizację „utopijnego projektu demokratycznego państwa” według wizji Tuska.
 Dr Konrad Wierzbicki: Utopijny projekt w wyścigu o fotel prezydenta RP
/ Donald Tusk / screen YT Donald Tusk oficjalny

Z pewnością cześć z Państwa pamięta, jak (zapewne z polecenia Tuska) „koalicja 13 grudnia”, rezerwując sobie prawo do dystrybucji informacji, siłowo przejęła media publiczne. Był to „pierwszy krok” obecnej ekipy rządzącej w kierunku kształtowania opinii społecznej przez „własne” środki masowego przekazu.

Propaganda "Koalicji 13 grudnia"

Można powiedzieć, że od tego czasu za pośrednictwem mediów publicznych przekazywane są treści prezentowane przez „aparat państwowy i zgodne z jego interesem”. Badacze zajmujący się problematyką wpływu mediów na społeczeństwo, zauważają, że wszechobecność działań manipulacyjnych oraz ich intensywność wzrosła w mediach publicznych od czasu ogłoszenia kandydatury dr. Karola Nawrockiego na fotel prezydenta RP. Eksperci są zdania, że działania wymierzone w Nawrockiego, wynikają ze strachu i obawy, że zdobywa on coraz większe zaufanie i sympatię Polaków.

Eksperci są zdania, że działania wymierzone w Nawrockiego, wynikają ze strachu i obawy, że zdobywa on coraz większe zaufanie i sympatię Polaków.

 

Zwracają również uwagę, że do prezentacji i rozpowszechniania określonych treści służą konferencje prasowe z udziałem dziennikarzy, na które nie są zapraszani przedstawiciele obiektywnych mediów, na przykład dziennikarze Telewizji Republika. W kształtowaniu opinii społecznej istotną rolę odgrywają również zachowania niewerbalne i werbalne, a więc inaczej - mowa ciała, język ciała oraz informacje przekazywane przy użyciu słów. Problematyka ta od wielu lat jest w centrum zainteresowania badaczy analizujących procesy wpływu komunikacji na ludzkie emocje i procesy myślowe.

Z pewnością cześć z Państwa pamięta, jak (zapewne z polecenia Tuska) „koalicja 13 grudnia”, rezerwując sobie prawo do dystrybucji informacji, siłowo przejęła media publiczne. Był to „pierwszy krok” obecnej ekipy rządzącej w kierunku kształtowania opinii społecznej przez „własne” środki masowego przekazu. Można powiedzieć, że od tego czasu za pośrednictwem mediów publicznych przekazywane są treści prezentowane przez „aparat państwowy i zgodne z jego interesem”. Badacze zajmujący się problematyką wpływu mediów na społeczeństwo, zauważają, że wszechobecność działań manipulacyjnych oraz ich intensywność wzrosła w mediach publicznych od czasu ogłoszenia kandydatury dr. Karola Nawrockiego na fotel prezydenta RP. Eksperci są zdania, że działania wymierzone w Nawrockiego, wynikają ze strachu i obawy, że zdobywa on coraz większe zaufanie i sympatię Polaków. Zwracają również uwagę, że do prezentacji i rozpowszechniania określonych treści służą konferencje prasowe z udziałem dziennikarzy, na które nie są zapraszani przedstawiciele obiektywnych mediów, na przykład dziennikarze Telewizji Republika. W kształtowaniu opinii społecznej istotną rolę odgrywają również zachowania niewerbalne i werbalne, a więc inaczej - mowa ciała, język ciała oraz informacje przekazywane przy użyciu słów. Problematyka ta od wielu lat jest w centrum zainteresowania badaczy analizujących procesy wpływu komunikacji na ludzkie emocje i procesy myślowe.

Eksperci jednogłośni: fotel prezydenta RP czeka wyłącznie na Nawrockiego – jest najbardziej wiarygodny spośród innych kandydatów

Eksperci ds. public relations i mowy ciała wskazują, że forma wielu przekazów medialnych i treści dotyczących dr. Nawrockiego nastawiona jest na „wywołanie u odbiorców stanów napięć emocjonalnych, dotyczących rzekomych afer, wywoływanie sensacji, czy też kreowanie sytuacji niekorzystnych z udziałem wspomnianego kandydata, których zadaniem jest tłumienie racjonalności myślenia wśród odbiorców”. Naukowcy zajmujący się problematyką mediów, podkreślają, że w tym konkretnym przypadku chodzi o skompromitowanie przeciwnika politycznego na fotel prezydenta RP, a także utrwalenie w pamięci odbiorców samych negatywnych treści na jego temat.

Tymczasem, w opinii wielu ekspertów i badaczy, z którymi miałem okazję wymienić opinie na temat obecnego kandydata na fotel prezydenta RP – Nawrocki wypada naprawdę bardzo dobrze. Badacze ds. public relations i mowy ciała przejrzeli kilka krótkich nagrań z udziałem dr. Nawrockiego, które krążą w sieci. Uwagę zwrócili przede wszystkim na barwę jego głosu, tempo oraz emfazę w niektórych sytuacjach. „Optymizm i pewność siebie, zrozumiała i wiarygodna komunikacja to jego atuty, widać, że jest szczery” – takie opinie słyszałem.

Inaczej wypadł Tusk w ocenie eksperckiej, cyt.: „niektóre gesty mogą świadczyć o ciągłym napięciu i zdenerwowaniu premiera, jednakże są praktycznie niezauważalne dla zwykłego obywatela. Widać, że ma bardzo dobrze wyszkolone gesty. Chociaż czasami można mieć wrażenie, że u blisko 70 latka następuje proces demencji starczej, bo co raz częściej premier ma problemy z pamięcią, „zawiesza się”. Eksperci zaproponowali zwrócić się również z pytaniem do sztucznej inteligencji. Odpowiedź przyszła natychmiast.

Co ma „do powiedzenia” Chat GPT na temat zachowań Donalda Tuska?

Chat GPT: „Donald Tusk, jak każdy polityk, operuje narracją dostosowaną do swojej agendy. Niektóre jego wypowiedzi mogą być uznane za manipulacyjne, a inne za typowe dla politycznego PR-u. Jeśli chodzi o konkretne przypadki mijania się z prawdą, to fact- checkingowe organizacje, takie jak Demagog czy Konkret24, wielokrotnie analizowały jego wypowiedzi. Czasem były one oceniane jako „manipulacja” lub „częściowa prawda”, ale rzadko jako „fałsz”. Przykłady kontrowersyjnych wypowiedzi Tuska Sprawa 800+ – Przed wyborami w 2023 roku sugerował, że PiS może nie zrealizować waloryzacji świadczenia 500+. Faktycznie, program został podniesiony do 800 zł zgodnie z zapowiedziami PiS. Kwestia wieku emerytalnego – Tusk w przeszłości twierdził, że nie podniesie wieku emerytalnego, ale ostatecznie rząd PO-PSL w 2012 roku to zrobił. Czy Tusk oszukuje? Nie można powiedzieć, że regularnie „oszukuje”, ale jak każdy polityk stosuje retoryczne zabiegi, by przedstawiać fakty w korzystnym dla siebie świetle. Jeśli chcesz konkretne przykłady z ostatnich miesięcy, mogę poszukać najnowszych analiz”.

Chyba nie muszę nikogo przekonywać, że GPT Chat ma wiele zastosowań. Potrafi tłumaczyć w różnych językach, generować teksty, prowadzić konwersacje na różne tematy i jak się okazuje „posiada” również wiedzę na temat zachowań polityków. Ciekawe, czy stanie się pomocnym narzędziem do kształtowania opinii społecznej kandydatów w wyścigu o fotel prezydenta RP?


 

POLECANE
Zwycięstwa Trumpa i tragedia na Bliskim Wschodzie… z ostatniej chwili
Zwycięstwa Trumpa i tragedia na Bliskim Wschodzie…

Problem w tym, że ewentualnego szyickiego zamachowca, który zginie podczas akcji czeka wielka nagroda w niebie, czyli seksualna uczta z 72 dziewicami (Tirmidhi, 1663). A według świętych pism współżycie z jedną dziewicą może trwać aż 70,000 lat (!). Jak widać istotnie żyjemy w dwóch światach, dla nas chrześcijan największą nagrodą w życiu pozagrobowym jest bliskość z Bogiem, osiągnięcie doskonałej mądrości i oświecenia, a nie jakieś obiecane seksualne fantazje…

Paweł Łatuszka zaatakowany na UW. Zatrzymano sprawcę z ostatniej chwili
Paweł Łatuszka zaatakowany na UW. Zatrzymano sprawcę

W środę, podczas jubileuszu Studium Europy Wschodniej na Uniwersytecie Warszawskim, został zaatakowany Paweł Łatuszka.

Lempart nie ma bezpośrednich dowodów, ale sąd oddalił powództwo Ordo Iuris gorące
Lempart nie ma bezpośrednich dowodów, ale sąd oddalił powództwo Ordo Iuris

Wyrokiem z 1 lipca Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił powództwo Ordo Iuris przeciwko Marcie Lempart. Natomiast sąd nie uwzględnił wniosku aktywistki o obciążenie Instytutu grzywną za skierowanie pozwu, uznając, że roszczenie to jest całkowicie bezpodstawne.

Była gwiazda TVN zdradziła, że głosowała na Nawrockiego. To fighter z ostatniej chwili
Była gwiazda TVN zdradziła, że głosowała na Nawrockiego. "To fighter"

Były gwiazdor stacji TVN Filip Chajzer zaskoczył w środę swoich fanów i wyznał, że jest sympatykiem Karola Nawrockiego. "Tyle hejtu i szamba przyjąć na klatę przez 24/h trzeba umieć. To jest fighter" – podkreślił.

Polityka „Herzlich Willkommen” – sierota po Merkel i Tusku tylko u nas
Polityka „Herzlich Willkommen” – sierota po Merkel i Tusku

Polityka otwartych drzwi, czyli ideologiczny parawan, pod którym Europa zafundowała sobie kryzys migracyjny, pozostaje do dziś sierotą. Wszyscy wiemy, gdzie się narodziła – w Berlinie, w przemówieniach Angeli Merkel, która w 2015 roku rozpostarła ramiona, wypowiadając słynne Herzlich Willkommen.

Kłopoty członków Ruchu Obrony Granic. Jest reakcja prokuratury z ostatniej chwili
Kłopoty członków Ruchu Obrony Granic. Jest reakcja prokuratury

Prokuratura wszczęła postępowania wobec członków patroli obywatelskich za znieważenie i podszywanie się pod Straż Graniczną – poinformował minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar.

Nielegalnych imigrantów umieszczono w domu dziecka w Biłgoraju z ostatniej chwili
Nielegalnych imigrantów umieszczono w domu dziecka w Biłgoraju

Dwóch nieletnich imigrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę, trafiło do domu dziecka w Biłgoraju. Obaj zostali umieszczeni decyzją sądu.

Nie żyje Klaudia z Torunia zaatakowana przez Wenezuelczyka. Są wyniki sekcji zwłok z ostatniej chwili
Nie żyje Klaudia z Torunia zaatakowana przez Wenezuelczyka. Są wyniki sekcji zwłok

Udar mózgu według wstępnych wyników sekcji zwłok był przyczyną śmierci 24-letniej Klaudii K., która została napadnięta w nocy z 11 na 12 czerwca w Toruniu przez 19-letniego obcokrajowca. Informację przekazał w środę rzecznik toruńskiej Prokuratury Okręgowej Andrzej Kukawski.

Unia Europejska ma być wytrychem do broni jądrowej dla Niemiec tylko u nas
Unia Europejska ma być wytrychem do broni jądrowej dla Niemiec

Jens Spahn, przewodniczący frakcji CDU/CSU w Bundestagu, wywołał debatę, kwestionując dotychczasowe podejście Niemiec, które historycznie zrezygnowały z posiadania własnej broni jądrowej. Zarówno Republika Federalna Niemiec, jak i była NRD, zobowiązały się do tego w ramach Traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT) oraz umowy dwa-plus-cztery z 1990 roku, która umożliwiła zjednoczenie Niemiec.

Ocena rządu Donalda Tuska. Tak źle jeszcze nie było z ostatniej chwili
Ocena rządu Donalda Tuska. Tak źle jeszcze nie było

Poparcie dla rządu spadło do 32 proc., a przeciwnicy wzrośli do 47 proc. To najgorszy wynik gabinetu Donalda Tuska od objęcia władzy.

REKLAMA

Dr Konrad Wierzbicki: Utopijny projekt w wyścigu o fotel prezydenta RP

Rozpoczęty proces centralizacji państwa i sterowania życiem społecznym Polaków przez rząd Donalda Tuska, ukierunkowany jest na przeprowadzenie zasadniczych zmian, mających na celu zbudowanie masowego jednomyślnego społeczeństwa w doktrynie liberalno-lewicowej. „Koalicja 13 grudnia” ten cel chce osiągnąć przy wykorzystaniu środków masowego przekazu sprzyjających obecnej władzy i przy zaangażowaniu wielu podmiotów gotowych na realizację „utopijnego projektu demokratycznego państwa” według wizji Tuska.
 Dr Konrad Wierzbicki: Utopijny projekt w wyścigu o fotel prezydenta RP
/ Donald Tusk / screen YT Donald Tusk oficjalny

Z pewnością cześć z Państwa pamięta, jak (zapewne z polecenia Tuska) „koalicja 13 grudnia”, rezerwując sobie prawo do dystrybucji informacji, siłowo przejęła media publiczne. Był to „pierwszy krok” obecnej ekipy rządzącej w kierunku kształtowania opinii społecznej przez „własne” środki masowego przekazu.

Propaganda "Koalicji 13 grudnia"

Można powiedzieć, że od tego czasu za pośrednictwem mediów publicznych przekazywane są treści prezentowane przez „aparat państwowy i zgodne z jego interesem”. Badacze zajmujący się problematyką wpływu mediów na społeczeństwo, zauważają, że wszechobecność działań manipulacyjnych oraz ich intensywność wzrosła w mediach publicznych od czasu ogłoszenia kandydatury dr. Karola Nawrockiego na fotel prezydenta RP. Eksperci są zdania, że działania wymierzone w Nawrockiego, wynikają ze strachu i obawy, że zdobywa on coraz większe zaufanie i sympatię Polaków.

Eksperci są zdania, że działania wymierzone w Nawrockiego, wynikają ze strachu i obawy, że zdobywa on coraz większe zaufanie i sympatię Polaków.

 

Zwracają również uwagę, że do prezentacji i rozpowszechniania określonych treści służą konferencje prasowe z udziałem dziennikarzy, na które nie są zapraszani przedstawiciele obiektywnych mediów, na przykład dziennikarze Telewizji Republika. W kształtowaniu opinii społecznej istotną rolę odgrywają również zachowania niewerbalne i werbalne, a więc inaczej - mowa ciała, język ciała oraz informacje przekazywane przy użyciu słów. Problematyka ta od wielu lat jest w centrum zainteresowania badaczy analizujących procesy wpływu komunikacji na ludzkie emocje i procesy myślowe.

Z pewnością cześć z Państwa pamięta, jak (zapewne z polecenia Tuska) „koalicja 13 grudnia”, rezerwując sobie prawo do dystrybucji informacji, siłowo przejęła media publiczne. Był to „pierwszy krok” obecnej ekipy rządzącej w kierunku kształtowania opinii społecznej przez „własne” środki masowego przekazu. Można powiedzieć, że od tego czasu za pośrednictwem mediów publicznych przekazywane są treści prezentowane przez „aparat państwowy i zgodne z jego interesem”. Badacze zajmujący się problematyką wpływu mediów na społeczeństwo, zauważają, że wszechobecność działań manipulacyjnych oraz ich intensywność wzrosła w mediach publicznych od czasu ogłoszenia kandydatury dr. Karola Nawrockiego na fotel prezydenta RP. Eksperci są zdania, że działania wymierzone w Nawrockiego, wynikają ze strachu i obawy, że zdobywa on coraz większe zaufanie i sympatię Polaków. Zwracają również uwagę, że do prezentacji i rozpowszechniania określonych treści służą konferencje prasowe z udziałem dziennikarzy, na które nie są zapraszani przedstawiciele obiektywnych mediów, na przykład dziennikarze Telewizji Republika. W kształtowaniu opinii społecznej istotną rolę odgrywają również zachowania niewerbalne i werbalne, a więc inaczej - mowa ciała, język ciała oraz informacje przekazywane przy użyciu słów. Problematyka ta od wielu lat jest w centrum zainteresowania badaczy analizujących procesy wpływu komunikacji na ludzkie emocje i procesy myślowe.

Eksperci jednogłośni: fotel prezydenta RP czeka wyłącznie na Nawrockiego – jest najbardziej wiarygodny spośród innych kandydatów

Eksperci ds. public relations i mowy ciała wskazują, że forma wielu przekazów medialnych i treści dotyczących dr. Nawrockiego nastawiona jest na „wywołanie u odbiorców stanów napięć emocjonalnych, dotyczących rzekomych afer, wywoływanie sensacji, czy też kreowanie sytuacji niekorzystnych z udziałem wspomnianego kandydata, których zadaniem jest tłumienie racjonalności myślenia wśród odbiorców”. Naukowcy zajmujący się problematyką mediów, podkreślają, że w tym konkretnym przypadku chodzi o skompromitowanie przeciwnika politycznego na fotel prezydenta RP, a także utrwalenie w pamięci odbiorców samych negatywnych treści na jego temat.

Tymczasem, w opinii wielu ekspertów i badaczy, z którymi miałem okazję wymienić opinie na temat obecnego kandydata na fotel prezydenta RP – Nawrocki wypada naprawdę bardzo dobrze. Badacze ds. public relations i mowy ciała przejrzeli kilka krótkich nagrań z udziałem dr. Nawrockiego, które krążą w sieci. Uwagę zwrócili przede wszystkim na barwę jego głosu, tempo oraz emfazę w niektórych sytuacjach. „Optymizm i pewność siebie, zrozumiała i wiarygodna komunikacja to jego atuty, widać, że jest szczery” – takie opinie słyszałem.

Inaczej wypadł Tusk w ocenie eksperckiej, cyt.: „niektóre gesty mogą świadczyć o ciągłym napięciu i zdenerwowaniu premiera, jednakże są praktycznie niezauważalne dla zwykłego obywatela. Widać, że ma bardzo dobrze wyszkolone gesty. Chociaż czasami można mieć wrażenie, że u blisko 70 latka następuje proces demencji starczej, bo co raz częściej premier ma problemy z pamięcią, „zawiesza się”. Eksperci zaproponowali zwrócić się również z pytaniem do sztucznej inteligencji. Odpowiedź przyszła natychmiast.

Co ma „do powiedzenia” Chat GPT na temat zachowań Donalda Tuska?

Chat GPT: „Donald Tusk, jak każdy polityk, operuje narracją dostosowaną do swojej agendy. Niektóre jego wypowiedzi mogą być uznane za manipulacyjne, a inne za typowe dla politycznego PR-u. Jeśli chodzi o konkretne przypadki mijania się z prawdą, to fact- checkingowe organizacje, takie jak Demagog czy Konkret24, wielokrotnie analizowały jego wypowiedzi. Czasem były one oceniane jako „manipulacja” lub „częściowa prawda”, ale rzadko jako „fałsz”. Przykłady kontrowersyjnych wypowiedzi Tuska Sprawa 800+ – Przed wyborami w 2023 roku sugerował, że PiS może nie zrealizować waloryzacji świadczenia 500+. Faktycznie, program został podniesiony do 800 zł zgodnie z zapowiedziami PiS. Kwestia wieku emerytalnego – Tusk w przeszłości twierdził, że nie podniesie wieku emerytalnego, ale ostatecznie rząd PO-PSL w 2012 roku to zrobił. Czy Tusk oszukuje? Nie można powiedzieć, że regularnie „oszukuje”, ale jak każdy polityk stosuje retoryczne zabiegi, by przedstawiać fakty w korzystnym dla siebie świetle. Jeśli chcesz konkretne przykłady z ostatnich miesięcy, mogę poszukać najnowszych analiz”.

Chyba nie muszę nikogo przekonywać, że GPT Chat ma wiele zastosowań. Potrafi tłumaczyć w różnych językach, generować teksty, prowadzić konwersacje na różne tematy i jak się okazuje „posiada” również wiedzę na temat zachowań polityków. Ciekawe, czy stanie się pomocnym narzędziem do kształtowania opinii społecznej kandydatów w wyścigu o fotel prezydenta RP?



 

Polecane
Emerytury
Stażowe