Stanisław Żaryn: Donald Trump zmienił reguły gry

Rozmowa Wołodymyra Zełenskiego z Donaldem Trumpem skupiła na sobie uwagę świata. Spotkanie zakończone awanturą zamiast podpisaniem ważnego porozumienia USA – Ukraina przeraziło wiele rządów w Europie. Zostało bowiem odebrane jako dowód, że USA zdradziły Ukrainę i będą się dogadywać z Rosją wbrew interesom Europy i bezpieczeństwu NATO.
Prezydent USA Donald Trump Stanisław Żaryn: Donald Trump zmienił reguły gry
Prezydent USA Donald Trump / EPA/SAMUEL CORUM

Powrót do stołu prezydentów Trumpa i Zełenskiego jest kwestią czasu – oba państwa są skazane na rozmowy i wypracowanie nowych obszarów współpracy i współdziałania, choć dziś wiadomo, że będzie to wyglądało zupełnie inaczej niż do tej pory. Inne będą również mechanizmy zarządzania polityką zagraniczną, w tym polityką bezpieczeństwa, USA. W interesie Polski jest odnalezienie się w nowej rzeczywistości, która będzie bardziej wymagająca. I doprowadzi do przemodelowania mechanizmów rządzących międzynarodową sceną polityczną.

 

Brutalna taktyka negocjacyjna

Nie można wykluczyć, że to, co widzieliśmy w USA, było brutalną, ale jedynie taktyką negocjacyjną. Chodzi o wymuszenie na Ukrainie akceptacji planu działania prezydenta Trumpa. Również krytykowana powszechnie decyzja o wstrzymaniu broni dla Ukrainy wydaje się być obliczona na wymuszenie oczekiwanego działania na władzach w Kijowie. Z czasem obie strony wrócą do rozmów i – zapewne – ostatecznie wypracują porozumienie, choć gra toczy się o coś więcej. O zgodę Ukrainy na poddanie się amerykańskiemu planowi zamrożenia frontu. Zapewne tak się stanie, na dłuższą metę bowiem Ukraina nie jest w stanie bronić się przed Rosją, a nikt na Zachodzie nie jest w stanie zastąpić pomocy wojskowej z USA.

Europa zwyczajnie nie ma takiego potencjału, choć – biorąc pod uwagę wypowiedzi i zapowiedzi liderów państw Europy Zachodniej – bardzo udaje, że ma. Ukraina jest więc skazana na rozmowy z USA, a Europy może próbować używać jedynie jako taktyki negocjacyjnej wobec Amerykanów. Z drugiej strony, Stany Zjednoczone muszą brać pod uwagę interesy Ukrainy. Wieloletnie zaangażowanie w pomoc Ukrainie związało już bowiem obecnie interesy amerykańskie z przyszłością Ukrainy. Na relacjach USA – Ukraina odkładać się będzie osobista niechęć między prezydentami, ale los Ukrainy nie jest bez znaczenia dla wizerunku Stanów Zjednoczonych.

Trump, bardzo często odwołujący się do błędów Joe Bidena, sugerujący, że wojna by nie wybuchła, gdyby np. USA lepiej zorganizowały i przeprowadziły ewakuację z Afganistanu, zapewne będzie dbał, by takich rzeczy o sobie nie słyszeć w przyszłości. Chce on obecnie grać na zatrzymanie wojny i zamrożenie frontu, chce zatrzymać rozlew krwi, skupić się na problemach wewnętrznych i nie wydawać pieniędzy na wojnę, której – jak mówi – nie da się wygrać. Waszyngton jednak wie, że zwycięstwo Rosji w wojnie przeciwko Ukrainie oznaczać będzie tak dużą zmianę sytuacji bezpieczeństwa w Europie, i tak wiele nowych wyzwań, że nie pozostanie to bez wpływu na USA i amerykańską politykę. To oznacza, że USA Ukrainy zapewne nie porzucą, a zawieszenie pomocy będzie czasowe.

 

Amerykanie chcą doprowadzić do zawarcia pokoju

Rozdźwięk pomiędzy krótkoterminowymi oczekiwaniami przywództwa USA i Ukrainy jest jednak oczywisty. Ukraińskie przywództwo przede wszystkim liczy na pomoc militarną i finansową, chce prowadzić operację obronną. Prezydent Zełenski wie doskonale, że na Ukrainie wciąż oczekuje się kontynuowania walki. Pomimo wielu lat prowadzonej wojny – a może właśnie przez to, że zaczęła się ona w 2014 roku – Ukraińcy oczekują  dalszej obrony. Prezydent Ukrainy chce przede wszystkim utrzymania dotychczasowej praktyki, w ramach której Zachód wspierał Ukrainę.

Amerykanie są dziś w innym momencie. Chcą zamrozić front i doprowadzić do zawarcia pokoju. Chcą też – o czym Trump mówi od początku uczciwie – zbilansować rachunek inwestycji i zysków, jakie USA mają z pomocy Ukrainie. To podejście oznacza mocne osłabienie wizerunku i roli USA jako „globalnego policjanta” czy „strażnika”, świadczy też o wejściu transakcyjnego modelu międzynarodowej polityki, ale jednocześnie bynajmniej nie przekreśla zaangażowania USA na rzecz Ukrainy czy też obecności Ameryki w Europie. Podpisanie układu USA – Ukraina dotyczącego złóż miało być widocznym elementem nowej polityki USA, która opierać się ma na wymianie korzyści. Kontrakt miał być ważnym elementem wiązania interesów amerykańskich z terytorium ukraińskim. Zmiana podejścia jest oczywista, ale daleko tu od porzucenia Ukrainy na pastwę Rosji. Sama zmiana podejścia amerykańskiego prezydenta wynika też z tego, co dzieje się na świecie.

W ostatnich latach w Ameryce pojawiły się problemy wewnętrzne, a na świecie powstało wiele nowych potęg, jak choćby Chiny czy Indie, które mają swoje ambicje. USA stają przed ogromnym wyzwaniem związanym z obroną własnej pozycji i dominacji. Szczególnie że będąca strategicznym partnerem USA Europa na własne życzenie się osłabia i rozmienia na drobne. Waszyngton tymczasem otwarcie wskazuje, że Europa musi wziąć sprawy w swoje ręce, ponieważ dziś priorytetem jest Pacyfik, w tym rozbicie współpracy Rosji i Chin. W tej układance Europa może być jedynie pobocznym tematem, co będzie krytycznie niebezpieczne dla Ukrainy i może oznaczać wzrost zagrożeń dla Europy Środkowej.

 

Działania Waszyngtonu budzą niepokój w Europie Środkowej

Sytuacja międzynarodowa jest coraz trudniejsza. Działania amerykańskie budzą niepokój w Europie Środkowej, która jest pod stałą presją rosyjską. Rosja nie ukrywa, że Ukraina jest jedynie pierwszym etapem działań wojennych. Kreml chce odbudowy imperium na modłę Związku Sowieckiego. I będzie do tego dążył. Dla Rosji celem strategicznym pozostaje zniszczenie NATO w obecnym kształcie, wypchnięcie USA z Europy i zbudowanie strefy wpływów Rosji w Europie Środkowej. To wskazuje, że konfrontacja między Rosją i USA jest kwestią czasu. W sposób oczywisty powoduje to jednak również, że sytuacja i poziom bezpieczeństwa naszego regionu jest tu i teraz zupełnie inny niż Europy Zachodniej.

Dla Polski sytuacja powinna być więc jasna. Nam przede wszystkim musi zależeć na bezpieczeństwie naszego kraju i regionu. To oznacza, że Polska powinna dziś działać aktywnie na rzecz relacji polsko-amerykańskich. Musimy być w Waszyngtonie, prezentować nasze stanowisko i rozumienie sytuacji, a także przekonywać, że USA nie mogą porzucić Ukrainy z uwagi na ryzyka dla nich samych. Porzucenie Europy Środkowej z czasem uderzy w amerykańskie interesy. Sytuacja Polski i wschodniej flanki NATO jest na tyle nietypowa i odmienna od Europy Zachodniej, że nam się nie opłaca antytrumpowska histeria widoczna tam coraz bardziej. Nie możemy również żyrować szkodliwych dla nas samych działań sojuszników. Polska musi więc umieć przyciągać USA, musi znaleźć klucz do wzmocnienia naszego bezpieczeństwa. Tylko z USA jesteśmy w stanie zabezpieczyć Polskę przed rosyjskimi działaniami. Oczywiście, nie możemy zapominać o Europie. Ona musi być pobudzana i pracować na swój potencjał. Polska jednak nie może pozwalać sobie na stawanie przed alternatywą – USA albo Europa. W takiej sytuacji wybór – z uwagi na różnice potencjału – powinien być oczywisty. To Stany Zjednoczone mają dziś jedyny potencjał dający gwarancje odstraszania. I to z USA Polska powinna budować kluczowy dla nas parasol ochronny. Polska ma dziś potencjalnie dobrą sytuację wyjściową.

Prezydent Donald Trump wskazał wielokrotnie, że Polskę docenia, że docenia naszą politykę zbrojeniową, docenia poziom wydatków. Podobnie mówili przedstawiciele USA – sekretarz obrony i specjalny wysłannik prezydenta USA ws. Ukrainy. Choć na razie te pochwały nie przekładają się na konkretne plany i propozycje, Polska ma dziś dobrą prasę i potencjał realizowania z USA wspólnych interesów na rzecz bezpieczeństwa. Musimy chcieć z niego skorzystać. A to częściowo oznacza, że musimy być z boku głównego nurtu Europy Zachodniej, który atakuje dziś USA, i iść swoją drogą. Powinniśmy być liderem, który będzie grał na wielu fortepianach, walcząc o własne interesy. Mamy w tej chwili dobre możliwości w UE i USA, by realizować własną agendę. Strategicznym błędem byłoby z tego nie skorzystać.

 

Współpraca Polski z USA

Wejście do gry prezydenta Donalda Trumpa jest takie, jakiego się należało spodziewać – zmienił on zupełnie jej zasady. Nowe na pewno są problemem dla tych, którzy chowali się pod amerykańskim parasolem ochronnym, nie wypełniając przy tym swoich obowiązków i lekceważąc bezpieczeństwo. Polska nie musi wobec takich państw odczuwać solidarności, jeśli oznacza to zakopanie naszych własnych interesów. Współpraca między Polską a USA na pewno będzie trudniejsza, szczególnie przy obecnym rządzie w Polsce, ale nie przekreślona. Trump zmienia reguły gry, stawia na zawieszenie broni i zamrożenie frontu. Wobec tego należy się spodziewać jego gestów wobec Rosji, ponieważ jest mu ona potrzebna – w perspektywie ukraińskiej, ale i dużo ważniejszej – oddziaływania na Chiny i Iran. Polska nie będzie w tej grze traktowana na równi, ale musi walczyć o swoje interesy i bezpieczeństwo. USA trzymają dla nas otwartą furtkę. Ale trzeba ją szybko zapełnić konkretami. Tych brak, a my z inicjatywą jak na razie nie wychodzimy…


 

POLECANE
Politico szydzi z niecodziennego zachowania Donalda Tuska na unijnym szczycie z ostatniej chwili
Politico szydzi z niecodziennego zachowania Donalda Tuska na unijnym szczycie

Przywódcy 27 państw członkowskich UE spotykają się w Brukseli, aby omówić wydatki na obronność, wsparcie dla Ukrainy, konkurencyjność, Bliski Wschód i migrację. Niecodziennie zachowanie Donalda Tuska przyciągneło uwagę mediów.

Dzieci nienarodzone nie są zlepkiem komórek. Jeszcze w łonach matek uczą się języka i akcentu rodziców tylko u nas
Dzieci nienarodzone nie są "zlepkiem komórek". Jeszcze w łonach matek uczą się języka i akcentu rodziców

Dzieci nienarodzone nie są tylko „zlepkiem komórek” - one aktywnie uczą się swojego pierwszego języka, zanim nawet otworzą oczy. Badania z neuronauk i lingwistyki potwierdzają wszak: płód w łonie matki jest człowiekiem, zdolnym do rzeczy, które potrafimy tylko my, ludzie.

Trzaskowski chce uciszyć kościelne dzwony? Wiadomości
Trzaskowski chce uciszyć kościelne dzwony?

Według doniesień, do których miał dotrzeć PortalWarszawski.com.pl, warszawski ratusz miałby "zająć się kwestią bicia kościelnych dzwonów".

Niemiecka dziennikarka sugeruje, że Tusk będzie stawiał wiatraki zamiast budować elektrownie jądrowe Wiadomości
Niemiecka dziennikarka sugeruje, że Tusk będzie stawiał wiatraki zamiast budować elektrownie jądrowe

Niemiecka dziennikarka Gabriele Lesser sugeruje, że rząd Donalda Tuska może opóźnić budowę elektrowni atomowej. Zamiast tego w Polsce miałyby powstać farmy wiatrowe.

Zaskakujący obrót sprawy w kwestii ew. produkcji czołgów przez Volkswagen tylko u nas
Zaskakujący obrót sprawy w kwestii ew. produkcji czołgów przez Volkswagen

Koncern Rheinmetall to główny producent w sektorze obronnym i jeden z największych producentów amunicji w Niemczech i na świecie. W ostatnich miesiącach firma poczyniła już znaczne inwestycje w swoją sieć produkująca amunicję. - Od 2025 roku Rheinmetall w swoich zakładach w Niemczech, Hiszpanii, RPA, Australii i na Węgrzech chce produkować aż 700 000 pocisków artyleryjskich i 10 000 ton prochu w skali roku - podała firma z siedzibą w Düsseldorfie.

Protesty w Turcji po zatrzymaniu burmistrza Stambułu. Nowe informacje polityka
Protesty w Turcji po zatrzymaniu burmistrza Stambułu. Nowe informacje

Mimo zakazu zgromadzeń tłum demonstrujących zebrał się w czwartek przed siedzibą władz miejskich w Stambule, by zaprotestować przeciwko zatrzymaniu opozycyjnego burmistrza tej metropolii Ekrema Imamoglu. Według AFP policja użyła gumowych kul i gazu łzawiącego.

Europejska Unia Obronna to PUŁAPKA gorące
Europejska Unia Obronna to PUŁAPKA

Komisja Europejska opublikowała pełen tekst Białej Księgi ws. obronności Unii Europejskiej. Wygląda na to, że chce ona powtórzyć manewr, jaki zrobiła w przypadku Fudnuszu Odbudowy i obciążyć państwa członkowskie kredytami, przy czym otrzymanie tych pieniędzy byłoby warunkowane spełnieniem oczekiwań eurokratów.

Mógł to przeforsować. Zbigniew Ziobro uderza w Donalda Tuska polityka
"Mógł to przeforsować". Zbigniew Ziobro uderza w Donalda Tuska

- Premier Donald Tusk mógł przeforsować politycznie, żeby poprzez przesłuchanie Barbary Skrzypek przez prokurator Ewę Wrzosek dręczyć i upokarzać prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego - ocenił w czwartek były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Tylko pod kontrolą Ukrainy. Wołodymyr Zełenski odrzuca propozycję USA polityka
"Tylko pod kontrolą Ukrainy". Wołodymyr Zełenski odrzuca propozycję USA

Po spotkaniu w czwartek z norweskim premierem Jonasem Gahrem Stoere prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski określił postawę Donalda Trumpa ws. przyjęcia Kijowa do NATO jako prezent dla Władimira Putina. Odrzucił możliwość przejęcia ukraińskich elektrowni atomowych przez USA.

Komunikat dla mieszkańców Gdańska Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Gdańska

W związku z pracami drogowymi na al. PCK w Pruszczu Gdańskim, ZTM Gdańsk od 25 marca wprowadza zmiany na linii 200.

REKLAMA

Stanisław Żaryn: Donald Trump zmienił reguły gry

Rozmowa Wołodymyra Zełenskiego z Donaldem Trumpem skupiła na sobie uwagę świata. Spotkanie zakończone awanturą zamiast podpisaniem ważnego porozumienia USA – Ukraina przeraziło wiele rządów w Europie. Zostało bowiem odebrane jako dowód, że USA zdradziły Ukrainę i będą się dogadywać z Rosją wbrew interesom Europy i bezpieczeństwu NATO.
Prezydent USA Donald Trump Stanisław Żaryn: Donald Trump zmienił reguły gry
Prezydent USA Donald Trump / EPA/SAMUEL CORUM

Powrót do stołu prezydentów Trumpa i Zełenskiego jest kwestią czasu – oba państwa są skazane na rozmowy i wypracowanie nowych obszarów współpracy i współdziałania, choć dziś wiadomo, że będzie to wyglądało zupełnie inaczej niż do tej pory. Inne będą również mechanizmy zarządzania polityką zagraniczną, w tym polityką bezpieczeństwa, USA. W interesie Polski jest odnalezienie się w nowej rzeczywistości, która będzie bardziej wymagająca. I doprowadzi do przemodelowania mechanizmów rządzących międzynarodową sceną polityczną.

 

Brutalna taktyka negocjacyjna

Nie można wykluczyć, że to, co widzieliśmy w USA, było brutalną, ale jedynie taktyką negocjacyjną. Chodzi o wymuszenie na Ukrainie akceptacji planu działania prezydenta Trumpa. Również krytykowana powszechnie decyzja o wstrzymaniu broni dla Ukrainy wydaje się być obliczona na wymuszenie oczekiwanego działania na władzach w Kijowie. Z czasem obie strony wrócą do rozmów i – zapewne – ostatecznie wypracują porozumienie, choć gra toczy się o coś więcej. O zgodę Ukrainy na poddanie się amerykańskiemu planowi zamrożenia frontu. Zapewne tak się stanie, na dłuższą metę bowiem Ukraina nie jest w stanie bronić się przed Rosją, a nikt na Zachodzie nie jest w stanie zastąpić pomocy wojskowej z USA.

Europa zwyczajnie nie ma takiego potencjału, choć – biorąc pod uwagę wypowiedzi i zapowiedzi liderów państw Europy Zachodniej – bardzo udaje, że ma. Ukraina jest więc skazana na rozmowy z USA, a Europy może próbować używać jedynie jako taktyki negocjacyjnej wobec Amerykanów. Z drugiej strony, Stany Zjednoczone muszą brać pod uwagę interesy Ukrainy. Wieloletnie zaangażowanie w pomoc Ukrainie związało już bowiem obecnie interesy amerykańskie z przyszłością Ukrainy. Na relacjach USA – Ukraina odkładać się będzie osobista niechęć między prezydentami, ale los Ukrainy nie jest bez znaczenia dla wizerunku Stanów Zjednoczonych.

Trump, bardzo często odwołujący się do błędów Joe Bidena, sugerujący, że wojna by nie wybuchła, gdyby np. USA lepiej zorganizowały i przeprowadziły ewakuację z Afganistanu, zapewne będzie dbał, by takich rzeczy o sobie nie słyszeć w przyszłości. Chce on obecnie grać na zatrzymanie wojny i zamrożenie frontu, chce zatrzymać rozlew krwi, skupić się na problemach wewnętrznych i nie wydawać pieniędzy na wojnę, której – jak mówi – nie da się wygrać. Waszyngton jednak wie, że zwycięstwo Rosji w wojnie przeciwko Ukrainie oznaczać będzie tak dużą zmianę sytuacji bezpieczeństwa w Europie, i tak wiele nowych wyzwań, że nie pozostanie to bez wpływu na USA i amerykańską politykę. To oznacza, że USA Ukrainy zapewne nie porzucą, a zawieszenie pomocy będzie czasowe.

 

Amerykanie chcą doprowadzić do zawarcia pokoju

Rozdźwięk pomiędzy krótkoterminowymi oczekiwaniami przywództwa USA i Ukrainy jest jednak oczywisty. Ukraińskie przywództwo przede wszystkim liczy na pomoc militarną i finansową, chce prowadzić operację obronną. Prezydent Zełenski wie doskonale, że na Ukrainie wciąż oczekuje się kontynuowania walki. Pomimo wielu lat prowadzonej wojny – a może właśnie przez to, że zaczęła się ona w 2014 roku – Ukraińcy oczekują  dalszej obrony. Prezydent Ukrainy chce przede wszystkim utrzymania dotychczasowej praktyki, w ramach której Zachód wspierał Ukrainę.

Amerykanie są dziś w innym momencie. Chcą zamrozić front i doprowadzić do zawarcia pokoju. Chcą też – o czym Trump mówi od początku uczciwie – zbilansować rachunek inwestycji i zysków, jakie USA mają z pomocy Ukrainie. To podejście oznacza mocne osłabienie wizerunku i roli USA jako „globalnego policjanta” czy „strażnika”, świadczy też o wejściu transakcyjnego modelu międzynarodowej polityki, ale jednocześnie bynajmniej nie przekreśla zaangażowania USA na rzecz Ukrainy czy też obecności Ameryki w Europie. Podpisanie układu USA – Ukraina dotyczącego złóż miało być widocznym elementem nowej polityki USA, która opierać się ma na wymianie korzyści. Kontrakt miał być ważnym elementem wiązania interesów amerykańskich z terytorium ukraińskim. Zmiana podejścia jest oczywista, ale daleko tu od porzucenia Ukrainy na pastwę Rosji. Sama zmiana podejścia amerykańskiego prezydenta wynika też z tego, co dzieje się na świecie.

W ostatnich latach w Ameryce pojawiły się problemy wewnętrzne, a na świecie powstało wiele nowych potęg, jak choćby Chiny czy Indie, które mają swoje ambicje. USA stają przed ogromnym wyzwaniem związanym z obroną własnej pozycji i dominacji. Szczególnie że będąca strategicznym partnerem USA Europa na własne życzenie się osłabia i rozmienia na drobne. Waszyngton tymczasem otwarcie wskazuje, że Europa musi wziąć sprawy w swoje ręce, ponieważ dziś priorytetem jest Pacyfik, w tym rozbicie współpracy Rosji i Chin. W tej układance Europa może być jedynie pobocznym tematem, co będzie krytycznie niebezpieczne dla Ukrainy i może oznaczać wzrost zagrożeń dla Europy Środkowej.

 

Działania Waszyngtonu budzą niepokój w Europie Środkowej

Sytuacja międzynarodowa jest coraz trudniejsza. Działania amerykańskie budzą niepokój w Europie Środkowej, która jest pod stałą presją rosyjską. Rosja nie ukrywa, że Ukraina jest jedynie pierwszym etapem działań wojennych. Kreml chce odbudowy imperium na modłę Związku Sowieckiego. I będzie do tego dążył. Dla Rosji celem strategicznym pozostaje zniszczenie NATO w obecnym kształcie, wypchnięcie USA z Europy i zbudowanie strefy wpływów Rosji w Europie Środkowej. To wskazuje, że konfrontacja między Rosją i USA jest kwestią czasu. W sposób oczywisty powoduje to jednak również, że sytuacja i poziom bezpieczeństwa naszego regionu jest tu i teraz zupełnie inny niż Europy Zachodniej.

Dla Polski sytuacja powinna być więc jasna. Nam przede wszystkim musi zależeć na bezpieczeństwie naszego kraju i regionu. To oznacza, że Polska powinna dziś działać aktywnie na rzecz relacji polsko-amerykańskich. Musimy być w Waszyngtonie, prezentować nasze stanowisko i rozumienie sytuacji, a także przekonywać, że USA nie mogą porzucić Ukrainy z uwagi na ryzyka dla nich samych. Porzucenie Europy Środkowej z czasem uderzy w amerykańskie interesy. Sytuacja Polski i wschodniej flanki NATO jest na tyle nietypowa i odmienna od Europy Zachodniej, że nam się nie opłaca antytrumpowska histeria widoczna tam coraz bardziej. Nie możemy również żyrować szkodliwych dla nas samych działań sojuszników. Polska musi więc umieć przyciągać USA, musi znaleźć klucz do wzmocnienia naszego bezpieczeństwa. Tylko z USA jesteśmy w stanie zabezpieczyć Polskę przed rosyjskimi działaniami. Oczywiście, nie możemy zapominać o Europie. Ona musi być pobudzana i pracować na swój potencjał. Polska jednak nie może pozwalać sobie na stawanie przed alternatywą – USA albo Europa. W takiej sytuacji wybór – z uwagi na różnice potencjału – powinien być oczywisty. To Stany Zjednoczone mają dziś jedyny potencjał dający gwarancje odstraszania. I to z USA Polska powinna budować kluczowy dla nas parasol ochronny. Polska ma dziś potencjalnie dobrą sytuację wyjściową.

Prezydent Donald Trump wskazał wielokrotnie, że Polskę docenia, że docenia naszą politykę zbrojeniową, docenia poziom wydatków. Podobnie mówili przedstawiciele USA – sekretarz obrony i specjalny wysłannik prezydenta USA ws. Ukrainy. Choć na razie te pochwały nie przekładają się na konkretne plany i propozycje, Polska ma dziś dobrą prasę i potencjał realizowania z USA wspólnych interesów na rzecz bezpieczeństwa. Musimy chcieć z niego skorzystać. A to częściowo oznacza, że musimy być z boku głównego nurtu Europy Zachodniej, który atakuje dziś USA, i iść swoją drogą. Powinniśmy być liderem, który będzie grał na wielu fortepianach, walcząc o własne interesy. Mamy w tej chwili dobre możliwości w UE i USA, by realizować własną agendę. Strategicznym błędem byłoby z tego nie skorzystać.

 

Współpraca Polski z USA

Wejście do gry prezydenta Donalda Trumpa jest takie, jakiego się należało spodziewać – zmienił on zupełnie jej zasady. Nowe na pewno są problemem dla tych, którzy chowali się pod amerykańskim parasolem ochronnym, nie wypełniając przy tym swoich obowiązków i lekceważąc bezpieczeństwo. Polska nie musi wobec takich państw odczuwać solidarności, jeśli oznacza to zakopanie naszych własnych interesów. Współpraca między Polską a USA na pewno będzie trudniejsza, szczególnie przy obecnym rządzie w Polsce, ale nie przekreślona. Trump zmienia reguły gry, stawia na zawieszenie broni i zamrożenie frontu. Wobec tego należy się spodziewać jego gestów wobec Rosji, ponieważ jest mu ona potrzebna – w perspektywie ukraińskiej, ale i dużo ważniejszej – oddziaływania na Chiny i Iran. Polska nie będzie w tej grze traktowana na równi, ale musi walczyć o swoje interesy i bezpieczeństwo. USA trzymają dla nas otwartą furtkę. Ale trzeba ją szybko zapełnić konkretami. Tych brak, a my z inicjatywą jak na razie nie wychodzimy…



 

Polecane
Emerytury
Stażowe