To my kupujący. Kto chce kupić nieruchomość w 2025 roku?

Obecnie dużo się mówi o słabnącym popycie i stagnacji na rynku nieruchomości. Nie oznacza to jednak, że mieszkań nie kupuje nikt. Analiza „To my. Kupujący 2025” skupia się na osobach, które chcą nabyć własną nieruchomość w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Opracowanie powstało dzięki portalowi ogłoszeniowemu Nieruchomosci-online.pl we współpracy z agencją badawczą Inquiry na bazie danych YouGov. W badaniu wzięło udział 600 osób z planami nabywczymi w segmencie mieszkań. Jacy to ludzie? Kto dziś kupuje?
To my kupujący 2025 To my kupujący. Kto chce kupić nieruchomość w 2025 roku?
To my kupujący 2025 / grafika: materiał partnera

Rynek nieruchomości to ludzie

Czasem w gąszczu ofert i analiz łatwo zapomnieć o człowieku, który stoi zarówno w pozycji sprzedającego, jak i kupującego. Zadaniem pośrednika jest jak najlepiej zaopiekować się każdą ze stron transakcji, trafiając w ich potrzeby. W tym kontekście bardzo ważne jest pytanie, kim są ludzie, którzy aktualnie chcą kupić własne lokum. W jakim są wieku? Jakie są ich zwyczaje? Właśnie te kwestie analizuje wspomniane opracowanie. Jego twórcy starają się jak najlepiej poznać grupę kupców. W ramach projektu portalu Nieruchomosci-online.pl we współpracy z agencją badawczą Inquiry na bazie danych YouGov powstał raport To my. Kupujący 2025. Jest on cenną charakterystyką tej grupy.

Aktywność w sektorze mieszkaniowym zależy od wielu czynników nie zawsze związanych z samą nieruchomością. Należą do nich między innymi plany, decyzje życiowe czy status rodzinny. Większość z tych kwestii ma niewiele wspólnego z czynnikami ekonomicznymi czy posiadanym budżetem. To czy w danym momencie chcemy kupić mieszkanie, jest wypadkową naszych poznaw, przyzwyczajeń i doświadczeń, a przede wszystkim celów. Z pewnością w Polsce żyją ludzie, którzy własnego lokum nie chcą i do niego nie dążą. Czy coś łączy tych, którzy jednak się na te inwestycje decydują?

Co warto wiedzieć o aktywnych kupujących?

Wydaje się, że duże inwestycje to domena przede wszystkim osób w wieku produkcyjnym. Omawiane badanie pokazuje, że to nie takie oczywiste. Co trzeci kupujący to osoba powyżej 55 roku życia. Ludzie tacy często mają już dorosłe dzieci i chętnie przenoszą się do innej dzielnicy lub zmieniają mieszkanie na takie, które bardziej odpowiada ich potrzebom. Etap życiowy i stosunek do rodziny to niektóre z ważniejszych czynników kształtujących naszą aktywność na rynku nieruchomości. Nie oznacza to jednak, że własne mieszkanie chcą kupić tylko ludzie posiadający rodzinę.

Co ważne aż 28% badanej grupy to osoby od 35 do 44 roku życia. I u nich bywa, że dzieci są już starsze, a potrzeby rodziny się zmieniają. Może to dotyczyć wygodnego metrażu, lokalizacji czy kosztów utrzymania nieruchomości. Nie dziwi przy tym fakt, że osoby naprawdę młode, czyli w przedziale wiekowym 18-24 to jedynie 6% grupy aktywnych kupców. Ta grupa wiekowa dopiero wchodzi w życie, rzadko planuje tak poważne inwestycje. Głównie dlatego, że brakuje im odpowiedniego budżetu lub zdolności kredytowej.

Co ciekawe ponad połowa potencjalnych kupców z badanej grupy nie wierzy w poprawę swojej sytuacji finansowej w najbliższym czasie. Mimo to aż 6 na 10 osób poddanych analizie uważa swoją sytuację materialną za stabilną. Co drugi ankietowany przyznaje przy tym, że wiedzie mu się lepiej niż jeszcze rok temu. Inwestycja w mieszkanie to poważna decyzja i niepewność finansowa z pewnością znacząco ją utrudnia.

Zakup nieruchomości a rodzina

W 2025 roku wśród potencjalnych kupujących niemal połowa to osoby mieszkające z potomstwem. Dużo częściej mają oni przynajmniej jedno starsze dziecko, które ma powyżej 7 lat. Gospodarstwa domowe z małymi dziećmi to mniejszy odsetek tej grupy. Jedno dziecko wychowuje 22% kupujących a dwoje 16%. Jednak analiza wykazuje, że w grupie aktywnych kupców nieznacznie przeważają osoby bezdzietne. To aż 53% całej grupy biorącej udział w badaniu. Równocześnie ponad połowa to małżeństwa. Tylko 20% par aktywnych na rynku nieruchomości w 2025 żyje w związkach nieformalnych.

Przyjaciele, czyli rodzina z wyboru to coraz ważniejsza grupa dla aktywnych kupujących. Aż 20% badanych deklaruje, że przyjaźń jest dla nich cenniejsza niż więzi rodzinne. Co trzeci ankietowany uważa przy tym, że małżeństwo za przestarzałe rozwiązanie i nie planuje ślubu. Takie poglądy popularne są wśród najmłodszych pokoleń, które wchodzą właśnie w dorosłość. Same więzy krwi niewiele dla nich znaczą.

Za rodzinę coraz częściej uważane są też zwierzęta. Psy ma niemal połowa osób, które zostały objęte badaniem. Koty posiada niemal 40% osób biorących udział w tegorocznej charakterystyce. Aż 67% tej grupy uważa zwierzęta za członków swojej rodziny. Pogląd taki z pewnością może wpływać na wybór nieruchomości. Osoby, które dbają o swoich czworonogów, będą szukały dla nich bezpiecznej okolicy z wygodną infrastrukturą.

Najwięcej osób objętych badaniem, które planują kupno własnego lokum mieszka na Mazowszu. Średnie zarobki w tym regionie są wysokie, a stołeczny rynek pracy jest bardzo bogaty. Jednak większość ankietowanych z tego regionu mieszka poza Warszawą. I choć w badanej grupie dominują mieszkańcy miast, osoby na stałe mieszkające na wsi też są aktywne na rynku nieruchomości.


 

POLECANE
Stopnie BRAVO i BRAVO-CRP przedłużone. Pilny komunikat rządu z ostatniej chwili
Stopnie BRAVO i BRAVO-CRP przedłużone. Pilny komunikat rządu

Premier przedłużył drugi stopień alarmowy BRAVO i BRAVO-CRP na terenie całej Polski do 31 sierpnia 2025. Wyjaśniamy, co to oznacza i dlaczego władze proszą obywateli o czujność.

Ukraińskie drony znowu w akcji. Ważna fabryka w Rosji trafiona z ostatniej chwili
Ukraińskie drony znowu w akcji. Ważna fabryka w Rosji trafiona

Drony Sił Systemów Bezzałogowych ukraińskich wojsk zaatakowały w Rosji fabrykę radarów, wykorzystywanych w dronach i rakietach, które ostrzeliwują Ukrainę – powiadomił w sobotę Sztab Generalny w Kijowie.

Cztery podgatunki elit gardzących polską hołotą tylko u nas
Cztery podgatunki elit gardzących polską hołotą

Ciągle się zastanawiam skąd bierze się głębokie przekonanie niektórych środowisk o ich wyższości, lepszym wykształceniu, europejskości nad „prostakami” z prawicy, którzy nic nie kumają z otaczającej ich rzeczywistości tkwiąc mentalnie w Średniowieczu (nie będę, jaśnie oświeconym, wyjaśniał co wniosły w legacie do naszego dzisiejszego życia wykpiwane wieki średnie bo zajęłoby to zbyt wiele czasu a oni i tak by tego nie pojęli – przy okazji tylko i na końcu przypomnijmy, że między innymi ich guru Bronisław Geremek był mediewistą, zajmującym się, o zgrozo, prostytucją…) i nie wychodząc od miejscowego proboszcza (alternatywnie ”z kruchty”).

Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins z ostatniej chwili
Wimbledon: Pewne zwycięstwo Igi Świątek z Danielle Collins

Iga Świątek awansowała do czwartej rundy wielkoszlemowego turnieju na trawiastych kortach Wimbledonu. Rozstawiona z numerem ósmym tenisistka pewnie pokonała Amerykankę Danielle Collins 6:2, 6:3. Jej kolejną rywalką w Londynie będzie Dunka Clara Tauson.

Komu służycie?. Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji z ostatniej chwili
"Komu służycie?". Ostra reakcja Roberta Bąkiewicza na zaskakujący ruch policji

Robert Bąkiewicz ostro skrytykował decyzję policji o wprowadzeniu zakazu lotów dronów przy granicy z Niemcami. Jak twierdzi, ograniczenia uderzają w działania obywatelskie mające na celu kontrolę migracji; zakaz ogłoszono dwa dni po tym, jak Ruch Obrony Granic zakupił własne drony do patrolowania pasa przygranicznego.

Komunikat dla mieszkańców woj. świętokrzyskiego Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców woj. świętokrzyskiego

W sobotę uruchomiono wakacyjną, bezpłatną linię autobusową z Kielc na Święty Krzyż. Kursy realizowane będą w każdą sobotę i niedzielę do 28 września. Pasażerom towarzyszyć będzie przewodnik, który opowie o atrakcjach turystycznych regionu i zaprezentuje najciekawsze miejsca na Łysej Górze.

Awaria gazociągu w Gdańsku. Nowe informacje z ostatniej chwili
Awaria gazociągu w Gdańsku. Nowe informacje

Służby zakończyły działania na terenie terminala promowego na półwyspie Westerplatte w Gdańsku, gdzie w południe doszło do uszkodzenia gazociągu z gazem ziemnym. Nikomu nic się nie stało.

Nie czuję lewej nogi. Polska wokalistka bardzo chora Wiadomości
"Nie czuję lewej nogi". Polska wokalistka bardzo chora

Maja Hyży ponownie trafiła do szpitala. Wokalistka przeszła już dziewiątą operację związaną z rzadką chorobą biodra, na którą cierpi od dzieciństwa. Niestety, zabieg nie przebiegł bez komplikacji. W mediach społecznościowych artystka podzieliła się z niepokojącymi informacjami.

Zamknięte popularne kąpieliska. Nowy komunikat GIS z ostatniej chwili
Zamknięte popularne kąpieliska. Nowy komunikat GIS

Upały, brak wiatru i opadów to idealne warunki do pojawienia się sinic w jeziorach i zalewach. Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) poinformował 4 lipca o czasowym zamknięciu trzech kąpielisk śródlądowych z powodu zakwitu tych bakterii. Czerwona flaga oznacza całkowity zakaz kąpieli – nawet chwilowy kontakt z wodą może być niebezpieczny dla zdrowia.

Kryzys w koalicji rządowej. Kosiniak-Kamysz zabiera głos z ostatniej chwili
Kryzys w koalicji rządowej. Kosiniak-Kamysz zabiera głos

Nie boję się o stabilność koalicji; nie boję się o porozumienie naszych czterech formacji - uspokajał w sobotę szef PSL, wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, odnosząc się do informacji o spotkaniu lidera Polski 2050 Szymona Hołowni z politykami PiS.

REKLAMA

To my kupujący. Kto chce kupić nieruchomość w 2025 roku?

Obecnie dużo się mówi o słabnącym popycie i stagnacji na rynku nieruchomości. Nie oznacza to jednak, że mieszkań nie kupuje nikt. Analiza „To my. Kupujący 2025” skupia się na osobach, które chcą nabyć własną nieruchomość w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Opracowanie powstało dzięki portalowi ogłoszeniowemu Nieruchomosci-online.pl we współpracy z agencją badawczą Inquiry na bazie danych YouGov. W badaniu wzięło udział 600 osób z planami nabywczymi w segmencie mieszkań. Jacy to ludzie? Kto dziś kupuje?
To my kupujący 2025 To my kupujący. Kto chce kupić nieruchomość w 2025 roku?
To my kupujący 2025 / grafika: materiał partnera

Rynek nieruchomości to ludzie

Czasem w gąszczu ofert i analiz łatwo zapomnieć o człowieku, który stoi zarówno w pozycji sprzedającego, jak i kupującego. Zadaniem pośrednika jest jak najlepiej zaopiekować się każdą ze stron transakcji, trafiając w ich potrzeby. W tym kontekście bardzo ważne jest pytanie, kim są ludzie, którzy aktualnie chcą kupić własne lokum. W jakim są wieku? Jakie są ich zwyczaje? Właśnie te kwestie analizuje wspomniane opracowanie. Jego twórcy starają się jak najlepiej poznać grupę kupców. W ramach projektu portalu Nieruchomosci-online.pl we współpracy z agencją badawczą Inquiry na bazie danych YouGov powstał raport To my. Kupujący 2025. Jest on cenną charakterystyką tej grupy.

Aktywność w sektorze mieszkaniowym zależy od wielu czynników nie zawsze związanych z samą nieruchomością. Należą do nich między innymi plany, decyzje życiowe czy status rodzinny. Większość z tych kwestii ma niewiele wspólnego z czynnikami ekonomicznymi czy posiadanym budżetem. To czy w danym momencie chcemy kupić mieszkanie, jest wypadkową naszych poznaw, przyzwyczajeń i doświadczeń, a przede wszystkim celów. Z pewnością w Polsce żyją ludzie, którzy własnego lokum nie chcą i do niego nie dążą. Czy coś łączy tych, którzy jednak się na te inwestycje decydują?

Co warto wiedzieć o aktywnych kupujących?

Wydaje się, że duże inwestycje to domena przede wszystkim osób w wieku produkcyjnym. Omawiane badanie pokazuje, że to nie takie oczywiste. Co trzeci kupujący to osoba powyżej 55 roku życia. Ludzie tacy często mają już dorosłe dzieci i chętnie przenoszą się do innej dzielnicy lub zmieniają mieszkanie na takie, które bardziej odpowiada ich potrzebom. Etap życiowy i stosunek do rodziny to niektóre z ważniejszych czynników kształtujących naszą aktywność na rynku nieruchomości. Nie oznacza to jednak, że własne mieszkanie chcą kupić tylko ludzie posiadający rodzinę.

Co ważne aż 28% badanej grupy to osoby od 35 do 44 roku życia. I u nich bywa, że dzieci są już starsze, a potrzeby rodziny się zmieniają. Może to dotyczyć wygodnego metrażu, lokalizacji czy kosztów utrzymania nieruchomości. Nie dziwi przy tym fakt, że osoby naprawdę młode, czyli w przedziale wiekowym 18-24 to jedynie 6% grupy aktywnych kupców. Ta grupa wiekowa dopiero wchodzi w życie, rzadko planuje tak poważne inwestycje. Głównie dlatego, że brakuje im odpowiedniego budżetu lub zdolności kredytowej.

Co ciekawe ponad połowa potencjalnych kupców z badanej grupy nie wierzy w poprawę swojej sytuacji finansowej w najbliższym czasie. Mimo to aż 6 na 10 osób poddanych analizie uważa swoją sytuację materialną za stabilną. Co drugi ankietowany przyznaje przy tym, że wiedzie mu się lepiej niż jeszcze rok temu. Inwestycja w mieszkanie to poważna decyzja i niepewność finansowa z pewnością znacząco ją utrudnia.

Zakup nieruchomości a rodzina

W 2025 roku wśród potencjalnych kupujących niemal połowa to osoby mieszkające z potomstwem. Dużo częściej mają oni przynajmniej jedno starsze dziecko, które ma powyżej 7 lat. Gospodarstwa domowe z małymi dziećmi to mniejszy odsetek tej grupy. Jedno dziecko wychowuje 22% kupujących a dwoje 16%. Jednak analiza wykazuje, że w grupie aktywnych kupców nieznacznie przeważają osoby bezdzietne. To aż 53% całej grupy biorącej udział w badaniu. Równocześnie ponad połowa to małżeństwa. Tylko 20% par aktywnych na rynku nieruchomości w 2025 żyje w związkach nieformalnych.

Przyjaciele, czyli rodzina z wyboru to coraz ważniejsza grupa dla aktywnych kupujących. Aż 20% badanych deklaruje, że przyjaźń jest dla nich cenniejsza niż więzi rodzinne. Co trzeci ankietowany uważa przy tym, że małżeństwo za przestarzałe rozwiązanie i nie planuje ślubu. Takie poglądy popularne są wśród najmłodszych pokoleń, które wchodzą właśnie w dorosłość. Same więzy krwi niewiele dla nich znaczą.

Za rodzinę coraz częściej uważane są też zwierzęta. Psy ma niemal połowa osób, które zostały objęte badaniem. Koty posiada niemal 40% osób biorących udział w tegorocznej charakterystyce. Aż 67% tej grupy uważa zwierzęta za członków swojej rodziny. Pogląd taki z pewnością może wpływać na wybór nieruchomości. Osoby, które dbają o swoich czworonogów, będą szukały dla nich bezpiecznej okolicy z wygodną infrastrukturą.

Najwięcej osób objętych badaniem, które planują kupno własnego lokum mieszka na Mazowszu. Średnie zarobki w tym regionie są wysokie, a stołeczny rynek pracy jest bardzo bogaty. Jednak większość ankietowanych z tego regionu mieszka poza Warszawą. I choć w badanej grupie dominują mieszkańcy miast, osoby na stałe mieszkające na wsi też są aktywne na rynku nieruchomości.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe