Jest decyzja Interpolu ws. Marcina Romanowskiego

Według doniesień portalu Interia.pl były wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski nie będzie ścigany przez Interpol.
Marcin Romanowski nie będzie ścigany czerwoną notą Interpolu
– przekazała w rozmowie z Interią.pl rzecznik prokuratora generalnego Anna Adamiak.
Ta międzynarodowa organizacja odmówiła wpisania polityka podejrzanego w aferze Funduszu Sprawiedliwości na listę osób szczególnie poszukiwanych.
Z kolei jak podaje rozgłośnia RMF FM, Interpol nie podał argumentów, dla których ta organizacja odmówiła wystawienia czerwonej noty za Romanowskim. Zasłoniła się zasadą poufności. Poinformowała jedynie, że "poszukiwania za podejrzanym kanałem Interpolu nie zostaną opublikowane".
Ponadto Interpol zdecydował, że wszelkie dane dotyczące tego poszukiwanego, wprowadzone przez stronę polską, zostaną usunięte
– podaje Rmf24.pl.
- Niepokojące informacje z granicy polsko-niemieckiej. Komunikat niemieckich służb
- Komunikat dla mieszkańców Krakowa
- Przepisy resortu zdrowia ignorują głos ekspertów? Nowe badania niepokoją
- "Jej uśmiech zostanie z nami na zawsze". Wrocławskie zoo wydało komunikat
- Komunikat dla mieszkańców Kołobrzegu
- "To jak naplucie widzom w twarz!". Burza w sieci po decyzji TVN
- Rosjanie strzelają do Ukraińców dzięki niemieckiemu chromowi
- Aborterka z Oleśnicy przerwała milczenie
- "Nie dajmy się oszukać". Pilny komunikat MSWiA
Sprawa Marcina Romanowskiego
Marcin Romanowski od kilku miesięcy przebywa na Węgrzech, gdzie uzyskał azyl polityczny po tym, gdy w grudniu ub. roku sąd zgodził się na jego areszt; wcześniej został mu uchylony immunitet ZPRE.
Romanowski jest podejrzany w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości, który był przez niego nadzorowany, gdy pełnił funkcję wiceszefa MS. Prokuratura zarzuca mu m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej i ustawianie konkursów za pieniądze z tego funduszu.
Romanowski pierwsze zarzuty usłyszał w lipcu ub. roku po uchyleniu mu immunitetu przez Sejm i jego zatrzymaniu. Było to jednak nieskuteczne ze względu na chroniący go immunitet Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Z tego samego powodu na areszt Romanowskiego nie zgodziły się w obu instancjach sądy. Sprawa ta wywołała kontrowersje, ponieważ Prokuratura Krajowa, także prokurator generalny, szef MS Adam Bodnar, przekonywali, powołując się na opinie prawne, że immunitet ZPRE nie chroni Romanowskiego; część komentatorów uznało to za błąd prowadzących śledztwo.
Uchylenie immunitetu i wniosek o areszt
Ostatecznie 2 października 2024 r. Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy uchyliło immunitet Romanowskiemu, zgodziło się także na jego areszt. Pozwoliło to prokuraturze na dalsze procedowanie, czyli postawienie zarzutów, a następnie złożenie – 16 października – wniosku o areszt do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie. Ponieważ służby nie mogły odnaleźć polityka, wydano za nim list gończy, a później także ENA. W grudniu ub. roku okazało się, że Romanowski uzyskał azyl polityczny na Węgrzech.
Prokuratura chce postawić posłowi Marcinowi Romanowskiemu kolejne zarzuty w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości. W związku z tym prokurator generalny skierował wniosek o uchyleniu mu immunitetu, a pod koniec lutego br. Sejm immunitet uchylił.