Agencja ratingowa Standard & Poor's obniżyła ocenę Węgier

Rząd Węgier stara się wizerunkowo bardzo mocno o zachowanie pozycji państwa o szybko i dynamicznie rosnącej się gospodarce. Ważnym argumentem jest nadal rynek pracy i nader wysoki stopień zatrudnienia. W tej kategorii w ubiegłym roku Węgry awansowały na 7. miejsce po Niemczech z wynikiem 81,1 proc. Na Węgrzech praktycznie nie ma bezrobocia, a problemem jest niedobór siły roboczej. W związku z tym prowadzone są prace mające na celu poprawę potencjalnych rezerw na rynku pracy, szkoleń i dokształcania się, a także w celu lepszego motywowania osób starszych, bezrobotnych i biernych zawodowo. Rząd Orbána opiera się przede wszystkim na węgierskich pracownikach. Obcokrajowców na węgierskim rynku pracy dotychczas jest bardzo niewiele. W roku 2024 węgierski rząd ograniczył liczbę zezwoleń na pobyt dla gastarbeiterów do 65 000, ale nie odzwierciedla to całkowitej liczby gastarbeiterów już pracujących w kraju. W dziedzinie pracy sezonowej, zwłaszcza w rolnictwie, w 2023 roku liczba ta wynosiła około 35 500 gastarbeiterów miesięcznie (od maja do października od 30 000 do 50 000), głównie z Rumunii, Ukrainy i Serbii.
Problemy w przemyśle
Główny Urząd Statystyczny (KSH) potwierdził w piątek wstępne dane, według których produkcja przemysłowa w drugiej połowie roku wyniosła o 8,7 proc. mniej niż w lutym 2024 roku. W sektorze przetwórstwa przemysłowego tendencja spadkowa ma miejsce we wszystkich segmentach, przy czym produkcja ogniw akumulatorowych do aut elektrycznych ucierpiała najbardziej.
Import ogółem spadł o 5,5 proc., w tym w sektorze transportowym o 9,5 proc. Krajowa sprzedaż przemysłu przemysłowego straciła o prawie 9 proc., produkcja o 9,5 proc. W lutym wyprodukowano o 14 proc. mniej pojazdów drogowych, o 17 proc. mniej silników elektrycznych i o 37 proc. mniej akumulatorów. Obróbka metali straciła 16 proc., budowa maszyn 9,5 proc., przemysł spożywczy 6 proc., przemysł oponiarski i tworzyw sztucznych 5,5 proc. W porównaniu ze styczniem produkcja przemysłowa spadła w lutego o 1,3 proc. w ujęciu wyrównanym sezonowo. W ciągu pierwszych dwóch miesięcy cała branża straciła na wadze 6,4 proc., w tym produkcja ogniw akumulatorowych 27 proc. Natomiast stan zamówień w przemyśle był o 9,5 proc. niższy niż w poprzednim roku na koniec lutego.
Rozwój gospodarczy
Rozwój gospodarczy Węgier w ciągu ostatnich pięciu lat (2020–2024) charakteryzował się silnymi wahaniami. W czasie pandemii w 2020 PKB Węgier
skurczył się o około 4,5 proc. z powodu blokad związanych z pandemią i zakłóceń w globalnym łańcuchu dostaw. Szczególnie ucierpiała turystyka i usługi. W drugim kwartale PKB spadł o 14,6 proc., a w trzecim odbił o 11,3 proc. Lecz w 2021 doszło do mocnego odbicia. Węgry doświadczyły wtedy silnego ożywienia, przy wzroście PKB na poziomie około 7,1 proc.. Pierwszy kwartał przyniósł wzrost o 8,2 proc., do czego przyczyniły się budownictwo i produkcja (np. motoryzacyjna). W 2022 roku PKB wzrósł o około 4,6 proc. ale tempo spowolniło (trzeci kwartał: 6,1 proc.). Wojna na Ukrainie doprowadziła do wzrostu cen energii i surowców, co odbiło się na przemyśle w tym na produkcji baterii. To spowodowało w 2023 roku recesje rzędu - 0,9 proc. W 2024 wzrost gospodarczy został poniżej oczekiwań: 0,7 proc.
[Aleksandra Fedorska jest dziennikarką polskich i niemieckich mediów]