Najnowszy "Tygodnik Solidarność": Kto niszczy polskie rolnictwo?

– Kto niszczy polskie rolnictwo? – to pytanie przewodnie #32 numeru „Tygodnika Solidarność”. 
 Najnowszy "Tygodnik Solidarność": Kto niszczy polskie rolnictwo?
/ Tygodnik Solidarność
W poprzednim numerze tygodnika „Do Rzeczy” Łukasz Warzecha zaatakował „Solidarność”. Na łamach wstępniaka odpowiada mu Michał Ossowski, redaktor naczelny naszego tygodnika. 

Poglądy red. Warzechy są mi znane od dawna. Z oczywistych względów jego światopogląd jest daleki od mojego, ale przecież każdy ma prawo do swoich przekonań. Można być liberałem czy konserwatystą, można też być przeciwnikiem ruchu związkowego. Można swoje poglądy głosić i przekonywać do nich innych. Ważne jest jednak, aby w tych swoich poglądach i przekonaniach, zwłaszcza głoszonych publicznie, trzymać się faktów. Przynajmniej tych elementarnych.

O społecznej pozycji polskich rolników w wywiadzie p.t.” Polscy rolnicy przestali być chłopskim balastem” Jakub Pacan rozmawia z socjolog prof. Barbarą Fedyszak-Radziejowską, doradcą prezydenta Andrzeja Dudy. 

Tradycja pogardy dla chłopa i rolnika – prawdopodobnie nieuświadomiona – ma swoje korzenie w marksizmie. F. Engels pisał, że „trzeba wyrwać ludność wiejską z izolacji i ogłupienia”, że „chłopi to apatia i potęga bierności”. Ten szczególny ton diagnozy nie zniknął po 1989 roku. (…) Francuski polityk, i nie tylko francuski, nie odważyłby się zlekceważyć swoich rolników, formułując opinie podobne do tych, które krążą wśród naszych elit opiniotwórczych. I nie dlatego, że rolników jest tak wielu, że liczą się jako wyborcy, lecz dlatego, że lekceważenie chłopów byłoby uderzeniem w tożsamość Francuzów i „markę” Francji, którą buduje zarówno francuska kuchnia, jak i francuskie rolnictwo. 

– zaznacza socjolog. 

O bieżących problemach polskiej wsi z ministrem Janem Krzysztofem Ardanowskim rozmawiał Cezary Krysztopa

Program rolny Prawa i Sprawiedliwości realizowany od dwóch lat zawiera wszystkie elementy, które mają pomóc polskiemu rolnictwu. Natomiast pojawia się pytanie, czy narzędzia, które zostały do tego programu wcześniej dostosowane, są skuteczne. Jestem współautorem tego programu, więc proszę mi wierzyć: takiej prochłopskiej, prowiejskiej, prospołecznej orientacji w Polsce jeszcze nie było. (…)Oczywiście chcemy, by ludzie mieli pozytywną opinię o programie PiS-u. O tym, że my się troszczymy, staramy, według najlepszych intencji próbujemy doprowadzić do tego, żeby wieś była traktowana nie jako balast i margines, kłopot dla państwa, ale wręcz jako szansa, także w obszarze produkcyjnym. 


– stwierdza minister rolnictwa. 

O złej sytuacji rolników w artykule „Owocowa zapaść” informuje Barbara Michałowska

Wegetacja roślin w tym roku zaczęła się nadspodziewanie szybko. Szacuje się, że zboża wzeszły od tygodnia do aż miesiąca wcześniej niż zwykle. Szybciej też trzeba było przeprowadzić żniwa. Niestety, z powodu suszy zbiory będą, jak się szacuje, o ok. 25 proc. mniejsze niż przed rokiem. Rolnicy twierdzą, że z tego powody zanotują milionowe straty. Szczególnie ci, którzy mają mniejsze gospodarstwa.

Czy odpowiedzialność za suszę może może spaść na szkodliwą działalność człowieka. W tekście „Polska na wodzie stoi” wyjaśnia to Marcin Koziestański

– Jest bardzo prawdopodobne, że to działalność człowieka w dużym stopniu przyczynia się do zwiększenia częstości występowania zjawiska suszy. Prognozy mówią, że w przyszłości nasz klimat będzie się charakteryzował zwiększonymi temperaturami, zwłaszcza w okresie zimowym, i zwiększoną ilością opadów, zwłaszcza o charakterze nawalnym. Możemy więc przyjąć, że lata suche lub skrajnie suche będą nam towarzyszyły także w przyszłości

– mówi prof. dr. hab. Tomasz Okruszko z Zakładu Hydrologii i Zasobów Wodnych SGGW.

O roli kościoła w dzisiejszej polityce z dr hab. Sławomirem Sowińskim z Instytutu Politologii UKSW rozmawia Jakub Pacan. 

– Bez względu na to, kto rządził po 1989 roku, ze strony Kościoła zawsze była gotowość współpracy, zaangażowania, stawiania na polską rację stanu. Dziś, gdy mamy do czynienia z rozdarciem samych podstaw naszej wspólnoty politycznej, Kościół powinien znowu zabrać głos 

– ocenia politolog. 

Jednym z najważniejszych założeń modernizacji armii w planach Prawa i Sprawiedliwości było stworzenie Wojsk Obrony Terytorialnych. 

Obrona Terytorialna ma docelowo liczyć 53 tysiące żołnierzy, być dobrze wyszkolonym i wyposażonym wojskiem. Jak w praktyce wygląda szkolenie na „terytorialsa”? Czy taki żołnierz ma szansę stać się użyteczny na polu bitwy? Czy w dobie zaawansowanych militarnie technologii taka formacja potrzebna jest polskiej armii?

– odpowiedzi na te pytania w artykule „WOT – amatorzy z karabinami czy realna siła odstraszająca?” stara się udzielić Robert Wąsik

Andrzej Berezowski w tekście „Już nie będzie promocji zatrudnienia, będzie rynek pracy” przedstawia planowane zmiany w ustawie o rynku pracy. 

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt ustawy o rynku pracy. Ustawa ma zastąpić Ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Solidarność właśnie przedłożyła na ręce Stanisława Szweda swoje uwagi do projektu

Informuje Berezowski. 

Ponadto m.in.: 

- "Rodzina Lechów" – obrońcy Reduty PWPW, pisze Mateusz Kosiński. 
- „Ciemna strona tanich linii” raportuje Piotr Wójcik.
- „Zawsze wyprzedzam trendy” rozmowa Bartosza Boruciaka z Żabsonem.
- „S” skarży do Komisji Europejskiej ustawę o parob ku – pisze Andrzej Berezowski.



 

 

POLECANE
Deklaracja Hołowni. Wymowny wpis Tuska z ostatniej chwili
"Deklaracja Hołowni". Wymowny wpis Tuska

We wtorek po godz. 21 premier Donald Tusk opublikował wpis, w którym odniósł się do marszałka Sejmu Szymona Hołowni. Pisze o "wyjaśnieniach i deklaracji".

Trump: Putin opowiada nam bzdury, nie jestem z niego zadowolony z ostatniej chwili
Trump: Putin opowiada nam bzdury, nie jestem z niego zadowolony

Prezydent USA Donald Trump oświadczył we wtorek, że Władimir Putin opowiada bzdury i nie szanuje ludzkiego życia. Powtórzył też, że nie jest z niego zadowolony, i potwierdził, że wyśle broń defensywną Ukrainie.

Seryjny samobójca grasuje w Rosji tylko u nas
Seryjny samobójca grasuje w Rosji

W każdy kraju – znamy to choćby z Polski – zdarzają się zagadkowe samobójstwa. Czy też tragiczne zgony w niewyjaśnionych okolicznościach. Dotyka to nieszczęście urzędników, oficerów, polityków, menedżerów. Ale w Rosji po wybuchu pełnoskalowej wojny z Ukrainą seryjny samobójca zbiera żniwo bogate jak nigdy.

Powstańcy chcą, aby koncert (Nie)zakazane piosenki poprowadził Tomasz Wolny. Jest odpowiedź TVP z ostatniej chwili
Powstańcy chcą, aby koncert "(Nie)zakazane piosenki" poprowadził Tomasz Wolny. Jest odpowiedź TVP

Powstańcy Warszawscy apelują do władz Telewizji Polskiej w likwidacji, aby tegoroczny koncert "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki" poprowadził Tomasz Wolny. TVP odpowiedziało w lakoniczny sposób.

NFZ wydał pilny komunikat z ostatniej chwili
NFZ wydał pilny komunikat

Fałszywe SMS-y i e-maile o zwrocie składek wyłudzają dane – ostrzega NFZ. Sprawdź, jak nie dać się oszukać.

Autobus na torach między szlabanami. Wszystko na oczach policji [WIDEO] z ostatniej chwili
Autobus na torach między szlabanami. Wszystko na oczach policji [WIDEO]

Blisko tragedii było na przejeździe kolejowym w Inowrocławiu. Kierowca miejskiego autobusu wjechał na tory między zamykające się szlabany, ignorując czerwone światło. Świadkami groźnej sytuacji był policyjny patrol.

Poradnik prawny dla obrońców granic z ostatniej chwili
Poradnik prawny dla obrońców granic

Sytuacja na granicy polsko-niemieckiej staje się coraz bardziej napięta z powodu zwiększającej się liczby przybywających do Polski z tego kierunku imigrantów. Nowy poradnik Ordo Iuris podpowiada, jak działać bezpiecznie w czasie przywróconych kontroli.

Niemiecki polityk mówi wprost, kto ma rządzić w Warszawie Wiadomości
Niemiecki polityk mówi wprost, kto ma rządzić w Warszawie

Manfred Weber zaatakował m.in. PiS na forum Parlamentu Europejskiego. Lider Europejskiej Partii Ludowej jasno określił z kim zamierza walczyć w Polsce. Zastrzegł też, że EPL wie jak walczyć "ze skrajną prawicą" i nikt nie ma prawa jej pouczać".  

Oszust udawał głos sekretarza stanu USA. Kontaktował się z szefami MSZ innych państw Wiadomości
Oszust udawał głos sekretarza stanu USA. Kontaktował się z szefami MSZ innych państw

Ktoś podszywał się pod sekretarza stanu USA Marka Rubio, i zmieniając głos oraz styl pisania przy użyciu sztucznej inteligencji, kontaktował się z wysokiej rangi urzędnikami, w tym co najmniej trzema ministrami spraw zagranicznych - podał we wtorek dziennik „Washington Post”.

Polska 2050 ostro reaguje na odejście Bodnar: Dostała jasny sygnał z ostatniej chwili
Polska 2050 ostro reaguje na odejście Bodnar: "Dostała jasny sygnał"

Polska 2050 ostro zareagowała na odejście poseł Izabeli Bodnar. "Izabela dostała jasny sygnał: wyczyszczenie wątpliwości wokół jej rodzinnej działalności biznesowej albo koniec kariery w Polsce 2050. Wybrała koniec kariery" – czytamy w oświadczeniu partii.

REKLAMA

Najnowszy "Tygodnik Solidarność": Kto niszczy polskie rolnictwo?

– Kto niszczy polskie rolnictwo? – to pytanie przewodnie #32 numeru „Tygodnika Solidarność”. 
 Najnowszy "Tygodnik Solidarność": Kto niszczy polskie rolnictwo?
/ Tygodnik Solidarność
W poprzednim numerze tygodnika „Do Rzeczy” Łukasz Warzecha zaatakował „Solidarność”. Na łamach wstępniaka odpowiada mu Michał Ossowski, redaktor naczelny naszego tygodnika. 

Poglądy red. Warzechy są mi znane od dawna. Z oczywistych względów jego światopogląd jest daleki od mojego, ale przecież każdy ma prawo do swoich przekonań. Można być liberałem czy konserwatystą, można też być przeciwnikiem ruchu związkowego. Można swoje poglądy głosić i przekonywać do nich innych. Ważne jest jednak, aby w tych swoich poglądach i przekonaniach, zwłaszcza głoszonych publicznie, trzymać się faktów. Przynajmniej tych elementarnych.

O społecznej pozycji polskich rolników w wywiadzie p.t.” Polscy rolnicy przestali być chłopskim balastem” Jakub Pacan rozmawia z socjolog prof. Barbarą Fedyszak-Radziejowską, doradcą prezydenta Andrzeja Dudy. 

Tradycja pogardy dla chłopa i rolnika – prawdopodobnie nieuświadomiona – ma swoje korzenie w marksizmie. F. Engels pisał, że „trzeba wyrwać ludność wiejską z izolacji i ogłupienia”, że „chłopi to apatia i potęga bierności”. Ten szczególny ton diagnozy nie zniknął po 1989 roku. (…) Francuski polityk, i nie tylko francuski, nie odważyłby się zlekceważyć swoich rolników, formułując opinie podobne do tych, które krążą wśród naszych elit opiniotwórczych. I nie dlatego, że rolników jest tak wielu, że liczą się jako wyborcy, lecz dlatego, że lekceważenie chłopów byłoby uderzeniem w tożsamość Francuzów i „markę” Francji, którą buduje zarówno francuska kuchnia, jak i francuskie rolnictwo. 

– zaznacza socjolog. 

O bieżących problemach polskiej wsi z ministrem Janem Krzysztofem Ardanowskim rozmawiał Cezary Krysztopa

Program rolny Prawa i Sprawiedliwości realizowany od dwóch lat zawiera wszystkie elementy, które mają pomóc polskiemu rolnictwu. Natomiast pojawia się pytanie, czy narzędzia, które zostały do tego programu wcześniej dostosowane, są skuteczne. Jestem współautorem tego programu, więc proszę mi wierzyć: takiej prochłopskiej, prowiejskiej, prospołecznej orientacji w Polsce jeszcze nie było. (…)Oczywiście chcemy, by ludzie mieli pozytywną opinię o programie PiS-u. O tym, że my się troszczymy, staramy, według najlepszych intencji próbujemy doprowadzić do tego, żeby wieś była traktowana nie jako balast i margines, kłopot dla państwa, ale wręcz jako szansa, także w obszarze produkcyjnym. 


– stwierdza minister rolnictwa. 

O złej sytuacji rolników w artykule „Owocowa zapaść” informuje Barbara Michałowska

Wegetacja roślin w tym roku zaczęła się nadspodziewanie szybko. Szacuje się, że zboża wzeszły od tygodnia do aż miesiąca wcześniej niż zwykle. Szybciej też trzeba było przeprowadzić żniwa. Niestety, z powodu suszy zbiory będą, jak się szacuje, o ok. 25 proc. mniejsze niż przed rokiem. Rolnicy twierdzą, że z tego powody zanotują milionowe straty. Szczególnie ci, którzy mają mniejsze gospodarstwa.

Czy odpowiedzialność za suszę może może spaść na szkodliwą działalność człowieka. W tekście „Polska na wodzie stoi” wyjaśnia to Marcin Koziestański

– Jest bardzo prawdopodobne, że to działalność człowieka w dużym stopniu przyczynia się do zwiększenia częstości występowania zjawiska suszy. Prognozy mówią, że w przyszłości nasz klimat będzie się charakteryzował zwiększonymi temperaturami, zwłaszcza w okresie zimowym, i zwiększoną ilością opadów, zwłaszcza o charakterze nawalnym. Możemy więc przyjąć, że lata suche lub skrajnie suche będą nam towarzyszyły także w przyszłości

– mówi prof. dr. hab. Tomasz Okruszko z Zakładu Hydrologii i Zasobów Wodnych SGGW.

O roli kościoła w dzisiejszej polityce z dr hab. Sławomirem Sowińskim z Instytutu Politologii UKSW rozmawia Jakub Pacan. 

– Bez względu na to, kto rządził po 1989 roku, ze strony Kościoła zawsze była gotowość współpracy, zaangażowania, stawiania na polską rację stanu. Dziś, gdy mamy do czynienia z rozdarciem samych podstaw naszej wspólnoty politycznej, Kościół powinien znowu zabrać głos 

– ocenia politolog. 

Jednym z najważniejszych założeń modernizacji armii w planach Prawa i Sprawiedliwości było stworzenie Wojsk Obrony Terytorialnych. 

Obrona Terytorialna ma docelowo liczyć 53 tysiące żołnierzy, być dobrze wyszkolonym i wyposażonym wojskiem. Jak w praktyce wygląda szkolenie na „terytorialsa”? Czy taki żołnierz ma szansę stać się użyteczny na polu bitwy? Czy w dobie zaawansowanych militarnie technologii taka formacja potrzebna jest polskiej armii?

– odpowiedzi na te pytania w artykule „WOT – amatorzy z karabinami czy realna siła odstraszająca?” stara się udzielić Robert Wąsik

Andrzej Berezowski w tekście „Już nie będzie promocji zatrudnienia, będzie rynek pracy” przedstawia planowane zmiany w ustawie o rynku pracy. 

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt ustawy o rynku pracy. Ustawa ma zastąpić Ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Solidarność właśnie przedłożyła na ręce Stanisława Szweda swoje uwagi do projektu

Informuje Berezowski. 

Ponadto m.in.: 

- "Rodzina Lechów" – obrońcy Reduty PWPW, pisze Mateusz Kosiński. 
- „Ciemna strona tanich linii” raportuje Piotr Wójcik.
- „Zawsze wyprzedzam trendy” rozmowa Bartosza Boruciaka z Żabsonem.
- „S” skarży do Komisji Europejskiej ustawę o parob ku – pisze Andrzej Berezowski.



 


 

Polecane
Emerytury
Stażowe