Prof. Chodakiewicz dla TS: Trump nie ma żadnych poglądów politycznych. Określone ma tylko wobec kobiet

- Trump nie ma żadnych poglądów politycznych - mówi prof. Marek Jan Chodakiewicz w rozmowie z Andrzejem Berezowskim. Trump określone poglądy ma tylko w kwestii kobiet. Amerykanie wybrali go bo wolą osobę który płacił politykom, aby rozwijać swój biznes niż na polityka Clinton, która te pieniądze przyjmowała
 Prof. Chodakiewicz dla TS: Trump nie ma żadnych poglądów politycznych. Określone ma tylko wobec kobiet
/ TS
Amerykanie polskiego pochodzenie glosowali na różnych kandydatów.
Amerykanie polskiego pochodzenia głosują na kandydata, który im bardziej odpowiada. Polonia to nie jednolity blok. W USA, żeby mieć realny wpływ na kandydata, trzeba płacić na jego komitet wyborczy. W Ameryce mówią: Nie wystarczy mówić, trzeba wyłożyć pieniądze. Nawet islamiści przekazali 52 tys dolarów na kampanie Hillary Clinton. Ile przekazała Polonia? Nie wiem.

A dlaczego amerykańcy robotnicy zagłosowali na Trumpa – milionera, który  gdyby mógł przenieść jakiś swój biznes poza USA, aby ciąć koszty pracownicze  to...
….to by to oczywiście natychmiast zrobił. To nie jest człowiek znikąd, jak mówią niektórzy wywodzi się z  elity globalistycznej. Do tej pory nie interesował się polityką, oprócz tego, że dawał pieniądze politykom, którzy byli u władzy. Amerykanie wolą głosować na Trumpa, który płacił politykom, aby rozwijać swój biznes niż na polityka Clinton, która te pieniądze przyjmowała.  Uważają, że Trump jest bardziej niezależny od kandydatki demokratów, bo jako milioner nie musi od nikogo brać pieniędzy.

Idea Międzymorza, której jest Pan orędownikiem, polega na stworzeniu federacji przez państwa leżące pomiędzy Niemcami a Rosją. Sugerował Pan, że dla urzeczywistnienia tej koncepcji niezbędne jest poparcie władz USA. Czy ma znacznie, że to Donald Trump zwyciężył?
Poparcie mocarstwa dla idei Międzymorza będzie miało znacznie, gdy w Polsce powstanie dokładny plan realizacji tej koncepcji. To tu należy dopracować idee Międzymorza. Do tego niezbędne jest odbudowanie myślenia strategicznego oraz wzmocnienie się ekonomiczne Polski. 

Dlaczego nowa administracja USA miałaby poprzeć koncepcję?
Kluczowym pojęciem dla polityki zagranicznej USA jest „stabilizacja”. Jeśli koncepcja Międzymorza zapewni stabilizację w regionie, to administracja amerykańska ją poprze. Należy  przekonać zwycięzce do idei Międzymorza. 

Jednak koncepcja Międzymorza jest wbrew polityce Rosji, a trudno nie zauważyć, że kandydaci na prezydenta odmiennie patrzyli na Władimira Putina.
Hillary Clinton i prezydent Barack Obama są autorami doktryny Resetu w stosunkach z Moskwą. Chodziło o znaczne polepszenie stosunków dyplomatycznych. Ta polityka okazała się tragiczna w skutkach dla Ameryki ponieważ kremlowscy wyjadacze wielokrotnie przechytrzyli  administrację Obamy. W Syrii mocarstwa miały współpracować, a tymczasem Rosjanie robią co chcą, często wbrew interesom USA. To powoduje, że Demokraci są obrażeni na Moskwę. Nie lubią Putina i mu nie ufają. Gdyby Clinton wygrała wybory to trudniej niż Trumpowi byłoby jej nawiązać dobre relacje z Rosją ale w polityce rozmaite wolty przechodzą. Clinton ma miedziane czoło, jest wyśmienitym politykiem, i jeśli uznałaby, że jest jej to potrzebne to zagryzłaby wargi i godziłaby się z Kremlem. Doradca Trumpa Mike Flynn ma jasną wizję stosunków z Rosją. Chce wygrać z terroryzmem rękami Rosjan. Chce, żeby to rosyjskie samoloty zrzucały bomby na terrorystów, a rosyjscy żołnierze walczyli z nimi i ginęli w bezpośrednich starciach. Sam Trump nie ma żadnych poglądów politycznych. Określone poglądy ma tylko w kwestii kobiet. W czasie kampanii Tramp brzmiał relatywnie prorosyjsko, ponieważ Clinton brzmiała antyrosyjsko. 

Trump nie jest prorosyjski ale w swych szeregach ma doradcę Paula Manaforta, którego wcześniej zatrudniał Wiktor Janukowycz.
Zwolnił go, po tym jak ukraińskie służby wręczyły mu dossier Manaforta. Nazywany gangsterem w garniturze doradzał nie tylko Janukowyczowi ale większości żyjących tyranów na świecie. To profesjonalista ale też cynik i zły człowiek, specjalizuje się w bezczelności i tzw. trudnych tematach. 



Mówi Pan, że dla Międzymorza nie ma znaczenia kto wygrał, ale przecież Trump obiecuje izolacjonizm, co jest niekorzystne.
Obiecuje neoizolacjonizm a jednocześnie obiecuje, że da w mordę terrorystom i w dziób Chińczykom. To są sprzeczności

Jak Pan je wytłumaczy?
Każdy nowy prezydent w pewien sposób kontynuuje politykę poprzednika. Trump będzie kontynuował walkę z terroryzmem i walczył o interesy USA w różnych częściach świata. Żaden z kandydatów nie ma planu strategicznego.

#NOWA_STRONA#

Powiedział Pan, że motywacją Trumpa było postawienie się w opozycji wobec Clinton, ale przecież jest wiele obszarów w których kandydaci nie różnili się wcale w swoich poglądach. Obydwoje twierdzili chociażby, że trzeba odbudować przemysł w USA
To nie prawda. Clinton mówiła, że przywróci miejsca w fabrykach ale nie mówiła jak. Tramp wskazuje sposób. Chce doprowadzić do odbudowy przemysłu po przez likwidację skutków globalizacji, porozumienia handlowego z Kanadą i Meksykiem oraz ograniczenie potęgi gospodarczej Chin.



Czyli chce wyjść z umowy NAFTA?
Po podpisaniu jej miało być fajnie, ale znikają fabryki. Ameryka przeszła rewolucje technologiczną i przeszła na przemysł, który wyraża się produkcją liczby technologii komputerowych. Amerykańscy robotnicy nagle stracili pracę a warstwa średnia ubożeje, bo postępująca robotyzacja eliminuje z rynku inżynierów, architektów itd. 

A jak Amerykanie podchodzą do nowych umów o wolnym handlu
Nie bardzo wiedzą co to jest CETA, ale na wszelki wypadek jej nie lubią. O TTIP  przeciętni Amerykanie myślą, że znowu się dogadają bogaci tego świata. Skrót brzmi im podejrzanie.

Clinton jako demokratka również podkreślała, że patrzy z troską o robotników.
Clinton udaje, że mówi w imieniu robotników, ale ci którzy nie są świeżymi emigrantami lub nie należą do mniejszości narodowych wiedza, że to pic na wodę. Clinton jest tak samo zamożna jak Trump. 
Amerykanie poparli Trumpa też dlatego, że jest politycznie niepoprawny i mówi językiem, jakim zwykli obywatele porozumiewają się między sobą. Establishment śpiewa peany na rzecz mniejszości narodowych w związku z tym ludzie prości, należący do większości czują się opuszczeni. 

Lepiej wykształceni głosowali w większości na Clinton.
Wciąż korzystają z dobrodziejstw globalizacji. Poza tym na uczelniach są indoktrynowani przez lewactwo, które w latach 60 przejęło uniwersytety i wychowuje kolejne pokolenia ludzi z wypranymi mózgami. Nawet inżynierowi nie potrafią używać innych niż lewackich pojęć.

A na kogo Pan głosował?
W dniu głosowania byłem w Polsce. Głosowałbym na Trumpa, bo uważam go za mniejsze zło. 

Rozmawiał: Andrzej Berezowski

 

POLECANE
Co dalej z Polską 2050? Nowy sondaż nie pozostawia złudzeń z ostatniej chwili
Co dalej z Polską 2050? Nowy sondaż nie pozostawia złudzeń

Partia Polska 2050 Szymona Hołowni stoi dziś przed poważnymi dylematami. Jesienne wydarzenia polityczne i zbliżający się kongres ugrupowania zbiega się z wyraźnym spadkiem zaufania społecznego oraz niepokojącymi problemami płynącymi z samej partii.

Ukraińskie służby zlikwidowały dwoje agentów Rosji. Wpadli po zabójstwie pułkownika z ostatniej chwili
Ukraińskie służby zlikwidowały dwoje agentów Rosji. Wpadli po zabójstwie pułkownika

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała w niedzielę, że jej funkcjonariusze w ramach operacji specjalnej zlikwidowali agentów rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa, którzy w czwartek w Kijowie dokonali zabójstwa pułkownika SBU Iwana Woronycza.

Koniec burzy w Pałacu Buckingham? Zaskakujące doniesienia Wiadomości
Koniec burzy w Pałacu Buckingham? Zaskakujące doniesienia

Zbliżające się Igrzyska Invictus, które odbędą się w 2027 roku w Birmingham, mogą stać się okazją do przełamania lodów w relacjach między księciem Harrym a rodziną królewską. Dyrektor generalna igrzysk, Helen Helliwell, wyraziła nadzieję, że na wydarzeniu pojawią się członkowie monarchii.

Niemieckie sądy uderzają w proceder podrzucania migrantów krajom sąsiednim, w tym Polsce tylko u nas
Niemieckie sądy uderzają w proceder podrzucania migrantów krajom sąsiednim, w tym Polsce

Słynny już wyrok sądu administracyjnego w Berlinie z początku czerwca tego roku w sprawie Somalijczyków zawróconych do Polski przez niemiecką policję nie będzie ostatnim tego typu. Niemieckie media i organizacje wspierające migrantów informują o kolejnych sprawach toczących się przed niemieckimi sądami. Skargi na zaostrzoną politykę migracyjną Berlina składają też Afgańczycy, którym jeszcze za rządu Olafa Scholza obiecano wjazd na terytorium Niemiec w ramach programu ochrony po przejęciu władzy przez talibów.

Dramat podczas turnieju tenisowego w Poznaniu. W hotelu miało dość do gwałtu na 15-latce z ostatniej chwili
Dramat podczas turnieju tenisowego w Poznaniu. W hotelu miało dość do gwałtu na 15-latce

Do wstrząsających wydarzeń miało dojść, jak podaje dziennik "Rzeczpospolita", podczas turnieju tenisowego w Poznaniu. Niespełna 15-letnią zawodniczkę miał zgwałcić 16-letni kolega.

Nowe informacje ws. nożownika z Tarnowa z ostatniej chwili
Nowe informacje ws. nożownika z Tarnowa

Mężczyzna podejrzewany o zaatakowanie w piątek wieczorem w centrum Tarnowa 17-latka zgłosił się na komisariat i przyznał do winy. Służby planują przesłuchać także poszkodowanego, który leży w szpitalu w stanie niezagrażającym życiu.

Zaginięcie Iwony Wieczorek. Autorzy książki ujawniają, co mogło przeszkodzić w śledztwie Wiadomości
Zaginięcie Iwony Wieczorek. Autorzy książki ujawniają, co mogło przeszkodzić w śledztwie

Dziennikarz śledczy Mikołaj Podolski, współautor książki „Zaginiona Iwona Wieczorek. Koniec kłamstw”, podsumowuje najważniejsze powody, przez które - jego zdaniem - sprawa zaginięcia 19-latki do dziś nie została rozwiązana. Choć od lipca 2010 roku minęło już 15 lat, wciąż nie wiadomo, co dokładnie wydarzyło się tamtej nocy w Gdańsku.

Ważne doniesienia z granicy polsko-niemieckiej Wiadomości
Ważne doniesienia z granicy polsko-niemieckiej

Ponad 11,5 tys. osób skontrolowała minionej doby straż graniczna na przejściach granicznych z Niemcami. Czterem osobom odmówiono prawa wjazdu do Polski – podał w niedzielę PAP ppor. SG Konrad Szwed z biura prasowego Komendy Głównej SG.

Komunikat dla mieszkańców Kielc Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Kielc

ZTM w Kielcach ogłosił konkurs na projekt malowania zewnętrznego autobusów oraz wzoru graficznego tapicerki siedzeń nowych elektrycznych autobusów w mieście. Projekty można zgłaszać do 4 sierpnia.

Nie żyje legendarny reżyser Wiadomości
Nie żyje legendarny reżyser

W wieku 76 lat zmarł Janusz Wiśniewski - ceniony reżyser teatralny, scenograf, autor grafik i plakatów, przez lata związany z Teatrem Nowym w Poznaniu. Wiadomość o jego śmierci przekazała w sobotę 12 lipca 2025 roku poznańska instytucja.

REKLAMA

Prof. Chodakiewicz dla TS: Trump nie ma żadnych poglądów politycznych. Określone ma tylko wobec kobiet

- Trump nie ma żadnych poglądów politycznych - mówi prof. Marek Jan Chodakiewicz w rozmowie z Andrzejem Berezowskim. Trump określone poglądy ma tylko w kwestii kobiet. Amerykanie wybrali go bo wolą osobę który płacił politykom, aby rozwijać swój biznes niż na polityka Clinton, która te pieniądze przyjmowała
 Prof. Chodakiewicz dla TS: Trump nie ma żadnych poglądów politycznych. Określone ma tylko wobec kobiet
/ TS
Amerykanie polskiego pochodzenie glosowali na różnych kandydatów.
Amerykanie polskiego pochodzenia głosują na kandydata, który im bardziej odpowiada. Polonia to nie jednolity blok. W USA, żeby mieć realny wpływ na kandydata, trzeba płacić na jego komitet wyborczy. W Ameryce mówią: Nie wystarczy mówić, trzeba wyłożyć pieniądze. Nawet islamiści przekazali 52 tys dolarów na kampanie Hillary Clinton. Ile przekazała Polonia? Nie wiem.

A dlaczego amerykańcy robotnicy zagłosowali na Trumpa – milionera, który  gdyby mógł przenieść jakiś swój biznes poza USA, aby ciąć koszty pracownicze  to...
….to by to oczywiście natychmiast zrobił. To nie jest człowiek znikąd, jak mówią niektórzy wywodzi się z  elity globalistycznej. Do tej pory nie interesował się polityką, oprócz tego, że dawał pieniądze politykom, którzy byli u władzy. Amerykanie wolą głosować na Trumpa, który płacił politykom, aby rozwijać swój biznes niż na polityka Clinton, która te pieniądze przyjmowała.  Uważają, że Trump jest bardziej niezależny od kandydatki demokratów, bo jako milioner nie musi od nikogo brać pieniędzy.

Idea Międzymorza, której jest Pan orędownikiem, polega na stworzeniu federacji przez państwa leżące pomiędzy Niemcami a Rosją. Sugerował Pan, że dla urzeczywistnienia tej koncepcji niezbędne jest poparcie władz USA. Czy ma znacznie, że to Donald Trump zwyciężył?
Poparcie mocarstwa dla idei Międzymorza będzie miało znacznie, gdy w Polsce powstanie dokładny plan realizacji tej koncepcji. To tu należy dopracować idee Międzymorza. Do tego niezbędne jest odbudowanie myślenia strategicznego oraz wzmocnienie się ekonomiczne Polski. 

Dlaczego nowa administracja USA miałaby poprzeć koncepcję?
Kluczowym pojęciem dla polityki zagranicznej USA jest „stabilizacja”. Jeśli koncepcja Międzymorza zapewni stabilizację w regionie, to administracja amerykańska ją poprze. Należy  przekonać zwycięzce do idei Międzymorza. 

Jednak koncepcja Międzymorza jest wbrew polityce Rosji, a trudno nie zauważyć, że kandydaci na prezydenta odmiennie patrzyli na Władimira Putina.
Hillary Clinton i prezydent Barack Obama są autorami doktryny Resetu w stosunkach z Moskwą. Chodziło o znaczne polepszenie stosunków dyplomatycznych. Ta polityka okazała się tragiczna w skutkach dla Ameryki ponieważ kremlowscy wyjadacze wielokrotnie przechytrzyli  administrację Obamy. W Syrii mocarstwa miały współpracować, a tymczasem Rosjanie robią co chcą, często wbrew interesom USA. To powoduje, że Demokraci są obrażeni na Moskwę. Nie lubią Putina i mu nie ufają. Gdyby Clinton wygrała wybory to trudniej niż Trumpowi byłoby jej nawiązać dobre relacje z Rosją ale w polityce rozmaite wolty przechodzą. Clinton ma miedziane czoło, jest wyśmienitym politykiem, i jeśli uznałaby, że jest jej to potrzebne to zagryzłaby wargi i godziłaby się z Kremlem. Doradca Trumpa Mike Flynn ma jasną wizję stosunków z Rosją. Chce wygrać z terroryzmem rękami Rosjan. Chce, żeby to rosyjskie samoloty zrzucały bomby na terrorystów, a rosyjscy żołnierze walczyli z nimi i ginęli w bezpośrednich starciach. Sam Trump nie ma żadnych poglądów politycznych. Określone poglądy ma tylko w kwestii kobiet. W czasie kampanii Tramp brzmiał relatywnie prorosyjsko, ponieważ Clinton brzmiała antyrosyjsko. 

Trump nie jest prorosyjski ale w swych szeregach ma doradcę Paula Manaforta, którego wcześniej zatrudniał Wiktor Janukowycz.
Zwolnił go, po tym jak ukraińskie służby wręczyły mu dossier Manaforta. Nazywany gangsterem w garniturze doradzał nie tylko Janukowyczowi ale większości żyjących tyranów na świecie. To profesjonalista ale też cynik i zły człowiek, specjalizuje się w bezczelności i tzw. trudnych tematach. 



Mówi Pan, że dla Międzymorza nie ma znaczenia kto wygrał, ale przecież Trump obiecuje izolacjonizm, co jest niekorzystne.
Obiecuje neoizolacjonizm a jednocześnie obiecuje, że da w mordę terrorystom i w dziób Chińczykom. To są sprzeczności

Jak Pan je wytłumaczy?
Każdy nowy prezydent w pewien sposób kontynuuje politykę poprzednika. Trump będzie kontynuował walkę z terroryzmem i walczył o interesy USA w różnych częściach świata. Żaden z kandydatów nie ma planu strategicznego.

#NOWA_STRONA#

Powiedział Pan, że motywacją Trumpa było postawienie się w opozycji wobec Clinton, ale przecież jest wiele obszarów w których kandydaci nie różnili się wcale w swoich poglądach. Obydwoje twierdzili chociażby, że trzeba odbudować przemysł w USA
To nie prawda. Clinton mówiła, że przywróci miejsca w fabrykach ale nie mówiła jak. Tramp wskazuje sposób. Chce doprowadzić do odbudowy przemysłu po przez likwidację skutków globalizacji, porozumienia handlowego z Kanadą i Meksykiem oraz ograniczenie potęgi gospodarczej Chin.



Czyli chce wyjść z umowy NAFTA?
Po podpisaniu jej miało być fajnie, ale znikają fabryki. Ameryka przeszła rewolucje technologiczną i przeszła na przemysł, który wyraża się produkcją liczby technologii komputerowych. Amerykańscy robotnicy nagle stracili pracę a warstwa średnia ubożeje, bo postępująca robotyzacja eliminuje z rynku inżynierów, architektów itd. 

A jak Amerykanie podchodzą do nowych umów o wolnym handlu
Nie bardzo wiedzą co to jest CETA, ale na wszelki wypadek jej nie lubią. O TTIP  przeciętni Amerykanie myślą, że znowu się dogadają bogaci tego świata. Skrót brzmi im podejrzanie.

Clinton jako demokratka również podkreślała, że patrzy z troską o robotników.
Clinton udaje, że mówi w imieniu robotników, ale ci którzy nie są świeżymi emigrantami lub nie należą do mniejszości narodowych wiedza, że to pic na wodę. Clinton jest tak samo zamożna jak Trump. 
Amerykanie poparli Trumpa też dlatego, że jest politycznie niepoprawny i mówi językiem, jakim zwykli obywatele porozumiewają się między sobą. Establishment śpiewa peany na rzecz mniejszości narodowych w związku z tym ludzie prości, należący do większości czują się opuszczeni. 

Lepiej wykształceni głosowali w większości na Clinton.
Wciąż korzystają z dobrodziejstw globalizacji. Poza tym na uczelniach są indoktrynowani przez lewactwo, które w latach 60 przejęło uniwersytety i wychowuje kolejne pokolenia ludzi z wypranymi mózgami. Nawet inżynierowi nie potrafią używać innych niż lewackich pojęć.

A na kogo Pan głosował?
W dniu głosowania byłem w Polsce. Głosowałbym na Trumpa, bo uważam go za mniejsze zło. 

Rozmawiał: Andrzej Berezowski


 

Polecane
Emerytury
Stażowe