„Czas przywrócić odpowiednią rangę urzędnikom”. W ramach RDS dyskutowano o strategii zarządzania zasobami ludzkimi w służbie cywilnej

Staraliśmy się znaleźć złoty środek, aby dokument nie był przeładowany informacjami, lecz zwięzły, konkretny i użyteczny, tak aby można było do niego w łatwy sposób wracać
– podkreśliła podczas spotkania Anita Noskowska-Piątkowska, szefowa Służby Cywilnej.
Projekt strategii zarządzania zasobami ludzkimi w służbie cywilnej
Podczas posiedzenia zaprezentowano samą strategię – opracowaną w odpowiedzi na brak scentralizowanych działań koordynujących proces zarządzania zasobami ludzkimi w służbie cywilnej. Jej celem jest wyznaczenie priorytetów i zapewnienie spójności działań administracji publicznej.
Jak zaznaczają autorzy dokumentu:
Strategia określa kierunki działań na rzecz poprawy jakości zarządzania służbą cywilną w skali całego kraju. Jej wdrożenie ma zagwarantować wysoki i jednolity poziom realizacji zadań państwowych we wszystkich urzędach, w których działa korpus służby cywilnej.
Rozwiązania ujęte w strategii mają zwiększyć efektywność funkcjonowania administracji rządowej, wspierając profesjonalną i apolityczną kadrę. Kluczowym rezultatem ma być stabilne i bezpieczne funkcjonowanie państwa prawa.
Strategia opiera się na ośmiu strategicznych kierunkach działania:
1. Sprawność, postawy i etyka,
2. Kadra kierownicza służby cywilnej,
3. Wzmocnienie roli Szefa Służby Cywilnej,
4. Rozwój zawodowy,
5. Wsparcie otoczenia służby cywilnej,
6. Komunikacja i wizerunek służby cywilnej,
7. Cyfryzacja,
8. Rozwiązania kadrowo-płacowe dostosowane do realiów budżetowych i rynku pracy.
Każdy z obszarów zawiera konkretne inicjatywy, projekty i zadania z opisem oraz miernikami, które pozwolą ocenić postęp realizacji i wprowadzać niezbędne korekty.
"Konieczne jest położenie nacisku na czynnik płacowy"
W toku spotkania uczestnicy wymienili opinie i podzielili się refleksjami nad zaprezentowanym dokumentem. Bartłomiej Mickiewicz, zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, a także przewodniczący Zespołu zaznaczył:
Należy z całą stanowczością podkreślić, że aby strategia miała rację bytu, konieczne jest położenie nacisku na czynnik płacowy. Bez ustalenia ścieżki kariery zawodowej członków KSC ze szczególnym uwzględnieniem wynagrodzeń nie będzie motywacji wśród urzędników. Informacja, że w projekcie środki na regulacje wynagrodzeń przewidziano dopiero na 2029 rok, jest niepokojąca. Jako NSZZ „Solidarność” na pewno będziemy dążyli na każdym etapie realizacji projektu do tego, aby czynnik płac był jak najbardziej znaczący.
Dodał także:
NSZZ „Solidarność” od kilku miesięcy prowadzi prace związane z zaplanowaniem strategii systemowych rozwiązań dotyczących wynagrodzeń w sferze budżetowej. To sprawa strategiczna, problem nie rozwiązany od lat, a naszym zdaniem tylko rozpoczynając od tego, możemy liczyć na realizacje celów zawartych w strategii.
„Nie wszyscy skorzystali z okazji, aby porozmawiać o sprawie kluczowej dla tysięcy pracowników budżetówki”
Podkreślił, że sam fakt, że strategia powstaje, to dobry kierunek działań.
Od lat mówimy o konieczności przywrócenia rangi pracownikom służby cywilnej. Przed wojną bycie urzędnikiem było zaszczytem. Dziś ten status niestety został osłabiony, ale mam nadzieję, że ta strategia pomoże go odzyskać.
Choć dokument skupia się na korpusie służby cywilnej, musimy mieć na uwadze całą administrację publiczną. Jeśli ten projekt przyniesie wymierne rezultaty, będziemy dążyć do jego rozszerzenia. To zadanie trudne, ale wykonalne
– dodał.
W podsumowaniu przewodniczący Zespołu odniósł się do przyszłości strategii:
Jeżeli dojdzie do zmiany rządu lub polityki wobec służby cywilnej, rola Rady Dialogu Społecznego oraz związków zawodowych będzie kluczowa. Jeśli dziś uznajemy ten projekt za dobry, to naszym obowiązkiem jest bronić jego założeń i kontynuować obrany kierunek niezależnie od zmian politycznych.
Obecni na spotkaniu członkowie RDS podkreślali, że w tak istotnym temacie zabrakło na spotkaniu kworum.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele strony rządowej, NSZZ „Solidarność” i OPZZ. Niestety pozostali partnerzy społeczni nie skorzystali z okazji, aby porozmawiać o sprawie kluczowej dla tysięcy pracowników tak zwanej budżetówki
– podsumował Bartłomiej Mickiewicz.
- 14 godzin bez prądu. Ważny komunikat dla mieszkańców woj. Śląskiego
- PKP Intercity wydał pilny komunikat
- Pilny komunikat RCB. Zakaz dla mieszkańców i turystów w woj. opolskim
- NFZ wydał pilny komunikat
- Nie żyje bp dr Władysław Bobowski
- Przewodniczący KEP zwraca się do wiernych z okazji wakacji [video]
- Reprezentatywne organizacje związkowe w JSW: Sytuacja jest dramatyczna
- Ważny komunikat dla mieszkańców Gdańska
- Niepokojące informacje z granicy. Komunikat Straży Granicznej
- "Przejmują Łódź!" Komunikat łódzkiego zoo
- Poradnik prawny dla obrońców granic