Za nami Ogólnopolska Konferencja Represjonowanych w Stanie Wojennym

Konferencję otworzył Robert Derewenda, dyrektor Lubelskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
"To dzięki Wam udały się te zmiany"
Wydarzenia Lubelskiego Lipca 1980 zmieniły oblicze Polski, Europy Środkowo-Wschodniej i świata. To dzięki wam udały się te zmiany
– powiedział Robert Derewenda. Dyrektor podkreślił, że Polacy zawsze nieśli wolność, nigdy zniewolenie, i zawsze tą wolnością potrafili się dzielić, co ostatnio było widoczne podczas wojny na Ukrainie, gdy Polacy masowo włączyli się w pomoc. Solidarność zapoczątkowała proces, który doprowadził do upadku ZSRR, nad czym do dziś ubolewa Putin.
Robert Derewenda zaznaczył, że Solidarność jest dziś wielkim wyzwaniem dla młodzieży. Jak wskazują wyniki badań, nawet 1 proc. młodych nie wskazuje Solidarności jako powód do dumy. Nie mają świadomości, że Polska wyzwoliła się z okowów ZSRR dzięki Solidarności, a przyczyną takiego stanu rzeczy jest wadliwa edukacja. Historia najnowsza jest na końcu programu, w dodatku okresie, gdy już zbliżają się wakacje. Obecnie wielkim zobowiązaniem jest przekazanie sztafety pokoleń młodym i uświadomienie doniosłej roli Solidarności w drodze Polski do wolności.
"Wciąż mała jest wiedza o tamtych wydarzeniach"
Z kolei represjonowany w Stanie Wojennym Lech Ciężki rozpoczął wystąpienie od uczczenia minutą ciszy wszystkich, którzy tworzyli Lubelski Lipiec, ale nie ma ich wśród nas. Wyjaśnił, że 45 lat temu na Lubelszczyźnie załoga powiedziała władzom PZPR – ''nie''.
Konferencja to okazja, aby prawda historyczna rozpowszechniła się w różne zakątki Polski, bo wciąż mała wiedza jest o tamtych wydarzeniach. Zaczęło się w Lublinie, a potem było Wybrzeże
– zaznaczył Ciężki.
Regionalny Duszpasterz Ludzi Pracy ks. prał. Zbigniew Kuzia powiedział o ważnej roli Kościoła w zdobywaniu wolności.
Bez Boga ani do proga. Jako młody kapłan wraz z robotnikami uczestniczyłem w strajkach w Fabryce Samochodów Ciężarowych. Wówczas w zakładzie pracowało 9 tys. osób, a obecność z nimi dodawała mi sił i myślę, że im też. Na hali odprawiałem Msze św. Idea Solidarności odmieniła losy Europy i świata, a wielki wpływ na to mieli św. Jan Paweł II i bł. kard. Stefan Wyszyński. Powinniśmy być z tego dumni
– podkreślił ks. Kuzia.
"Jesteście bohaterami"
Na spotkaniu Region Środkowo-Wschodni NSZZ Solidarność reprezentowała Wiesława Stec, zastępca przewodniczącego ZR.
Wyrażam wdzięczność wam za wywalczoną wolność, jesteście bohaterami
– zwróciła się do zebranych Wiesława Stec. Przewodnicząca Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania wskazała, że dzisiaj trudno jest prowadzić sprawy związkowe, jest sporo przeszkód, ale chciałaby brać przykład mądrości, odwagi i doświadczenia właśnie od uczestników wydarzeń Lubelskiego Lipca 1980.
W siedzibie lubelskiego Oddziału IPN zostały wręczone medale i odznaczenia okolicznościowe. Dr Marcin Dąbrowski wygłosił wykład na temat Lubelskiego Lipca 1980. Kolejną część konferencji poświęcono wspomnieniom uczestników strajków. Z okazji 45. rocznicy Lubelskiego Lipca można było zobaczyć wystawę archiwalnych zdjęć. Przyjęto też Stanowisko Zjazdu Represjonowanych w Stanie Wojennym.
Trzydniowe spotkanie zostało wzbogacone wizytą w Muzeum Wsi Lubelskiej, Muzeum Narodowym, a także wspólną Mszą św.
- 14 godzin bez prądu. Ważny komunikat dla mieszkańców woj. Śląskiego
- PKP Intercity wydał pilny komunikat
- Pilny komunikat RCB. Zakaz dla mieszkańców i turystów w woj. opolskim
- NFZ wydał pilny komunikat
- Nie żyje bp dr Władysław Bobowski
- Przewodniczący KEP zwraca się do wiernych z okazji wakacji [video]
- Reprezentatywne organizacje związkowe w JSW: Sytuacja jest dramatyczna
- Ważny komunikat dla mieszkańców Gdańska
- Niepokojące informacje z granicy. Komunikat Straży Granicznej
- "Przejmują Łódź!" Komunikat łódzkiego zoo
- Poradnik prawny dla obrońców granic