Gala Finałowa I edycji Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”

Nagroda Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej „Dla Dobra Wspólnego” jest promocją postaw, działań i projektów obywatelskich na rzecz dobra wspólnego. Ma honorować szczególnie zaangażowane osoby, organizacje pozarządowe i wartościowe przedsięwzięcia społeczne budujące wspólnotę obywatelską.
 Gala Finałowa I edycji Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”
/ fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP
Podstawę nowoczesnego społeczeństwa i państwa stanowi solidarność wewnątrzspołeczna, ukierunkowanie na budowę dobra wspólnego i poczucia wspólnoty, z której nikt nie jest wykluczony - powiedział w piątek na gali nagrody „Dla Dobra Wspólnego” prezydent Andrzej Duda.

- Coś co jest niezwykle cenne, a właściwie można powiedzieć stanowi podstawę, dla mnie osobiście, nowoczesnego społeczeństwa i nowoczesnego państwa w najlepszym tego słowa znaczeniu. Ta solidarność wewnątrzspołeczna to ukierunkowanie na takie działanie, które buduje dobro wspólne, a zarazem buduje poczucie wspólnoty, z której nikt nie jest wykluczony, do której należy każdy, kto chce do niej przynależeć - podkreślił prezydent.

Im więcej polskich obywateli będzie działało w organizacjach zajmujących się pomocą innym, tym bardziej będziemy mogli mówić, że jesteśmy społeczeństwem obywateli - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że w każdym państwie i każdej organizacji, które uważają się za demokratyczne, działalność na rzecz dobra wspólnego jest niezwykle ważna.

- To jest swoisty papierek lakmusowy, to właśnie na ile państwo i społeczeństwo jest obywatelskim, czyli takim, które się angażuje w sprawy społeczne, które się interesuje swoim otoczeniem, bliźnimi, które działa w sposób inkluzywny, starając się likwidować bariery, starając się ze wszech miar likwidować wykluczenie - powiedział prezydent.

Andrzej Duda podziękował przedstawicielom nagrodzonych organizacji za to, że "zarażają swoją gorliwością i wielkim sercem innych ludzi". Podkreślił, że im więcej polskich obywateli będzie działało w organizacjach zajmujących się pomocą innym i "nie będzie odwracało głowy, gdy widzi wolontariuszy działających na rzecz dobra wspólnego", tym bardziej będziemy mogli mówić, że jesteśmy społeczeństwem obywateli.

Decyzją Prezydenta RP laureatami Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego” zostali:
  • W kategorii „Człowiek”: Jan Arczewski

Od 1986 roku prowadzi Telefon Zaufania dla Osób Niepełnosprawnych.

Od dzieciństwa choruje na rdzeniowy zanik mięśni i porusza się na wózku inwalidzkim. Jego cierpienie spowodowało wyostrzenie wrażliwości na drugiego człowieka. W Domu Pomocy Społecznej Kalina w Lublinie, w którym od 32 lat mieszka i pracuje jako psycholog, stworzył Telefon Zaufania dla Niepełnosprawnych. Znaczna część tej działalności ma charakter całkowicie społeczny. Odbył dziesiątki tysięcy rozmów. Problemy, z którymi zwracają się do niego ludzie dotyczą wszystkich sfer życia, zarówno psychologicznej, jak i egzystencjalnej.

  • W kategorii „Dzieło”: Fundacja Court Watch Polska
Projekt Obywatelski Monitoring Sądów.

Powstałą w kwietniu 2010 roku fundację założył zespół młodych zaangażowanych pasjonatów, chcących zmiany wizerunku polskiego sądownictwa. Zmiany dokonywanej oddolnie poprzez nagłaśnianie dobrych praktyk, informowanie o problemach i dokonywanie analiz działalności sądownictwa.
 
  • W kategorii „Instytucja”: Ośrodek Promowania i Wspierania Przedsiębiorczości Rolnej w Sandomierzu

Współzałożycielem Fundacji Ośrodek Promowania i Wspierania Przedsiębiorczości Rolnej utworzonej w 1991 r. w Sandomierzu był Zbigniewa Romaszewskiego ówczesny senator RP ziemi sandomierskiej.

Ośrodek powstał, aby pomóc sprostać problemom, wyzwaniom i możliwościom rozwoju, przed jakimi stanęli rolnicy oraz mieszkańcy wsi i małych miast ziemi sandomierskiej w trudnym, burzliwym, pełnym niepokoju i niepewności czasie przemian gospodarczych i społecznych, zachodzących w Polsce wraz ze zmianą systemu politycznego na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX w.

 

  • NAGRODA SPECJALNA: Brat Jerzy Adam Marszałkowicz

W uznaniu wybitnych zasług i dokonań obejmujących swym wymiarem więcej niż jedną kategorię Prezydent RP zdecydował o przyznaniu dodatkowej Nagrody Specjalnej jednemu z nominowanych.

 

Sentymentalnie związany z Zagłobicami pod Tarnowem, gdzie jako przedostatnie z siedmiorga dzieci Adama i Zofii z domu Turnau przyszedł na świat 19 stycznia 1931 roku. Pochodzi z ziemiańskiej, patriotycznej rodziny, która ukształtowała mu sposób myślenia o bliźnim.

2 listopada 1981 roku udało się zarejestrować Towarzystwo Pomocy Bezdomnym im. Adama Chmielowskiego, jako katolicką organizację dobroczynną. Na nadanie jej imienia Brata Alberta początkowo władze komunistyczne nie chciały udzielić pozwolenia.
Za zgodą ks. Kard. Henryka Gulbinowicza Brat Jerzy zamieszkał z bezdomnymi w pierwszym utworzonym we Wrocławiu schronisku. W 1988 roku został kierownikiem nowego schroniska w Bielicach pod Opolem, gdzie mieszka do dnia dzisiejszego dzieląc pokój z bezdomnymi.


Źródło: prezydent.pl

 

POLECANE
Komunikat kierownictwa Tik Toka ws. ustawy o potencjalnym zakazie platformy w USA Wiadomości
Komunikat kierownictwa Tik Toka ws. ustawy o potencjalnym zakazie platformy w USA

W piątek Sąd Najwyższy USA podtrzymał konstytucyjność ustawy o potencjalnym zakazie TikToka. - Jeśli administracja Bidena nie wyda natychmiast zapewnienia, że nie będzie egzekwowała prawa dot. TikToka, aplikacja zostanie wyłączona w USA 19 stycznia - przekazało w komunikacie kierownictwo TikToka w USA.

 Dramat znanej polskiej piosenkarki. Jej wpis łamie serce Wiadomości
Dramat znanej polskiej piosenkarki. Jej wpis łamie serce

Ewa Bem, nazywana „pierwszą damą polskiego jazzu”, przekazała 17 stycznia 2025 roku wstrząsającą wiadomość o śmierci swojego ukochanego męża, Ryszarda Sibilskiego. Artystka opublikowała wzruszający wpis w mediach społecznościowych, w którym pożegnała najbliższą jej osobę.

Komunikat IMGW. Oto co nas czeka Wiadomości
Komunikat IMGW. Oto co nas czeka

Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w większości kraju spodziewane jest umiarkowane zachmurzenie, a na południu mają pojawić się również liczne przejaśnienia. Mieszkańcy północnych i północno-zachodnich części kraju mogą spodziewać się całkowitego zachmurzenia, a miejscami mogą liczyć na mgły i mżawki.

Runęła ściana kamienicy w Lublinie. Ewakuowano mieszkańców z ostatniej chwili
Runęła ściana kamienicy w Lublinie. Ewakuowano mieszkańców

Z powodu uszkodzonej kamienicy ulica Bernardyńska w Lublinie jest zamknięta dla ruchu. W sobotę nad ranem zawaliła się jedna ze ścian budynku – przekazały służby. Wcześniej w nocy ewakuowanych zostało w sumie 14 osób. Nadzór budowlany ma ocenić, czy kamienica nadaje się do użytku.

Bądźcie czujni. Znany aktor postrzelony kilka dni przed świętami Wiadomości
"Bądźcie czujni". Znany aktor postrzelony kilka dni przed świętami

DeRon Horton, znany z roli Lionela Higginsa w serialu „Dear White People” na Netflixie, dochodzi do siebie po postrzeleniu, do którego doszło tuż przed Bożym Narodzeniem. 32-letni aktor opowiedział o dramatycznym wydarzeniu w mediach społecznościowych.

Karol Nawrocki odpowiedział prezydentowi Ukrainy: Bronię interesu Polski Wiadomości
Karol Nawrocki odpowiedział prezydentowi Ukrainy: Bronię interesu Polski

- Nie dam się nigdy zawstydzić tym, że bronię interesu Polski, że pamiętam o Polakach, także zamordowanych - powiedział Karol Nawrocki w wywiadzie dla Tygodnika "Sieci", który ukaże się w najbliższy poniedziałek. Obywatelski kandydat na prezydenta odpowiedział na słowa Wołodymyra Zełenskiego, któremu nie spodobało się, że Nawrocki upomina się o pamięć ofiar rzezi wołyńskiej.

Serialowy hit już wkrótce na znanej platformie. Zobacz zwiastun Wiadomości
Serialowy hit już wkrótce na znanej platformie. Zobacz zwiastun

21 lutego 2025 roku na platformie Disney+ zadebiutuje „Tysiąc ciosów”, najnowszy serial Stevena Knighta, znanego z hitu „Peaky Blinders”. Produkcja przenosi widzów do wschodniego Londynu z 1880 roku, gdzie nielegalny boks i gangsterskie intrygi splatają losy głównych bohaterów.

Rząd Benjamina Netanjahu podjął decyzję. Chodzi o zawieszenie broni w Strefie Gazy Wiadomości
Rząd Benjamina Netanjahu podjął decyzję. Chodzi o zawieszenie broni w Strefie Gazy

Rząd premiera Benjamina Netanjahu ratyfikował porozumienie z Hamasem ws. zawieszenia broni w Strefie Gazy, a także umowę o powrocie zakładników. Umowa wyraża również chęć zawarcia ostatecznego porozumienia, które miałoby być nadzorowane przez USA, Egipt i Katar.

Ograniczenie świadczenia 800 plus dla Ukraińców. Politycy PiS przypomnieli Trzaskowskiemu jak głosowała KO Wiadomości
Ograniczenie świadczenia 800 plus dla Ukraińców. Politycy PiS przypomnieli Trzaskowskiemu jak głosowała KO

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w piątek podczas spotkania z wyborcami w Puńsku zaapelował do rządu Donalda Tuska o wprowadzenie zmian w świadczeniu 800 plus, które dotyczą pobierania tych pieniędzy przez Ukraińców. Natomiast politycy PiS przypomnieli, że KO głosowała przeciwko wprowadzeniu ograniczeń do świadczenia 800 plus.

Do PE trafił wniosek o uchylenie immunitetu europosłowi PiS z ostatniej chwili
Do PE trafił wniosek o uchylenie immunitetu europosłowi PiS

W Parlamencie Europejskim w Strasburgu odczytany zostanie w poniedziałek wniosek o uchylenie immunitetu europosłowi Danielowi Obajtkowi – wynika z informacji przekazanych PAP przez służby prasowe PE.

REKLAMA

Gala Finałowa I edycji Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”

Nagroda Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej „Dla Dobra Wspólnego” jest promocją postaw, działań i projektów obywatelskich na rzecz dobra wspólnego. Ma honorować szczególnie zaangażowane osoby, organizacje pozarządowe i wartościowe przedsięwzięcia społeczne budujące wspólnotę obywatelską.
 Gala Finałowa I edycji Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”
/ fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP
Podstawę nowoczesnego społeczeństwa i państwa stanowi solidarność wewnątrzspołeczna, ukierunkowanie na budowę dobra wspólnego i poczucia wspólnoty, z której nikt nie jest wykluczony - powiedział w piątek na gali nagrody „Dla Dobra Wspólnego” prezydent Andrzej Duda.

- Coś co jest niezwykle cenne, a właściwie można powiedzieć stanowi podstawę, dla mnie osobiście, nowoczesnego społeczeństwa i nowoczesnego państwa w najlepszym tego słowa znaczeniu. Ta solidarność wewnątrzspołeczna to ukierunkowanie na takie działanie, które buduje dobro wspólne, a zarazem buduje poczucie wspólnoty, z której nikt nie jest wykluczony, do której należy każdy, kto chce do niej przynależeć - podkreślił prezydent.

Im więcej polskich obywateli będzie działało w organizacjach zajmujących się pomocą innym, tym bardziej będziemy mogli mówić, że jesteśmy społeczeństwem obywateli - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że w każdym państwie i każdej organizacji, które uważają się za demokratyczne, działalność na rzecz dobra wspólnego jest niezwykle ważna.

- To jest swoisty papierek lakmusowy, to właśnie na ile państwo i społeczeństwo jest obywatelskim, czyli takim, które się angażuje w sprawy społeczne, które się interesuje swoim otoczeniem, bliźnimi, które działa w sposób inkluzywny, starając się likwidować bariery, starając się ze wszech miar likwidować wykluczenie - powiedział prezydent.

Andrzej Duda podziękował przedstawicielom nagrodzonych organizacji za to, że "zarażają swoją gorliwością i wielkim sercem innych ludzi". Podkreślił, że im więcej polskich obywateli będzie działało w organizacjach zajmujących się pomocą innym i "nie będzie odwracało głowy, gdy widzi wolontariuszy działających na rzecz dobra wspólnego", tym bardziej będziemy mogli mówić, że jesteśmy społeczeństwem obywateli.

Decyzją Prezydenta RP laureatami Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego” zostali:
  • W kategorii „Człowiek”: Jan Arczewski

Od 1986 roku prowadzi Telefon Zaufania dla Osób Niepełnosprawnych.

Od dzieciństwa choruje na rdzeniowy zanik mięśni i porusza się na wózku inwalidzkim. Jego cierpienie spowodowało wyostrzenie wrażliwości na drugiego człowieka. W Domu Pomocy Społecznej Kalina w Lublinie, w którym od 32 lat mieszka i pracuje jako psycholog, stworzył Telefon Zaufania dla Niepełnosprawnych. Znaczna część tej działalności ma charakter całkowicie społeczny. Odbył dziesiątki tysięcy rozmów. Problemy, z którymi zwracają się do niego ludzie dotyczą wszystkich sfer życia, zarówno psychologicznej, jak i egzystencjalnej.

  • W kategorii „Dzieło”: Fundacja Court Watch Polska
Projekt Obywatelski Monitoring Sądów.

Powstałą w kwietniu 2010 roku fundację założył zespół młodych zaangażowanych pasjonatów, chcących zmiany wizerunku polskiego sądownictwa. Zmiany dokonywanej oddolnie poprzez nagłaśnianie dobrych praktyk, informowanie o problemach i dokonywanie analiz działalności sądownictwa.
 
  • W kategorii „Instytucja”: Ośrodek Promowania i Wspierania Przedsiębiorczości Rolnej w Sandomierzu

Współzałożycielem Fundacji Ośrodek Promowania i Wspierania Przedsiębiorczości Rolnej utworzonej w 1991 r. w Sandomierzu był Zbigniewa Romaszewskiego ówczesny senator RP ziemi sandomierskiej.

Ośrodek powstał, aby pomóc sprostać problemom, wyzwaniom i możliwościom rozwoju, przed jakimi stanęli rolnicy oraz mieszkańcy wsi i małych miast ziemi sandomierskiej w trudnym, burzliwym, pełnym niepokoju i niepewności czasie przemian gospodarczych i społecznych, zachodzących w Polsce wraz ze zmianą systemu politycznego na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX w.

 

  • NAGRODA SPECJALNA: Brat Jerzy Adam Marszałkowicz

W uznaniu wybitnych zasług i dokonań obejmujących swym wymiarem więcej niż jedną kategorię Prezydent RP zdecydował o przyznaniu dodatkowej Nagrody Specjalnej jednemu z nominowanych.

 

Sentymentalnie związany z Zagłobicami pod Tarnowem, gdzie jako przedostatnie z siedmiorga dzieci Adama i Zofii z domu Turnau przyszedł na świat 19 stycznia 1931 roku. Pochodzi z ziemiańskiej, patriotycznej rodziny, która ukształtowała mu sposób myślenia o bliźnim.

2 listopada 1981 roku udało się zarejestrować Towarzystwo Pomocy Bezdomnym im. Adama Chmielowskiego, jako katolicką organizację dobroczynną. Na nadanie jej imienia Brata Alberta początkowo władze komunistyczne nie chciały udzielić pozwolenia.
Za zgodą ks. Kard. Henryka Gulbinowicza Brat Jerzy zamieszkał z bezdomnymi w pierwszym utworzonym we Wrocławiu schronisku. W 1988 roku został kierownikiem nowego schroniska w Bielicach pod Opolem, gdzie mieszka do dnia dzisiejszego dzieląc pokój z bezdomnymi.


Źródło: prezydent.pl


 

Polecane
Emerytury
Stażowe