Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Nagonka na wolne niedziele

– Statystycy ukuli taką gradację: jest kłamstwo, łgarstwo i statystyka. Oznacza ono, że jeśli nie rozumie się statystyki albo ma się złe intencje, można za jej pomocą udowodnić każdą tezę. Chociażby taką, że wprowadzenie ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę spowodowało rzeź małych sklepów – w najnowszym „Tygodniku Solidarność” pisze Andrzej Berezowski i to właśnie wolnym od handlu niedzielom poświęcony jest #13 numer TS.
 Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Nagonka na wolne niedziele
/ Tygodnik Solidarność

– Chociaż światopoglądowo jestem jemu przeciwny, to zakaz handlu w niedziele w moim przypadku przyniósł bardzo pozytywne skutki. Nie jest też prawdą, że obroty w małych sklepach zmalały


– przyznaje Tomasz Pietrzyk, przedsiębiorca, właściciel małego sklepu w Krakowie, w rozmowie z Marcinem Koziestańskim.

– Czy w opinii można znaleźć pozytywne aspekty ograniczenia handlu w niedzielę? – m.in. na to pytanie – w rozmowie z „TS” odpowiada Bartłomiej Baran z biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

– W opinii można znaleźć wiele wniosków z pozytywnym wydźwiękiem dla ograniczenia handlu. Szacuje się, że wpływy do budżetu państwa z tytułu podatków pośrednich pozostały na zbliżonym poziomie, co przed wprowadzeniem ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Wskazuje się też na pozytywne oddziaływanie regulacji na życie prywatne. Nastąpiło zmniejszenie się komercjalizacji niedzieli. W skali makro nie zmniejszyła się wielkość zatrudnienia w handlu czy wielkość sprzedaży. Analiza cytuje też dane Polskiej Izby Handlu, że nastąpił wzrost wartości sprzedaży w sklepach małoformatowych w ujęciu rok do roku 

– mówi nam Bartłomiej Baran. 


W tekście „Nie ma korelacji, nie ma statystyki” Andrzej Berezowski demaskuje statystyczne kłamstwa związane z wolnymi niedzielami. 


Media takie jak Money.pl czy TVN24 Biznes i Świat podały wyrywkową informację, która mówi, że po wprowadzeniu ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę obroty małych sklepów w tygodniu spadły o 20-30 proc. (…)W sieci krąży też informacja, również przedstawiona w analizie BAS, że z powodu wprowadzenia ograniczenia zniknęło z Polski 16 000 małych sklepów. Problem polega na tym, że za bardzo nie wiadomo na jakich danych opiera się ta informacja. Według danych GUS w 2017 roku zamknięto 13 720 przedsiębiorstw handlu detalicznego, a w 2018 roku – 8834. 

Problem polega na tym, że te dane liczbowe są niewiele warte, jeśli nie wykaże się ich korelacji, czyli współzależności z wprowadzeniem ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę. Jak na razie nie ma przekonujących publikacji o charakterze naukowym czy badawczym na ten temat. Milczące założenie, że inne czynniki wpływające na obroty czy liczbę sklepów pozostały przez ostatnie lata bez zmian (ceteris paribus), są niczym nieuprawdopodobnioną tezą. 



W artykule „Razem, ale osobno” analitycznym spojrzeniem na Koalicję Obywatelską popisuje się Jakub Pacan. 

Lider PO, konstruując Koalicję Europejską, nie tylko myślał o tworzeniu „kordonu sanitarnego” wokół PiS. Celem Schetyny jest też stworzenie wewnętrznego „kordonu sanitarnego” na opozycji, tak by nikt poza nim nie zdołał walczyć z rządzącą prawicą.  Twory takie, jak Koalicja Europejska nie są niczym nowym w polityce pod każdą szerokością geograficzną i jako takie zostały już przebadane przez politologów, socjologów i specjalistów od wizerunku politycznego na wszelkie możliwe sposoby. Warto zaczerpnąć z ich dorobku i korzystając z niektórych narzędzi, prześwietlić Koalicję, która ma być biczem na Prawo i Sprawiedliwość.


W dziale „Zagranica” Leszek Masierak z okazji piątej rocznicy wybuchu wojny na wschodzie Ukrainy opisuje szczegóły aneksji Krymu. 

Pięć lat temu armia Federacji Rosyjskiej opanowała najważniejsze punkty Półwyspu Krymskiego. Aneksja Krymu, nieuznawana przez niemal cały świat, była początkiem wojny, która wciąż tli się niedaleko od naszych granic. (…) Liczebność rosyjskich sił na Krymie w ostatnich latach wzrosła dwukrotnie. Dziś stacjonuje tam około 25 tysięcy żołnierzy i marynarzy. Obronę przeciwlotniczą zapewniają najnowsze systemy rakietowe S-300 i S-400, przeciwokrętową natomiast rakiety Kalibr, Bastion i Bał – wszystkie najnowszej generacji. Lotnictwo skupione w czterech bazach ma na swoim wyposażeniu zarówno samoloty rozpoznawcze dalekiego zasięgu (Tu-142), jak i wielozadaniowe Su-30 i szturmowe Su-24 i Su-25. Marynarka wojenna natomiast dysponuje na tamtym obszarze dziesiątkami okrętów – z krążownikiem rakietowym Moskwa, szeregiem fregat przeciwlotniczych i przeciwpodwodnych, okrętami podwodnymi i desantowymi. 


W dziale „Kultura” Kamila Kamińska, aktorka, odtwórczyni roli św. Faustyny Kowalskiej w filmie „Miłość i Miłosierdzie”, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.

Zanim zaczęły się zdjęcia do filmu, znałaś św. Faustynę?

– Znałam tę postać, ale nie za bardzo znałam jej historię i to, że kult Bożego Miłosierdzia tak bardzo rozszerzył się dzięki św. Faustynie. Wiedziałam o istnieniu „Dzienniczka”. Kiedyś dostałam go od koleżanki do przeczytania, ale wtedy jeszcze mimo prób nie byłam gotowa na tę lekturę. Odłożyłam na półkę i dopiero w trakcie przygotowań do filmu wiedziałam, że chcę wykonać drugie podejście, żeby jak najwięcej dowiedzieć się o s. Faustynie. 


– Nie obawiasz się, że po premierze filmu ludzie będą Ciebie bardzo utożsamiać z postacią św. Faustyny Kowalskiej?

– Często granica między fikcją a rzeczywistością się zaciera. Czasami jest to trudne. Nie myślę o tym, że będę utożsamiana z postacią Faustyny, może dlatego, że gram również zupełnie odmienne postaci. Moją obecną bohaterkę Sylwię z serialu „Zakochani po uszy” spotkało dużo hejtu w internecie, na żywo wręcz przeciwnie, nawet podziwu. Obserwuję sobie ten dysonans.


W dziale „Związek” m.in. tekst Olgi Zielińskiej o proteście Solidarności pracowników oświaty w Krakowie. 


Sprawy dorosłych muszą być załatwiane między dorosłymi! – to hasło protestu Solidarności pracowników oświaty, którzy od 11 marca okupują siedzibę Małopolskiego Kuratora Oświaty w Krakowie. Związkowcy mówią, że nie chcą, by zakładnikami ich walki z rządem o godność pracowników oświaty byli uczniowie. Liczą, że rząd podejmie z nimi merytoryczne negocjacje.
Solidarność pracowników oświaty domaga się podniesienia wynagrodzeń o 15 proc. od stycznia tego roku, kolejnych 15 proc. od stycznia 2020 r., przywrócenia korzystniejszych dla nauczycieli zasad awansu zawodowego oraz powrotu do poprzednich zasad oceny pracy. W całej Polsce powstały sztaby protestacyjno-strajkowe, którymi kieruje Sztab Protestacyjno-Strajkowy Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”. Protest okupacyjny w Krakowie zorganizowała Sekcja Oświaty NSZZ „Solidarność” Regionu Małopolskiego (SORM).


W numerze również m.in.: 
  • Gala wręczenia nagród w konkursie Pracodawca Przyjazny Pracownikom - Andrzej Berezowski 
  • Uwaga TSUE, LGBT, ZNP nacierają - Jakub Pacan 
  • Fort Trump, czyli stała baza USA - Teresa Wójcik
  • Jest u nas wystawa w Warszawie

Najnowszy numer "TS" (13/2019) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.

 

POLECANE
Po 26 latach żegnam się z TVN. Znany prezenter odchodzi Wiadomości
"Po 26 latach żegnam się z TVN". Znany prezenter odchodzi

Po 26 latach związku ze stacją TVN, Hubert Urbański zakończył swoją współpracę z nadawcą, który był domem kultowego teleturnieju „Milionerzy”. Informację o rozstaniu prezenter przekazał 30 czerwca w mediach społecznościowych. „Po 26 latach żegnam się z TVN - ze stacją, w której przeżyłem swoje najlepsze chwile zawodowe” - napisał na Instagramie.

Oficjalny profil Platformy Obywatelskiej kłamie na temat obywatelskich obrońców granic gorące
Oficjalny profil Platformy Obywatelskiej kłamie na temat obywatelskich obrońców granic

Oficjalny profil Platformy Obywatelskiej na platformie X opublikował spot uderzający w obywatelskich obrońców granic. – Tak wyglądają obrońcy granic, których PiS wysyła na polskie granice – mówi lektor w spocie. Tyle tylko, że użyte w spocie ujęcia pochodzą z reklamy walk na gołe pięści Gromda.

W Sejmie pierwsze spotkanie Zespołu Parlamentarnego Ruchu Obrony Granic Wiadomości
W Sejmie pierwsze spotkanie Zespołu Parlamentarnego Ruchu Obrony Granic

W Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyło się pierwsze posiedzenie Zespołu Parlamentarnego Ruchu Obrony Granic. Spotkanie miało charakter inaugurujący działalność parlamentarnego zaplecza tego społecznego ruchu. W wydarzeniu uczestniczyli politycy, aktywiści oraz ochotnicy, którzy wcześniej działali przy granicy.

Relacja z granicy. Niemcy pokazują środkowy palec i puszczają drony na polską stronę  tylko u nas
Relacja z granicy. "Niemcy pokazują środkowy palec i puszczają drony na polską stronę"

Patrolujemy miejsca poza punktami na oficjalnych przejściach granicznych. Obserwują nas patrole niemieckie, czy jeszcze stoimy, czy nie. Czasem pokazują nam środkowy palec. Naruszają też polską przestrzeń, bo wypuszczają drony, które poruszają się już po naszej stronie - taką codzienność na granicy w Zachodniopomorskiem opisuje w rozmowie z portalem tysol.pl Mieczysław Nekanda-Trepka, jeden z uczestników patroli obywatelskich. 

Nowy komunikat Straży Granicznej. Szykują się zmiany przy granicy z Białorusią z ostatniej chwili
Nowy komunikat Straży Granicznej. Szykują się zmiany przy granicy z Białorusią

Ponad 290 mln zł będzie kosztowała modernizacja i utwardzenie drogi technicznej biegnącej wzdłuż polsko-białoruskiej granicy w Podlaskiem - poinformowała w środę Straż Graniczna. Prace mają potrwać do połowy grudnia; powstanie tam droga na większości odcinków asfaltowa.

Wygrał zdrowy rozsądek. Szczęsny przerwał milczenie z ostatniej chwili
"Wygrał zdrowy rozsądek". Szczęsny przerwał milczenie

Wojciech Szczęsny po zakończeniu kariery w sierpniu 2024 roku nie spodziewał się, że już miesiąc później znów założy rękawice bramkarskie. Okoliczności zmusiły go do zmiany planów - kontuzja Marca-Andre ter Stegena sprawiła, że FC Barcelona zaczęła pilnie szukać doświadczonego zastępcy. Wybór padł na Polaka.

Robert Bąkiewicz: Ruch Obrony Granic usuwany z posterunku w Słubicach z ostatniej chwili
Robert Bąkiewicz: Ruch Obrony Granic usuwany z posterunku w Słubicach

Robert Bąkiewicz przekazał szokujące informacje.

Komunikat dla mieszkańców Krakowa Wiadomości
Komunikat dla mieszkańców Krakowa

Osiem nowych autobusów Autosan dołączyło w środę do floty Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego (MPK) w Krakowie. Zastąpią one ostatnie autobusy spalinowe ze starszymi silnikami Euro 5.

Gawkowski myśli o zablokowaniu platformy X. Kukiz odpowiada mu bez ogródek  Wiadomości
Gawkowski myśli o zablokowaniu platformy X. Kukiz odpowiada mu bez ogródek

"Mamy w Polsce mechanizmy, które pozwalałyby zadziałać w taki sposób, żeby portal X nie działał" - stwierdził Krzysztof Gawkowski. Dodał, że jego ministerstwo musi mieć możliwości prawne, "ale też decyzyjność dotyczącą chociażby tego, że te platformy będą wyłączane" - zagroził minister cyfryzacji. Jego słowa skomentował m.in. Paweł Kukiz, właśnie na platformie X.

„Jo sem netoperek”. Nietypowa interwencja policji w Helu Wiadomości
„Jo sem netoperek”. Nietypowa interwencja policji w Helu

Nietypowa interwencja policji miała miejsce we wtorkowy wieczór (8 lipca 2025 r.) w Helu. Funkcjonariusze zostali wezwani do jednego ze sklepów przy ul. Wiejskiej, gdzie zgłoszono zakłócanie porządku. Sprawa szybko eskalowała – mężczyzna, który zachowywał się głośno i wulgarnie, wszedł na dach pobliskiego lokalu gastronomicznego i zaczął krzyczeć dziwne słowa.

REKLAMA

Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Nagonka na wolne niedziele

– Statystycy ukuli taką gradację: jest kłamstwo, łgarstwo i statystyka. Oznacza ono, że jeśli nie rozumie się statystyki albo ma się złe intencje, można za jej pomocą udowodnić każdą tezę. Chociażby taką, że wprowadzenie ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę spowodowało rzeź małych sklepów – w najnowszym „Tygodniku Solidarność” pisze Andrzej Berezowski i to właśnie wolnym od handlu niedzielom poświęcony jest #13 numer TS.
 Najnowszy numer "Tygodnika Solidarność": Nagonka na wolne niedziele
/ Tygodnik Solidarność

– Chociaż światopoglądowo jestem jemu przeciwny, to zakaz handlu w niedziele w moim przypadku przyniósł bardzo pozytywne skutki. Nie jest też prawdą, że obroty w małych sklepach zmalały


– przyznaje Tomasz Pietrzyk, przedsiębiorca, właściciel małego sklepu w Krakowie, w rozmowie z Marcinem Koziestańskim.

– Czy w opinii można znaleźć pozytywne aspekty ograniczenia handlu w niedzielę? – m.in. na to pytanie – w rozmowie z „TS” odpowiada Bartłomiej Baran z biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

– W opinii można znaleźć wiele wniosków z pozytywnym wydźwiękiem dla ograniczenia handlu. Szacuje się, że wpływy do budżetu państwa z tytułu podatków pośrednich pozostały na zbliżonym poziomie, co przed wprowadzeniem ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. Wskazuje się też na pozytywne oddziaływanie regulacji na życie prywatne. Nastąpiło zmniejszenie się komercjalizacji niedzieli. W skali makro nie zmniejszyła się wielkość zatrudnienia w handlu czy wielkość sprzedaży. Analiza cytuje też dane Polskiej Izby Handlu, że nastąpił wzrost wartości sprzedaży w sklepach małoformatowych w ujęciu rok do roku 

– mówi nam Bartłomiej Baran. 


W tekście „Nie ma korelacji, nie ma statystyki” Andrzej Berezowski demaskuje statystyczne kłamstwa związane z wolnymi niedzielami. 


Media takie jak Money.pl czy TVN24 Biznes i Świat podały wyrywkową informację, która mówi, że po wprowadzeniu ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę obroty małych sklepów w tygodniu spadły o 20-30 proc. (…)W sieci krąży też informacja, również przedstawiona w analizie BAS, że z powodu wprowadzenia ograniczenia zniknęło z Polski 16 000 małych sklepów. Problem polega na tym, że za bardzo nie wiadomo na jakich danych opiera się ta informacja. Według danych GUS w 2017 roku zamknięto 13 720 przedsiębiorstw handlu detalicznego, a w 2018 roku – 8834. 

Problem polega na tym, że te dane liczbowe są niewiele warte, jeśli nie wykaże się ich korelacji, czyli współzależności z wprowadzeniem ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę. Jak na razie nie ma przekonujących publikacji o charakterze naukowym czy badawczym na ten temat. Milczące założenie, że inne czynniki wpływające na obroty czy liczbę sklepów pozostały przez ostatnie lata bez zmian (ceteris paribus), są niczym nieuprawdopodobnioną tezą. 



W artykule „Razem, ale osobno” analitycznym spojrzeniem na Koalicję Obywatelską popisuje się Jakub Pacan. 

Lider PO, konstruując Koalicję Europejską, nie tylko myślał o tworzeniu „kordonu sanitarnego” wokół PiS. Celem Schetyny jest też stworzenie wewnętrznego „kordonu sanitarnego” na opozycji, tak by nikt poza nim nie zdołał walczyć z rządzącą prawicą.  Twory takie, jak Koalicja Europejska nie są niczym nowym w polityce pod każdą szerokością geograficzną i jako takie zostały już przebadane przez politologów, socjologów i specjalistów od wizerunku politycznego na wszelkie możliwe sposoby. Warto zaczerpnąć z ich dorobku i korzystając z niektórych narzędzi, prześwietlić Koalicję, która ma być biczem na Prawo i Sprawiedliwość.


W dziale „Zagranica” Leszek Masierak z okazji piątej rocznicy wybuchu wojny na wschodzie Ukrainy opisuje szczegóły aneksji Krymu. 

Pięć lat temu armia Federacji Rosyjskiej opanowała najważniejsze punkty Półwyspu Krymskiego. Aneksja Krymu, nieuznawana przez niemal cały świat, była początkiem wojny, która wciąż tli się niedaleko od naszych granic. (…) Liczebność rosyjskich sił na Krymie w ostatnich latach wzrosła dwukrotnie. Dziś stacjonuje tam około 25 tysięcy żołnierzy i marynarzy. Obronę przeciwlotniczą zapewniają najnowsze systemy rakietowe S-300 i S-400, przeciwokrętową natomiast rakiety Kalibr, Bastion i Bał – wszystkie najnowszej generacji. Lotnictwo skupione w czterech bazach ma na swoim wyposażeniu zarówno samoloty rozpoznawcze dalekiego zasięgu (Tu-142), jak i wielozadaniowe Su-30 i szturmowe Su-24 i Su-25. Marynarka wojenna natomiast dysponuje na tamtym obszarze dziesiątkami okrętów – z krążownikiem rakietowym Moskwa, szeregiem fregat przeciwlotniczych i przeciwpodwodnych, okrętami podwodnymi i desantowymi. 


W dziale „Kultura” Kamila Kamińska, aktorka, odtwórczyni roli św. Faustyny Kowalskiej w filmie „Miłość i Miłosierdzie”, w rozmowie z Bartoszem Boruciakiem.

Zanim zaczęły się zdjęcia do filmu, znałaś św. Faustynę?

– Znałam tę postać, ale nie za bardzo znałam jej historię i to, że kult Bożego Miłosierdzia tak bardzo rozszerzył się dzięki św. Faustynie. Wiedziałam o istnieniu „Dzienniczka”. Kiedyś dostałam go od koleżanki do przeczytania, ale wtedy jeszcze mimo prób nie byłam gotowa na tę lekturę. Odłożyłam na półkę i dopiero w trakcie przygotowań do filmu wiedziałam, że chcę wykonać drugie podejście, żeby jak najwięcej dowiedzieć się o s. Faustynie. 


– Nie obawiasz się, że po premierze filmu ludzie będą Ciebie bardzo utożsamiać z postacią św. Faustyny Kowalskiej?

– Często granica między fikcją a rzeczywistością się zaciera. Czasami jest to trudne. Nie myślę o tym, że będę utożsamiana z postacią Faustyny, może dlatego, że gram również zupełnie odmienne postaci. Moją obecną bohaterkę Sylwię z serialu „Zakochani po uszy” spotkało dużo hejtu w internecie, na żywo wręcz przeciwnie, nawet podziwu. Obserwuję sobie ten dysonans.


W dziale „Związek” m.in. tekst Olgi Zielińskiej o proteście Solidarności pracowników oświaty w Krakowie. 


Sprawy dorosłych muszą być załatwiane między dorosłymi! – to hasło protestu Solidarności pracowników oświaty, którzy od 11 marca okupują siedzibę Małopolskiego Kuratora Oświaty w Krakowie. Związkowcy mówią, że nie chcą, by zakładnikami ich walki z rządem o godność pracowników oświaty byli uczniowie. Liczą, że rząd podejmie z nimi merytoryczne negocjacje.
Solidarność pracowników oświaty domaga się podniesienia wynagrodzeń o 15 proc. od stycznia tego roku, kolejnych 15 proc. od stycznia 2020 r., przywrócenia korzystniejszych dla nauczycieli zasad awansu zawodowego oraz powrotu do poprzednich zasad oceny pracy. W całej Polsce powstały sztaby protestacyjno-strajkowe, którymi kieruje Sztab Protestacyjno-Strajkowy Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”. Protest okupacyjny w Krakowie zorganizowała Sekcja Oświaty NSZZ „Solidarność” Regionu Małopolskiego (SORM).


W numerze również m.in.: 
  • Gala wręczenia nagród w konkursie Pracodawca Przyjazny Pracownikom - Andrzej Berezowski 
  • Uwaga TSUE, LGBT, ZNP nacierają - Jakub Pacan 
  • Fort Trump, czyli stała baza USA - Teresa Wójcik
  • Jest u nas wystawa w Warszawie

Najnowszy numer "TS" (13/2019) do kupienia w wersji cyfrowej tutaj.


 

Polecane
Emerytury
Stażowe