Polacy marsjańskimi mistrzami świata!
Drużyna Impuls z Kielc osiągnęła wynik 362,87 punktu pokonując dwa wyśmienite zespoły z Kanady i USA . Drugie miejsce zajął kanadyjski zespół Ryerson Rams Robotics z Ryerson University (329,5 punktu). Trzecie miejsce uzyskał Stanford Student Robotics z amerykańskiego Stanford University – 323,2 punktu.
W tegorocznych zawodach wzięło udział 36 drużyn, w tym siedem zespołów z Polski.
Drużyna Impuls to czołówka światowa. Kielecka ekipa ma na koncie już wiele sukcesów. Do tej pory dwukrotnie zdobyła drugie miejsce, a w 2018 r. zwyciężyła w europejskiej edycji zawodów European Rover Challenge (ERC), które odbyły się w Starachowicach. Ogromnym sukcesem zakończył się wyjazd drużyny „IMPULS” do Stanów Zjednoczonych i udział w poprzedniej edycji zawodach University Rover Challange. Reprezentanci PŚk zajęli trzecie miejsce!
University Rover Challenge (URC) to prestiżowe, międzynarodowe zawody łazików marsjańskich zbudowanych przez studentów. Rozgrywane są na amerykańskiej pustyni w stanie Utah w pobliżu analogu bazy marsjańskiej MDRS. Studenckie łaziki mają do wykonania szereg zadań.
To nie pierwszy polski sukces w University Rover Challenge, w którym Polacy uczestniczą już od dekady. W 2011 roku łazik Magma2, przygotowany na Politechnice Białostockiej, uplasował się na najwyższym stopniu podium. Pierwsze miejsca studenci z Politechniki Białostockiej zajmowali ponownie w 2013 i 2014 roku z łazikiem Hyperion i Hyperion 2. Cztery lata temu w zawodach zwyciężyła drużyna Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej, zaś trzecie miejsce zajął zespół Scorpio z Politechniki Wrocławskiej. W 2018 roku Politechnika Częstochowska z zespołem PCz Rover Team okazał się zwycięzcą, trzecie miejsce zajął IMPULS z Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach, a czwarte - zespół Raptors z Politechniki Łódzkiej.