Kontrola prowadzona przez Centralne Biuro Antykorupcyjne wykazała, że prezydent Lublina od 1 stycznia 2014 r. do 21 stycznia 2016 r. wbrew zakazowi zasiadał w radzie nadzorczej spółki PZU Życie S.A. Ustalono, że Krzysztof Żuk pobierał z tego tytułu wynagrodzenie. W sumie ponad 260 tys. zł
— poinformowało CBA.
Biuro, zgodnie z procedurami prawnymi, poprosiło Radę Miasta Lublina o podjęcie uchwały stwierdzającej wygaśnięcie mandatu prezydenta Lublina. Do głosowania doszło jesienią zeszłego roku. Rada, zdominowana przez PO, do której należy prezydent Żuk, odmówiła stwierdzenia wygaśnięcia jego mandatu.
W tej sytuacji wszyscy w regionie oczekiwali na stanowisko wojewody, który sprawuje nadzór nad przestrzeganiem prawa przez samorządy. Portal wpolityce.pl dotarł do pisma wojewody lubelskiego z 29 grudnia 2016 roku.
Działając na podstawie art. 98a ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym wzywam Radę Miasta Lublin do podjęcia uchwały stwierdzającej wygaśnięcie mandatu Prezydenta Miasta Lublin pana Krzysztofa Żuka
— stwierdza Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek.
Dalej czytamy:
W dniu 23 listopada 2016 roku wpłynęło pismo w którym szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego wniósł o podjęcie działań nadzorczych określonych w art. 98 a ustawy o samorządzie gminnym w celu stwierdzenia wygaśnięcia mandatu Prezydenta Miasta Lublin.Do pisma załączony został komplet dokumentacji, w tym kopia protokołu kontroli CBA. W piśmie wykazano iż „w trakcie czynności kontrolnych ujawniono iż Krzysztof Żuk w okresie od 1 stycznia 2014 do 21 stycznia 2016, to jest do dnia odwołania z funkcji, wbrew zakazowi wynikającemu z art. 4 pkt 1 ustawy antykorupcyjnej zasiadał w Radzie Nadzorzej spółki PZU Życie SA”.
Wojewoda podkreśla, że wedle ustawy antykorupcyjnej osoby jej podlegające mogą zasiadać w organach spółek prawa handlowego tylko w wypadku gdy zostały tam zgłoszone przez SKarb Państwa lub organ w którym udział skarbu państwa przekracza 50 procent.
W przypadku Krzysztofa Żuka nie można mówić o prawidłowym zgłoszeniu gdyż dokonał go podmiot nieuprawniony - spółka PZU S.A.- w którym udział skarbu państwa nie przekracza 50 procent liczby akcji.
Wojewoda Przemysław Czarnek przedstawia następnie dowody na ten fakt. I dodaje:
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy antykorupcyjnej oraz art. 492 par. 2 Kodeksu wyborczego naruszenie zakazów antykorupcyjnych przez prezydenta miasta powoduje wygaśnięcie jego mandatu. Uchwałę w przedmiocie wygaszenia mandatu prezydenta podejmuje natomiast rada miasta.
Reasumując powyższe, w toku postępowania kontrolnego dotyczącego Krzystzofa Zuka, bezspornie stwierdzono, że złamał on przepis art. 4 pkt 1 ustawy antykorupcyjnej, dlatego też koniecznym jest podjęcie uchwały stwierdzającej wygaśnięcie jego mandatu.
Rada miasta ma 30 dni na wykonanie decyzji wojewody.
1/2 W zw. z wezwaniem wojewody do rady miasta o wygaszenie mandatu oświadczam:nie złamałem prawa, mandat wypełniam z jego poszanowaniem
— Krzysztof Żuk (@prezydentZuk) 2 stycznia 2017
Źródło: wpolityce.pl