[video] Kasai i Y (BOKKA) łączą siły w piosence i klipie „Rite of Passage”/
Akcja ratunkowa była wyjątkowo trudna i podzielono ją na kilka etapów; brało w niej udział ponad 100 nurków z całego świata. Piosenka opowiada tę historię z perspektywy trenera, Ekkapola Chanthawonga – byłego buddyjskiego mnicha - stanowiącego psychiczną podporę dla chłopców w tej tragicznej sytuacji.
„Rite of Passage” to po polsku rytuał przejścia. Jaskinia Tham Luang już wcześniej była miejscem praktyk inicjacyjnych. I tym razem przejście jej licznych, wąskich korytarzy miało być ostatnim etapem rytuału. Rytuału, który przybrał nieprzewidzianą postać; stał się więzieniem i miejscem zmagania o przetrwanie na ponad tydzień.
„Rite of Passage” powstał w trakcie izolacji społecznej związanej z epidemią koronawirusa. To czas, w którym wielu ludzi może poczuć się, jakby byli zamknięci w ciasnej jaskini, skonfrontowani z własnymi demonami.
Piosenkę dedykujemy Samanowi Kunanowii Beirutowi Pakbara, bohaterskim nurkom, którzy stracili życie ratując chłopców i ich opiekuna.
Kasai
Pianistka, kompozytorka, autorka tekstów i producentka. Po latach obecności na największych polskich i zagranicznych scenach, w maju 2019 postawiła na solową karierę i osobistą wypowiedź, nagrywając płytę pt. Equals. Koncerty Kasai, to wyjątkowe, mocne i emocjonalnie intymne spotkanie. Jej muzyka jest niezwykle plastyczna, obrazowa i wielopłaszczyznowa – Z głębi serca – prosto w serce. Inspiracje operą, filmem i muzyką symfoniczną obecne w muzyce Kasai wpisane są w szeroko pojęty nurt muzyki alternatywnej. Artystka w swoich utworach zaprasza słuchacza w unikalną pełną osobistych przeżyć i przemyśleń, eteryczną, liryczną i ulotną, a czasami mroczną, pełną napięć i sprzeczności podróż.
Piosenka „Rite of Passage” znajdzie się na kolejnym albumie, nad którym artystka obecnie pracuje.
Y Wokalistka zespołu BOKKA - jednego z najbardziej niesamowitych zjawisk na polskiej scenie muzycznej nie tylko ze względu na to, że nie ujawniają swoich personaliów. Twarze skrywane pod maskami to tylko wstęp do niezwykłej opowieści o tytule BOKKA, opowieści o zespole, który nie potrzebował imion i nazwisk, by stworzyć unikatową tożsamość. Pojawili się w roku 2013 – dzięki numerowi Town of Strangers i debiutanckiej płycie Bokka. Niebanalne podejście do muzyki szybko zwróciło na nich uwagę także poza krajem. Drugim albumem Don't Kiss and Tell ugruntowali swoją wysoką pozycję na polskiej sceny alternatywnej. W kwietniu 2018 roku do fanów trafiła ich trzecia płyta – Life On Planet B, która tak samo, jak drugi album, otrzymała nominację do nagrody Fryderyk w kategorii Album Roku Alternatywa.
Od wydania Life On Planet B ukazały się dwa mini albumy - Satellites Of Planet B, na którym zagraniczni artyści (m.in. Dave Pen z Archive, The KVB, NOEP) zremixowali utwory z trzeciego albumu BOKKI oraz Roll Down The Hill, który zawiera m.in. wersje utworów Daydreaming (Radiohead), BangBang (Nancy Sinatra), Love Will Tear Us Apart (Joy Division) w interpretacjach BOKKI. Y zaśpiewała także na albumie Smolik/Kev Fox oraz Corridors Baascha.