Być jak oni. Koncert ku czci Żołnierzy Wyklętych
Dla licznie zgromadzonych w kościele pw. św. Franciszka na warszawskim Nowym Mieście zaśpiewali i zagrali Band Czapo Ba, garwoliński Teatr Muzyczny Od Czapy, Dariusz Budkiewicz, Dariusz Befeltowski, Nikodem i Mikołaj Pospieszalscy, Julian Czaporowski. W koncercie udział wzięli także Lidia i Marcin Pospieszalcy, opiekunowie artystyczni koncertu.
Artyści wykonali własne aranżacje piosenek Żołnierzy Wyklętych. W trakcie koncertu nie mogło zabraknąć wiersza Zbigniewa Herberta pt. „Wilki”. Wyrecytował go Dariusz Kowalski.
#NOWA_STRONA#
Piotr Woyciechowski, prezes Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. podkreślił, że Wytwórnia nigdy nie zapomni o bohaterach walki z komunistycznym okupantem. Wskazał, że Żołnierze Wyklęci dzisiaj przypominają, że poza Trzecią Rzeszą drugim okupantem był Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich. Prezes Woyciechowski zauważył, że dla wciąż żyjących oprawców żołnierzy podziemia niepodległościowego przypominanie bohaterstwa Niezłomnych powinno być wyrzutem sumienia. – Do tej pory mordy komunistyczne nie zostały osądzone, krzywda nie została naprawiona, a ich rodzinom nie zadośćuczyniono – podkreślił prezes PWPW.
#NOWA_STRONA#
Koncert nie był jedyną formą upamiętniania Żołnierzy Wyklętych przez Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych S.A. Ponadto Wytwórnia przygotowała ekspozycję oddającą hołd żołnierzom podziemia niepodległościowego. Wystawa pt. „1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych” składa się z 27 plansz, na których zaprezentowane zostały sylwetki „Niezłomnych”. Ekspozycja dostępna jest do bezpłatnego zwiedzania na historycznym ogrodzeniu wokół Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. (ul. Sanguszki 1, Warszawa). Ponadto Wytwórnia jest mecenasem filmu „Wyklęty”.
Izabela Kozłowska