Musical "Karol" - niezwykły przewodnik po życiu i dziele św. Jana Pawła II
Historia życia Jana Pawła II silnie wpleciona jest w dzieje Polski. Nie zapomnieli o tym autorzy musicalu. Dzięki temu widzowie mogą symbolicznie przenieść się w czasy II wojny światowej, a potem PRL. Dużo uwagi poświęcono powstaniu NSZZ Solidarność, co pokazano jako prawdziwy powiew nadziei i wolności. Z kolei stan wojenny, zgodnie z rzeczywistością, był przedstawiony jako czas pełny niepokoju, niszczenia społecznego potencjału, siania propagandy i terroryzowania społeczeństwa.
Czym zachwyca „Karol”? Przede wszystkim wykorzystaniem różnych form i skomponowaniem ich w idealnie zgraną całość. Gra świateł połączona z multimedialną scenografią dawały niezwykłe tło doskonałej grze aktorskiej. Mocno zapada w pamięć muzyka i dynamiczna choreografia taneczna. Pop, rock, przeplatane były spokojnymi balladami i nutą jazzu. Teksty piosenek i dialogów znakomicie oddały klimat widowiska. Z jednej strony wzruszały, z drugiej bawiły do łez, przypominając, że św. Jan Paweł II miał ogromne poczucie humoru.
– mówił po spektaklu kardynał Stanisław Dziwisz, metropolita senior archidiecezji krakowskiej i wieloletni sekretarz św. Jana Pawła II.– To, co porusza, to żywiołowość i młodość aktorów. Na scenie występują z ogromnym przekonaniem, co sprawia, że wykreowane zostały fantastyczne postacie. (…) Patrząc na Karola, który jest tutaj obecny na scenie, mogę potwierdzić, że on taki rzeczywiście był. Że było w nim coś więcej niż w normalnych ludziach, zwłaszcza jego ogromna kontemplacja i zanurzenie się w Bogu
Kierownik artystyczny, a jednocześnie autor scenariusza i teksów piosenek, Michał Kaczmarczyk podkreśla, że dla twórców widowiska słowa kardynała są największą zapłatą.
– mówi w rozmowie z „Tygodnikiem Solidarność” Kaczmarczyk.– Po zakończeniu spektaklu przyszedł do nas kardynał Dziwisz i powiedział, że zrobiliśmy kawał dobrej roboty. To dla nas wielka nagroda za wielomiesięczny czas prób i pracy nad widowiskiem. Słowa kardynała zainspirowały nas także do dalszej pracy. Tuż po premierze podchodzili do nas widzowie ze łzami w oczach, dziękując za pracę. To samo wyrażali w wysyłanych do nas wiadomościach. To ogromnie cieszy i zobowiązuje
Jesienią 2017 roku rozpocznie się ogólnopolska trasa koncertowa. 20 października „Karol” zostanie zaprezentowany w Atlas Arenie w Łodzi, a 12 listopada w Gdańsku. W maju mniejsze koncerty odbędą się m.in. w Bełchatowie i Radomiu. W sezonie 2017/2018 twórcy musicalu planują wyruszyć z nim także w trasę poza granice Polski. – Wokół „Karola” cały czas coś się dzieje, co nas cieszy – podkreśla kierownik artystyczny projektu.
W rolę dorosłego Karola Wojtyły wcielił się aktor filmowy i teatralny Jacek Kawalec. Emilią Wojtyłą i Wandą była Barbara Gąsienica-Giewont, zaś Karolem Wojtyłą, ojcem Jana Pawła II, Mateusz Deskiewicz. W musicalu wystąpili także m.in. Agnieszka Kaczorowska, Dariusz Niebudek, Katarzyna „Puma” Piasecka. Swoim występem zachwycili także wokaliści Edyta Geppert, Anna Wyszkoni oraz Piotr i Wojciech Cugowscy. Reżyserem widowiska jest Krzysztof Korwin-Piotrowski, a kierownikiem muzycznym Filip Siejka.
Izabela Kozłowska
Artykuł pochodzi z najnowszego numeru "TS" (10/2017) dostępnego także w wersji cyfrowej tutaj