Przemysław Jarasz: „Dzwonię i jadę” – świetny pomysł na mobilne wsparcie seniorów w Rudzie Śl.

Niecodzienna, ale bardzo praktyczna i pożyteczna akcja w Rudzie Śląskiej. Seniorzy mogą tu korzystać z bezpłatnego dojazdu do przychodni, gabinetów specjalistycznych, urzędów, domów kultury czy sklepów. Wystarczy, że wcześniej zamówią transport przez telefon. W mieście ruszyła właśnie trzecia edycja projektu „Dzwonię i jadę”, realizowanego przez fundację „Aktywni My”. Przedsięwzięcie skierowane do seniorów po „sześćdziesiątce” potrwa do końca roku. Podczas poprzednich dwóch edycji z propozycji skorzystało blisko 2 tys. rudzian.
 Przemysław Jarasz: „Dzwonię i jadę” – świetny pomysł na mobilne wsparcie seniorów w Rudzie Śl.
/ UM Ruda Śląska
Projekt „Dzwonie i jadę” został dofinansowany przez gminę Ruda Śląska kwotą 100 tys. zł, która stanowi 99% środków potrzebnych na jego realizację. – Popularność, jaką akcja cieszy się od początku swojego trwania, jest najlepszym dowodem na to, jak potrzebne są tego rodzaju inicjatywy. Cudowne jest to, że sektor społeczny w naszym mieście tak prężnie się rozwija i służy mieszkańcom. Naszym zadaniem jest organizacje te wspierać – podkreśla w wypowiedzi dla mediów wiceprezydent Anna Krzysteczko. 

Propozycja adresowana jest do osób starszych, które między innymi z powodu ograniczonych możliwości transportowych nie uczestniczą w życiu społecznym.

Często okazuje się, że zły stan zdrowia, niesprawność, zbyt duże odległości pomiędzy miejscem zamieszkania, przystankiem, a miejscem docelowym, jak również koszty transportu powodują, że osoby te zmuszone są do pozostania w domu – tłumaczy Katarzyna Kinder, prezes fundacji Aktywni My. - Poprzednie miesiące pokazały, jak wielkie zapotrzebowanie jest na tego rodzaju usługi. Seniorzy najczęściej wybierali się do przychodni, szpitala, na baseny, do siłowni oraz na zakupy. Już od stycznia, kilkanaście razy dziennie spływały do nas pytania dotyczące kolejnej edycji projektu.



Akcja w Rudzie Śląskiej po raz pierwszy realizowana była od lipca do października ubiegłego roku. Druga edycja przypadła na listopad i grudzień 2016 roku, zaś trzecia prowadzona będzie do końca roku 2017. Osoby zainteresowane mogą zgłaszać zapotrzebowanie na transport od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 – 11.00 pod bezpłatnym numerem telefonu 661-217-743 lub mailowo poprzez stronę [email protected]. Przyjmującemu zgłoszenie należy podać: imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz ustalić kiedy i na jakiej trasie potrzebny jest przewóz. Zgodnie z ustaleniem, we wskazanym dniu po zgłaszającą się osobę podjedzie bus lub samochód oznaczony logo projektu. 

Kierowcy są do dyspozycji pięć razy w tygodniu, w godz. 7 – 18. – Nie ma również problemu z przejazdem sobotnim, jeżeli jakaś grupa chciałaby się wybrać np. na spotkanie czy imprezę – mówi prezes fundacji. Projekt wzbogacony został także o wyjazdy poza miasto. Dotyczą one jednak wyłącznie przychodni oraz szpitali. Przejazdy na terenie Rudy Śląskiej pozostają bez zmian. Obejmują wszelkie miejsca docelowe.

Z przewozu mogą korzystać zarówno osoby indywidualne, także z opiekunem, jak i zorganizowane grupy. Ważne jednak, by o chęci przejazdu poinformować fundację co najmniej dwa dni wcześniej. – Ten czas pozwala nam na przygotowanie grafika kierowcom oraz dopasowanie samochodu do charakteru przewozu. Zdarzają się oczywiście sytuacje nieplanowane, jak nagła choroba. Wtedy przywozimy daną osobę do przychodni i rejestruje się ją od ręki. Większość jednak przejazdów dotyczy wyznaczonych terminów badań czy rehabilitacji, z którymi bez problemu można do nas wcześniej zadzwonić – podkreśla Kinder. Organizatorzy proszą także o wcześniejszą informację dotyczącą ewentualnego stopnia niepełnosprawności np. czy korzystają z wózka. – Ta informacja pozwoli nam na zabezpieczenie odpowiedniej ilości osób, gdyby trzeba by było kogoś przenieść – tłumaczy Kinder. 

To nie jedyny projekt realizowany przez fundację Aktywni My. Organizacja w dzielnicy Kochłowice przy ul. Tunkla 1 otwarła Punkt Pomocy Rzeczowej i Sklep Charytatywny, czynny w godzinach 10 – 16. W miejscu tym można otrzymać potrzebną rzecz, od ubrań po środki higieny, jak również zostawić coś, co mogłoby się komuś przydać. W tym samym miejscu fundacja prowadzi też w każdy czwartek w godzinach 15.30 – 17.00 Punkt Poradnictwa Obywatelskiego, z którego mogą skorzystać osoby po 60. roku życia, niepełnosprawne oraz dotknięte nagłą chorobą, znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej i ekonomicznej.

Przemysław Jarasz
"Głos Zabrza i Rudy Śl."

foto: UM Ruda Śl.


 

POLECANE
Potężny sukces Nawrockiego. Jeszcze nie jest prezydentem, a już załatwił dla Polski zmianę bardzo niekorzystnej decyzji Bidena z ostatniej chwili
Potężny sukces Nawrockiego. Jeszcze nie jest prezydentem, a już załatwił dla Polski zmianę bardzo niekorzystnej decyzji Bidena

Karol Nawrocki ogłosił właśnie, że udało mu się podczas rozmowy z Donaldem Trumpem przekonać go do zmiany decyzji ws. ograniczenia eksportu do Polski chipów wysokiej technologii, potrzebnych w rozwoju technologii AI. Ograniczenia nałożyła na Polskę administracja Joe Bidena.

Prof. Boštjan Marko Turk: Próba bilansu pontyfikatu papieża Franciszka tylko u nas
Prof. Boštjan Marko Turk: Próba bilansu pontyfikatu papieża Franciszka

W dniu 10 maja 1923 roku Watykan opublikował dekret potępiający i zakazujący rozpowszechniania broszury zatytułowanej Pojawienie się Najświętszej Maryi Panny na świętej górze La Salette.Zawierała ona treść objawień maryjnych, w tym apokaliptyczne stwierdzenia, takie jak to, że „Rzym utraci wiarę i stanie się siedzibą Antychrysta”. W tej sprawie Jacques Maritain, jeden z najwybitniejszych filozofów chrześcijańskich XX wieku, spotkał się kiedyś z papieżem Benedyktem XV.

Ambasador USA przy NATO wskazał najważniejszy temat szczytu NATO w Hadze z ostatniej chwili
Ambasador USA przy NATO wskazał najważniejszy temat szczytu NATO w Hadze

– Prezydent Trump nie zrezygnuje z żądania, by sojusznicy wydawali 5 proc. PKB na obronność – powiedział we wtorek ambasador USA przy NATO Matthew Whittaker. Przestrzegł też Unię Europejską przed wykluczaniem amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego w tym kontekście.

Ekspert ds. wizerunku: Trzaskowski miał bardzo zły makijaż, który go postarzał tylko u nas
Ekspert ds. wizerunku: Trzaskowski miał bardzo zły makijaż, który go postarzał

- (...) wyglądał na zmęczonego i bez energii. Od samego początku zwróciłem na to uwagę, gdy tylko go zobaczyłem. Miał też bardzo zły makijaż, który go postarzał. Wypadł niekorzystnie, było widać znużenie - mówi po debacie w TVP ekspert ds. wizerunku, politolog dr Sergiusz Trzeciak.

Donald Tusk uderzył w George Simiona. Takiej odpowiedzi się nie spodziewał z ostatniej chwili
Donald Tusk uderzył w George Simiona. Takiej odpowiedzi się nie spodziewał

"Nikt już nie wierzy w twoje kłamstwa i hipokryzję, Donaldzie" – pisze na platformie X kandydat na prezydenta Rumunii George Simion, odpowiadając na wpis Donalda Tuska.

Trzy powody dla których europejscy przywódcy w ogóle zabrali Tuska do Kijowa tylko u nas
Trzy powody dla których europejscy przywódcy w ogóle zabrali Tuska do Kijowa

„Słychać wycie? Znakomicie” – tak jedyny w Europie premier-hejter skwitował komentarze do jego sobotniej wyprawy do Kijowa. I opatrzył je swoim zdjęciem z Zełenskim, Macronem, Starmerem i Merzem. Na pozór Donald Tusk znalazł się przez moment niemal w centrum światowej polityki.

Polska ma więcej złota niż Europejski Bank Centralny z ostatniej chwili
Polska ma więcej złota niż Europejski Bank Centralny

Narodowy Bank Polski (NBP) zgromadził już ponad 509 ton złota, wyprzedzając Europejski Bank Centralny. To nie tylko symboliczny sukces, ale też silny sygnał dla rynków i inwestorów.

Tusk planuje znów oszukać Polaków. Znamienne słowa Jarosława Kaczyńskiego ws. polskich żołnierzy na Ukrainie z ostatniej chwili
"Tusk planuje znów oszukać Polaków". Znamienne słowa Jarosława Kaczyńskiego ws. polskich żołnierzy na Ukrainie

"Na użycie Sił Zbrojnych poza granicami państwa niezbędna jest zgoda prezydenta. Tylko Karol Nawrocki gwarantuje, że jej nie będzie" – pisze na platformie X prezes PiS Jarosław Kaczyński, komentując zaskakującą wypowiedź gen. Keitha Kellogga ws. misji pokojowej na Ukrainie.

Zabrze: Kandydat na prezydenta Rumunii George Simion przybył na wiec Karola Nawrockiego z ostatniej chwili
Zabrze: Kandydat na prezydenta Rumunii George Simion przybył na wiec Karola Nawrockiego

Kandydat na prezydenta Rumunii George Simion zachęcał we wtorek w Zabrzu do głosowania na Karola Nawrockiego. Popierany przez PiS obywatelski kandydat podczas wiecu gratulował też mieszkańcom Zabrza, że w niedzielnym referendum odwołali popieraną przez KO prezydent miasta.

Ważny komunikat dla mieszkańców Gdyni z ostatniej chwili
Ważny komunikat dla mieszkańców Gdyni

Ważna wiadomość dla mieszkańców Gdyni i wszystkich, którym leży na sercu lokalne dziedzictwo. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję ministra kultury, która wcześniej skreśliła historyczne korty i stadion przy ul. Ejsmonda z listy zabytków. Sprawa wraca do ponownego rozpatrzenia.

REKLAMA

Przemysław Jarasz: „Dzwonię i jadę” – świetny pomysł na mobilne wsparcie seniorów w Rudzie Śl.

Niecodzienna, ale bardzo praktyczna i pożyteczna akcja w Rudzie Śląskiej. Seniorzy mogą tu korzystać z bezpłatnego dojazdu do przychodni, gabinetów specjalistycznych, urzędów, domów kultury czy sklepów. Wystarczy, że wcześniej zamówią transport przez telefon. W mieście ruszyła właśnie trzecia edycja projektu „Dzwonię i jadę”, realizowanego przez fundację „Aktywni My”. Przedsięwzięcie skierowane do seniorów po „sześćdziesiątce” potrwa do końca roku. Podczas poprzednich dwóch edycji z propozycji skorzystało blisko 2 tys. rudzian.
 Przemysław Jarasz: „Dzwonię i jadę” – świetny pomysł na mobilne wsparcie seniorów w Rudzie Śl.
/ UM Ruda Śląska
Projekt „Dzwonie i jadę” został dofinansowany przez gminę Ruda Śląska kwotą 100 tys. zł, która stanowi 99% środków potrzebnych na jego realizację. – Popularność, jaką akcja cieszy się od początku swojego trwania, jest najlepszym dowodem na to, jak potrzebne są tego rodzaju inicjatywy. Cudowne jest to, że sektor społeczny w naszym mieście tak prężnie się rozwija i służy mieszkańcom. Naszym zadaniem jest organizacje te wspierać – podkreśla w wypowiedzi dla mediów wiceprezydent Anna Krzysteczko. 

Propozycja adresowana jest do osób starszych, które między innymi z powodu ograniczonych możliwości transportowych nie uczestniczą w życiu społecznym.

Często okazuje się, że zły stan zdrowia, niesprawność, zbyt duże odległości pomiędzy miejscem zamieszkania, przystankiem, a miejscem docelowym, jak również koszty transportu powodują, że osoby te zmuszone są do pozostania w domu – tłumaczy Katarzyna Kinder, prezes fundacji Aktywni My. - Poprzednie miesiące pokazały, jak wielkie zapotrzebowanie jest na tego rodzaju usługi. Seniorzy najczęściej wybierali się do przychodni, szpitala, na baseny, do siłowni oraz na zakupy. Już od stycznia, kilkanaście razy dziennie spływały do nas pytania dotyczące kolejnej edycji projektu.



Akcja w Rudzie Śląskiej po raz pierwszy realizowana była od lipca do października ubiegłego roku. Druga edycja przypadła na listopad i grudzień 2016 roku, zaś trzecia prowadzona będzie do końca roku 2017. Osoby zainteresowane mogą zgłaszać zapotrzebowanie na transport od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 – 11.00 pod bezpłatnym numerem telefonu 661-217-743 lub mailowo poprzez stronę [email protected]. Przyjmującemu zgłoszenie należy podać: imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz ustalić kiedy i na jakiej trasie potrzebny jest przewóz. Zgodnie z ustaleniem, we wskazanym dniu po zgłaszającą się osobę podjedzie bus lub samochód oznaczony logo projektu. 

Kierowcy są do dyspozycji pięć razy w tygodniu, w godz. 7 – 18. – Nie ma również problemu z przejazdem sobotnim, jeżeli jakaś grupa chciałaby się wybrać np. na spotkanie czy imprezę – mówi prezes fundacji. Projekt wzbogacony został także o wyjazdy poza miasto. Dotyczą one jednak wyłącznie przychodni oraz szpitali. Przejazdy na terenie Rudy Śląskiej pozostają bez zmian. Obejmują wszelkie miejsca docelowe.

Z przewozu mogą korzystać zarówno osoby indywidualne, także z opiekunem, jak i zorganizowane grupy. Ważne jednak, by o chęci przejazdu poinformować fundację co najmniej dwa dni wcześniej. – Ten czas pozwala nam na przygotowanie grafika kierowcom oraz dopasowanie samochodu do charakteru przewozu. Zdarzają się oczywiście sytuacje nieplanowane, jak nagła choroba. Wtedy przywozimy daną osobę do przychodni i rejestruje się ją od ręki. Większość jednak przejazdów dotyczy wyznaczonych terminów badań czy rehabilitacji, z którymi bez problemu można do nas wcześniej zadzwonić – podkreśla Kinder. Organizatorzy proszą także o wcześniejszą informację dotyczącą ewentualnego stopnia niepełnosprawności np. czy korzystają z wózka. – Ta informacja pozwoli nam na zabezpieczenie odpowiedniej ilości osób, gdyby trzeba by było kogoś przenieść – tłumaczy Kinder. 

To nie jedyny projekt realizowany przez fundację Aktywni My. Organizacja w dzielnicy Kochłowice przy ul. Tunkla 1 otwarła Punkt Pomocy Rzeczowej i Sklep Charytatywny, czynny w godzinach 10 – 16. W miejscu tym można otrzymać potrzebną rzecz, od ubrań po środki higieny, jak również zostawić coś, co mogłoby się komuś przydać. W tym samym miejscu fundacja prowadzi też w każdy czwartek w godzinach 15.30 – 17.00 Punkt Poradnictwa Obywatelskiego, z którego mogą skorzystać osoby po 60. roku życia, niepełnosprawne oraz dotknięte nagłą chorobą, znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej i ekonomicznej.

Przemysław Jarasz
"Głos Zabrza i Rudy Śl."

foto: UM Ruda Śl.



 

Polecane
Emerytury
Stażowe